Pomysły na 3 zabawy dla dzieci z dinozaurami

You are currently viewing Pomysły na 3 zabawy dla dzieci z dinozaurami

Masz w domu małego fana dinozaurów? Nie masz już pomysłów na nowe zabawy? Poznaj propozycje 3 zabaw dla dzieci z dinozaurami, które pozwolą na kreatywną zabawę z najmłodszymi: zabawa sensoryczna – lodowe jaja, zabawa plastyczna – dinozaur z odcisku dłoni oraz zabawy różne – kolce z klamerek.

3 kreatywne zabawy z dinozaurami

Zabawa sensoryczna – lodowe jaja

Potrzebujesz:

 • figurek dinozaurów,
 • wody,
 • zamrażarki,
 • balonów lub małych plastikowych pudełeczek

Na czym polega zabawa sensoryczna lodowe jaja?

Zabawa polega na tym, by zalać figurki wodą, a następnie zamrozić. Można ukryć je w balonach napełnionych wodą albo po prostu w małych kubkach. Warto też przygotować lód w woreczkach do lodu, tak by zabawy było trochę więcej. Najlepiej bawić się w misce lub w łazience, a latem zabrać lodowe jaja na zewnątrz. Dziecko może rozłupywać je zabawkowymi narzędziami lub przyrządami kuchennymi albo po prostu obserwować, jak lód sam się rozpuszcza. A po wrzuceniu lodowych jaja do miski z wodą – będą pływały, więc wystarczy dać dziecku siatkę do chwytania owadów, by mogło je łowić.

Zabawa plastyczna – dinozaur z odcisku dłoni

Potrzebujesz:

 • farby plakatowe,
 • pędzelek,
 • blok rysunkowy lub techniczny,
 • czarny pisak.

Na czym polega zabawa plastyczna dinozaur z odcisku dłoni?

Pomalujcie dłonie farbą, a następnie odciśnijcie je na kartce papieru. Poczekajcie, aż wyschną. Przyjrzyjcie się odciskom i zastanówcie, jak zrobić z nich dinozaura:

1. Możecie domalować długą szyję i głowę, by stworzyć diplodoka.

2. Spójrz na odcisk kciuka – może wygląda jak pochylona głowa? Zróbcie stegozaura, który zjada kępę trawy.

3. Grzbiety dinozaurów możecie ozdobić pędzelkiem albo odciskami swoich palców.

Zabawa ta pobudza wyobraźnię, choć największą uciechę daje dzieciom malowanie pędzelkiem swojej dłoni. Spróbujcie zrobić to razem – łaskotanie jest naprawdę przyjemne! Możecie też zrobić jeden dinozaurowy obrazek z odciskami dłoni całej rodziny. Oprócz wspólnego spędzania czasu będziecie mieć świetną pamiątkę!

Zabawy różne – kolce z klamerek

Potrzebujesz:

 • klamerki,
 • ołówek lub pisak,
 • blok techniczny lub kawałek kartonu,
 • nożyczki.

Na czym polega zabawa plastyczna kolce z klamerek?

Narysuj i wytnij sylwetkę dinozaura. Zadaniem dziecka jest przypiąć mu kolce z klamerek. Dzięki temu maluch ćwiczy chwytanie i ściskanie, a dla starszaka można przygotować różne edukacyjne warianty:

 1. Ćwiczenie znajomości kolorów – zadaniem dziecka jest przypiąć klamerki w odpowiednim kolorze, na przykład tylko żółte albo tylko żółte i zielone.
 2. Układanie według wzoru – możesz stworzyć karteczki ze wzorem, który dziecko ma powtórzyć, np. klamerka żółta – zielona – czerwona – żółta – zielona – niebieska.
 3. Zabawy matematyczne:

a) Możesz napisać na grzbietach dinozaurów cyfry. Zadaniem dziecka jest przyczepienie przyporządkowanej liczby klamerek.

b) Pozwól dziecku na przyczepienie tylu klamerek, ile chce, a następnie poproś o ich policzenie.

c) Stwórz kilka sylwetek dinozaura. Na grzbiecie każdego z nich narysuj inną liczbę kropek. Zadaniem dziecka jest policzyć kropki i przypiąć tyle samo klamerek.

d) Układanie ciągu cyfr – na każdej klamerce napisz lub przyklej cyfry od 1 do 9. Zadaniem dziecka jest przyczepienie ich po kolei.

Zebrane propozycje to świetny sposób na zabawę w domu i ogrodzie, na wakacjach i w podróży. Idealny na deszczowe i chłodne dni. Powyższe gry można modyfikować według własnych preferencji.

 

Artykuł przygotował nadworny bajarz Królestwa Bajek.

Strona: www.krolestwobajek.pl

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
 • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
 • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
 • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.