Lubisz trwałość i jakość? Postaw na wyroby ze skóry!

You are currently viewing Lubisz trwałość i jakość? Postaw na wyroby ze skóry!

Zapewne zastanawiasz się, co to ma znaczyć, że skórzane wyroby to inwestycja na lata. Czy torebka, kurtka, portfel ze skóry naturalnej mogą faktycznie służyć użytkownikowi przez długi czas, a później jeszcze komuś? Postaw na trwałe wyroby ze skóry, które posłużą przez lata.

Wyroby ze skóry naturalnej

Po prawie 10 latach zajmowania się kaletnictwem mogę Wam zdecydowanie polecić taką formę inwestowania pieniędzy jako kapitał oraz rozsądne podejście do życia i ekologii. Wyroby wykonane ze skóry naturalnej poza oczywistymi walorami estetycznymi i jakościowymi charakteryzuje się jeszcze trwałością i uwaga – będzie kontrowersyjnie – zdecydowanie mniejszą szkodliwością dla planety.

Już widzę te buzie ułożone w karpia – co za brednie ona tu pisze, przecież to skóra ze zwierząt, to jaka tu ekologia? Bardzo prosta i oczywista – ludzie jedli i jeść będą mięso, a skóry produkowane w certyfikowanych garbarniach nie zwiększają popytu na wołowinę czy wieprzowinę, korzystają z elementów już powstałych w łańcuch przetwórstwa mięsnego. Skóra naturalna jest też trwałym materiałem, rozkłada się zdecydowanie krócej niż te powstałe z politkanin – potocznie nazywanych „ekoskórą”. A gdyby tych argumentów było mało – coraz częściej pojawiają się tkaniny zachowujące się jak skóra naturalna również tworzone z naturalnych składników, np. liście ananasa.

Wyroby ze skóry naturalnej z rodzinnych manufaktur

Wyroby ze skóry naturalnej, które produkowane są w manufakturach, małych rodzinnych firmach, to produkty, które można spersonalizować, dobrać do swoich potrzeb i korzystać z przedmiotu dopasowanego, co z automatu przekłada się na czas użytkowania danej rzeczy. Osoba, która dokonuje takiego wyboru i świadomie dobiera produkt pod swoje potrzeby, nie będzie szukać zastępczych dodatków, które po przejściu kwartalnej mody wylądują w szafie lub na hałdzie nikomu niepotrzebnych rzeczy. Dodatkowo jakość oferowanych dodatków czy odzieży produkowanych z materiałów skóropodobnych niestety pozostawia wiele do życzenia, a ich trwałość jest bardzo krótka – od kilku do kilkunastu miesięcy. Jeśli do produktu ze skóry dołoży się odpowiednie dbanie, to daję gwarancję, że dany przedmiot posłuży wiele lat.

Jak dbać o skórzane produkty?

Po tym trochę przydługim wstępie mogę się z Wami podzielić kilkoma patentami na sposoby dbania o przedmioty skórzane, które często rozwiązują problemy naszych klientów i nie tylko dotyczą naszych produktów, ale wszystkich przedmiotów wykonanych ze skór naturalnych. Z pełną świadomością nie wskazuję konkretnych produktów czy producentów, bo tak jak przy ludzkiej skórze, produkty do dbania o odpowiedni wygląd powinny być dobrane do typu skóry.

1. Zmoczona skóra

Torebka, kurtka, buty czy nawet portfel najlepiej powiesić w przewiewnym miejscu na wieszaku lub innej konstrukcji, która nie wpłynie na kształt suszonego przedmiotu. Torby, plecaki, i inne przestrzenne przedmioty o rozbudowanej bryle najlepiej wypełnić papierem i gazetami, a buty prawidłami (o ile posiadacie takie). Nigdy nie zostawiamy przedmiotów do wysuszenia na słońcu, przy grzejniku ani nie stosujemy suszarek. Ważne przy tym procesie jest swobodne odparowywanie wody i cierpliwość. Jeżeli nie zastosujecie tych powyższych zasad, jest wielce prawdopodobne, że skóra na waszym przedmiocie zacznie pękać, może się odbarwić lub w najgorszym przypadku zacznie pachnieć stęchlizną. Musicie wiedzieć, że skóra naturalna gdy już przyjmie jakiś zapach, to koniec – nic z tym nie zrobicie – podszewka wywietrzeje, ale skóra nie. A jak już jesteśmy przy zapachach – perfumy też nie pomagają skórze, mogą odbarwić lub zniszczyć przedmiot.

