Pasjonatki: Stworzona do czegoś więcej

You are currently viewing Pasjonatki: Stworzona do czegoś więcej

Czasami w swoim życiu prywatnym i zawodowym dokonujemy niekorzystnych dla nas wyborów. Mimo iż nie czujemy się komfortowo ani szczęśliwie, tkwimy przez lata w danej sytuacji. Istnieją jednak takie osoby, które wspierają przedsiębiorcze kobiety w kreowaniu szczęśliwej kariery oraz spełnionego życia. W cyklu „Pasjonatki” poznaj historię Małgorzaty Perlińskiej ze Sztuki Kariery.

Liderka, która inspiruje

Jako mała kilkuletnia dziewczynka zaczytywałam się w książce „Ronja – córka zbójnika”. Ronja jest odważna i zaradna. Ma swoje zdanie, przekonania i potrafi je obronić. Szanuje i kocha rodzinę, naturę i zwierzęta. Przeżywa niesamowite przygody wśród Wietrzydeł, Szaruch, Mgłowców i innych leśnych stworów. A przede wszystkim wie, kim jest i jakiego życia pragnie. Mieszka w starym zamku, ale jej dzikie serce lgnie do niesamowitego tajemniczego lasu. Tu czuje, że żyje…

  • A Ty, kiedy prawdziwie żyjesz?
  • Czym jest Twoja głęboka pasja?
  • Podczas jakich działań Twoje serce mocniej bije?

Moje, zdecydowanie wtedy, kiedy prowadzę grupowe kobiece procesy Bilansu Potencjału™, gdzie poprzez pracę z wewnętrznym krytykiem, zbudowanie nowego obrazu siebie i znajomość swojego DNA Osobowości „grzeczne dziewczynki” stają się odważnymi i pewnymi siebie liderkami, takimi jak Ronja. Dlatego moją misją i jednocześnie pasją jest wspieranie kobiet w zmianach życiowo-zawodowych tak, aby odkrywając swój sens istnienia, odważnie realizowały swoje powołania i najśmielsze wizje swojego życia.

Grzeczna dziewczynka zmienia się w kobietę świadomą – moja historia

Sama przeszłam głęboką przemianę i drogę od grzecznej i zamkniętej w sobie dziewczynki, po kobietę świadomą, która zna swój olbrzymi potencjał, czuje w sobie ogrom twórczej mocy i odważnie podąża za tym, czego tak naprawdę chcę, a nie za tym, czego oczekują od niej inni. Dziś potrafię słuchać siebie i iść za głosem swojej intuicji – głosem Wewnętrznej Mentorki. Ale nie zawsze tak było.

Kilka lat wcześniej, na początku swojej pracy zawodowej w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krakowie uczestniczyłam w dużej konferencji połączonej z warsztatami. Na jednych z nich dwie prowadzące uczyły nas, jak tworzyć „high pitch”. Chętni mieli możliwość przedstawić efekt swojego ćwiczenia na forum uczestników konferencji. Z duszą na ramieniu, stanęłam na środku sceny z bijącym sercem i suchością w gardle: 30 sekund – 30 sekund improwizacji – 30 sekund pełnych uwagi i…to niesamowite…zakończonych gromkimi brawami! Nie mogłam uwierzyć w to, co działo się potem…

Poczułam w sobie pasję, którą zagłuszyła codzienność

Podczas przerwy obiadowej obcy ludzie tłoczyli się wokół mnie (zanim zdołałam cokolwiek nałożyć sobie na talerz) i szczodrze gratulowali mi wystąpienia: „To było fantastyczne”, „To ty powinnaś prowadzić to szkolenie”, „Chętnie bym się uczył u Ciebie”, „Gosiu powinnaś pomyśleć o własnym biznesie szkoleniowym”. „Tak” – myślałam sobie wtedy z wypiekami na twarzy. Gloria i Euforia nie trwały jednak zbyt długo. Powróciłam pokornie do pracy na etacie i do starych schematów myślowych na swój temat: „Jesteś rasowym etatowcem, a nie przedsiębiorcą. Daj sobie spokój” i na długi czas zapomniałam o całym tym wydarzeniu.

Odpychałam myśli o własnym biznesie

Trwało to, co najmniej dwa lata. Pamiętam jak dziś te czarne momenty w moich myślach, kiedy z uporem maniaka odpychałam choćby najmniejsze pragnienie o założeniu „czegoś swojego”. Serce „już wiedziało”, ale wewnętrzny krytyk dawał o sobie mocno znać. Nie wierzyłam wtedy w siebie. Na szczęście wizja wartościowego, barwnego, nieszablonowego miejsca dla kobiet z artystyczną nutą, była silniejsza. Zmieniała się, ewoluowała, aż urosła do biznesu online w postaci przestrzeni szkoleń i rozwoju osobistego, zawodowego oraz na każdej innej płaszczyźnie.

