Bałagan i uczucie przytłoczenia: jak wpływa na nas zagracona przestrzeń?

You are currently viewing Bałagan i uczucie przytłoczenia: jak wpływa na nas zagracona przestrzeń?
Bałagan i uczucie przytłoczenia

W dzisiejszym zabieganym świecie marzy nam się, by mieć oazę spokoju, miejsce, gdzie możemy się zrelaksować i zregenerować siły. Często to miejsce na drobne przyjemności, ale powtarzalne, bez dokładnego planowania co do godziny i wielkich przygotowań związanych z pakowaniem i logistyką podróży. Naturalnym i najprostszym wyborem wydaje się być dom. Dlaczego w zagraconym domu czujemy się źle? Poznaj zalety odgracania życiowej przestrzeni. Z tego artykułu dowiesz, dlaczego bałagan wiąże się z uczuciem przytłoczenia i jak wpływa na nas zagracona przestrzeń.

Bałagan a uczucie przytłoczenia

Jednak, kiedy przestrzeń, w której żyjemy lub pracujemy, jest zagracona, może to mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie, komfort i emocje. Zagracony dom często przekłada się na zagracony umysł, co prowadzi do stresu, frustracji i ogólnego poczucia przytłoczenia. Najnowsze i liczne badania naukowe pokazują, że nadmiar rzeczy oraz chaos w domowej przestrzeni jest takim samym czynnikiem stresogennym jak zmiana pracy czy utrata bliskiej osoby. Dobra wiadomość jest taka, że efekty odgracania przestrzeni i jej organizacji widać od razu po zakończeniu działań, a to może przynieść natychmiastowe korzyści dla jakości naszego życia.

Zagracony dom to zagracony umysł – dlaczego?

Stres i przytłoczenie

Nadmiar rzeczy w domu może wywoływać stres. Z każdym kolejnym niepotrzebnym bibelotem, który wnosimy do naszej przestrzeni, zaczynamy odczuwać coraz większy ciężar psychiczny. Rzeczy dookoła nas przypominają o zadaniach, które odkładamy na później – sprzątanie, organizowanie, naprawianie. W efekcie nadmiar rzeczy przyczynia się do nadmiaru zadań i odpowiedzialności. Listy zadań, zapisy w kalendarzu zaczynają nie mieć końca. To, co miało być naszym schronieniem, staje się źródłem codziennego niepokoju.

Trudności z koncentracją

Nieporządek w przestrzeni może również utrudniać koncentrację. Kiedy nasze otoczenie jest chaotyczne, trudniej jest nam skupić się na konkretnych zadaniach. Praca w zagraconym pomieszczeniu może prowadzić do rozproszenia uwagi, co z kolei obniża naszą produktywność i skuteczność. Badania pokazują, że zagracona przestrzeń zwiększa poziom kortyzolu, hormonu stresu, co dodatkowo pogarsza nasze zdolności poznawcze. Ile razy zdarzało się tak, że zadanie zajmowało za dużo czasu, bo szukaliśmy potrzebnych akcesoriów biurowych albo nasz wzrok i myśli były rozpraszane startą dokumentów lub nieładem na blacie biurka.

Zaburzenia snu

Nieporządek w sypialni może wpływać na jakość naszego snu. Kiedy zasypiamy otoczeni bałaganem, nasz mózg może nie być w stanie w pełni się zrelaksować, co prowadzi do płytkiego snu lub trudności z zasypianiem. Przebywanie w zorganizowanej i uporządkowanej przestrzeni sprzyja wyciszeniu i pozwala na głębszy, bardziej regenerujący sen. Co więcej, naszej głowy nie zaprząta myśl, że przed położeniem się spać mamy jeszcze do zrobienia porządki.

Negatywny wpływ na relacje

Zagracony dom może wpływać na nasze relacje z innymi ludźmi. Kiedy wstydzimy się zaprosić gości do zabałaganionego domu, może to prowadzić do izolacji i poczucia osamotnienia. Gdy już się na to zdecydujemy, okazuje się czasem, że sprzątanie i odkładanie rzeczy na miejsce zajęło więcej niż spędzenie czasu ze znajomymi. Wspólne życie w domu z nadmiarem rzeczy i w nieładzie może prowadzić do napięć między domownikami, zwłaszcza jeśli mają różne podejście do porządku.

Poczucie bezsilności

Przestrzeń wypełniona przedmiotami, które nie mają dla nas większej wartości, może wywoływać wrażenie, że rzeczy kontrolują nasze życie, a nie odwrotnie. Nietrudno jednak o takie wrażenie, gdy każdego dnia poświęcamy spora część czasu na odkładanie rzeczy na miejsce, a na drugi dzień powtarzamy dokładnie ten sam schemat.

