Edukacja domowa: jedna decyzja może wywrócić twoje życie do góry nogami

You are currently viewing Edukacja domowa: jedna decyzja może wywrócić twoje życie do góry nogami

Jeśli wydaje ci się, że przechodząc ze swoim dzieckiem na tryb edukacji domowej, zmieni się tylko „miejsce uczęszczania do szkoły” – to jesteś w wielkim błędzie. Ta decyzja wywróci wasze życie do góry nogami bardziej, niż myślisz. W jaki sposób edukacja domowa zmienia życie całej rodziny? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Spontaniczna wycieczka w środku dnia?

Zacznę jednak od czegoś innego. W swojej „bańce” jestem znany z tego, że nigdy nie wrzucam swoich zdjęć do internetu. Absolutnie nigdy. Jedyny wyjątek, jaki kiedykolwiek zrobiłem, dotyczył właśnie edukacji domowej. Otóż swego czasu opublikowałem na Facebooku taki post:

„Tak wygląda freelancer, który w środku wrześniowego tygodnia zrobił sobie przerwę w robocie, żeby przeprowadzić lekcję w systemie edukacji domowej. Tak wygląda człowiek, który pracuje, kiedy chce, jak chce i gdzie chce – i uczy dzieci, kiedy chce, jak chce i gdzie chce. Być może – pracując „jak normalny facet”, gdzieś w dużym mieście, zarabiałbym o zero więcej, a kariera stałaby przede mną właściwym otworem. Być może – posyłając dzieci do prestiżowych szkół, zapewniłbym im świetlaną przyszłość i całą masę różnych atrakcji, które się z tym wiążą. Zamiast tego łażę z nimi z plecakiem po górach. Szukamy razem jaszczurek i innej gadziny na łąkach, żeby zrobić im zdjęcia, które przydadzą się latem, podczas szkolnych egzaminów. Ogarniamy biologię, geografię i pewnie parę jeszcze innych przedmiotów, nie czując wcale, że to nauka. Tak wygląda wolność. Jedyny luksus, na jaki mnie stać”.

Edukacja domowa – decyzja, która zmienia życie rodziny

Cena tej wolności jest spora, bo wymaga postawienia wielu rzeczy na głowie, wstawania przed wschodem słońca i życia na maksimum możliwości, aż do skrajnego wyczerpania, ale warta jest każdych pieniędzy. Czy to była reklama edukacji domowej? Być może :). W końcu jestem człowiekiem z branży reklamowej i żyję z przekonywania ludzi do przeróżnych rzeczy. Ale prawda jest taka, że właśnie tak wygląda codzienność rodzin żyjących w świecie homeschoolingu. Bo edukacja domowa – naprawdę zmienia wszystko.

Jak edukacja domowa zmieni twoje dziecko?

Jeśli dopiero myślisz o przejściu na edukację domową, muszę cię lojalnie ostrzec. Istnieje ogromne „ryzyko”, że edukacja domowa zmieni życie twojego dziecka. W jaki sposób?

  1. Edukacja domowa zapewni dziecku przestrzeń do robienia wszystkiego, czego dusza zapragnie. Od teraz będzie ono przeznaczać na naukę trzy razy mniej czasu niż do tej pory, a i tak się ze wszystkim spokojnie uwinie. Kosmos, prawda?
  2. Edukacja domowa zmusi je do systematyczności i odpowiedzialności za swoje czyny. Zero sprawdzianów, zero klasówek, zero wypracowań, zero codziennych ocen, zero plusów za aktywność i minusów za różne szkolne grzeszki. Brzmi bajecznie, ale… musisz uważać, bo w tym wszystkim kryje się groźna pułapka. Jeśli twoje dziecko totalnie „da na luz”, to może się okazać, że nie zdąży się przygotować do egzaminów, które zdawane są pod koniec roku. A wtedy będzie groził mu powrót do szkoły i powtarzanie raz jeszcze tej samej klasy. Koszmar… Dlatego edukacja domowa jest jedną wielką szkołą systematyczności i odpowiedzialności. Wymaga od dziecka dyscypliny i regularnej pracy. Dlaczego? Bo to najprostszy sposób na bezproblemowe przechodzenie z klasy do klasy.
  3. Edukacja domowa sprawi, że twoje dziecko na nowo polubi czytanie książek. Jest spora szansa, że polubi też naukę, a przynajmniej te przedmioty, które je interesują. Wiem, że brzmi to niewiarygodnie, ale tak właśnie będzie. A to tylko jeden z wielu cudów, które was „dopadną” po przejściu na tę stronę mocy.
  4. Edukacja domowa zamieni dziecięce zainteresowania, na które nigdy nie było wystarczająco dużo czasu – w prawdziwe pasje. Dzięki przejściu na edukację domową, i odzyskaniu wielu godzin wolnego czasu, twoje dziecko zacznie na nowo odkrywać świat. Oczywiście pod warunkiem, że dopilnujesz, żeby nie siedziało całymi dniami ze smartfonem w dłoni.
  5. Edukacja domowa zwiększy poczucie wartości u dziecka. Mając pasje, będzie dobre, bardzo dobre, może nawet wręcz wybitne w jakiejś dziedzinie. A to momentalnie doda mu skrzydeł. Sprawi, że różne dotychczasowe niepowodzenia znikną w blasku tego, w czym twoje dziecko będzie od teraz zakochane.

