Kobietom menopauza często kojarzy się z końcem atrakcyjności fizycznej i życia seksualnego oraz przyspieszeniem procesu starzenia. Boimy się, że staniemy się niewidoczne i będziemy postrzegane jako przekwitłe. A to nie jest prawdą, bo menopauza nie musi oznaczać końca, a tym bardziej końca aktywności seksualnej. Z tego przewodnika dowiesz się jak zadbać o seksualność podczas menopauzy.
Spis treści
Seksualność kobiet w okresie klimakterium
Menopauza może stać się nowym, ekscytującym początkiem odkrywania swojej seksualności. Kobiety dojrzałe, z doświadczeniem i mądrością życiową mogą nadal cieszyć się życiem, nie wyłączając sfery seksualnej. Wystarczy, że zadbają o siebie i swoje potrzeby.
Czym jest seksualność?
Seksualność jest to bardzo ważny element naszego życia, ponieważ pozwala na rozwój osobowości, kreację swojego życia, komunikację z wybranym człowiekiem oraz wyrażenie naszych potrzeb i zadowolenia. Seksualność nie jest taka sama przez całe życie i ulega przemianom. Jest ona powiązana ze stanem naszego zdrowia i nie ma daty ważności. Możemy się nią cieszyć każdego dnia i na każdym etapie swojego życia. Jeżeli tylko chcemy i dbamy o swoje potrzeby ciała, umysłu i duszy.
Czym jest menopauza?
W terminologii medycznej menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie pojawia się krwawienie miesiączkowe. Natomiast etapy poprzedzające i następujące po tym wydarzeniu nazywa się klimakterium.
Menopauza z perspektywy ajurwedy
Według wiedzy ajurwedyjskiej menopauza to przejście od napędzanego Pittą, czyli ogniem – okresu wieku średniego, czyli latem naszego życia, który charakteryzuje się działaniem, chaosem, pędem, do intuicyjnie kierowanej fazy życia Vata, czyli powietrze, które jest powiązane z kreacją, intuicją i jest jesienią naszego życia.
Menopauza – jeden z naturalnych etapów życia kobiety
Menopauza to czas zmian, który może stać się punktem zwrotnym w myśleniu o swoim ciele i własnej atrakcyjności. To jeden z naturalnych etapów życia kobiety, który może prowadzić do zmiany postrzegania siebie jako kobiety i jednocześnie postrzegania swojej seksualności.
Moment, by holistycznie zadbać o siebie
Jeżeli do tej pory nie przywiązywałaś uwagi do swojego stylu życia, diety, snu, do kobiecości i seksualności i byłaś bardziej skupiona na działaniu niż byciu, to wchodząc w okres menopauzy, możesz poczuć to przeciążenie i zaniedbanie. Dlatego, jeżeli odczuwasz objawy menopauzy, które zmniejszają Twoją atrakcyjność, takie jak spadek libido, suchość pochwy, bolesne stosunki, trudności w osiąganiu orgazmu, bóle ciała, zmęczenie, spadek nastroju, to może oznaczać, że ignorujesz pragnienia i potrzeby swego kobiecego cyklu, ciała oraz umysłu.
Nikt nie chce mówić o menopauzie
W moim życiu o dojrzałości, posiadanym wieku, menopauzie nie było rozmów. Po 40 roku życia nie odpowiadałam na pytania o wiek. Przed 50-tką udawałam, że menopauzy nie ma i nie będzie. Te zachowania były związane z przyjęciem i akceptacją siebie jako kobiety. Gdy to dostrzegam, zaczęłam uczyć się siebie i akceptować swoją kobiecość na każdym etapie życia.
Akceptacja zmian zachodzących w ciele i mentalności kobiety
Robiłam to poprzez akceptację zmian zachodzących we mnie fizycznie i mentalnie. Ale również przyszła do mnie myśl, że przecież menopauza niczego nie musi zmieniać w moim życiu. Czas skończyć z tymi przekonaniami, które mam w sobie – brak atrakcyjności, zanik seksualności niewidzialność, dolegliwości…
Ajurweda jako źródło dojrzałej kobiecości i seksualności
I tak samo, jak kilka lat temu Ajurweda pomogła mi wyjść z życia w złości, wypalenia zawodowego, nadużywania siebie, tak teraz w okresie dojrzałości również dała mi możliwość bycia zdrową, atrakcyjną, a także aktywną w życiu, biznesie i seksie.
Seksualność to ważny aspekt w życiu
Nasza seksualność to uczucia, pragnienia, działania i tożsamość, czyli wszystko to, co określa, jak doświadczamy i wyrażamy siebie seksualnie. Jest istotnym elementem życia i tworzenia więzi, a także odczuwania przyjemności i satysfakcji w intymnych kontaktach. Seksualność to bardzo ważny element naszego życia, ponieważ pozwala nam na:
- rozwój osobowości,
- kreację swojego życia,
- komunikację z wybranym człowiekiem,
- wyrażenie naszych potrzeb i zadowolenia.