Decluttering: proste rozwiązanie na natychmiastową ulgę

Jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na poprawę jakości życia jest decluttering, czyli odgracanie przestrzeni i pozostawienie w swoim otoczeniu tylko tych, których potrzebujemy, lubimy i wnoszą wartość do naszego życia. To proces, który można rozpocząć w każdej chwili, a jego efekty są widoczne od razu. Pozbycie się rzeczy, które już nam nie służą, daje natychmiastowe poczucie ulgi. Znikają przedmioty, które od dawna przypominały nam o naszych obowiązkach, a ich brak przynosi uczucie lekkości i przestronności. To z kolei przekłada się na większą ilość wolnego czasu i nowe możliwości do realizacji swoich pasji i celów, gdyż przestajemy wybierać między ładem we wnętrzu a przyjemnościami.

Jak zacząć decluttering?

Decluttering nie musi być skomplikowany ani czasochłonny. Ważne, by cały proces zacząć spokojnie i realizować go krok po kroku:

Zacznij od jednego pomieszczenia

Wybierz jedno pomieszczenie, które najbardziej Cię przytłacza, i zacznij od niego. Może to być kuchnia, sypialnia lub domowe biuro. Skoncentruj się na jednej przestrzeni, aby nie poczuć się przytłoczonym ilością i różnorodnością zadań oraz by szybko zobaczyć efekty swojej pracy.

Podziel pracę na etapy

Jeśli nie masz czasu, aby zrobić wszystko na raz, podziel decluttering na etapy. Możesz poświęcić 20 minut dziennie na porządkowanie, co w krótkim czasie przyniesie zauważalne efekty. Tygodniowo to będzie ponad godzina pracy nad odgraconym i zorganizowanym domem.

jak wpływa na nas zagracona przestrzeń?
jak wpływa na nas zagracona przestrzeń?

Skoncentruj się na rzeczach, które zostają

Działając odwrotnie będziesz tylko rozmyślać o odgracaniu jako o przykrym zadaniu i odczuwać frustrację, że całe to działanie jest wynikiem Twoich wcześniejszych decyzji i wyborów, za które teraz płacisz wysoką cenę. Gdy skupisz się na rzeczach, które chcesz pozostawić, z każdą kolejną rzeczą zaczniesz wyciągać wnioski na temat bardziej świadomego wprowadzania nowych rzeczy do swojego otoczenia.

Zorganizuj funkcjonalnie

Po odgraceniu przestrzeni zadbaj o to, aby rzeczy, które zostają, miały swoje miejsce. Użyj organizerów, półek i pojemników w kluczowych miejscach, aby utrzymać porządek na dłużej.

Ciesz się efektami

Kiedy zakończysz proces declutteringu, poświęć chwilę na cieszenie się rezultatami. Zwróć uwagę, jak zmieniło się Twoje samopoczucie, poziom stresu i komfort życia. Zacznij dostrzegać te aspekty, a zobaczysz, z jaką łatwością i lekkością pozbędziesz się nadmiaru przedmiotów z kolejnych pomieszczeń w domu.

Bałagan i uczucie przytłoczenia — podsumowanie

Przestrzeń, która powinna być naszym schronieniem, staje się źródłem stresu, frustracji i przytłoczenia, jeśli jest wypełniona zbędnymi przedmiotami. Decluttering to prosty, ale niezwykle skuteczny sposób na odzyskanie kontroli nad życiem i stworzenie przestrzeni, która naprawdę Cię wspiera w codziennych obowiązkach domowych, jak i planach i marzeniach. Działając małymi krokami, możesz się cieszyć natychmiastowym efektem – poczuciem ulgi, spokojną głową, zaoszczędzonym czasem.

Przeczytaj również artykuł pt.: Kobiecy przewodnik po efektywnej organizacji miejsca pracy w domu.

 

Agnieszka Krawczuk
Agnieszka Krawczuk

 

Autorka: Agnieszka Krawczuk – organizatorka przestrzeni i trenerka mentalna w Manufakturze porządku. Od 4 lat wspiera w tworzeniu estetycznej i funkcjonalnej organizacji przestrzeni domowej i biurowej, by ta swoją przejrzystością uwalniała czas na to, co najważniejsze. Konsultacje i usługi prowadzi stacjonarnie i online. Zaprzyjaźnia z tajnikami organizacji przestrzeni prowadząc warsztaty i prezentacje, pisząc artykuły, udzielając wywiadów i opinii w telewizji.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.