Myśl i bogać się – czy to możliwe?

You are currently viewing Myśl i bogać się – czy to możliwe?

Przez lata fascynowało mnie, dlaczego jedni ludzie osiągają to, co chcą, a inni — mimo wykształcenia, wiedzy, ciężkiej pracy, wielu pomysłów — nie? Dlaczego jedni ludzie podnoszą się szybko po porażkach i stają się jeszcze mocniejsi, a innych załamuje to na wiele lat? Dlaczego jedni ludzie mają idealne relacje i związki, a inni wciąż wchodzą w te same trudne układy? Dlaczego jednym z lekkością przychodzi pomnażanie pieniędzy i wydaje się, jakby przysłowiowy „dotyk Midasa” mieli w rękach, a inni (nieważne co robią) z ledwością żyją od pierwszego do pierwszego?

 

Jak zmieniać swoją rzeczywistość?

Zapewne te pytania zadawałam sobie dlatego, że w 2015 roku przeżyłam potężny kryzys we wszystkich obszarach mojego życia (zdrowotnym, osobistym, zawodowym, finansowym). Co takiego doprowadziło mnie do tego miejsca? Dlaczego mimo wielu starań, kwalifikacji, doświadczenia nie mogę za bardzo z niego wyjść? Zostałam zmuszona do szukania odpowiedzi na te pytania. Jestem pewna, że niemal każdy z nas słyszał wielokrotnie, że możemy wpływać na swoją rzeczywistość i ją zmieniać. I że każdy z nas odpowiada za własne życie, a w nim za spełnione marzenia i poczucie szczęścia. Czytał, kończył warsztaty, kursy, etc., wszystko po to, by poprawić swój poziom szczęścia, finansów, czy zdrowia.

Bądźmy jednak ze sobą szczerzy. Niektóre metody rozwoju osobistego po prostu nie działają, a przynajmniej nie w takim stopniu, w jakim tego oczekujemy. Niemal wszyscy zaczynamy z zapałem do zmiany, mocnymi postanowieniami, z dobrymi intencjami, ale później okoliczności na zewnątrz stawiają nam opór, piętrząc przeszkody na drodze, a my tracimy zapał, zaczynamy wątpić w siebie, swoje możliwości, a także wiarę w to, że zmiana takiej, jakiej pragniemy, jest możliwa.

 

Jak ważne są przekonania w naszym życiu?

Jeżeli chcemy dokonać trwałej zmiany, musimy zrobić to w nieco inny sposób. Dziś powtarzam, że jeśli próbowaliśmy już wszystkiego i dalej nic nie działa, oznacza to, że posiadamy nieuświadomione programy, które ograniczają lub blokują nas i nasz potencjał do osiągnięcia tego, czego chcemy. W dużym stopniu to właśnie przekonania zakodowane w naszej podświadomości sprawiają, że nasze życie nie układa się tak, jak tego chcemy. Dotykają nas różne problemy, troski, nieprzewidywalne zdarzenia losu, które pojawiają się na drodze, a my nazywamy to karmą, przeznaczeniem, lekcjami, życiowym pechem. Nic bardziej mylnego. Jeżeli czegoś pragniemy i robimy wszystko w tym kierunku, a nadal tego nie obserwujemy w swoim życiu, oznacza to, że nieświadomie stawiamy temu opór poprzez zakodowane wzorce, przekonania, programy mentalne, negatywne nawyki, założenia.

 

Cele, marzenia i pragnienia – jak je osiągnąć?

Każda z nas posiada cele, marzenia, pragnienia. I tu przechodzimy do kulminacyjnego punktu. Ich osiągnięcie lub porażka jest w ponad 90% wynikiem działania naszego podświadomego umysłu, wzorców, założeń na nasz temat i otaczającej nas rzeczywistości. Nasze automatyczne myśli, jakie generujemy mimowolnie, stanowią o naszym życiu niemal w 100%. Badania mówią, że w około 90% są to te same myśli, co poprzedniego dnia, zaś w około 75% są to myśli negatywne.

