W projekcie pt. „Promujemy polskie twórczynie hand-made” chcemy przedstawiać sylwetki wyjątkowych kobiet tworzących niezwykłe dzieła sztuki. Chętnie opowiadamy historię powstania ich biznesów rękodzielniczych oraz proces tworzenia oryginalnych i ręcznie robionych ubrań, mebli, kosmetyków, świec, dekoracji i ozdób, obrazów oraz wszystkich wyrobów, które można zakwalifikować jako rękodzieło. Oto 13 sylwetek polskich twórczyń hand-made, które warto poznać.
Spis treści
Sylwetki polskich rękodzielniczek
Ola Bartosik — Seaside Home — rękodzielniczka z Pomorza
W województwie pomorskim, a konkretniej w Gdańsku, Ola Bartosik po godzinach pracy jako graficzka komputerowa i ilustratorka oddaje się swojej pasji, jaką jest rękodzielnictwo. Stworzyła Seaside Home — markę dekoracji morskich hand-made, która powstała z miłości do rękodzielnictwa i morza. Oferuje w niej dekoracje w stylu coastal, które mają wprowadzać w domu letnią atmosferę nadmorskich wakacji przez cały rok. Wyróżnia się on jasnymi i pastelowymi kolorami morza i piasku, które wprowadzają do wnętrz przytulność, naturę, spokój i lekkość.
Czyli coś, czego w pędzącym świecie często nam brakuje. Dekoracje w stylu coastal o będą idealnym wyborem dla ludzi, którzy po ciężkim dniu chcą odpocząć w przyjaznym, pachnącym latem i morzem miejscu, nawet gdy za oknem pada deszcz czy śnieg. Styl rękodzieła marki Seaside Home przypadnie do gustu także osobom, które cenią sobie wyjątkowość, naturalność i szacunek do środowiska. Twórczyni marki Seaside Home uwielbia próbować nowych technik rękodzieła i realizować swoje różnorodne pomysły rękodzielnicze, tworząc biżuterię, scrapbooking czy dekoracje dla domu.
Proponuje unikalne i niepowtarzalne dekoracje, które są wykonane w niewielkiej ilości z wielką starannością i pasją. Materiały używane w pracowni Seaside Home nie są kupowane hurtowo, a często pieczołowicie wyszperane na pchlim targu lub zbierane podczas długich spacerów po plaży. Drewno morskie, muszle, rafia to pochodzące z natury elementy dekoracji, które przywołują najpiękniejsze wspomnienia znad morza i tworzą relaksujący klimat w domu. Seaside Home to wyjątkowe dekoracje oraz prosty sposób na stworzenie naturalnej przestrzeni, która oddycha morzem, przywołuje wakacyjną radość, bez inwestowania w duże remonty. W jej ofercie znajdziemy także mnóstwo niezwykłych dekoracji do pokoju dla dziecka. W pracowni powstają także piękne, przestrzenne i bogato zdobione kartki na różne okazje w morskim stylu oraz unikatowe albumy na zdjęcia z wakacyjnych podróży. To fajny pomysł na prezenty dla pasjonatów morza i morskich klimatów.
Poznaj bliżej rękodzieło marki Seaside Home – Instagram i Facebook.
Weronika Mantura — Diabloart — rękodzielniczka z Podlasia
W okolicach Siemiatycz w województwie podlaskim mieszka wyjątkowa polska twórczyni hand-made, która nie wyobraża sobie życia bez pędzla i ołówka. Dziewiętnastolatka obdarzona niezwykłym talentem artystycznym już teraz z pasją i zaangażowaniem buduje własną artystyczną markę osobistą, w ramach której tworzy portrety oraz customizowane ubrania i buty.
Tworzy portrety ze zdjęć i bez problemu może połączyć kilka fotografii w jeden portret. Jest to świetny pomysł dla osób czy domowych pupili, z którymi nie posiadamy wspólnej fotografii. Przedstawiają one ludzi i zwierzętach, a wykonywane są za pomocą ołówka, pasteli suchych i akwareli. Każda z tych technik daje inne efekty:
- Ołówek to klasyk i elegancja. Brak kolorów podkreśla detale twarzy i pasuje do każdego stylu wnętrza.
