Szczęścia warto się nauczyć

You are currently viewing Szczęścia warto się nauczyć

„Szczęśliwemu żyje się lżej” – czyż nie wszyscy jesteśmy o tym przekonani? Często powtarzamy zdania typu: „ten to ma szczęście” lub „ta to jest szczęściara, udało się jej…”. W wielu takich sytuacjach pragniemy być jak osoba, o której mówimy. Chcemy mieć szczęście, pragniemy być szczęśliwi, najlepiej od zaraz i na zawsze. Nie zastanawiamy się przy tym, jaki wpływ takie zdania mają na nas. Kiedy powtarzamy, że to inni mają szczęście i to innym się udaje, że to inni osiągają swoje cele i mają sukcesy, wtedy kreujemy klarowną informację, że to nie my mamy szczęście i to nie my osiągamy sukcesy, bo przecież to szczęściarze realizują marzenia, a my do nich nie należymy.

 

Ale zacznijmy od początku. Jaka jest Twoja odpowiedź, gdy teraz, tak teraz, w tym momencie, zapytam:

Czy Ty jesteś szczęśliwa?

Czy Twoja odpowiedź to klarowne „TAK”? Czy może jest to bardziej takie „nooo tak, nooo jestem szczęśliwa”? Może jednak odpowiedziałaś wyraźnie „NIE, nie jestem”? Jeśli Twoja odpowiedź to ta pierwsza, to gratuluję i bardzo się z tego powodu cieszę! Jeśli natomiast jest to odpowiedź druga lub trzecia, to zapraszam Cię na rozmowę o szczęściu, która pozwoli Ci podjąć działania umożliwiające osiągnąć ten wspaniały stan.

 

Definicja szczęścia

Ludzkość prawdopodobnie od zarania dziejów szukała definicji szczęścia i drogi do jego osiągnięcia. Mamy dowody na to, że już w czasach Sokratesa filozofowie i naukowcy zajmowali się tematem szczęścia. To zainteresowanie nie wygasło, więc temat wydaje się być ważny. Najczęściej spotykane definicje mówią, że szczęście to emocja, czyli odczucie bezgranicznej radości, przyjemności, euforii i zadowolenia. Dla neurologów szczęście to po prostu wysoki poziom serotoniny i dopaminy w synapsach naszego mózgu.

Według Arystotelesa szczęście to działanie zgodne z naturą. Twierdził on, że ryby są szczęśliwe pływając, a ptaki — latając. Jego zdaniem do natury człowieka należy myślenie i tworzenie, więc tym powinien się zajmować, by być szczęśliwym. Abraham Maslow stworzył całą piramidę, w której usystematyzował nasze potrzeby i kolejność ich spełnienia, twierdząc, że to jest warunek osiągnięcia stanu szczęścia. Jednocześnie wnioskował, że ludzie szczęśliwi to ludzie, którzy potrafią się samorealizować.

Współczesna psychologia podkreśla rolę wewnętrznie motywowanej aktywności, czyli działania wewnątrzsterownego, zgodnie z naszymi głębokimi potrzebami. O wewnątrzsterownym działaniu napiszę szerzej innym razem, tutaj pozostańmy przy szczęściu. Dla większości z nas szczęście kojarzy z wydarzeniem występującym w świecie zewnętrznym. Typowym przykładem szczęścia jest wygrana w loterii, mówimy wtedy, że ta osoba miała szczęście.

 

A gdyby tak szczęście było stanem stałym, który możemy odczuwać zawsze?

Mam na myśli takie bycie szczęśliwym w abonamencie na całe życie. Czy to możliwe? Pisząc o odczuwaniu szczęścia, nie chodzi mi o uczucia po jednorazowej wygranej na loterii lub po osiągnięciu jakiegoś celu. Dla mnie szczęście oznacza trwałe zadowolenie z życia, połączone z pogodą ducha i optymizmem. Inaczej mówiąc, jest to trwała ocena własnego życia, jako udanego, wartościowego i sensownego.

 

Wierzę, że jesteśmy stworzone, by być szczęśliwe, a Ty?

Pomyślałaś teraz „nie znasz mnie, ja to nigdy nie mam szczęścia”? Zachęcam Cię do szukania odpowiedzi na pytanie, czy naprawdę go nie masz, czy też może go tylko nie widzisz, nie czujesz i nie słyszysz. Anthony de Mello w swojej książce Przebudzenie napisał: „Jeśli nie jesteś szczęśliwy, to oznacza tylko tyle, że koncentrujesz się na tym, czego nie masz. W przeciwnym razie musiałbyś doświadczać błogostanu”.