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” — Ci, którzy tak mawiają, mają rację! I tak, kiedy np. mała dziewczynka czuła, że na miłość musi zasłużyć, że jest niewystarczająca, niegodna tego, by poświęcano jej uwagę, słuchano, wydawano na nią pieniądze, to w dorosłym życiu, już jako kobieta, jest w stanie zrobić bardzo wiele, by ktoś ją kochał, by chciał z nią być, by zwrócił na nią uwagę. Za namiastkę uczuć odda swoje dobre samopoczucie, swoje potrzeby, a czasem nawet swoją godność. Poświęci to nieświadomie w imię miłości, ponieważ taki wzorzec jest jej znany: staranie za wszelką cenę, zasługiwanie na bycie zauważoną, bycie wysłuchaną, bycie perfekcyjną, staranie się za innych, żeby w domu było dobrze — bo taka była jej zdaniem akceptowana. Będzie jako osoba dorosła przekraczać własne granice, zgadzać się na rzeczy, które jej nie służą lub które ją krzywdzą w życiu zawodowym albo prywatnym. Zadowalanie innych to podświadoma strategia usiłowania utrzymania kontroli na zewnątrz nas tak, by inni nas akceptowali, lubili, widzieli.

Dzieje się tak, ponieważ w każdym z nas dorosłych żyje to małe wewnętrzne dziecko. Jest to obraz nas samych z dzieciństwa. Dziecka, które na pewnym etapie swojego życia czuło się niekochane, niewidziane, niesłyszane, nie było przytulane, czy, co gorsza, było karane, porzucane, upokarzane. Taka osoba stanie nieświadomie w roli ofiary, czując się niewystarczająca do miłości, sukcesu, czy pieniędzy. Pragnąc miłości, spełnienia, sukcesu, czy obfitości podświadomie będzie blokować otrzymywanie tego w swoim życiu. Dlaczego świadomość naszych wewnętrznych mechanizmów jest tak ważna? Ponieważ, jak mówił K.G.Jung: to, co nieuświadomione rządzi nami, zaś świadomość tego, co nami steruje, jest pierwszym i zasadniczym krokiem do zmiany i przejęcia kontroli nad naszym życiem.

 

Wykorzystaj wyjątkową moc podświadomości

Podświadomość zapamiętuje dosłownie wszystko i w każdym momencie odwołuje się do danych, które posiada w postaci zinterpretowanych wspomnień z dziecięcych doświadczeń, a następnie skłania mózg i ciało do wytwarzania substancji chemicznych, które tworzą doznania, uczucia i impulsy, a wszystko po to, by nastąpiło odpowiednie działanie. Podświadomość w każdym momencie przywołuje dane, które zgromadziła w swoich zasobach w postaci interpretacji tego, co nas spotkało, dokonanych na bazie naszych wierzeń i przekonań. Najczęściej są to dane, które zaimplementowane w większości zostały nam do około 6-7 roku życia, a także później, gdy dorastaliśmy w takim czy innym otoczeniu.

 

Przepis na życie pełne dostatku

Każdy z nas jest predestynowany do tego, aby wiódł życie, o jakim marzy, życie pełne radości, spełnienia, miłości i dostatku. Jeśli obecnie rzeczywistość wygląda zgoła odmiennie, to znaczy, że czas przyjrzeć się oprogramowaniu, według którego żyjemy i je zaktualizować. Dobra wiadomość jest taka, że możemy zawsze na nowo zaprogramować naszą podświadomość, a w niej nowe najlepsze dla nas wzorce i wierzenia na temat nas samych i naszego życia tak, by torowała ona nam drogę do osiągania naszych celów i spełniania marzeń. Możemy zmienić nasz wewnętrzny obraz siebie (inaczej self concept/self image), zmieniając założenia i przekonania, jakie mamy na swój temat i tego, jak pasujemy do otaczającego świata i jak jesteśmy w stanie realizować nasze cele i spełniać nasze ambicje. Self Concept, jako najważniejszy paradygmat sterujący naszym życiem nie jest stały. Zmienia pod wpływem trudnych doświadczeń, jak np. utrata kogoś bliskiego, choroba, strata pracy. My sami także możemy zmieniać go w zależności od tego, jakich rezultatów pragniemy w naszym życiu i czego chcemy więcej. Warto o tym wiedzieć, bo to właśnie potocznie nazywany wysoki Self Concept odpowiada za spełnienie w naszym życiu, poczucie sprawczości, dobre relacje, szybkie kreacje (manifestacje naszych pragnień). Dużo więcej opowiadam o tym w moim autorskim, transformującym warsztacie Mistrzowski Self Concept – stań się udoskonaloną wersją siebie i otrzymaj to, co chcesz (dla zainteresowanych można poczytać więcej pod adresem: https://www.urszulajaworska.com/warsztaty/)

Kim jest Urszula Jaworska? Hipnoterapeutka, coach, trener biznesu, mentor, blogerka, przedsiębiorca, twórca kanału YouTube: Urszula Jaworska. Zmiana Wzorców myślenia.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.