Milion słów można uwiecznić w tysiącu zdjęć lub pokazać w jednym filmie. Jeśli z jakichś powodów masz blokadę przed nagrywaniem krótkich filmów w social mediach o swoim biznesie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Jego lektura sprawi, że przestaniesz scrollować ekran telefonu i podziwiać kontach innych, a zaczniesz tworzyć swoje małe onlineowe imperium. Oto strategia na Twój content video.
Spis treści
3 kroki do sukcesu content video w biznesie
Sukces z content video marketingiem w 3 krokach:
- Videotelling;
- Pomysły;
- Systematyczność.
Video o Twoim biznesie kontra tekst i zdjęcia
Zacznę od historii, nie bez powodu. Poprosiłam znajomych na Facebooku o pomoc przy nadaniu tytułu mojemu e-bookowi. Sama podałam trzy opcje do wyboru, ale też pozostawiłam temat otwarty na nowe pomysły. Moja znajoma Magdalena Malicka zaproponowała: „Potęga Videotellingu”, a potem dodała opis sytuacji ze swojej firmy: „Kiedy 10 lat temu wdrażaliśmy w firmie video wizytówki dla naszych rekruterów i video opisy stanowisk, mój szef używał takiej analogii, żeby wyjaśnić znaczenie i fenomen tej zmiany oraz moc przekazu video: Pomyśl o swoim ulubionym serialu, który teraz oglądasz… (Czytelniczko ja też proszę Cię teraz o to samo. O przywołanie serialu, który Cię wciągnął i na którego odcinki czekasz lub czekałaś) i wyobraź sobie, że dziś ogłaszają, że nie będzie nowego sezonu, ale pod podanym linkiem możesz się zapisać na newsletter, którym co tydzień wyślą Ci pdf ze scenariuszem najnowszego odcinka. Byłabyś zainteresowana, czy jednak wolałabyś zobaczyć swoich ulubionych bohaterów na ekranie?”. Myślę, że dziś w dobie wszystkich platform streamingowych typu Netflix, to porównanie przemawia najbardziej. Jak podają wirtualnemedia.pl: „użytkownicy YouTube, co minutę wrzucają 60 godzin materiałów wideo, a dzienna liczba wyświetleń klipów przekroczyła granicę 4 miliardów”.
Buduj wizerunek firmy poprzez rolki i filmy
Dobry, krótki film to trampolina dla lepszego wizerunku Twojej marki. Uwiarygadnia biznes, pokazuje Cię w roli ekspertki i przede wszystkim oszczędza Ci czas w prezentowaniu się. Czy to w postaci pojedynczej produkcji, czy całej serii? Odbiorca utożsamia się z historiami, które przekazujesz, a w efekcie chce kupić produkt lub usługę, zanim jeszcze pozna jej cenę. Tak jak po obejrzeniu dobrego filmu w kinie, klient będzie wracał myślami do Twojego krótkiego filmu, a to wszystko dzięki dobrym emocjom, jakie on w nim pozostawi. Chwytliwa opowieść pokazana w około 1,5-minutowym klipie może stać się video viralem, którym odbiorcy będą chcieli dzielić się ze znajomymi, a więc reklamą, która sama sprzedaje. Choć, pamiętaj, najbardziej liczą się pierwsze 3 sekundy.
Dlaczego efekciarskie filmy nie sprzedają?
Szybkie tutoriale video o tym, jak nagrywać filmy, zaskakują mnogością efektów specjalnych. Faktycznie mogą one dać Ci pomysły i narzędzia, ale nie dadzą Ci historii, których nosisz w sobie. Ty albo Twój zadowolony klient. Efekciarskie rolki na Instagramie, shorty na YouTube czy Tik-Toki na chwilę przykują uwagę odbiorców, ale nie utrzymają jej na dłużej. To, co tworzysz, zostanie przeskrolowane dalej i raczej niezapamiętane. Dlatego staraj się budować scenariusze oparte na storytellingu – historii bohatera. Jeśli Ty chcesz być ich bohaterką, opisz, z czym się zmagałaś i jak sobie z tym poradziłaś. Pokaż innym drogę na skróty. Storytelling zawarty w formie video nazywam Videotellingiem. Filmy nadal oddziałują na największą ilość zmysłów, bardziej niż słowo pisane, czy fotografie. Dlatego to właśnie w nie najlepiej wplatać historie.
