Co zrobić, gdy dopadło Cię wypalenie macierzyńskie?

You are currently viewing Co zrobić, gdy dopadło Cię wypalenie macierzyńskie?

W ostatnim czasie powszechne jest wypalenie zawodowe. Często słyszymy to pojęcie. Niestety mało kiedy zdajemy sobie sprawę, że istnieje też coś takiego, jak wypalenie macierzyńskie, które dopada mamy. Czym jest i jak sobie z nim radzić?

Wypalenie macierzyńskie – co to jest?

Przeważnie gdy jako matki czujemy, że jesteśmy zmęczone i chciałybyśmy odpocząć, tłumaczymy to sobie: jestem mamą i każda mama tak ma. Dużo mówi się o depresji poporodowej, o baby bluesie, ale o wypaleniu macierzyńskim już nie. Zastanówmy się czasami, co każda matka czuje. Czy to, że ma wszystkiego dosyć i chciałaby uciec na drugi koniec świata, nie oznacza, że jest wypalona?

Typowy dzień mamy

Popatrzmy się na klasyczny dzień każdej mamy. Wstaje, doprowadza do ładu siebie i dzieci, zawozi dzieci do przedszkola/szkoły, idzie do pracy, robi zakupy, wraca z pracy, odbiera dzieci, przygotowuje obiad/kolację, pomaga dzieciom w odrobieniu zadań domowych, sprząta, pierze, prasuje, kładzie dzieci spać i w końcu ma czas wolny dla siebie. I tak każdego dnia. Taką ma rutynę. Niestety, ale gdy ciągle robimy to samo, może przestać nam to sprawiać przyjemność. Zaczyna to być męczarnia i straszna nuda. Taka mama, gdy już stanie się tym wszystkim zmęczona, zaczyna być rozdrażniona, często nie ma siły na radosne spędzanie czasu z dziećmi, traktuje każdy dzień jak kolejne zadanie do wykonania.

Jak wygląda macierzyństwo?

Dzieci to największy skarb dla każdego rodzica, lecz w momencie gdy się zmuszamy do opieki nad nimi, przestają być najważniejsze. W takich momentach wypalona mama potrzebuje przede wszystkim zrozumienia i odpoczynku. Gdy dopadnie nas wypalenie zawodowe, to możemy rzucić pracę i poszukać czegoś nowego. Przy wypaleniu macierzyńskim sytuacja wygląda odmiennie. Bo przecież nie powiemy mamie, że ma porzucić swoje dzieci – to byłaby największa zbrodnia, jaką mogłaby taka mama popełnić. W takiej sytuacji ważne jest, żeby pomóc mamie zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i co te wszystkie emocje, myśli i uczucia oznaczają. Dlatego gdy następnym razem usłyszysz od jakieś mamy, że jest zmęczona i ma dosyć, to nie osądzaj. Zamiast tego postaraj się ją zrozumieć i wysłuchać.

 

Moje klientki, które uświadomiły sobie, że tylko z indywidualnym podejściem do wypalenia macierzyńskiego można sobie pomóc, stały się spełnionymi mamami oraz kobietami. Zapraszam każdą mamę, która boryka się z wypaleniem macierzyńskim na 30-minutową darmową konsultację. W jej trakcie przeanalizujemy Twoją obecną sytuację oraz problemy, z którymi się zmagasz. Pokażę Ci, droga mamo, w jaki sposób możesz sama sobie pomóc w trudnych chwilach.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.