Artystka we własnym biznesie

Dziś jestem spełnioną artystką we własnym biznesie. Lubię tak o sobie mówić. Jestem znana w Internecie pod marką Sztuka Kariery oraz jako twórczyni Formuły Spełnienia INDYGO™, dzięki której kobiety takie jak Ty budują swoje życie osobiste i zawodowe w zgodzie ze sobą, w poczuciu szczęścia i spełnienia. Prowadzę szkolenia, warsztaty z mapowania i wyzwalania swojego potencjału. Jako prelegent na branżowych konferencjach i wydarzeniach dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu pracy z ograniczającymi przekonaniami i konstruowania wspierającej przestrzeni życiowej. Wspieram kobiety w projektowaniu kariery, rozumianej holistycznie, jako „droga życia”.

Pasja odkryta po latach, w której dziś się spełniam

Nie było to łatwe, aby znaleźć się w tym punkcie, w którym jestem teraz. Musiałam przede wszystkim pokonać własne bariery mentalne. W tym właśnie czasie znalazłam nowe metody pracy ze samą sobą, które później stały się moją wielką PASJĄ i sposobem na stworzenie dla siebie wymarzonej pracy. Uwielbiam niestandardowe rozwiązania i łączyć różne style pracy, ale najbardziej upodobałam sobie nurt Life Design w projektowaniu kariery. To moja PRAWDZIWA PASJA i prawdziwe odkrycie! Szukałam długo odpowiednich dla siebie metod. Testowałam doradztwo, coaching, mentoring i inne style. Jednak któregoś dnia, przeszukując Internet, natrafiłam na książkę R. Vance’a Peavy: „Poradnictwo socjodynamiczne. Praktyczne podejście do nadawania znaczeń”. To było jak objawienie! Zupełnie coś innego, rewolucyjnego!

Nowe spojrzenie na moją pasję

Pamiętam do dzisiaj to niesamowite uczucie — wybuch mieszanki ekscytacji i radości wprost z samych trzewi. Jakbym dotarła w tym momencie do najgłębszego sensu i powodu własnego istnienia. TO JEST TO, pomyślałam…to moja DROGA…czuję to całą sobą. Potrafiłam studiować tę pozycję z wielką żarliwością do późnych godzin nocnych. Co zyskałam? Zupełnie nowe spojrzenie na to, czym tak naprawdę jest i powinno dziś być wspieranie osoby w projektowaniu kariery, niż to, którego uczono mnie do tej pory. „Kariera osoby to jej życie”, „tworzenie siebie (Homo creator)”, „prawda o osobie”, „kreowanie możliwości”, „rozszerzanie pola wyboru”, „budowanie zdolności i osobistej wolności” – te i inne sformułowania maksymalnie wpłynęły na mnie i na to, jak dziś postrzegam moją rolę jako profesjonalistki.

Towarzyszę w procesie zmian

To mój kompas w pracy z drugim człowiekiem. Dzięki tym narzędziom moje spotkania z kobietami, które szukają nowej drogi w życiu zawodowym lub sensu w tym, co robią, zyskały zupełnie nowy, głębszy wymiar. Już nie jestem ekspertem od czyjegoś życia i kariery, ale towarzyszką w procesie zmiany tożsamości i nadawania znaczeń osobistym historiom, doświadczeniom i przeżyciom. Słucham, rozmawiam, buduję relację — nie doradzam. To nowe, bardziej dostosowane do dzisiejszych potrzeb podejście, jest bardzo ważne, chociażby ze względu na wydłużające się życie i liczne tranzycje.

Poradnictwo konstruktywistyczne

Projektant czy doradca kariery już dziś towarzyszy nam na wielu etapach naszego życia, a nie tylko przy wyborach edukacyjno-zawodowych czy przy wejściu na rynek pracy. Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie poradnictwo konstruktywistyczne. Osoby, które wspieram, mapują swoją przestrzeń życiową, używają metafor, symboli, pracują z obrazem, docierając do głębi swojego serca i sensu pracy. Te nieszablonowe, ciekawe i twórcze metody, charakterystyczne dla Life Design, pomagają wyzwolić oraz spotęgować nasz potencjał.

Wszystkie metody testowałam na sobie

Zaczęłam od samouczenia się, sprawdzania na sobie i osobach, które wspierałam wówczas w zmianie zawodowej. Czytałam inne pozycje dotyczące projektowania kariery w nurcie Life Design i wciąż było mi mało. Finalnie przeszłam intensywny dwumiesięczny cykl szkoleń w Akademii Konstruowania Kariery, gdzie uczyłam się nowoczesnych metod pracy w powyższym nurcie u źródła, czyli u samych sióstr Barbary i Anny Górki – badaczek i doradczyń zawodowych, które jako pierwsze adaptowały te metody na gruncie polskim. Okazało się, ku mojemu zaskoczeniu, że jestem jednym z nielicznych projektantów kariery i doradców zawodowych w Polsce, którzy posługują się tymi narzędziami i na dodatek czują się z nimi, jak ryba w wodzie. Od tego czasu stałam się jeszcze większą propagatorką nurtu konstruktywistycznego (Life Design).