- Pastele suche to trudne medium przez swoją nietrwałość, jednak daje największy realizm i glow skóry. Żadnym innym medium nie osiągnie się takiego miękkiego rozmycia kolorów.
- Akwarela natomiast jest najbardziej artystyczna. W tym przypadku maluje się plamami, nad którymi nie ma się całkowitej władzy. Jednak właśnie to nadaje bardzo unikalny charakter portretu.
Portret to nie tylko rysunek. To emocje. Emocje klienta i jego bliskich. Często rysuje osoby, które np. nie mają wspólnego zdjęcia, gdyż nie zdążyli go zrobić za życia. Czasami, portret jest przypomnieniem „starych, dobrych czasów”. Przykładowo zestawie zdjęć z młodości z teraźniejszymi. Najczęściej jednak portrety tworzę w formie pamiątki, po zmarłym pupilu, z okazji rocznicy, ślubu, urodzin.
Drugą gałęzią jej działalności artystycznej jest ręcznie malowana odzież. Dzieli się też swoją wiedzą i doświadczeniem w kursie online pt. „Wymaluj ciucha”.
W rękodziele i sztuce magia polega na tym, że nie da się zrobić drugiej rzeczy identycznie. Człowiek to nie maszyna. Portrety i personalizowane ubrania marki Diabloart to idealny wybór dla osób ceniących rękodzieło i sztukę ponad hurtowe wyroby, które chcą być wyjątkowe i poszukują niebanalnych rozwiązań.
Poznaj bliżej rękodzieło marki Diabloart:
- Strona: www.diabloart.pl
- Instagram: https://www.instagram.com/diablo.art
Sylwia Stępowska — Cukiernicze Inspiracje — rękodzielniczka z Małopolski
W Woli Batorskiej, nieopodal Niepołomic i Wieliczki w województwie małopolskim Sylwia Stępowska prowadzi pracownię cukierniczą Cukiernicze Inspiracje, w której powstają torty na różne okazje, m.in.: weselne, komunijne, urodzinowe, firmowe oraz 3D. Oprócz tortów w ofercie pracowni są bardzo popularne od kilku sezonów tzw. Słodkie Stoły, czyli pięknie zaaranżowane słodkości, które mają za zadanie cieszyć podniebienie i oko. Jej przygoda z tortami zaczęła się 15 lat temu. Pierwszym tortem artystycznym, który wyszedł spod jej ręki, był tort na roczek najstarszej córki. Samodzielne wykonanie tortu okazało się świetną zabawą i zapoczątkowało nowe hobby. Świat sugarcraftingu, potem cukiernictwa pochłonął ją całkowicie. W pewnym momencie stanęła przed koniecznością wyboru dalszej kariery zawodowej. Praca w biurze, własna działalność po godzinach, dom, dzieci. Było tego naprawdę sporo. Wiadomość o trzeciej ciąży w zasadzie ułatwiła podjęcie decyzji. Potem przyszła pandemia, która uniemożliwiła powrót do pracy w biurze i stało się. Decyzja o postawieniu wszystkiego na jedną kartę i zajęciu się zawodowo tym, co daje mnóstwo radości i satysfakcji była jedną z najlepszych w życiu. W biznesie cukierniczym i rękodzielniczym bywają lepsze i gorsze chwile, kilkunastogodzinne maratony i nieprzespane noce są codziennością to twórczyni marki Cukiernicze Inspiracje, uzdolniona rękodzielniczka z Woli Batorskiej nie zamieniłaby tej drogi biznesowej na nic innego. Docenia rozmowy z klientami, radość i uśmiechy dzieci, na widok przygotowanych przez nią tortów urodzinowych, wdzięczność Par Młodych za emocje i zadowolenie gości weselnych. Cukiernictwo jest jej pasją, w którą wkłada całe serce. Estetyczne i dopieszczone w każdym calu słodkości z pracowni cukierniczej Cukiernicze Inspiracje powstają z wysokiej jakości składników. Znajdują uznanie zarówno wśród starszych i młodszych koneserów słodyczy.
