W nas kobietach jest moc! Poznaj fotografkę, która pomaga odnaleźć kobiecą siłę

You are currently viewing W nas kobietach jest moc! Poznaj fotografkę, która pomaga odnaleźć kobiecą siłę

O kobietach i ich ogromnej sile rozmawiamy z Martą Uczciwek, pasjonatką kreatywnej pracy z ludźmi. Czym jest kobieca moc? Jakiego wsparcia najbardziej potrzebujemy? Co nas dzieli, a w czym bywamy podobne? Te i inne tematy poruszymy w wywiadzie.

Na początku opowiedz nam trochę o sobie. Czym się zajmujesz?

Moją specjalnością są kobiece sesje fotograficzne. Wspieram swoje klientki w akceptacji własnego wyglądu i poczuciu bycia atrakcyjną oraz kreowaniu wizerunku biznesowego ich marek. Niezależnie od tego, czy wykonujemy zdjęcia prywatne, czy też zawodowe, pracę opieram na zrozumieniu potrzeb drugiej osoby oraz budowaniu relacji. Prowadzę również warsztaty dla kobiet, gdzie pracujemy nad pewnością siebie.

Nie zawsze to robiłaś. Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?

To prawda, kiedyś byłam związana z inną profesją. Pasję odkryłam, szukając możliwości rozwoju, pomiędzy etatem w korporacji a codziennym byciem mamą. Dzisiaj realizuję projekty artystyczne i sesje klienckie – najbliższy jest mi portret, a zwłaszcza zdjęcia kobiece oraz budowanie wizerunku w biznesie.

Po sposobie mówienia widać, że masz do tego serce.

Fotografia to dla mnie głównie emocje i wyjątkowi ludzie. Jestem przekonana, że w każdej z nas tkwi piękno, ale by kobiecą moc uwiecznić na zdjęciach potrzeba nieco artystycznego wyczucia i dużo empatii. Moją kluczową wartością jest zaangażowanie, bo w to, co robię, wkładam dużo czasu i sił. Czasami żartuję, że w tym zawodzie nie muszę się martwić o wady: przydaje się wrażliwość w otwarciu na drugiego człowieka, jak i szczegółowość, który wykorzystuję w podejściu do kadrów.

Jakie jeszcze cechy opisują dobrego fotografa?

Techniki i teorii da się nauczyć, ale pewien zmysł lub podejście albo się ma, albo nie… W przypadku pracy z ludźmi istotna jest umiejętność nawiązywania kontaktu i pozytywne nastawienie. Cierpliwość, bo oprócz trafionych pomysłów potrzeba konsekwencji w ich realizacji. Do tego odrobina szczęścia, czyli bycie w danym miejscu, w określonym czasie i spotkanie właściwych ludzi na życiowych ścieżkach.

Wróćmy do kobiecości. Czym jest ona dla Ciebie?

Kobiecość ma wiele odcieni. To coś więcej niż wygląd czy zachowanie – prędzej pewien stan umysłu, coś, co wyrażamy sposobem bycia. Energia, jaką emanujemy. Głęboka świadomość siebie… Lubię odmieniać kobiecość przez przypadki, odkrywać ją podczas sesji zdjęciowych z klientkami, dzięki temu pozbywamy się utartych schematów, a odzyskujemy wewnętrzny blask, który odbija się oczach czy gestach. Każda z nas może mieć własną definicję kobiecości, zgodną z tym co myślimy i czujemy.

Masz swoje sposoby na oswajanie przed obiektywem?

Warto zacząć od uśmiechu i miłego gestu. Zamiast szukać skomplikowanych rozwiązań – pracować nad własnymi emocjami, obserwować ludzi, a z jednego i drugiego wyciągać wnioski. Przede wszystkim nie robić nic na siłę, lepiej dać tej drugiej osobie trochę przestrzeni… Nie ma też czegoś takiego jak niefotogeniczność. Oczywiście są tacy, których aparat lubi bardziej, innych nieco mniej, ale każdy na zdjęciach może wyglądać świetnie – moją rolą jest stworzenie odpowiedniego klimatu i pokierowanie fotografowaną osobą tak, by pokazać ją z jak najlepszej strony.

Z czym zmagają się kobiety, które przychodzą na sesje?

Zdecydowanie brakuje nam samoakceptacji i poczucia własnej wartości. Uzależniamy zdanie na swój temat od tego, co myślą i mówią o nas ludzie. A satysfakcjonujące życie zaczyna się od zadbania o to, co dla nas samych ma znaczenie… Sesja fotograficzna to nie tylko dobre technicznie czy ładne zdjęcia, ale praca z emocjami. Żadna z nas nie jest idealna, lecz każda z nas może czuć się piękna i wyjątkowa! Pracujmy nad tym co dla nas istotne, odpuszczajmy rzeczy błahe albo poza naszym wpływem.