Naukowcy już dawno udowodnili, że osoby myślące pozytywnie przyciągają pozytywne zdarzenia w swoim życiu i czują się szczęśliwe. Natomiast osoby bardziej negatywne potęgują zdarzenia negatywne i odczuwają głównie braki. Dlaczego tak jest? Odpowiedzialny za to jest układ RAS. Pod tym pochodzącym od angielskiej nazwy skrótem kryje się siatkowy układ aktywujący, który jest funkcją naszego mózgu odpowiadającą za zbieranie informacji potrzebnych nam, by żyć. Miliony informacji, którymi jesteśmy codziennie obciążani, trafiają do RAS, gdzie są filtrowane i wybierane te ważne i potrzebne.

 

Skąd RAS wie, które informacje są dla nas ważne?

Gdy mamy trudny czas i myślimy negatywnie, narzekamy na wszystko, co się wokół dzieje i nie widzimy wyjścia z przygnębiającej sytuacji, to mózg odbiera to jako nasze „zainteresowanie negatywnymi tematami”. Jest to sygnał dla mózgu, by zbierał jeszcze więcej negatywnych przykładów i umacniał nas w przekonaniu, że jest nam źle. Często mamy wręcz wrażenie, że jest coraz gorzej. Natomiast, gdy większość naszego czasu myślimy o pozytywnych stronach naszego życia, RAS zrobi wszystko, by dla nas wyfiltrować możliwie dużo pozytywnych komunikatów.

 

Jak możesz to wykorzystać, by czuć się szczęśliwszą i przyciągać pozytywne zdarzenia do swojego życia?

Dam Ci prosty przykład: gdy marzymy o sportowym czarnym samochodzie konkretnej marki, nagle wydaje się nam, że ilość tego typu samochodów na ulicach niesamowicie wzrosła. Wszędzie zaczynamy dostrzegać czarne sportowe samochody, i do tego tej wymarzonej marki. Dodatkowo zaczynamy widzieć super korzystne oferty sprzedawców oferujących nasze wymarzone auto. Czyżby ich wcześniej nie było? Czy też może niespodziewanie mnóstwo klientów zaczęło kupować dokładnie takie samochody? Co tutaj się zadziało? Ilość sprzedanych samochodów danej marki oraz kolor wybierany przez klientów można łatwo sprawdzić w internecie. Ja jednak bez sprawdzania mogę Cię zapewnić, że te wszystkie samochody już wcześniej jeździły po ulicach, ale Twój mózg dopiero teraz otrzymał informację o Twoim zainteresowaniu takimi pojazdami i filtruje dla Ciebie obraz Twoich pragnień, powodując tym samym wrażenie, że takich samochodów jest bardzo dużo. Tak samo dzieje się z wszystkimi naszymi pragnieniami niezależnie od tego, czy marzymy o czerwonej sukience, czy o tym, by spełnić swoje marzenie. Kiedy zaczynamy intensywnie o czymś myśleć, nasz mózg filtruje dla nas informacje, których potrzebujemy do zrealizowania następnego kroku do osiągnięcia tego, o czym marzymy. Pokazuje nam obrazy i intensywnie szuka rozwiązań (w naszym przykładzie są to oferty sprzedaży), które nas najskuteczniej doprowadzą do wymarzonego celu.

Może pomyślałaś teraz, że łatwo mi mówić, bo przecież nie wiem o tym, że Twoje życie właśnie leży w gruzach lub nie masz już siły, żeby wstać i pójść do pracy, której potrzebujesz, by zapłacić rachunki, ale która Cię niesamowicie męczy. Może właśnie pędzisz zawieść dzieci z przedszkola, by pognać później do pracy, a Twój samochód dzisiaj rano wydawał odgłosy, jakby miał się za chwilę się popsuć. Tymczasem ja Ci tu piszę o tym, że masz myśleć pozytywnie.

 

Twój mózg zrobi wszystko, by umożliwić Ci zrealizowanie marzeń

Twoim zadaniem jest dać mu tylko poprawne informacje, co do Twoich potrzeb i celów. Czas więc przekierować nasze myślenie na wzmacniające nas tory. Nie chodzi tu o to, abyśmy od rana do nocy unosiły się ponad ziemią, patrząc na świat przez różowe okulary, jednocześnie mając nadzieję, że jak będziemy myśleć pozytywnie, to reszta przyziemnych problemów po prostu zniknie. Jak powiedział Benjamin Disraeli: „Działanie nie zawsze daje szczęście, ale nie ma szczęścia bez działania”.