Poznaj bliżej rękodzieło marki Cukiernicze Inspiracje: https://www.facebook.com/people/Cukiernicze-Inspiracje-Torty-Artystyczne-Niepo%C5%82omice/100063512056128/
Aleksandra Wiecka – Naturalna Świeca – rękodzielniczka z Wielkopolski
Aleksandra Wiecka z rodzinnej manufaktury Naturalna Świeca jest pasjonatką naturalnych aromatów, rękodzieła i harmonii, którą można wprowadzić do domu za pomocą pięknych zapachów. Zajmuje się tworzeniem wyjątkowych świec sojowych, które łączą w sobie naturalność, estetykę i dbałość o każdy szczegół. Jej przygoda z aromaterapią oraz produkcją świec rozpoczęła się, gdy szukała alternatywy dla komercyjnych produktów – świec, które byłyby nie tylko bezpieczne, ale również sprzyjały relaksowi i stworzeniu wyjątkowej atmosfery w moim domu oraz moich bliskich. Tworzy naturalne, ręcznie robione świece sojowe, które mają na celu wprowadzenie harmonii, relaksu i odrobiny luksusu do codziennego życia. Jej świece sojowe hand-made są wykonane z najwyższej jakości wosku sojowego, olejków, które są wegańskie, certyfikowane i nietestowane na zwierzętach. Każda świeca to małe dzieło sztuki, które nie tylko pachnie, ale także pięknie się prezentuje.
Historia marki rękodzielniczej Naturalna Świeca z Osińca w okolicach Gniezna w Wielkopolsce zrodziła się podczas pandemii. Pracując w korporacji, jej twórczyni szukała wyciszenia i odprężenia w aromaterapii. Tworzenie świec stało się sposobem na radzenie sobie ze stresem oraz obdarowywanie bliskich wyjątkowym upominkiem. Szybko okazało się, że podarowane bliskim i przyjaciołom świece zyskały uznanie. W ten sposób zrodził się pomysł stworzenia marki świec sojowych, ponieważ miał to być produkt estetyczny, bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Twórczyni marki Naturalna Świeca pragnie, aby osoby korzystające z jej produktów czuli się wyjątkowo podczas pracy, medytacji, domowego Spa czy tworzenia przytulnej atmosfery w domu. Ręcznie robione świece sojowe z naturalnych i ekologicznych składników wyróżnia dopracowany design, dzięki czemu są one ozdobą każdego wnętrza. W szerokiej gamie zapachów świec hand-made marki Naturalna Świeca znajdziemy świeże, cytrynowe i otulające kompozycje.
Poznaj bliżej rękodzieło marki Naturalna Świeca – www.naturalnaswieca.pl oraz Instagram, Facebook i tiktok – naturalnaswieca.
Angelika Niedziela – Sznurki Handmade – rękodzielniczka z Mazowsza
Angelika Niedziela jest twórczynią marki Sznurki Handmade ze Zwolenia w województwie mazowieckim. Wykonuje torebki szydełkowane z elementami ze skóry naturalnej. Czasami szydełkuje także dywany ze sznurka bawełnianego, czy kosze do przechowywania większych i mniejszych rzeczy. W swoich projektach stawia na minimalizm, praktyczność i wysoką jakość. A pomysł na tworzenie rękodzieła zaczął się od książki o pomysłach DIY, którą wygrała w konkursie. To właśnie dzięki niej nauczyła się szydełkować i za pomocą własnych rąk stworzyła pierwszy dywan, który do dziś zdobi podłogę w jej łazience. Torebki hand-made tworzy od sierpnia 2023. Szydełkowanie jest uzależniające, uspokaja myśli.
Produkty, które powstają w Sznurki Handmade, mogą być indywidualnie dopasowane do potrzeb konsumentek, których nie znajdziemy w sieciówkach. Jeden model torebki może być zrobiony na tysiąc różnych sposobów, dzięki dobraniu ulubionych kolorów. Moje klientki czasem wybierają tak intrygujące połączenia kolorystyczne, których sama bym nie wymyśliła. Produkty marki rękodzielniczej Sznurki Handmade są idealne dla osób, które cenią sobie oryginalność, ręczne wykonanie, dbałość o detale i serce włożone w każdy splot sznurka.
