Macierzyństwo i praca zdalna: jak nie zaniedbywać rodziny i siebie?

You are currently viewing Macierzyństwo i praca zdalna: jak nie zaniedbywać rodziny i siebie?

Chciałabyś łączyć macierzyństwo z realną pracą z domu bez siedzenia po nocach? Uwierz mi, że się da. To możliwe – i wcale nie musisz wybierać między pracą, rodziną, a czasem dla siebie. Możesz realizować i dbać o każdy z tych obszarów. Jednak nie wszystko w tym samym czasie. Jak pracować na 100%, w pełni bawić się z dzieckiem i odpoczywać, kiedy tego potrzebujesz? W tym artykule znajdziesz sprawdzone wskazówki dotyczące łączenia macierzyństwa z pracą zdalną.

Co zrobić, aby produktywnie pracować z domu?

Też zadawałam sobie kiedyś takie pytanie. Próbowałam mnóstwa technik i lifehacków. Chwytałam się różnych porad. Kilka lat spędziłam na tym, by – będąc mamą – znaleźć sposoby na efektywną pracę. W pewnym momencie jednak zorientowałam się, że te wszystkie narzędzia i techniki zwiększające wydajność na nic się nie zdadzą, kiedy będziemy je stosować w oderwaniu od naszego życia. Potrzebowałam podejścia całościowego, holistycznego – takiego, w którym jest przestrzeń na każdy z obszarów, którym pracująca mama musi poświęcić czas. Powoli, łącząc kropki, opracowałam własną metodę. Uwzględniając te obszary, podzieliłam ją na 3 moduły: odpoczynek, dom i praca.

Jak zadbać o odpoczynek, nie zaniedbując domu, by efektywnie zajmować się pracą zdalną?

Zanim opowiem Ci o tych 3 obszarach, o które warto zadbać, aby efektywnie pracować, mając dziecko, zapraszam Cię do krótkiego, prostego ćwiczenia. Proszę, wyobraź sobie, że wybierasz się w długą podróż samochodem. Ty jesteś kierowcą, zabierasz ze sobą męża i dzieci. Co robisz, aby dotrzeć do celu podróży?

  • Po pierwsze – kiedy już wszystko jest spakowane, sprawdzasz stan paliwa. Skoro jedziecie daleko, tankujesz bak do pełna. Jednak po drodze okazuje się, że aby dojechać tam, gdzie chcesz, musisz zjechać na stację, by uzupełnić paliwo. Nie zastanawiasz się, czy tego chcesz i czy masz na to czas, prawda? Wiesz, że z pustym bakiem nie dojedziesz.
  • Po drugie – wiedząc, że jedziesz z dziećmi, planujesz przerwy w trasie i zabierasz rzeczy, którymi będą mogły bawić się w czasie jazdy. Wiesz, że to Ty musisz zadbać o to, by weszły do auta najedzone i po wizycie w toalecie, aby nie musieć się ciągle zatrzymywać lub wracać. Pamiętasz o ich ulubionych zabawkach i prowiancie na drogę, a w czasie postoju mówisz wszystkim o tym, ile zostało do końca i czy lub kiedy będzie kolejna przerwa.
  • Po trzecie – planujesz trasę. Sprawdzasz, co Cię czeka i w jaki sposób najprościej, najwygodniej dotrzeć na miejsce. Patrzysz, gdzie dobrze zrobić postój, gdzie znajdują się skróty, gdzie mogą wystąpić korki i jak je ominąć. Badasz, czy po drodze będą płatne autostrady, które pozwolą na skrócenie czasu dojazdu.

Jak daleka podróż autem ma się do efektywnej pracy mamy?

Jesteś kierowcą w swojej podróży życia. Musisz zadbać o paliwo, którym jest właśnie odpoczynek. Chcesz, by czas w aucie był przyjemny dla każdego z Was, więc dbasz o dom, czyli pasażerów tej podróży. Zależy Ci, aby możliwie jak najszybciej, a także w miarę komfortowo przejechać trasę, więc patrzysz na mapę, określasz cel podróży i szukasz skrótów – to właśnie praca.

To właśnie 3 moduły:

  • Odpoczynek to paliwo.
  • Dom to pasażerowie.
  • Praca to szukanie skrótów.

Aby będąc zaangażowaną mamą efektywnie pracować, musisz zadbać o wszystkie te trzy obszary. Kolejność jest nieprzypadkowa i ma ogromne znaczenie. Dlaczego ujęłam to właśnie w taki sposób?

Dbaj o odpoczynek

Najpierw musisz zatroszczyć się o swój odpoczynek. Zarówno fizyczny, jak i psychiczny. To Twoje paliwo, bez którego nie dojedziesz do celu. Dbanie o siebie – swój sen, dietę i kilka innych czynników – wpływa na Twoją energię i koncentrację. To podstawowy obszar do zaopiekowania nie tylko po to, by efektywnie pracować, ale by w ogóle dobrze żyć.

Zaplanuj obowiązki domowe i czas z rodziną

Dopiero gdy jesteś wypoczęta, możesz zadbać o dom i ogród. Nie znaczy jednak, że masz robić wszystko sama. To obszar, w którym trzeba poukładać obowiązki domowe, współpracę z dziećmi, czas spędzany rodzinnie czy z mężem. Tak, jak w tej dalekiej wyprawie, tak w codziennym życiu musisz przemyśleć, co będzie potrzebne Tobie, innym w Waszym domu, Waszej rodzinie. Jeśli przewidzisz, co potrzebują pasażerowie w Twoim życiu, łatwiej i w bardziej komfortowych warunkach, bez ciągłego marudzenia dotrzesz do celu.

Zajmij się pracą

Kiedy zadbasz o te dwa obszary, pora na szukanie sposobów na bardziej produktywną PRACĘ. Właśnie dlatego ten moduł jest na końcu. Kiedy mamy bazę w postaci wypoczętej mamy w poukładanym domu, wtedy jest znaczniej łatwiej. Spokojniej możemy wdrażać techniki i narzędzia, pomocne w szybszej realizacji celów zawodowych.

Łączenie macierzyństwa z rozwojem zawodowym – moja historia

Sama szukałam i próbowałam różnych metod, jednak dopiero kiedy zrozumiałam, że najpierw muszę zadbać o siebie, a potem o relacje i dom, to dopiero moja praca zaczęła być naprawdę efektywna. W optymalnym przejściu przez te trzy obszary pomagam moim klientkom w półrocznym programie „Efektywna i pełna energii przedsiębiorcza mama” – tak, by w każdym z nich wcieliły odpowiednie nawyki, nie przyspieszając niczego. Zaś w Klubie Energii Dla Przedsiębiorczych Mam online pomagam mamom przede wszystkim zadbać o obszar „Odpoczynek”, na co składa się mnóstwo małych, ale znaczących zmian, które moim Klubowiczkom dodają nie tylko energii, ale także czasu dla siebie!

Mariola Olkowicz

Autor: Mariola Olkowicz – pomagam mamom łączyć macierzyństwo z pracą z domu bez zaniedbywania siebie i rodziny oraz odzyskać energię i czas dla siebie. Uczę mamy efektywnej pracy z domu. Jestem certyfikowanym facylitatorem metody Empowering People in the Workplace, certyfikowanym Edukatorem Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców oraz certyfikowanym coachem. Dzielę się wiedzą i praktycznym doświadczeniem: jest mamą 3 synów (9 lat, 6 lat, 3 lata).

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.