Gdzie znaleźć pomysły na videotelling?
Miejsca, gdzie możesz znaleźć tytuły i pomysły na filmy:
- Przejrzyj spisy treści branżowych czasopism, książek, artykułów w sieci.
- Zajrzyj na strony, gdzie możesz wygenerować słowa kluczowe najczęściej wpisywane przez internautów: https://answerthepublic.com/ lub https://alsoasked.com/. Wpisz na nich słowo kluczowe, które kojarzysz ze swoją marką lub produktem, ustaw język polski i kliknij wyszukiwanie. W darmowej wersji „Answer the public” o popularne zwroty możesz pytać dwa razy dziennie. Wystarczy, że użyjesz tych zwrotów w tytułach swoich filmów, artykułach lub postach.
- Wpisz w wyszukiwarce Google słowo charakterystyczne dla Twojej usługi lub produktu. Podpowie Ci ona najczęściej wpisywane hasła, gdy potencjalni klienci szukają pomocy lub odpowiedzi w danej kwestii. Koniecznie stwórz listę najczęściej zadawanych pytań w wyszukiwarce.
- Podpowiedzi znajdziesz też w social mediach, czyli m.in. na Pinterest, Tik Toku, Instagramie. Pamiętaj, by znalezione słowa kluczowe dodać w tytułach swoich filmów lub artykułów.
Inspirujący wyjazd contentowy
Czasem dobrze jest wyjechać gdzieś nawet na weekend. Odciąć się od rozpraszającej rzeczywistości i wrócić z notesem pełnym pomysłów na treści do social mediów. Można połączyć taki wyjazd z wędrówkami, fitnessem lub spotkaniami w inspirującym gronie. Wyjazd nie musi być na drugi koniec świata za miliony. Chodzi o zmianę miejsca, nowe otoczenie, nawet blisko miejscowości, w której mieszkasz.
Zasada 70-20-10
Jeśli chodzi o proporcje tematyki, jaką udostępniasz, staraj się skorzystać z zasady 70-20-10. Najwięcej, czyli aż 70% własnych treści powinno być związanych z Twoją marką, 20% contentu mogą stanowić treści zewnętrzne (artykuły, filmy, raporty, infografiki ze sprawdzonych, branżowych źródeł), zaś jedynie 10% treści może mieć charakter sprzedażowy. Niektórzy marketingowcy powtarzają też: trzy raz daj, raz poproś. Dawaj dużo wiedzy, pokazuj bieżące trendy i bądź pomocny, a to ułatwi Ci działania sprzedażowe. Z raportu „the State of Social Selling” opracowanego przez Brand24 wynika, że około 14 000 osób miesięcznie w social mediach zadaje pytanie: „czy ktoś może polecić…”, a 30 000 internautów pyta: „gdzie mogę kupić”. Zaskakujące nie są jednak te liczby, lecz fakt, że 60% takich próśb o rekomendacje pozostaje bez odpowiedzi*[1].
Monitorowanie internetu to świetna szansa dla firm na nawiązanie relacji z klientem i polecenie swoich produktów lub usług dokładnie w tym momencie, w którym są wyszukiwane. Mocno skraca to dystans między klientem i przybliża go do zakupu.
Rodzaje tematyki filmów w content video
Tematykę filmową można podzielić na 6 grup:
- Informacyjna (badania i raporty od ekspertów; branżowe nowości; porady; narzędzia i polecenia innych stron; infografiki).
- Edukacyjna (checklisty; tutoriale, jak coś wykonać; krótkie szkolenia; karuzele z wiedzą; case studies – czyli przeanalizowanie danego przypadku).
- Osobista (Twoje historie z życia wzięte; fragmenty innych filmów, które lubisz; jak spędzasz wolny czas, Twoje pasje).