Poznaj bliżej rękodzieło marki Sznurki Handmade: www.instagram.com/sznurki_handmade.
Dominika Perlańska — Loop Handmade — rękodzielniczka z Dolnego Śląska
Dominika Perlańska w Zgorzelcu w województwie dolnośląskim tworzy markę rękodzieła Loop Handmade, która oferuje torebki z makramy, biżuterię z naturalnych kamieni i wyplatane kwiatowe bransoletki ze szklanych koralików. Wykonywane są z dbałością o szczegóły z naturalnych materiałów takich jak bawełna, bambus czy kamień. To rękodzieło przypadnie do gustu kobietom w różnym wieku, dla których liczy się jakość i unikatowość. Każdy produkt można również dostosować do swoich potrzeb, zmienić wymiary, kolory czy materiał.
Pierwszy raz kontakt z rękodziełem miałam podczas pandemii. Wówczas powstały pierwsze kwiatki, kotek. Najpierw poznałam haft, później makramy. Choć zaczęłam od wyplatania kwietników, dziś tworzy głównie torebki. Jej najnowszym hobby jest tworzenie biżuterii hand-made, w ofercie Loop Handmade znajdziesz dziewczęce bransoletki, biżuterię z kamieni naturalnych oraz chokery ze szklanych koralików.
Poznaj bliżej rękodzieło marki Loop Handmade: https://www.instagram.com/loop__handmade_/.
Natalia Dykiel — Zapleciona Natka — rękodzielniczka z Podlasia
W Sokółce w województwie podlaskim powstaje wyjątkowe rękodzieło, jakim są sukienki ze sznurka, choć nie tylko, ponieważ twórczyni marki rękodzielniczej Zapleciona Natka, Natalia Dykiel wyplata także torebki czy makramy ścienne. Jej historia ze sznurkiem rozpoczęła się w momencie, gdy urzekł ja widok makramy online. Fascynacja sznurkiem sprawiła, że szlifowała swoje umiejętności i zdobywała wiedzę na temat plecenia makram. Tworzyła różnorodne ozdoby takie jak aniołki, kwietniki czy plecione ozdoby na Święta Bożego Narodzenia do momentu aż poczuła, że pragnie czegoś więcej. W ten sposób zaczęła wykonywać sukienki ze sznurka hand-made, które szybko zyskiwały na popularności i rozchodziły się jak świeże bułeczki. Zaczęła wzbogacać je o metalowe elementy w kolorze złotym, dzięki czemu sukienki ze sznurka stawały się bardziej eleganckie.
Sukienki marki rękodzielniczej Zapleciona Natka wyróżniają się swoją unikalnością. Każda z nich jest inna, różnią się kolorami, długościami czy fasonami. To kreacje dla odważnych kobiet, które chcą wyglądać wyjątkowo. Idealnie sprawdzają się na plaży, na sesji boho, sesji brzuszkowej czy też niezwykła stylizacja podczas letnich festiwali i koncertów.
Poznaj bliżej rękodzieło marki Zapleciona Natka: https://www.facebook.com/ZaplecionaNatka.
Malwina E. Mikicka – ludowianka – rękodzielniczka z Łódzkiego
Malwina E. Mikicka w miejscowości Gidle w województwie łódzkim tworzy rękodzieło nowoczesne i ludowe, które stało się jej wielką pasją wykonywaną po pracy. Rękodziełem zajmuje się od dziecka, chcąc podtrzymywać lokalną tradycję, jaką jest tworzenie pisanek batikowych rozgrzanym woskiem za pomocą kistki oraz wykonywanie zabawek choinkowych wzorowanych na dawnych, a także zaprojektowanych przez nią. Poza tym tworzy wyszywaną biżuterię inspirowaną przyrodą oraz biżuterię pisankową wykonywaną z prawdziwych pisanek, którą tworzy ręcznie jako jedna z niewielu osób w Polsce. W ofercie marki rękodzielniczej Ludowianka znajdziemy zabawki i dekoracje choinkowe, biżuterię, kwiaty z bibuły, pisanki. Pisanki pisze, inspirując się wzornictwem pochodzącym z regionów, na których żyli jej przodkowie, czyli z terenów dawnej Polski, które teraz należą do Ukrainy. Na swoim koncie ma liczne wystawy krajowe i zagraniczne oraz wywiady. Tworzenie zabawek choinkowych to powrót do dzieciństwa, natomiast tworzenie wyszywanej biżuterii, to nawiązanie do dzikiej przyrody, którą kocha – zwłaszcza ptaków.
