Każda decyzja ma swoje źródło w przekonaniach. Kształtują nasze rozumienie rzeczywistości, wpływają na wszystkie aspekty naszego życia, w tym także na życie zawodowe, macierzyństwo oraz relacje i związki. Zmieniając negatywne przekonania na pozytywne, możemy zupełnie odmienić swoje życie. Dlaczego praca z przekonaniami jest tak ważna i jak z nimi pracować?
Spis treści
Czym są przekonania?
Przekonania to twoje osobiste "prawdy" na temat różnych sfer życia między innymi pieniędzy, rodziny, życia, wartości oraz tego, jak postrzegasz siebie. W okresie dorastania to rodzice i środowisko mają kluczowe znaczenie dla naszego rozwoju psychospołecznego, dlatego to, co mówili do nas w dzieciństwie, zakodowało się bez krytycznie w naszej podświadomości, budując nasze poczucie własnej wartości, wiarę oraz zaufanie do siebie i świata.
Przekonania pozytywne
Są dwa rodzaje przekonań wspierające i niewspierające, które wybrzmiewają w naszych głowach. Te pierwsze to "prawdy", które pomagają nam funkcjonować w świecie, dzięki nim czujemy się dobrze, rozwiązujemy problemy, rozwijamy się, jesteśmy życzliwi wobec siebie i świata.
Przykłady przekonań pozytywnych
Do przekonań wspierających zaliczamy zwroty:
- Jestem wystarczająco dobra.
- Potrafię to zrobić.
- Dobra robota.
- Jestem kompetentna.
- Jestem zaradna.
- Dam radę.
- Mam prawdo popełniać błędy.
- Pomyłki są lekcją i nie świadczą o mojej wartości.
- Jestem kochana.
- Jestem akceptowana.
- Świat jest bezpiecznym miejscem.
- Mam prawo korzystać z życia.
- Proszenie o pomoc jest w porządku.
- Moje otoczenie mnie wspiera.
- Potrafię zadbać o siebie.
- Potrafię zaspokoić swoje potrzeby emocjonalne fizyczne i duchowe.
- Kocham i rozumiem siebie.
- Stawianie granic jest bezpieczne.
- Jestem w porządku taka, jaka jestem.
- Akceptuję siebie swoje ograniczenia i talenty.
- Mam prawo nie wiedzieć i nie znać odpowiedzi na wszystkie pytania.
- Pieniądze są dobre, mam prawo je mieć.
- Potrafię to zrobić.
Przykłady przekonań negatywnych
Wśród przekonań niewspierających wyróżniamy zdania:
- Świat i ludzie są niebezpiecznym miejscem.
- Boję się, że sobie nie poradzę.
- Nie potrafię tego zrobić.
- Lepiej nie mówić o swoich uczuciach.
- Ocena innych jest ważniejsza od mojej.
- Boję się, co pomyślą o mnie ludzie.
- Jestem głupia.
- Do niczego się nie nadaje.
- Pomyliłam się, jestem beznadziejna.
- Jestem złym człowiekiem.
- Fatalnie wybrałam.
- Otoczenie mnie nie akceptuje.
- Nie dam rady.
- Wszystko mnie przerasta.
- Mnie to zawsze się same trudne projekty trafiają.
- Szef mnie nie lubi, nikt mnie nie docenia.
- Nigdy nie znajdę odpowiedniego partnera.
- Nie rozwinę tego biznesu, więcej nie zarobię.
- Nie mam wystarczającej liczby klientów.
Jak wpływają na nas negatywne przekonania?
Te negatywne zwroty krążą w naszej głowie i – choć niekiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy – bardzo utrudniają nam realizowanie planów. W momencie, kiedy doświadczymy porażki, obniżają naszą samoocenę. Dzięki pracy mentalnej możemy nawiązać zdrowe relacje, rozkręcać dochodowe biznesy, czuć się spełnione w życiu i w rolach, które realizujemy każdego dnia. A czy nie o to nam właśnie chodzi?
Po czym poznać blokady mentalne?
Jesteś niezadowolona z miejsca, w którym jesteś? Nie osiągasz zamierzonego efektu w biznesie, mimo że masz ogromną wiedzę? Czujesz się nieszczęśliwa w relacji i nie wiesz, jak to zmienić? Boisz się opinii innych, zastanawiasz się, jak ludzie Cię ocenią i wywołuje to w Tobie lęk? To jedynie niektóre sygnały świadczące o niewspierających Cię przekonaniach.
Jak pracować nad zmianą przekonań?
Można z nimi pracować na wiele sposobów. Przede wszystkim najpierw trzeba sobie uświadomić jakie przekonanie nas ogranicza. Do tego celu służą między innymi zasady działania podświadomości. Po uświadomieniu sobie przekonania przechodzimy do jego uwolnienia z podświadomości poprzez np. "pisanie afirmacji uwalniających", praktykowanie wdzięczności i wizualizacji. Po zakończeniu tego etapu zaczynamy budowanie nowego wspierającego Cię przekonania. Na koniec przechodzimy do działania, czyli wprowadzenia odpowiedniej zmiany do codziennej rutyny. Takie podejście skutkuje uzyskaniem porządnego efektu. Również ważnym aspektem podczas pracy mentalnej jest znalezienie odpowiedniej osoby, która podczas procesu będzie Cię rozumieć, wspierać i motywować. A wszystkie te czynniki są kluczem do sukcesu.
Autor: Kinga Witczak – trenerka rozwoju osobistego. Prowadzę holistyczne sesje indywidualne oraz warsztaty rozwojowe. W jednej z łódzkich auto szkół prowadzę swój autorski warsztat "Zaprogramuj się na egzaminacyjny sukces", gdzie pomagam kobietom zdobyć ich wymarzone prawo jazdy. Od 2023 roku współpracuję z placówką kształcenia ustawicznego Akademia Liderów Studium Rozwoju Osobistego i Psychologii Terapeutycznej jako trenerka. Od 2022 roku prowadzę swój gabinet, gdzie wspieram kobiety i mężczyzn w drodze do siebie. Najczęściej pracuję z niskim poczuciem własnej wartości. W swojej praktyce wykorzystuję współczesne metody terapeutyczno-rozwojowe.