Życie intymne zmienia się w różnych etapach życia
Seksualność nie jest taka sama przez całe życie i ulega przemianom. Jest ona powiązana ze stanem naszego zdrowia i nie ma daty ważności. Możemy się nią cieszyć każdego dnia i na każdym etapie swojego życia. Należy pamiętać, że nasze życie seksualne ja jest efektem całej naszej historii cielesności i intymności, wszystkich seksualnych przeżyć, wszystkich komunikatów dotyczących seksu, które do nas dotarły.
Menopauza a libido
Z seksualnością jest powiązane libido. A libido to termin wykorzystywany do określenia popędu seksualnego, pożądania, czyli naturalnego bodźca motywacyjnego, dzięki któremu pojawia się u ludzi pragnienie zaspokojenia potrzeb seksualnych. Według psychologii libido to również elementarna siła witalna i twórcza o podłożu seksualnym.
Co wpływa na libido?
Libido jest uzależnione od naszego ogólnego stanu zdrowia oraz naszych indywidualnych jakości. Jeżeli w okres menopauzy wchodzimy zmęczone, zestresowane i z dolegliwościami lub chorobami, to nasze libido również będzie osłabione. Menopauza nie jest wprost przyczyną spadku lub zaniku libido. Poza tym nasze libido zmienia się w sposób naturalny w ciągu życia.
Zmiany libido w życiu
W wieku dojrzałym libido jest inne niż w wieku 18 lat. Na początku naszego życia mamy więcej tak zwanego spontanicznego libido, czyli można powiedzieć, że nasze ciało bez dodatkowych bodźców automatycznie reaguje na partnera. Następnie po 30 lub 40 roku życia spontaniczne libido może zamienić się w bardziej responsywne, czyli wymagające podjęcia działania, żeby wywołać pragnienie. Nie oznacza to, że straciłaś libido. Ono zostało przykryte lub odsunięte. Przyczyn tego stanu może być wiele. To może być znudzenie partnerem, relacją, zmęczenie, stres lub dolegliwości i choroby. Libido spontaniczne może pojawiać się u osób dojrzałych np. wtedy, gdy spotykają nowego partnera. Oprócz tego pamiętajmy o naszych naturalnych jakościach, z którymi przychodzimy na świat.
Trzy jakości Ajurwedy
Ajurweda mówi o 3 jakościach, jakie nas charakteryzują i z tym związane jest również naturalna seksualności i nasze libido.
Vata
Pierwszą jakością jest Vata, czyli połączenie żywiołu powietrza i eteru. Libido osób Vata charakteryzuje się tym, że:
- często myślą o seksie;
- ich fantazje niekiedy zaspokajają ich do tego stopnia, iż tracą zainteresowanie samym aktem fizycznym;
- kiedy mają chęć na seks, stają się bardzo pobudzone;
- ich namiętność szybko wybucha i osiąga szczytowy poziom, ponieważ całą dostępną energię zużywają podczas aktu seksualnego;
- apetyt seksualny zmienia się u nich z dnia na dzień;
- mają skłonność do nadmiernego folgowania potrzebom seksualnym, przez co bywają wyczerpane.
Pitta
Kolejną jakością jest Pitta połączenie wody i ognia. Osoby, u których dominuje ta jakość, to naturalnie:
- zazwyczaj mają duże potrzeby seksualne;
- wiedzą czego i kiedy chcą;
- szybko przekształcają pragnienie w działanie;
- niezależnie czy ich pożądanie jest silne, czy słabe, osoby typu Pitta potrafią znaleźć równowagę między pożądaniem a jego zaspokojeniem;
- jeżeli coś przeszkodzi im w zaspokojeniu potrzeb seksualnych lub je opóźni, to mogą wybuchać gniewem.
Kapha
I ostatnia jakość Kapha związek żywiołu wody i ziemi. Osoby, które mają dużo tej jakości:
- doświadczają pożądania na stabilnym poziomie;
- seks sprawia im przyjemność, choć nie są nim zafascynowane ze względu na to, że z natury niechętnie "wydatkują" energię;
- kiedy seks przyciągnie ich uwagę, ich apetyt seksualny znacznie wzrasta;
- rozbudzają się powoli, lecz kiedy już są pobudzone, ich namiętność trwa długo.
Czy odnalazłaś tutaj siebie? Jaka jest lub była Twoja tendencja na przestrzeni lat. Dobrze jest przyjrzeć się sobie na przestrzeni życia i sprawdzić, co sprawiało, że twoje libido w pewnych momentach życia było bardziej lub mniej spontaniczne, a niekiedy znikało zupełnie.
Zastanów się, jak u Ciebie wygląda libido i jak zmieniało się w trakcie życia, a jak jest teraz?
2 rytuały na wzmocnienie seksualności w menopauzie
A oto moje dwa sprawdzone sposoby na wzmocnienie Twojej seksualności.