Poznaj bliżej rękodzieło marki Ludowianka: https://www.facebook.com/people/ludowiankapl/61560066173778/.
Małgorzata Grygiel – rękodzielniczka z lubelskiego
Małgorzata Grygiel w miejscowości Marysin w województwie lubelskim zajmuje się rękodziełem artystycznym. Tworzy z naturalnych materiałów wysokiej jakości ubrania damskie i dziecięce w 100% ręcznie. Choć pod pojęciem „rękodzieło artystyczne” kryje się wiele różnorodnych dziedzin, to odzież hand-made w tym przypadku jest wykonywana przy wykorzystaniu drutów i szydełka. Pasję do rękodzieła zaszczepiła w niej babcia, która była krawcową i rękodzielniczką. Jej wyroby wyróżnia nie tylko cały proces tworzenia, ale także wysoka jakość materiałów i wykonania, a także współpraca z klientem i oryginalność projektów. Oferuje wyroby rękodzielnicze, które są produktem premium dla osób ceniących oryginalność i niepowtarzalność.
Poznaj bliżej rękodzieło Małgorzaty Grygiel: https://www.facebook.com/mgrygiel3/.
Weronika Graboń – Wytkane – rękodzielniczka ze świętokrzyskiego
Weronika Graboń to polska twórczyni hand-made z Kielc, która od 10 lat zajmuje się sztuką, chociaż w młodości myślała, że będzie uprawiać sport sportowcem Kilka lat temu, podczas studiów artystycznych zapragnęła pewnej zmiany w swojej twórczości. Wtedy na nowo odkryła szydełko i się w nim zakochała. Od tamtej pory nie rozstaje się z nim na krok i z jego pomocą tworzy wyjątkowe produkty. Podczas szydełkowania łączy różne materiały, a proces tworzenia jest dla niej nie tylko uspokajającym zajęciem, ale także satysfakcjonującym. Poza produktami hand made, które powstają na szydełku, marka produktów rękodzielniczych Wytkane oferuje także torby, broszki róże, ubrania, gumki do włosów i opaski. Moją ofertę wzbogaciła o warsztaty stacjonarne z tworzenia rzeczy na szydełku oraz o kanał na YouTube, gdzie nagrywa wszelkiego rodzaju tutoriale dla osób początkujących.
Poznaj bliżej rękodzieło marki Wytkane: https://www.tiktok.com/@weronikagrabon.
Ariadna Grzona-Smarzyńska – Pracownia Ari – rękodzielniczka z Pomorza
W Gdyni w województwie pomorskim powstaje wyjątkowa ceramika hand-made dopasowana do potrzeb i marzeń klientów. Są to przede wszystkim naczynia i rzeźby na zamówienie oraz rzeźby małego formatu tworzone przez Ariadnę Grzona-Smarzyńską, która w masie ceramicznej zakochała się od pierwszego wejrzenia. Ceramika dała jej ukojenie, którego od dawna szukała, spokój ducha i równowagę. Pierwszymi produktami hand-made, które powstały w pracowni Ari były lepione kubeczki i talerze, były też takie tłoczone na kole, ceramiczne rzeźby, ręcznie projektowane kafle i najróżniejsze metody zdobienia, aż do momentu, gdy ta rękodzielniczka z Pomorza wypracowała własny styl. Jako że jej ulubionym stylem graficznym jest ten bajkowy. Adriana tworzy eleganckie, użytkowe i dekoracyjne produkty rękodzielnicze takie jak nietypowo zdobione talerze, magnesy na lodówkę, czy naczynia na biżuterię. Gustują w nich osoby poszukujące niepowtarzalnych i wyjątkowych produktów hand-made, które powstają z potrzeby serca.
