Rozwój osobisty to wspaniała podróż!

You are currently viewing Rozwój osobisty to wspaniała podróż!

Rozwój osobisty to wspaniała i niepowtarzalna przygoda odkrywania, poznawania i doskonalenia samej siebie! To ważny element osiągania sukcesów i bycia szczęśliwą. Choć mówią, że nie każdy, kto się rozwijał, osiągnął sukces, to trzeba zauważyć, że wszyscy, którzy osiągnęli sukces, rozwijali się i wykonali nad sobą ogromną pracę! Najpiękniejszym ze sposobów jest odnalezienie w rozwoju osobistym pasji. To ona sprawia, że odczuwamy radość — karmimy nasze ciało, umysł i duszę pozytywnymi emocjami, energią oraz wiedzą.

Czym jest rozwój osobisty?

Praca nad samą sobą to podróż ku zrozumieniu naszego funkcjonowania, odczuwania, myślenia i tworzenia relacji. Zwiększając samoświadomość otrzymujemy szansę, by postępować zgodnie z tym, co drzemie w naszym wnętrzu, przy ogólnym założeniu, że staramy się brać to, co nam służy i zmienić to, co utrudnia życie. Poznajemy siebie, rozumiejąc motywy działań i blokady, które każda z nas posiada. Podejmujemy świadome decyzje i tworzymy życie, które przynosi nam satysfakcję.

Rozwój osobisty krok po kroku

Rozwój osobisty sprowadza się do ogólnych kroków, jakimi można się kierować. Należą do nich:

 • Pozyskiwanie nowej wiedzy.
 • Stosowanie tej wiedzy.
 • Stawianie nowych celów.
 • Samodzielne myślenie z wyciąganiem wniosków.
 • Posiadanie świadomości obecnej sytuacji.

Ostatni z punktów oznacza, że jesteśmy w stanie ocenić początkowy stan i porównać go z zaistniałymi zmianami. Zweryfikować stopień pozytywnych zmian uzyskanych dzięki działaniu. Tak, DZIAŁANIU, ponieważ tylko inne niż dotychczas zachowania mogą dać odmienne rezultaty. Pamiętaj, że to, co nas blokuje, to nie problemy, a oczekiwania. Jeśli zatem zmienisz nastawienie, osiąganie celu stanie się łatwiejsze, a efekty zobaczysz szybciej, niż się spodziewasz! Zmiany sprawią, że Twoje życie nabierze innego kształtu, bardziej wymarzonego. Skup się zatem na zmianie, a świat wokół Ciebie też się zmieni!

Oprzyj swoje działanie na poznawaniu siebie i świata, uczeniu się na podstawie doświadczeń, odkrywaniu wartości, korzystaniu ze swoich mocnych stron, działaniu i eksperymentowaniu. Może to przynieść niespodziewane korzyści i odczuwanie spełnienia. Odkryjesz radość, która pomoże Ci sięgnąć po marzenia przez długi czas odkładane na górną półeczkę.

Jakie korzyści przynosi rozwój osobisty?

Ku mobilizacji, przedstawię Ci kilka z korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki inwestowaniu w siebie:

 • będziesz coraz lepsza w dziedzinach, w których się rozwijasz,
 • wszędzie będziesz widziała możliwości,
 • nieustannie wzrastać będzie Twoja samoświadomość,
 • wzrośnie Twoje poczucie własnej wartości,
 • efektywność osobista znajdzie się na wyższym poziomie,
 • nauczysz się lepiej zarządzać czasem,
 • zwiększysz umiejętność komunikacji,
 • będziesz nawiązywać lepsze relacje,
 • nauczysz się radzić sobie ze stresem, pokonywać przeszkody i rozwiązywać problemy.

A to wszystko sprawi, że Twoja motywacja będzie coraz większa i większa! Zaczniesz zdobywać własne Mount Everesty! Sukcesy spowodują, że Twoja wiara wzrośnie, a wyzwania staną się powoli codziennością. Nie będą Cię przerażać. Sięganie po nowe cele stanie się satysfakcjonujące i budujące. Pojawi się większe poczucie spokoju.

Rozwijanie swojej osobowości szlifuje charakter i przemienia wewnętrznie. Zaczniesz żyć przekonaniem, że stać Cię na znacznie więcej niż dotąd sądziłaś. Wychodzenie ze strefy komfortu spowoduje również, że zaczniesz dostrzegać nowe perspektywy rozwoju. Wkładając wysiłek we własny rozwój, otrzymujesz zaskakujące nagrody! Tworzysz wizje, poprawiające jakość życia. A umiejętność koncentrowania się na tym, co dla nas najważniejsze, sprawia, że oszczędzamy energię, optymalizując wykorzystanie czasu i naszych zasobów, budując wymarzoną rzeczywistość!

Jak widzisz, rozwój osobisty to dosyć szerokie pojęcie, które najkrócej można ująć jako dążenie do maksymalizacji swoich możliwości. To stałe ulepszanie siebie i usprawnianie swojego życia w określonych obszarach. Jednym z takich obszarów jest również sfera zawodowa.

Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć”

Napoleon Hill

Jak odkryć, czego pragniesz?