- Sprzedażowa (opinie i recenzje; oferty; referencje klientów; lead magnety – czyli darmowe treści; które przyciągną do sprzedaży).
- Rozrywkowa (zabawne rolki; memy; wpadki; żarty; fragmenty zza kulis) – te są najbardziej lubiane.
- Motywacyjna (cytaty, historie klientów oraz efekty „przed” i „po”).
Sposoby nagrywania filmów
Wybierz sposób nagrania filmu w zgodzie ze sobą. A jest ich mnóstwo:
1. Pokaż to, co tworzysz bez pokazywania siebie
- Pokaż pracę Twoich rąk. Jeśli nie chcesz występować przed kamerą, możesz pokazać pracę Twoich rąk lub subtelne detale produktu. Pod wszystko podłóż tekst lub swój głos (uwaga: Twój głos najczęściej nie podoba się tylko Tobie, a tak naprawdę jest zapewne miły dla ucha. Wiem coś o tym).
- Stwórz filmik ze zdjęć, które już masz. Wystarczy, że wstawisz je z galerii do aplikacji w telefonie lub programie montażowym, wprawisz je w ruch i połączysz przejściami. Do tego możesz dołożyć muzykę i tekst. Na początku daj swoje logo, a na końcu CTA (Call To Action), czyli np. podaj namiary na siebie.
- Połącz b-rolle, czyli gotowe filmy, które możesz pobrać w większości za darmo ze strony https://pixabay.com/pl/videos/ lub https://www.pexels.com/pl-pl/videos/ (tu znajdują się również filmy w pionowym formacie na rolki na Instagram lub Tik-Tok). Takie przebitki mogą uzupełniać Twój film lub stworzyć go w całości.
2. Nagraj live’a
Transmisje online są genialne, nagrywasz je, tak jak leci. Są nieidealne oraz autentyczne i dlatego ludzie tak je cenią – widać na nich prawdziwą Ciebie. Poza tym są najczęściej wyświetlane na wall’u Twoich potencjalnych klientów. Taki live możesz później pobrać i udostępnić na innych kanałach social media jako evergreen.
3. Nagraj wywiad
Wypisz na kartce osoby z podobnych branż, które uzupełnią Twoją wiedzę. Te, które znasz i te, które obserwujesz w mediach społecznościowych. Jeśli nie możesz spotkać się z tą osobą na żywo i nagrać się np. z komórki w jednym kadrze, zrób to w jednym z programów, dzięki któremu zaprosisz swojego gościa do live’a online np. na Facebooku. Ja korzystałam z Be.live lub Streamyard’a. Przetestowałam też bardziej rozbudowany program OBS Studio. Możesz też znaleźć jakąś aplikację w swoim telefonie, wyszukując: „Live stream app”. Na pewno wyświetli Ci się kilka gotowych aplikacji do transmisji z gościem lub gościnią. Przed wywiadem ułóż listę pytań i wyślij ją, aby Twój rozmówca miał czas zastanowić się nad odpowiedziami.
4. Poproś o video opinię zadowolonego klienta (tzw. testimonials)
Właśnie skończyłaś pracować z klientem i widzisz jego zachwyt nad Twoją usługa, bądź produktem – poproś od razu o nagranie video – opinii. Jeśli widzisz, że ma opory, powiedz mu, że nagranie nie musi być idealnie. Uwierz, lepiej wychodzą spontaniczne opinie nagrane „z ręki” niż idealne i wkute na blachę, które po prostu brzmią sztucznie. Niech powie (nawet krótko), co zrobiło na nim wrażenie.
- Unboxing. Możesz też poprosić, by uwiecznił moment otwierania produktu a później korzystania z niego w ciekawym miejscu.
Jeśli zaś pracujesz z klientami (np. w branży beauty), nagraj, jak wygląda przebieg Twojej usługi za ich zgodą. Oczywiście zaproponuj za taką opinię zniżkę lub jakiś gratis i zapytaj o zgodę na publikację wizerunku.
5. Współpraca z influencerem, trendsetterem, coolhunterem, blogerem
Możesz zacząć poszukiwania od tych, których sama śledzisz w internecie z podobnych branż. Czasem zasięgi takiej współpracy są niewspółmiernie większe niż reklama w radio czy telewizji.