Poza tym prowadzi niewielką pracownię ceramiczną w Gdyni, gdzie w kameralnej atmosferze uczy tajników ceramiki i przygotowywania własnych, wyjątkowych naczyń.
Poznaj bliżej rękodzieło marki Pracownia Ari: https://www.instagram.com/pracownia_ari.
Krystyna Łukjaniuk — Klivvia — rękodzielniczka z Podlasia
W Hajnówce na Podlasiu powstaje wyjątkowe rękodzieło pod marką Klivvia. A uzdolnioną rękodzielniczką z Hajnówki jest Krystyna Łukjaniuk, która rękodzieło kochała od zawsze. Zaczynała od biżuterii hand-made (sutasz, koralikowa, z tkanin), potem powstawały wyroby dzianinowe dla dzieci (sweterki, sukienki, czapki), wyroby szydełkowe (firanki, serwety, dekoracje), a także torebki, hafty, ręcznie robiona odzież damska, dekoracje. Na początku były to jedynie upominki dla rodziny i znajomych, jednak pasja w połączeniu z talentem sprawiła, że dziś marka rękodzielnicza Klivvia z Hajnówki jest coraz bardziej znana. Krystyna łączy różne techniki, nie kopiuje wzorów, nawet własne wyroby tworzy w pojedynczych egzemplarzach. Stara się spojrzeć po swojemu na każdą technikę i dodać do niej swoje pomysły. W ubiegłym roku wydałam tomik wierszy pod tytułem „Zatrzymaj chwilę”.
Poznaj bliżej rękodzieło marki Klivvia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057160672433&locale=pl_PL.
Anna Michalik-Baziak — Mizu — rękodzielniczka z Małopolski
W Nowym Sączu w województwie małopolskim powstaje wyjątkowe rękodzieło artystyczne takie jak plecaki i torebki na szydełku lub ze ściegiem szydełkowym. Tworzy je Anna Michalik-Baziak znana jako Mizu – rękodzieło artystyczne. Choć wyzwania artystyczne i plastyczne lubiła od zawsze, to zanim doszła do perfekcji w szydełkowaniu, minęło trochę czasu. Wydziergane przez siebie maskotki i serwetki trzyma na pamiątkę do dziś, choć nie są idealne. Zdecydowała się na tworzenie wyjątkowych torebek i plecaków. Tworzy je na zamówienie ze wskazanych przez klientki materiałów. Wszystkie klapki, szelki i rzemyki szyje samodzielnie, dzięki czemu torebki i plecaki Mizu są oryginalne i wyjątkowe. Dopasować można także wielkość produktu czy kolor sznurka. To idealne produkty dla kobiet z wyczuciem stylu, ceniących oryginalność i wygodę.
Poznaj bliżej rękodzieło marki Mizu: https://www.facebook.com/Wygijanie.
Zgłoś swój udział w projekcie pt. „Promujemy polskie twórczynie hand-made”
Jesteś polską rękodzielniczką? Tworzysz produkty hand-made? Weź udział w wyjątkowej akcji pt. „Promujemy polskie twórczynie hand-made”, która powstała dzięki współpracy dwóch kobiecych portali – e-Wenus.pl i KobietyPrzyKawie.pl — prowadzonych z sercem, pasją i zaangażowaniem. Wypełnij formularz, opowiedz o swojej marce, produktach i jej historii i pokaż się światu.
Formularz zgłoszeń do projektu pt. „Promujemy polskie twórczynie hand-made”.
Wspieramy kobiece marki!
Zachęcamy również do udziału w dwóch innych wyjątkowych projektach, w których wspieramy kobiece marki, a mianowicie: Przewodnik po produktach i usługach dla kobiet oraz Prezentownik na Święta Bożego Narodzenia.