Niestandardowe metody, które prowadzą do wyjątkowych rezultatów

Z początku bałam się proponować swoim klientom tak niestandardowe metody. Pamiętam, jak kiedyś usłyszałam na jednej z sesji: „Nie przyszłam tu rysować, ale po pomoc w znalezieniu nowej pracy”. Z początku mnie zmroziło, ale intuicja podpowiadała mi, że tym bardziej ta osoba potrzebuje TEGO. Nie myliłam się. To była dla niej przełomowa sesja. Obecnie codziennie doświadczam w swojej pracy, jak potężna jest to siła w dzisiejszym świecie nieustających zmian i zagubienia własnej tożsamości.

Czym jest Life Design?

Life Design to nowoczesny model, który akcentuje wizję człowieka jako twórczego konstruktora i eksperta w zakresie swojego życia i kariery. Rolą projektanta kariery jest towarzyszenie oraz stwarzanie przestrzeni dla tego procesu. Podkreślają to M. Savickas i V. Peavy, na których koncepcjach opieram styl swojej pracy. Moją misją jest zarażenie tym podejściem jak największej liczby specjalistów. Dlatego, chcąc dzielić się swoją pasją, stworzyłam program mentoringowo-coachingowy: Master Class Doradcy Kariery™. Odpowiada on na obecne trendy: kariery nielinearne, proteuszowe, równoległe plany kariery. To unikatowy dwumiesięczny program na bazie 3 filarów:

  • Pracy nad sobą;
  • Sprawdzonych narzędzi;
  • Treningu kompetencji.

Połączenie kobiecego flow z merytoryką

Jest to 8 tygodni intensywnej praktyki, 6 merytorycznych modułów, społeczność Doradców Kariery Przyszłości, indywidualne superwizje i sesje mentoringowe, zjazdy absolwentów, rozwój 8 kompetencji miękkich i 8 twardych, takich jak m.in.: praca z metaforą, nadawanie znaczeń, techniki narracyjne i biograficzne, budowanie relacji, słuchanie i dialog, wzmacnianie podmiotowości, audyt zasobów. To program, który łączy kobiece flow z merytoryką na najwyższym poziomie. Serdecznie Ciebie do niego Ciebie zapraszam, jak i do innych moich autorskich programów dla kobiet (Księga Życia™, Bilans Potencjału™, Droga Przemiany™, Moja Wewnętrzna Mentorka™), dzięki którym odnajdziesz siebie w pędzącym świecie.

Na koniec mam coś dla Ciebie, to wyjątkowe przesłanie: „Twoja życiowa misja to powód Twojego istnienia. Nadaje Twojemu życiu sens, kierunek i stanowi dla niego inspirację. To głębokie poczucie, że wiesz, czym jest prawda, a jeśli będziesz za tą świadomością podążać, rozkwitniesz, staniesz się najlepszą wersją siebie i zrealizujesz swój potencjał” – Benn Renshaw. Wierzę, że każda z nas jest stworzona do czegoś więcej™, dlatego wspieram przedsiębiorcze kobiety w kreowaniu szczęśliwej kariery i spełnionego życia, jakiego pragną. Życzę Ci, abyś odnalazła swoją MISJĘ, wyzwoliła swój POTENCJAŁ i z wielką PASJĄ realizowała swoje życiowe POWOŁANIA. Tak, masz ich kilka, a nawet i więcej.

Małgorzata Perlińska

Autor: Małgorzata Perlińska – jestem certyfikowaną projektantką kariery, licencjonowaną specjalistką badania DNA Osobowości, trenerką myślenia krytycznego, socjoterapeutką. Twórczynią autorskiej Formuły Spełnienia: INDYGO™ – programu prowadzącego do odkrycia osobistego sensu istnienia i wyzwolenia swojego potencjału. Wspieram przedsiębiorcze kobiety w konstruowaniu szczęśliwej kariery. Lubię działać w niestandardowy sposób, szukam nowoczesnych, kreatywnych rozwiązań, dlatego moją pasją stało się konstruowanie życia i kariery w nurcie Life Design. Jestem mamą 3 dzieci, autorką Bilansu Potencjału™ i e-booka: „Zostań Twórcą swojego życia”, a także finalistką programów TOP Women w e-biznesie i Kobiety Krakowa, jedną z 60 kobiet w Polsce nominowanych w konkursie Kobieta e-commerce.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.