6. Edukujesz innych, pokaż siebie jako Brand Hero
Prowadzisz jakieś warsztaty lub szkolenia? Pamiętaj, by nagrać siebie, kiedy szkolisz. Pozycja eksperta umocni Twój wizerunek. Naładuj baterie w aparacie lub telefonie. Umieść go na statywie. Niech ktoś przypilnuje Ci kadr. Pamiętaj też, że aparaty cyfrowe i niektóre telefony wyłączają się po 30 minutach – poproś kogoś, by ponownie włączył nagrywanie filmu po tym czasie.
- Zrzut ekranu, czyli nagranie ekranu, na którym prowadzisz webinar, odtwarzasz prezentacje lub pokazujesz, jak działa jakiś program. Darmowe programy do nagrywania ekranu znajdziesz w internecie. Możesz skorzystać też z opcji PIP – Picture in picture, czyli wstawić swoją „gadającą głowę” w wyświetlany film lub prezentację.
- Weź flamastry w dłoń i spróbuj flipowania. To rysowanie historii flamastrami – taka ręczna wersja animowanego video. Polecam tym, którzy lubią rysować np. ludziki i proste przedmioty. Możesz wytłumaczyć w ten sposób, jak działa Twoja usługa. Komórkę możesz ustawić nad swoim biurkiem i dobrze doświetlić kartki przed Tobą. Jak zrobić to ze smakiem tłumaczy gabrielaborowczyk.pl.
7. Moduł filmowy Twojego kurs online, tutorial, film na landing page lub seria video sprzedażowych w Twojej kampanii (pre-launch, launch i post-launch).
Każdy z takich filmów powinien być pełen treściwie przekazanej wiedzy np. coś wytłumaczone w trzech krokach, dobrze jest poprzeplatać filmami, badaniami, grafikami, Twoimi pytaniami, na które odpowiedź udzielisz zachęcająco na końcu filmu itd. Więcej o każdym z tych filmów będę wpisać w swoim kolejnym e-booku o strategii na content video w social mediach.
8. Sztuka to Twoje drugie imię?
Nagraj kilka artystycznych ujęć, baw się kształtami, fakturą, materiałami, światłem, odgłosami, różną dynamiką i rytmem filmu, kiedy tworzysz rękodzieło. Eksperymentuj z żywiołami, z różnymi konsystencjami. Podziałaj na etapie montażu – przejściami, kolorami, odtwarzaniem filmu od tyłu, w zwolnionym tempie, green screenem itd.
9. Pobaw się i wykreuj animowane video
Programy do animacji rysunkowej znajdziesz na tych stronach: doodly.com, powtoon.com, animatron.com, videorobotlive.com. Jest z tym trochę zabawy, ale taka opcja opowiadania historii może przypaść do gustu nie tylko Tobie, ale również osobom śledzącym Twoją markę w social mediach.
10. Videotelling
Poszukaj lifestylowych gotowych filmów lub nagraj je sama, ewentualnie z Twoim klientem. Takie ujęcia z miasta lub natury mogą bardzo dobrze obrazować historię opowiedzianą Twoim głosem albo napisami pod filmem.
Harmonogram publikacji video postów social mediach
A teraz wisienka na torcie. W rozplanowaniu pomysłów i w systematyczności może pomóc Ci zwykły kalendarz. Ja polecam Ci ten na 2024 stworzony przeze mnie, z myślą o treściach na social media. Rozpisane są w nim wszystkie stałe, typowe i nietypowe uroczystości (Stock) oraz tematy bieżące (Flow – Real Time Marketing). Będziesz mogła z wyprzedzeniem zaplanować w nim kampanie sprzedażowe, tak, by nie zaskoczyły Cię święta kalendarzowe.
Weź kartkę i spisz pomysły na krótkie filmy. Pokarz światu, co pięknego tworzysz! Zrób to teraz!
Autor: Anna Zając — od 13 lat działam jako twórca cyfrowy, filmowiec, copywriter, graficzka i fotografka. Strona: www.lightinside.pl.