Masaż piersi – codzienny rytuał kobiety dojrzałej
Pierwszy to masaż piersi, który może wykonywać codziennie jako rytuał kobiety dojrzałej na powitanie. Spokojny łagodny i czuły dotyk będzie aktywował głębszą reakcję magnetyczną w ciele kobiety zamiast wprowadzania w stan podniecenia i pragnienia zaznania orgazmu. Niezaprzeczalnym i namacalnym dowodem na to, że piersi odgrywają kluczową rolę w kobiecej seksualności, jest fakt, że czułe dotykanie piersi zwiększa nawilżenie pochwy. Doświadczają tego prawie wszystkie kobiety. Gruczoły nawilżające pochwę bardzo mocno reagują na przepływ energii magnetycznej i napełnienie piersi energią. Właściwie to dotykanie piersi z miłością pozwala znacznie lepiej nawilżyć pochwę.
Właściwości masażu piersi
Regularne masaże piersi pomagają:
- wyczulić się na drzemiącą w nich energię życiową;
- zrównoważyć hormony;
- wzmocnić odporność;
- rozbijają złogi limfy;
- łączą z seksualnością i kobiecością;
- łączą nas z naszym łonem;
- poznać własne piersi, zaakceptować je i pokochać;
- pobudzają krążenie;
- stają się coraz wrażliwsze.
Do masażu piersi polecam użyć oleju lnianego, który wspiera równowagę hormonalną w menopauzie.
Piersi najlepiej jest masować zawsze w górę lub ruchem okrężnym:
- Lewą pierś w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
- Prawą w kierunku zgodnym ruchem wskazówek zegara.
Na środku mostka, na linii sutków, znajduje się "punkt miłości" – ważny punkt energetyczny będący bramą do serca, który nachodzi na grasicę. Nie zapominaj o dotykaniu tego punktu.
Celebruj ten moment
Podczas masażu zamknij oczy, delektując się dotykiem, rozkoszuj się każdym centymetrem skóry. Wyobraź sobie, że z "punktu miłości" rozchodzi się przez Twoje piersi jasne światło w zielonym lub różowym kolorze i łączy Ciebie z Twoją seksualnością i kobiecością.
Rytuał badania dna miednicy
A drugim sposobem na połączenie z seksualnością i kobiecością, jest badanie swego dna miednicy. Jak to robimy. Połóż się na plecach ze zgiętymi kolanami, stopy oprzyj o podłoże, rozluźnij się i wyprostuj kręgosłup. Znajdź obie kości miednicze. To są dwie kości po prawej i lewej stronie brzucha, nazywane kośćmi biodrowymi. Sprawdź, jak głęboko sięgają. Przesuń dłońmi po bokach i poczuj, jak kości biegną dalej i dochodzą do kręgosłupa. W tym celu musisz podnieść miednicę i przesuwać dalej do kości krzyżowo-lędźwiowej.
Następnie połóż dłonie z przodu na kościach biodrowych i przesuń je teraz dalej do przodu w dół. Jak najdalej jesteś w stanie wyczuć kości? Podążaj dotykiem wzdłuż linii pachwin, aż natrafisz na kości łonowe. Teraz idź dalej w kierunku kości kulszowych, znajdziesz tam guzy kulszowe. Okrążaj je palcami, abyś mogła je sobie wyobrazić. Przesuwaj dłonie dalej, aż dojdziesz do kręgosłupa i stawu krzyżowo-biodrowego. A od stawu krzyżowo-biodrowego do końcówki kręgosłupa i aż do kości ogonowej.
A teraz, jak już poczułaś dotykiem swoją miednicę, to połóż ramiona po bokach ciała i nie spiesząc się, wczuj się w swoją miednicę i ciało. Jaki obraz miednicy powstał w twoim umyśle, jak ją czujesz. W jakim jesteś nastroju? Co z twoimi emocjami, jakie one są?
Odczuwaj miednicę jako całość
Wyobraź sobie strumienie złotego światła, którym oblewasz kość miednicy. Stajesz się obecna, nieodparcie atrakcyjna. Możesz poruszać delikatnie swoją miednicą, jakbyś chciała poflirtować. Pobądź z tym chwilę, poczuj to. Ten rytuał możesz praktykować wieczorem przed pójściem spać.
Rytuałów kobiety dojrzałej na wsparcie seksualności w menopauzie jest jeszcze więcej, ale zacznij od tego i sprawdzaj, jak zmienia się twoje życie. Pamiętaj, że menopauza jest zaproszeniem do uzdrowienia nagromadzonych bólów i wejścia w przestrzeń mądrości i intuicji. Stawiając na pierwszym miejscu potrzebę odnowy i zadbania o swoje potrzeby, możesz poznać swoją kobiecość i seksualność, co pozwala postrzegać okres menopauzy jako najlepsze lata życia.
Autorka: Anna Niewiarowska, mentorka menopauzy i właścicielka Praha Studio w Warszawie, w którym odbywają się sesje filmowo-fotograficzne oraz warsztaty. Prowadzi mentoring dla kobiet dojrzałych, wspiera kobiety w przywracaniu równowagi hormonalnej, energii życiowej i seksualnej, dzięki naturalnym metodom opartym na Ajurwedzie. Autorka programu Anti-aging w menopauzie, czyli odmładzanie poprzez oczyszczanie. Założycielka profilu na Instagramie Szczęśliwa z menopauzą.