Czy sposób myślenia może być przeszkodą w uwolnieniu pełnego potencjału?

You are currently viewing Czy sposób myślenia może być przeszkodą w uwolnieniu pełnego potencjału?

Przychodzi w życiu czas, kiedy zaczynamy zdawać sobie sprawę, że aby ruszyć dalej, nie ma innego sposobu niż zwrócenie się ku sobie. Do pewnego momentu jesteśmy w stanie grać kompetencjami, umiejętnościami twardymi, ale w końcu okazuje się, że kluczową przeszkodą w pójściu dalej jest nasz mindset, czyli sposób myślenia.

Mindset, czyli sposób myślenia

Przychodzi w życiu czas, kiedy zaczynamy zdawać sobie sprawę, że aby ruszyć dalej, nie ma innego sposobu niż zwrócenie się ku sobie. Do pewnego momentu jesteśmy w stanie grać kompetencjami, umiejętnościami twardymi, ale w końcu okazuje się, że kluczową przeszkodą w pójściu dalej jest nasz mindset, czyli sposób myślenia. Wiele z nas dotarło do etapu, gdzie wiedziałyśmy, tam w środku siebie, że możemy więcej. Wiedziałyśmy, że skoro ludzie dookoła robią kolejne fajne i inspirujące rzeczy, to my też przecież możemy. Tylko z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie tam sięgnąć!

Tak, ja też byłam w takim miejscu. Też przeżywałam frustrację z tego powodu, aż dotarło do mnie, że tym, co mnie powstrzymuje, jest właśnie mój wąski sposób myślenia. Zaczęłam więc szukać i przez kolejne lata rozwijałam się: zrobiłam studia z psychologii klinicznej i pozytywnej, z psychotraumatologii oraz terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Już wtedy miałam doświadczenie w zarządzaniu zmianą i człowiekiem w zmianie. Pracowałam zarówno w Polsce jak i w podróży po świecie, zdobywając przy tym szerszy ogląd sytuacji. Wiedziałam, czym jest opór, wiedziałam, jak docierać do jego przyczyn. Ta wieloletnia podróż pozwoliła mi nie tylko poznać siebie, ale też zrozumieć funkcjonowanie mechanizmów psychiki człowieka. Uświadomiłam sobie, że powstrzymywała mnie moja przeszłość. Te wszystkie zablokowane emocje i niezintegrowane doświadczenia, które kolekcjonowałam w toku życia.

Przeszłość i przekonania

Są dwa aspekty, które wymagają naszej uwagi. Jednym z nich jest obszar naszej przeszłości, czyli praca z samopoznaniem oraz uwalnianiem się od emocji, które uruchamiają (triggerują) nas w najmniej odpowiednich momentach. Drugim jest obszar pracy z własnymi przekonaniami i przebudowa ograniczającej nas mentalności.

Praca z emocjami

Pracując z emocjami, zwracam szczególną uwagę na aspekt rozumienia siebie, odróżnienia naszych zdrowych potrzeb rozwojowych od potrzeb wynikających z nieuleczonych elementów naszej psychiki. Czym one się różnią? Tak jak dziecko ma w sobie ciekawość i potrzebę odkrywania świata, tak i dorosły potrzebuje samorealizacji, sprawczości i samodzielnego kształtowania swojej rzeczywistości. Kiedy nasze reakcje stają się nieadekwatne do sytuacji, nadmierne, kiedy sami dostrzegamy, że coś tu jest nie tak, wtedy właśnie odzywa się zraniona część nas z przeszłości. Oznacza to, że coś, co zabolało nas kiedyś, jest w nas nadal żywe i aktywne, nie pozwalając nam jasno i klarownie myśleć. Jest to swego rodzaju blokada na naszych potencjałach, na naszych zdolnościach szerszego patrzenia na sytuacje i podejmowania racjonalnych decyzji. Każdy z nas ma dziesiątki takich zdarzeń, ale poprzez terapię lub samoobserwację można nauczyć się takie momenty dostrzegać i z nimi pracować.