Jak edukacja domowa zmienia życie rodzica lub opiekuna?

Jeśli Twoje dzieci do tej pory chodziły do tradycyjnej szkoły, to po przejściu na edukację domową czeka cię coś absolutnie niezwykłego. Określiłbym to mianem szoku. Nagle okaże się, że twój dzień wygląda zupełnie inaczej. Masz dużo więcej czasu dla siebie i dla dziecka. Odpada Ci dowożenie dziecka do szkoły i milion spraw, które do tej pory przyjmowałaś z dobrodziejstwem inwentarza (z wywiadówkami i wyborem trójki klasowej na czele).

Ale zanim zaczniesz się cieszyć z nowego statusu, będziesz musiała przejść razem z dzieckiem coś, co niektórzy nazywają „odszkolenieniem”. To proces, który rozpoczyna się w głowie, z której trzeba wyrzucić dotychczasowe przyzwyczajenia. Wbrew pozorom, to rodzicom trudniej jest poukładać sobie to jakoś w głowie. W końcu to oni przez naście lat chodzili do tradycyjnych szkół i nie znają jeszcze nowych wzorców postępowania.

Edukacja domowa to czas wspólnego odkrywania świata z dziećmi

Edukacja domowa zmusi cię do powrotu do szkoły. Będziesz musiała przypomnieć sobie wszystko, czego nauczyłaś się w szkole podstawowej (i ewentualnie w liceum). Ale najlepsze będzie coś innego. Ze zdumieniem dostrzeżesz, jak ciekawych rzeczy uczy się twoje dziecko. Wreszcie zrozumiesz to, co w czasach szkolnych było dla ciebie „totalną chińszczyzną”. Przedmioty, które ci w dzieciństwie obrzydzono, okażą się wręcz fascynujące. Zaczniesz zauważać, jak niezwykły jest nasz świat. Mając trochę lat więcej, dysponując doświadczeniem życiowym, którego nie ma dziecko – spojrzysz na tematy z biologii, historii czy matematyki w zupełnie inny, nowy, świeży sposób.

Z mojej perspektywy: edukacja domowa zmienia perspektywę rodzica

Przechodząc na edukację domową, staniesz się w pełni odpowiedzialna za wykształcenie swojego dziecka. Za treści, które będziesz chciała mu przekazać. To niezwykłe uczucie i równocześnie ogromna odpowiedzialność. Od teraz wszystko będzie zależało od ciebie… Edukacja domowa otworzy ci oczy na rzeczy, na które do tej pory nie zwracałaś uwagi. W moim przypadku takim szokiem były… szkolne podręczniki. Mówiąc wprost, zraziłem się do tego, co zobaczyłem w książkach. To uczucie było na tyle silne, że pewnego dnia wpadłem na szalony pomysł, żeby… zacząć pisać podręczniki dla dzieci.

Tak narodziła się idea Wojtas Academy, czyli miesięcznika, w którym treści edukacyjne są przekazywane za pomocą epickich bajek. Co więcej, oprócz bajek umieściłem w moim miesięczniku również kurs kreatywnego myślenia i pisania, bo wiem, że myślenie i pisanie to dwie strony tego samego medalu. Pisanie uczy logicznego myślenia, czyli tego, co będzie najcenniejszą umiejętnością twojego dziecka – teraz i kiedy dorośnie.

 

Autor: Maciej Wojtas – copywriter i kompozytor.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.