Macierzyństwo to jedna z najbardziej wymagających ról, jakie kobieta pełni w swoim życiu. Z jednej strony gwarantuje nieograniczone pokłady miłości, satysfakcję i dumę. Z drugiej – może prowadzić do wypalenia i przemęczenia, gdy nie zostanie zachowana odpowiednia równowaga w Twoim życiu. Jak, będąc mamą, zaopiekować się również sobą?
Jak myślisz, dlaczego w samolocie obowiązuje zasada: jeśli lecisz z dzieckiem, w razie zagrożenia najpierw załóż maskę tlenową SOBIE, potem dziecku? Jeśli Ty nie zadbasz o swoje bezpieczeństwo, dziecko samo sobie nie poradzi. Tak samo jest w życiu. Tak długo, jak Twoje potrzeby pozostają niezaspokojone, będziesz odczuwać to zarówno jako zmęczenie fizyczne, jak również mentalne.
Spis treści
Czego potrzebuje mama?
Zastanawiałaś się kiedyś, czy znasz swoje potrzeby? Ile z nich potrafisz wymienić? Trudne i niewygodne emocje, jak chociażby złość, biorą się właśnie z niezaspokojonych potrzeb. Ciało jako pierwsze daje sygnały somatyczne, że jakiś fragment Ciebie wymaga zaopiekowania. Twoje dziecko potrzebuje miłości, poczucia bezpieczeństwa, pewności, że jest ważne, ale potrzebuje również jedzenia, picia, zabawy, kontaktu z innymi dziećmi. Ty potrzebujesz dokładnie tego samego, ale na swoim poziomie. Zaopiekuj się sobą tak samo, jak opiekujesz się dzieckiem. Czy robisz tak. Potrzebujesz dobrego, zdrowego jedzenia, potrzebujesz spędzić czas tak, jak lubisz. Potrzebujesz dobrego towarzystwa, które niczego nie wymaga. Weź odpowiedzialność nie tylko za dziecko, ale przede wszystkim ZA SIEBIE.
Lista potrzeb jest długa. Znajdują się na niej nie tylko te podstawowe, jak jedzenie i picie, ale również te wyższego rzędu, chociażby potrzeba rozwoju czy uznania. Pomijanie części z nich może w pewnym momencie spowodować, że Twój dobrostan będzie zagrożony. Wtedy do gry wkraczają niewygodne i trudne emocje, np. złość lub frustracja. One bowiem oznaczają przekroczenie Twoich granic, fizycznych lub psychicznych. Pojawiają się objawy somatyczna w ciele, podenerwowanie, suchość w ustach, spięte mięśnie czy zaciśnięte szczęki…To tylko niektóre z objawów kumulowania negatywnej energii. Warto nauczyć się współpracować z ciałem i wyłapywać sygnały alarmowe jak najwcześniej.
Schemat jest prosty. Jeśli chcesz poczuć komfort psychiczny, warto w pierwszej kolejności zadbać o własne potrzeby. Ciało bowiem gromadzi w sobie wszystkie Twoje napięcia i emocje.
Jak zadbać o siebie w macierzyństwie?
Istnieje wiele technik na to, by uwolnić się od negatywnych skutków stresu i zadbać o siebie. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych metod, które mogą posłużyć Tobie za inspirację do własnej zmiany.
- ruch i wszelka aktywność fizyczna, którą lubisz: joga, fitness, spacery, jazda na rowerze, taniec, inny sport;
- szukanie małych przyjemności, takich jak wyjście ze znajomymi na kawę, ulubiony serial, dobra muzyka, fajna książka, coś dobrego do jedzenia;
- techniki mindfulness, czyli trening uważności – świadome wykonywanie codziennych czynności z nastawieniem na maksymalne skupienie na tym, co w danej chwili robisz;
- zdrowe odżywianie i dbanie o swój stan zdrowia – regularne badania, regularne posiłki, mniej cukru;
- bycie offline przez jakiś czas, ograniczenie napływu informacji z Internetu, telewizji;
- masaż relaksacyjny/leczniczy, akupresura, osteopatia, ciepła kąpiel;
- kontakt z naturą – spacer po lesie, przebywanie na świeżym powietrzu;
- medytacja i świadome oddychanie, jeśli nie praktykujesz – spróbuj swoich pierwszych kroków z dowolnym nagraniem na YouTube czy darmową aplikacją;
- pozytywne afirmacje i wizualizacje;
- zdobywanie wiedzy na temat pracy z emocjami i poznawanie… samej siebie!
Możliwości jest dużo i każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. Jedynym wyzwaniem jest podjąć świadomą decyzję o Tym, że chcesz coś zmienić i konsekwentnie ją realizować.
Mamo, dbaj o siebie!
Pierwszym krokiem na drodze do wewnętrznego spokoju jest zadbanie o siebie. Najlepiej jeszcze przed całkowitym wyczerpaniem organizmu i osiągnięciem momentu kryzysu.
Po drugie, bardzo istotny jest rozwój osobisty, próba głębszego poznania siebie, zdobywanie wiedzy, nowych kompetencji, czy wsparcie osób z wiedzą merytoryczną.
W trzecim kroku jest to niewątpliwie korzystanie z technik relaksacyjnych.
Nic się jednak nie wydarzy, jeśli Ty nie zaczniesz działać inaczej. Bez odważnej decyzji wciąż będziesz szukać nowych wymówek. Kiedy samodzielne techniki relaksacyjne nie zdają egzaminu – nie czekaj i podejmij współpracę ze specjalistą.
Zatem, droga Mamo, zawalcz o siebie, bo tylko Ty możesz to zrobić! Motto mojego profilu brzmi: Nie bój się chcieć! Właśnie do tego gorąco zachęcam! Jesteś gotowa, by coś zmienić? Chciałabyś popracować nad nowym celem? Czujesz, że coś nie gra, jednak nie wiesz, jak ruszyć z miejsca? Zapraszam na indywidualną sesję coachingową oraz na mój profil na Instagramie, gdzie czeka na Ciebie dużo wiedzy oraz inspiracji!
Przeczytaj także artykuł pt.: Co zrobić, gdy dopadło Cię wypalenie macierzyńskie?
Martyna Kisielewicz: „Jestem certyfikowanym coachem, prywatnie mamą dwójki dzieci. W swojej działalności zajmuję się propagowaniem wśród kobiet zdrowia mentalnego w macierzyństwie. Dzielę się wiedzą psychologiczną, coachingową i własnymi doświadczeniami oraz inspiracjami z życia mamy, które mają na celu wsparcie kobiet w tej wymagającej, życiowej roli.
Przede wszystkim jednak głęboko wierzę, że każda kobieta ma w sobie ogromne możliwości i potencjał, który pomagam im odkryć również w spotkaniach 1:1 i warsztatach grupowych.”
- www.mentalmama.pl
- Instagram: @martyna.kisielewicz
- Facebook: Mentalmama
- Podcast: Podcast: Mentalne rozmowy