Praca z przekonaniami

Drugim obszarem, który osobiście bardzo lubię, bo wiąże się ściśle z neuropsychologią, jest praca z naszymi przekonaniami. Nasza podświadomość chłonie wszystko wokół nas, dosłownie wszystko. Świadomie przetwarzamy jedynie minimalny ułamek tych treści. Okazuje się, że 70% naszych nieświadomych, automatycznych schematów zachowań pozbawia nas sił, sabotuje i ogranicza. Treści tych nabieramy w toku wychowania rodzinnego, kulturowego, społecznego i religijnego, czyli wszystkiego, w czym byliśmy zanurzeni podczas dorastania. Nie ma tu niczyjej winy, nasi rodzice i środowisko żyli tak, jak umieli, nie mieli jeszcze dostępu do badań z zakresu neuropsychologii. Ale my mamy i możemy świadomie zmieniać i kształtować samych siebie. Czy chciałabyś być zlepkiem schematów ludzi, którzy otaczali cię do pewnego momentu w twoim w życiu? Czy gdybyś dostała świadome narzędzia pracy nad sobą, sama wolałabyś kształtować swoją przyszłość i sposób postrzegania świata? Ja bez wahania wybrałam to drugie.

Ten krótki artykuł ma być swego rodzaju inspiracją i pokazaniem, że w życiu można inaczej. Można wziąć odpowiedzialność za to kim się jest i gdzie chce się być za rok, pięć, dziesięć czy piętnaście lat. Mówi się potocznie “sky is the limit”, ale ja uważam, że “mindset is the limit”. Bądźmy inspiracją dla siebie nawzajem, twórzmy, kreujmy i działajmy, bo właśnie w ten sposób zmieniamy swoje życie i świat wokół nas.

Jak samodzielnie rozpocząć pracę nad samopoznaniem?

1. Znajdź w Internecie koło emocji (6 podstawowych + emocje złożone). Zapoznaj się z nimi, spisz na kartce własne przemyślenia odnośnie tego czym są dla Ciebie w twojej codzienności. Sprawdź, jaką część z nich potrafisz zidentyfikować i nazwać w sobie.

2. Stwórz dzienniczek emocji i pięć razy dziennie kontroluj:

  • emocję, jaką właśnie odczuwasz,
  • sytuację, w jakiej się pojawiła,
  • jakie myśli jej towarzyszą,
  • potrzebę, jaka za nią stoi.

3. Pracuj z ciałem poprzez somatic experience. Jesteśmy w stanie dostrzec i uwolnić wiele nagromadzonych emocji. Skutecznymi metodami pracy z ciałem są Yin Yoga, masaż Lomi-Lomi, medytacja i relaksacja prowadzone.

Jak samodzielnie rozpocząć pracę z przekonaniami?

1. Możesz podzielić swoje przekonania na obszary, z którymi chcesz pracować. Wypisz wtedy wszystkie przekonania, jakie masz odnośnie danego obszaru (np. finanse, relacje partnerskie, rodzicielstwo, rozwój osobisty, itd.). Na drugiej stronie kartki wypisz z kolei to, jak chciałabyś o tym myśleć, np.

  • Pieniądze szczęścia nie dają. <-> Pieniądze pozwalają mi na fajne i wygodne życie, odkrywanie świata i sprawianie radości moim bliskim.
  • Myślenie o sobie to czysty egoizm. <-> Myślenie o sobie, to dbanie o własne zasoby wewnętrzne. Jeśli jestem zadbana i pełna dobrych emocji, mogę się nimi podzielić z innymi.

2. Zastosuj afirmacje — najskuteczniejsze są słuchane tuż przed snem i tuż po przebudzeniu, kiedy nasz umysł znajduje się w naturalnym stanie relaksacji i skuteczniejszego przyjmowania treści. Afirmacje, to nie czary-mary, a skuteczne narzędzie tworzenia nowych połączeń synaptycznych w naszym mózgu.

3. Skorzystaj z sesji mentoringowej, na której dopasujemy plan pracy indywidualnie do Ciebie i będziemy spotykać się co jakiś czas, by ustalić kierunek dalszego działania. Możesz też skorzystać z formy warsztatów online lub stacjonarnych, na których uczę, jak świadomie kreować własną rzeczywistość.

Monika Krasowska: Mentorka Rozwoju Świadomości, psychotraumatolog, seksuolog, terapeutka pracująca w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.