Praca zdalna stała się integralną częścią codzienności wielu kobiet na całym świecie. Dla niektórych jest to sposób na lepsze zrównoważenie życia zawodowego i osobistego, dla innych konieczność wynikająca z globalnych zmian w strukturze pracy. Niezależnie od przyczyny, warto, by domowe biuro było miejscem sprzyjającym koncentracji i wydajności, skupieniu się na realizacji najważniejszych celów i marzeń oraz zawsze gotowe, bo wtedy dodatkowo uwalnia nasz czas.
Spis treści
Organizacja miejsca do pracy zdalnej w domu
Z rozwiązaniem przychodzi organizacja przestrzeni. Dzięki niej miejsce do pracy w domu zostanie zoptymalizowana pod kątem ustawienia biurka i pozostałych mebli, przechowywania dokumentów i taką organizacją blatu roboczego, która zadba o to, by akcesoria biurowe były w zasięgu ręki, ale nie ograniczały miejsca do pracy, ani nie rozpraszały.
Narzędzia do metamorfozy biura
Narzędzi do przeprowadzania metamorfoz wnętrz biurowych czy domowych jest na rynku cały wachlarz. Organizacja przestrzeni wyróżnia się spośród nich kilkoma kluczowymi cechami. Po pierwsze, daje możliwość natychmiastowego działania – zmiany mogą być wprowadzane od razu, a efekty widoczne bezpośrednio po zakończeniu pracy. Co więcej, organizacja przestrzeni nie wymaga długotrwałego planowania, a działanie (reorganizacja) nie jest zależna od podmiotów trzecich. Po drugie, organizacja przestrzeni przynosi nie tylko zmianę estetyczną, ale również praktyczną. Dopasowuje ona ustawienie akcesoriów do stylu i trybu pracy, podnosząc tym samym jakość pracy, zwiększając komfort, a obniżając poziom stresu.
7 kroków do organizacji miejsca pracy w domu
Jak zatem zorganizować miejsce w pracy w domu, by wspierało ono w realizacji celów biznesowych?
Wybór miejsca
Jeśli w domu jest pomieszczenie, które możemy przeorganizować na domowe biuro, wybór miejsca jest prostszy. Przed rozpoczęciem organizacji warto się tylko upewnić, że biuro ma być w tym pomieszczeniu, a nie będzie lepsza zamiana z innym, np. zamiana sypialni z domowym gabinetem. Jeśli tego pomieszczenia w domu nie ma, nic straconego! W tym właśnie tkwi siła organizacji przestrzeni, by dopasować miejsce do funkcji, jaką ma spełniać i do jego użytkownika (nie odwrotnie). Najlepszy do pracy będzie spokojniejszy obszar domu, z mniejszą ilością rozpraszających czynników oraz niższym natężeniem ruchu. Jeśli trudno o taki, z pomocą mogą przyjść ścianki wygłuszające gotowe do ustawienia na biurku.
Biurko i jego otoczenie
Powierzchnię biurka warto tak zaaranżować, by było na nim wystarczająco dużo miejsca wolnego, po tym, jak ustawione zostaną laptop, monitor, dokumenty bieżące i niezbędne przybory. Pomocne będą organizery, tace, stojaki na dokumenty, pojemniki. To zminimalizuje bałagan, ułatwi dostęp do rzeczy, a także stworzy miejsce przyjazne skupieniu się na realizacji zadań i celów biznesowych.
Przechowywanie okazjonalne
Posiadanie akcesoriów biurowych w zasięgu ręki nie oznacza, że muszą się one znajdować na blacie biurka. Dobrym pomysłem jest inwestycja w szuflady podblatowe, mobilne wózki, regały przytwierdzane z jednej strony biurka czy tablice montowane do ściany. Przed zakupami warto przejrzeć selekcję przedmiotów biurowych, by oszacować faktyczną ich ilość oraz dobrać odpowiednie organizery lub systemy do przechowywania.
Strefa relaksu
To bardzo często pomijana strefa w domowych biurach, a najczęstszym powodem jest wymówka związana z niewielką powierzchnią domu lub mieszkania. Tymczasem kącikiem do relaksu może być wygodny fotel w salonie. Świetnie sprawdzą się także poduszki i koc, rozkładane na podłodze, a przechowywane w bambusowym koszu ustawionym pod biurkiem. Elementem dodającym elegancji i funkcjonalności jest taca na biurku, na której może być postawiona filiżanka z kawą lub kubek z ulubioną herbatą. Warto znaleźć na nią miejsce na blacie, gdyż poza estetycznym walorem, ma ona jeszcze ten czysto praktyczny – zabezpiecza sprzęt i dokumenty przed ewentualnym zabrudzeniem.
Dekoracje i dodatki
Dobrze zorganizowana przestrzeń biurowa w domu ma miejsce także na kilka osobistych akcentów, takich jak rośliny, zdjęcia rodzinne czy inspirujące plakaty. To miejsce pracy, co nie oznacza, że nie może być bardziej przytulne. Osobiste akcenty sprawią, że przestrzeń stanie się mniej sterylna i formalna, co może pozytywnie wpływać na samopoczucie i komfort pracy, a także sprzyjać lepszej równowadze między życiem zawodowym a osobistym.
Kable i urządzenia elektroniczne
Drukarki, skanery i inne urządzenia biurowe dobrze, gdy są łatwo dostępne, ale nie zajmują cennego miejsca na biurku. Jednym z bardziej funkcjonalnych rozwiązań na te akcesoria są piętrowe wózki, dzięki którym w zależności od potrzeby sprzęty te mogą być łatwo wsuwane pod biurko i wysuwane. Jest to przestrzeń biurowa, którą sami sprzątamy. Sporym ułatwieniem przy wykonywaniu tej czynności będzie organizacja kabli. Nie sposób nie wspomnieć, że uporządkowane kable to także aspekt bezpieczeństwa dla nas i pozostałych domowników.
Pierwsza szuflada regału
Pierwszą szufladę regału ustawionego przy biurku dobrze jest zarezerwować na akcesoria kobiece, takie jak kosmetyki do makijażu czy ulubioną biżuterię. Taka organizacja wprowadza element komfortu i dbałości o siebie do codziennej rutyny. To także sposób na wprowadzenie osobistego akcentu do przestrzeni roboczej, co może pozytywnie wpłynąć na nastrój i motywację do pracy.
Podsumowując, dla wielu kobiet praca z domu to możliwość spędzania czasu z rodziną, ale tylko wtedy, gdy granice między pracą a życiem osobistym są jasno określone i przestrzegane. Zorganizowane biuro domowe pomaga w utrzymaniu tych granic, umożliwiając pełne zaangażowanie w pracę podczas godzin roboczych oraz cieszenie się chwilami spędzonymi z bliskimi po ich zakończeniu. Taka równowaga jest kluczowa dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a także dla długoterminowego sukcesu na obu płaszczyznach: zawodowej i osobistej.
Autorka: Agnieszka Krawczuk – organizatorka przestrzeni i trenerka mentalna w Manufakturze porządku. Od 4 lat wspiera w tworzeniu estetycznej i funkcjonalnej organizacji przestrzeni domowej i biurowej, by ta swoją przejrzystością uwalniała czas na to, co najważniejsze. Konsultacje i usługi prowadzi stacjonarnie i online. Zaprzyjaźnia z tajnikami organizacji przestrzeni prowadząc warsztaty i prezentacje, pisząc artykuły, udzielając wywiadów i opinii w telewizji.