2. Rysy, zadrapania, otarcia

Jeżeli uszkodzenia są powierzchowne, bez zniszczenia struktury skóry, to ratunkiem są balsamy czy pasty koloryzujące. Ale tu też należy uważać z doborem koloru – sklepy oferują uniwersalną gamę, a na przykład czerwony ma wiele odcieni. Warto, nawet jeżeli kolor wydaje się identyczny, sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy faktycznie tak jest. No i najważniejsze — nie każdy rodzaj skóry przyjmuje te same produkty. Tu będzie teraz nudno – ale muszę – czytajcie opisy i zalecenia producentów na opakowaniach wszelkich preparatów i zawsze sprawdzajcie testowo w niewidocznym miejscu. Zdarza się, że uszkodzenie jest dość mocne – polecam wtedy kontakt ze specjalistą: kaletnik czy szewc dysponują odpowiednimi produktami, które wypełnią ubytek i pokryją uszkodzenia, a to przywróci świetność naszemu ukochanemu przedmiotowi.

3. Odbarwienia nieznanego pochodzenia, rozdarcia, prujące się szwy

To moja ulubiona działka. Po pierwsze samemu bez wiedzy o rodzaju skóry, bez narzędzi czy umiejętności będzie trudno coś z tym zrobić. Tu znów wracają fachowcy, którzy dobiorą zabiegi pod konkretny przypadek. Oczywiście można samemu – jest pełno grup specjalistycznych czy filmików, gdzie można znaleźć porady.

4. Matowa i sucha skóra

Trzeba ją nawilżyć. To tak jak ludzka skóra — potrzebuje od czasu do czasu odpowiedniego nawilżenia czy odświeżenia. Tu także z pomocą przyjdą produkty dostępne w sklepach – tylko pamiętajcie, czytajcie zalecenia producentów „smarowideł”, jak i przedmiotu skórzanego. Takie regularne balsamowanie czy odświeżanie wyrobów skórzanych poprawia ich wygląd, a jednocześnie wydłuża czas używalności i zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi.

5. Zabrudzona lub zakurzona skóra

W pierwszej kolejności czyścimy miękką szczoteczką do skóry naturalnej lub gąbką, ale nie na mokro i nie detergentami. Jeżeli zabrudzenia są mocne i nie da rady ich usunąć poprzez szczotkowanie, należy kupić dedykowany preparat do czyszczenia i jak już pisałam wyżej dopasowany do rodzaju skóry, z której wykonany jest przedmiot.

6. Niemodne lub w złym kolorze

Zastanawiacie się, dlaczego piszę o tym w tej części? Bo to największy wróg wszystkich naszych przedmiotów! Mamy, niestety, tendencję do odkładania na wieczne odłożenie albo wyrzucania przedmiotów, które wyszły z mody lub nie spełniają naszych oczekiwań wizualnie, choć nie są zniszczone. Na to najlepszym rozwiązaniem jest przerabianie lub customizacja – czyli nadawanie nowego wyglądu poprzez malowanie, barwienie czy zmienianie szwów, elementów metalowych itd. Skóra naturalna jest idealnym podkładem dla artystów zajmujących się customem. Przykładowa torebka z lat 90 może wyglądać idealnie i wpasować się w aktualne potrzeby właściciela.

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek, jak dbać o przedmioty wykonane ze skór naturalnych, pokazują Wam, że to produkty ponadczasowe, że można je nosić na wiele sposobów i nawet przy dramatycznych wypadkach jest wyjście.

Rękodzieło – polskie dodatki skórzane

Rynek producentów dodatków skórzanych wykonywanych w Polsce zaczyna rozkwitać na nowo i zdobywa coraz większe uznanie nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Świadomość klientów o ponadczasowych produktach wykonywanych ze skór naturalnych, które mogą być w pełni spersonalizowane, powoduje, że część osób wybiera jeden idealny przedmiot dopasowany w każdym calu niż kilka z masowej produkcji. To także dobry pomysł na prezent, który będzie dopasowany do osoby. Wiem to, bo od 10 lat właśnie takie projekty realizujemy w naszej pracowni. Torebki, kopertówki, portfele i paski – nie ma dwóch takich samych przedmiotów. Dodatkowo wybierając skóry do naszych produktów, wiemy dokładnie, jak o nie dbać i dzielimy się tą wiedzą z naszymi klientami, bo taki przedmiot to inwestycja na długi czas. Zobacz, jakie wyroby ze skóry powstają w naszej pracowni:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.