Czy sportowa dyscyplina może wpływać na sukces w biznesie?

You are currently viewing Czy sportowa dyscyplina może wpływać na sukces w biznesie?

Sport to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu czy dbanie o zdrowe i piękne ciało. Wiele badań naukowych udowodniło, że ma on również wpływ na to, jak szybko i skutecznie osiągamy swoje cele — zarówno prywatne, jak i zawodowe. Czy zatem uprawianie sportu i prowadzenie zdrowego stylu życia będzie niosło za sobą szanse na osiągnięcie sukcesu w biznesie? Czy pozwoli nam wspiąć się na szczyt kariery zawodowej?

Regularne uprawianie sportu — droga do sukcesu zawodowego?

Uprawianie sportu staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Już niemal wszyscy mają świadomość, że regularna aktywność fizyczna pozwala utrzymać dobrą kondycję oraz zdrowy organizm. Dodatkowym efektem jest ładna, sportowa sylwetka. Podczas uprawiania sportu zmiany zachodzą również w naszym sposobie myślenia i podejmowania decyzji. Zwiększa się poziom pewności siebie, a dodatkowo pod wpływem endorfin patrzymy na wiele sytuacji z innej perspektywy. Pozytywne myślenie oraz rozpierająca energia to elementy składowe sukcesu i niezawodna motywacja do ciągłej pracy.

Podczas uprawiania przeróżnych dyscyplin sportowych jesteśmy zmuszeni do działania pod presją. Taką presję może wywoływać ograniczenie czasowe, chęć pobicia swojego własnego rekordu albo ciężar, jakim się posługujemy. Dodatkowo pracujemy nad umiejętnościami miękkimi, takimi jak umiejętność komunikacji z innymi osobami oraz praca zespołowa. Jest to szczególnie ważne w przypadku liderów, którzy każdego dnia odpowiadają za sukcesy lub porażki nie tylko swoje, ale i całych zespołów. Sport przynosi nam również korzyści natury psychologicznej. Jest to doskonały sposób na odstresowanie się i znalezienie balansu pomiędzy pracą a innymi płaszczyznami naszego życia. Dlatego właśnie wiele osób postrzega sport w swoim życiu jako inwestycję w swoją przyszłość zawodową oraz szansę na większe zarobki.

Rywalizacja sportowa a zdrowa rywalizacja w biznesie

Sukces zawodowy definiowany jest bardzo indywidualnie dla osobnej jednostki. Każdy z nas ma inne marzenia, ambicje, zainteresowania, wykształcenie czy możliwości. Dla jednej osoby będzie to możliwość ciągłego samorozwoju oraz osiąganie kolejnych szczebli kariery, dla innej zaś będą to po prostu coraz wyższe zarobki. Każdy z nas musi jednak ciężko zapracować na osiągnięcie któregokolwiek z obranych celów. Jednym ze sposobów nauki działania pod presją oraz dobrej organizacji czasu jest właśnie znalezienie ulubionej dyscypliny sportowej.

Ogromną zaletą sportu jest jego wielofunkcyjność. Stanowi on urozmaicenie naszego życia, sposób na rozrywkę, środek odstresowujący i dający wytchnienie. Dodatkowo jest to doskonała lekcja osiągania sukcesów i ponoszenia porażek. Tak samo jak uczymy się mieć satysfakcję ze swoich osiągnięć i rozwojów sportowych, tak też możemy przełożyć to na życie zawodowe. Dyscypliny sportowe, szczególnie te drużynowe, możemy z powodzeniem porównać do organizmu, jakim jest przedsiębiorstwo. Każda drużyna ma swojego lidera, który oprócz umiejętności powinien posiadać także doświadczenie oraz zdolności przywódcze. Musi być również dobrym motywatorem, aby reszta zespołu miała wysokie morale i prężnie szła do zwycięstwa. Uprawianie sportu pozwala nam też poznać swoje mocne i słabe strony, dzięki czemu bardziej świadomie podejmujemy decyzje i wybieramy kierunki rozwoju. Ponadto sportowej rywalizacji oraz biznesie ważna jest strategia. Musi być dopasowana do warunków panujących w otoczeniu, ale również do możliwości zespołu. Powinna opierać się na mocnych cechach każdej jednostki.

Obydwa obszary, zarówno biznes, jak i sport, są do siebie bardzo podobne. Aby osiągnąć w nich sukces, należy mieć wizję, sposób jej realizacji, silną motywację oraz wiarę, że wszystko pójdzie po naszej myśli.

Jak zdrowy trybu życia wpływa na pracę mózgu?

Warto pamiętać, że zdrowy tryb życia to nie tylko uprawianie aktywności fizycznej. Składa się on z wielu istotnych aspektów, takich jak odpowiednia ilość snu, zdrowa, zbilansowana dieta, suplementacja, regularne spożywanie wody czy obniżanie poziomu stresu i unikanie używek. Wysypianie się daje nam przejrzystość patrzenia na różne sytuacja, pozwala lepiej się skupić i szybciej myśleć. Wyspani jesteśmy bardziej kreatywni i pozytywnie nastawienie do codziennych wyzwań. Spożywanie odpowiednich ilości wody każdego dnia również wpływa na koncentracje i pamięć, co pozwala nam lepiej się zorganizować. Zdrowa dieta to gwarancja długiego zdrowia i poprawnej pracy mózgu i układu nerwowego. Ograniczenie używek może pomóc nam w obniżeniu stresu i polepszyć koncentrację.

Wprowadzenie do świata sportu osoby, która nigdy wcześniej nie miała z nim do czynienia, może okazać się wyzwaniem. Z pomocą przychodzą wówczas wykwalifikowane osoby, które wskażą drogę i pokażą, jak zacząć swoją przygodę ze zdrowym i aktywnym stylem życia. Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług trenera personalnego, który nie tylko pokaże poprawne techniki wykonywania ćwiczeń, ale również dopasuje aktywność do naszych możliwości i poziomu zaawansowania. Dodatkowo podpowie, jaki sposób odżywiania pomoże nam wzmocnić efekty uprawiania sportu.

Katarzyna Kozłowska: „Na co dzień jestem managerką łódzkiego coworkingu, po godzinach trenerem personalnym, instruktorem fitness i copywriterką. Kocham sporty sylwetkowe i wykorzystuję każdą możliwość aktywności fizycznej. Pasjonuję się samorozwojem i wykorzystuję każdą okazję do zdobycia nowych umiejętności i przełamywania swoich wewnętrznych granic.”

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.