Wygrywa ten, kto wie, do czego dąży, kto ma wizję swojego marzenia i świadomość, że każdy krok poprzedza decyzja. W każdym z nas drzemie ukryty ogromny potencjał. Jednak czasami do jego odkrycia potrzebujemy drugiej osoby, która stanie się naszym lustrem. Pomoże dojrzeć drzemiące w nas możliwości, pokaże jak i na czym budować karierę, wskaże kierunki…

Taką osobą może stać się doradca zawodowy, który pomaga klientowi w osiągnięciu lepszego zrozumienia siebie samego w odniesieniu do budowania swojej przyszłości zawodowej czy edukacyjnej. Z doradztwa zawodowego można skorzystać w każdym momencie swojego życia. Na początku ścieżki, w trakcie jej trwania, a także gdy z różnych przyczyn mieliśmy przerwę, jak np. urlop macierzyński czy zdrowotny. Taki proces opiera się o rozmowę, podczas której wykorzystywane są narzędzia i metody wspomagające rozpoznanie przez klienta swoich predyspozycji czy zainteresowań.

„Dwa najważniejsze dni w Twoim życiu, to dzień, w którym się urodziłeś i dzień, w którym odkryłeś po co.”

Mark Twain

Co jeszcze zyskam dzięki konsultacji z doradcą zawodowym?

Dla osób, które mają wątpliwości, czy takie przyglądanie się sobie ma sens, chciałabym przedstawić kilka najważniejszym moim zdaniem plusów. Przede wszystkim, poznając siebie, odkrywając swój potencjał, masz o wiele większe szanse na znalezienie zatrudnienia, otworzenie własnego miejsca pracy czy wybór ścieżki edukacyjnej odpowiadającej Twoim marzeniom. Obecnie świat stawia przed nami wiele wyzwań. Wyzwań, którym naprawdę nie jest łatwo sprostać. Rozmowa z doradcą zawodowym może sprawić, że:

 • będziesz bogatsza o wiedzę, dzięki której będzie Ci łatwiej budować własną karierę,
 • zastanowisz się, na jakim etapie jesteś i czego potrzebujesz, aby praca dodawała Ci skrzydeł, a nie je podcinała,
 • ocenisz czy to, co robisz, współgra z wartościami, które wyznajesz,
 • odkryjesz na nowo swoje mocne strony i zainteresowania,
 • poznasz obszary do doskonalenia,
 • stworzysz atrakcyjne CV i list motywacyjny dla potencjalnego pracodawcy,
 • przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej,
 • nabędziesz umiejętności aktywnego poszukiwania pracy,
 • oswoisz się ze strachem przed oceną,
 • nauczysz się prezentacji własnej osoby.

A Ty wiesz, kim i jaka jesteś?

Jak widzisz, kluczem do podjęcia trafnych decyzji jest poznanie samego siebie. Niezwykle ważna jest analiza własnych zainteresowań, zdolności, temperamentu czy stanu zdrowia. Dla przybliżenia: zdolności to wrodzona i naturalna umiejętność wykonywania lepiej od innych pewnych czynności czy zdobywania wiedzy. Do tych ogólnych możemy zaliczyć inteligencję, spostrzegawczość, wyobraźnię. Do zdolności specjalnych: zdolności matematyczne, językowe, plastyczne, sportowe itp. Wiedza na temat uzdolnień już na samym początku ułatwia nam obranie kierunku i dopasowanie najbardziej odpowiedniego dla nas zawodu.

Temperament z kolei określa, w jaki sposób wcielasz w życie swoje zainteresowania i zdolności. Jak to robisz? Jak szybko i z jaką siłą reagujesz na zaistniałą sytuację czy zadanie? Ma to ogromne znaczenie przy wykonywaniu różnych zawodów. W jednych potrzebne będą Ci cierpliwość, dokładność, spokój czy staranność, w innych szybkość działania i duża aktywność. Gdy wiesz, co kieruje Twoimi działaniami, łatwiej wykonywać Ci obowiązki i przede wszystkim obrać ścieżkę najbardziej satysfakcjonującą.

Doradca zawodowy ustawia zatem drogowskazy na drodze osoby szukającej najbardziej odpowiedniego miejsca pracy czy kierunku edukacji, uwzględniając wszystkie wspomniane w artykule kwestie. Robi to poprzez wskazywanie możliwości dotyczących edukacji, zawodów czy rynku pracy, wydobywanie zasobów, wspieranie w rozwoju, pomaganie w planowaniu oraz motywowanie do działania. Z doradztwa zawodowego korzystają wszyscy, którzy chcieliby poznać swój profil zawodowy i swoje predyspozycje. Będzie pomocny również dla tych, którzy szukają inspiracji do rozwoju edukacyjnego czy zawodowego.

Aby osiągnąć sukces, musisz przede wszystkim zrozumieć siebie, poprzyglądać się ponownie najważniejszym kwestiom. Doradca zawodowy będzie z przyjemnością towarzyszyć w tej wyjątkowej podróży i motywować Cię do stawiania kolejnych kroków.

 

Jeśli chciałabyś przemierzyć te nieznane obszary akurat ze mną, napisz do mnie! Moim celem jest motywowanie ludzi do zmiany, wyjścia ze strefy komfortu i uwierzenia we własny potencjał. Jeśli istnieje klucz do sukcesu, to jest nim wytrwałość. Wszechświat kocha ludzi o upartych sercach!

Ania Kaczmarska: Absolwentka kierunku Inżynieria materiałowa, doradca zawodowy i właścicielka firmy Rozwiń skrzydła – doradztwo zawodowe i szkolenia. Współautorka książki dotyczącej sfery duchowej oraz e-booka dla kobiet o rozwoju osobistym. Prowadząca projekt „Inspiracja jest kobietą!”.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
 • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
 • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
 • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.