Jak rozpoznać silną kobietę – kim jest, co robi, jakie cechy zwykle posiada?

Silna kobieta przede wszystkim aktywnie działa, cały czas stara się rozwijać, dzieli się swoją wiedzą, ale równie aktywnie słucha. Potrafi być oparciem, jednak uczy się, że ona sama też może prosić o pomoc. Akceptuje swoją niedoskonałość, ma dystans do siebie, pasjonuje ją życie, a ludzi szanuje niezależnie od statusu społecznego. Nie będzie nikomu umniejszać, żeby poczuć się lepiej – wręcz przeciwnie: inspiruje, zaraża pasją, pomysły zamienia w konkretne czyny, ale nie musi nic nikomu udowadniać.

Brzmi świetnie! A w praktyce? Wspieramy się czy raczej rywalizujemy?

Kobiety sukcesu lubią inne kobiety, pomagają sobie nawzajem, wspierają się. I mówię tu zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym; w ogóle o sytuacjach, w których my kobiety słabniemy, bo ktoś nam podciął skrzydła, bo stoimy na rozdrożu, bo czujemy się z jakiegoś powodu źle albo nie widzimy perspektyw… Wtedy inna silna kobieta podniesie na duchu rozmową, poproszona doradzi, pomoże rozsądnie i z wyczuciem. Wsparcie to najlepsze, co kobieta może dać drugiej kobiecie, nie mam co do tego wątpliwości.

Prowadzisz firmę, pomagasz kobietom w biznesie, dbając o ich wizerunek.

Tak, myślę, że to bardzo ważne. Własna działalność to szkoła życia i wiele zawodów w jednym. Odpowiadasz za całokształt, więc ciągle się czegoś uczysz, a zbudowanie czegoś od zera wymaga ogromnego wysiłku (coś o tym wiem). To wielka radość móc dzielić się doświadczeniem, dobrą energią, ale pomagać także przez konkretne narzędzia. Profesjonalne zdjęcia pozwalają tworzyć wizualną stronę marek osobistych i budować pozycję ekspertek w różnych dziedzinach na rynku pracy.

Dlaczego Twoim zdaniem ma to ogromne znaczenie?

My kobiety bywamy pochłonięte obowiązkami: żyjemy w biegu, odhaczamy kolejne punkty na liście zadań, próbujemy sprostać wszystkim zadaniom, co jest bardzo trudne. Często stawiamy innych na pierwszym miejscu, warto jednak sobie przypomnieć, że my też jesteśmy ważne. Nawet jeśli różni nas wszystko: uroda, charakter, sytuacja rodzinna, wiek, wykonywany zawód oraz miejsce zamieszkania; łączy jedno – poszukiwanie własnej ścieżki. Chcemy czuć się piękne, rozumiane, akceptowane takie, jakie jesteśmy. Dlatego jak by się tak głębiej zastanowić, to i moje sesje fotograficzne, i warsztaty mają podobny cel. Chodzi o to, by bardziej doceniać siebie, bo każda z nas zasługuje na wszystko, co najlepsze. Tak prywatnie, jak zawodowo.

Tak trudno być dla siebie życzliwą i wyrozumiałą?

Oceniamy, zamiast doceniać, a wobec siebie bywamy szczególnie surowe. Wymagamy więcej i więcej, stawiając sobie bardzo wysoko poprzeczkę. Myślę, że głównym wyzwaniem jest dla nas liczba ról, w jakich chcemy się realizować. Często czujemy się przytłoczone codziennością — dodatkowo te uczucia nasiliła najpierw pandemia, a teraz kryzys. Dlatego wzajemne wsparcie jest tak istotne.

A czego Ty się uczysz od innych kobiet?

Tego, że warto walczyć o siebie i żyć po swojemu. Jeśli natomiast po drodze zdarzają się niełatwe lekcje, to też są one po coś… Historie, z którymi do mnie przychodzą kobiety, pokazują, iż mamy niezwykłą siłę: kierujemy się określonymi wartościami, stawiamy czoła trudnościom, realizujemy marzenia. To naprawdę dodaje otuchy!

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Ja również. Korzystając z okazji, zachęcam do odwiedzenia świata fotografii pełnej subtelności i magii momentu – zajrzyjcie na moją stronę internetową lub media społecznościowe. Zapraszam serdecznie przed obiektyw!

Marta Uczciwek: Moją misją jest wspieranie kobiet w kwestii budowania poczucia własnej wartości (przez portrety czy sesje zmysłowe), jak również w tworzeniu profesjonalnego wizerunku oraz marek osobistych (zdjęcia biznesowe). Prowadzę swoją działalność, realizując zlecenia dla firm lub klientów indywidualnych. Prywatnie jestem mamą i pasjonatką aktywnego trybu życia.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.