 

Zaufaj, że w każdej sytuacji kryje się odrobina szczęścia

Ludzie lub wydarzenia w naszym życiu pojawiają się w jakimś celu. Może kiedyś przelotnie spotkałaś osobę, która w kilka minut potrafiła opowiedzieć, co w jej życiu jest negatywne i nie takie, jakie powinno być. Taka osoba szybko i skutecznie zrelacjonuje, jakie nieszczęścia ją w życiu spotkały i jakich jeszcze oczekuje. Nie mam tu na myśli osoby, której życie w danym momencie jest naprawdę trudne, tylko taką, która tak odczuwa swoje życie niezależnie od faktycznego stanu, w którym się aktualnie znajduje. Kiedy spotykam taką osobę, to gdy tylko się z nią pożegnam (a to z reguły nie jest łatwe), biorę głęboki oddech i myślę: „jak wspaniale, że w moim życiu jest tyle dobrego, a ja to widzę i odczuwam”. I nawet jeśli Tobie wydaje się to nieprawdopodobne, to ten moment jest właśnie kluczem do szczęścia. Umiejętność stałego widzenia, czucia i słyszenia szczęścia w naszym życiu jest kluczowa i warto jej się nauczyć.

 

Praktykowanie wdzięczności

Zacznij od prowadzenia dzienniczka wdzięczności. Codziennie, o dowolnej porze, wpisuj do niego, za co jesteś wdzięczna. Wcale nie muszą to być wielkie rzeczy. Może to być uścisk bliskiej Ci osoby lub rozmowa z nią. Może to być zapach wiosennych kwiatów, który poczułaś w samochodzie, stojąc w korku w drodze do pracy, lub to, że się dzisiaj obudziłaś i masz przed sobą cały dzień pełen możliwości, okazji i niespodzianek. Zapewniam Cię, że z każdym kolejnym dniem będzie Ci łatwiej prowadzić taki dzienniczek, a dla Twojego mózgu będzie on klarownym sygnałem, by zbierał coraz więcej pozytywnych zdarzeń, ponieważ są dla Ciebie ważne.

 

Proponuję Ci również ćwiczenie coachingowe na co dzień

Za każdym razem kiedy przechodzisz przez drzwi, zatrzymaj się na ułamek sekundy i pomyśl, za co możesz być teraz, właśnie w tym momencie, wdzięczna. Może to być niebieskie niebo, które widzisz, wychodząc z domu lub ciepła kurtka, która chroni przed zimnym porankiem, a może fakt, że trzymasz swoje dziecko za rękę. Nie ma znaczenia, za co jesteś w danym momencie wdzięczna, ważne jest uświadomienie sobie tego, co czyni Cię wdzięczną, zadowoloną, radosną, a w konsekwencji – szczęśliwą. Wykonując to ćwiczenie kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia, dostarczysz swojemu mózgowi wystarczającą ilość bodźców, by szukał coraz więcej pozytywnych komunikatów, bo Ty przecież ich potrzebujesz.

Zacznij również przy każdej okazji aktywnie wyobrażać sobie, jak wyglądałoby Twoje życie w pełni szczęścia. Sprawdź, jak się możesz czuć jako osoba szczęśliwa i co w tym stanie będzie dla Ciebie ważne, a co zupełnie straci znaczenie. Gdzie wtedy będziesz? Jak będziesz spędzać czas i jakie osoby będą obok Ciebie? Im dokładniejsze są Twoje wyobrażenia, tym bardziej klarowna jest informacja dla Twojego mózgu. Pamiętaj, że mózg zrobi wszystko, by Cię wspomóc w realizacji tego, co jest dla Ciebie ważne. Po więcej wyjątkowych porad dla kobiet zaglądaj na portal nowoczesnych kobiet e-Wenus.pl.

 

Masz trudność z wyobrażeniem siebie jako osoby szczęśliwej lub chciałabyś dowiedzieć się o tym czegoś więcej? Zapraszam Cię na bezpłatną sesję wstępną Soul Coachingu. Chętnie pomogę Ci dotrzeć do najgłębszych pokładów Twojej wyobraźni, znaleźć odpowiedzi i stworzyć strategię do realizacji Twoich marzeń.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.