Książki New Adult podbijają polski rynek literatury

You are currently viewing Książki New Adult podbijają polski rynek literatury

New Adult, jako jeden z najnowszych gatunków literackich, od pewnego czasu znacznie zyskuje na popularności w Polsce, zaskarbiając sobie uwagę czytelników w różnym wieku. Czym ten gatunek literacki różni się od dobrze już znanego Young Adult i kto jest jego przedstawicielem w Polsce? W tym artykule zgłębimy te kwestie, przyglądając się z bliska rozwijającemu się trendowi literackiemu New Adult.

Czym jest gatunek New Adult?

Jak podaje portal Rynek Książki „gatunek New Adult do Polski dotarł na początku 2014 roku”. Powstał jako próba rozróżnienia z półki Young Adult książek o nieco doroślejszym wydźwięku. Na początku były to przede wszystkim romanse. Szybko jednak pojawiły się w tym gatunku również inne pozycje, koncentrujące się na historiach młodych bohaterów w wieku od 18 do 30 lat, którzy borykają się z problemami typowymi dla tego etapu życia, takimi jak odczuwanie presji społecznej, odkrywanie swojego miejsca w świecie, trudności w relacjach czy uzależnienia.

Czym różni się New Adult od Young Adult?

Jedną z podstawowych różnic między tymi gatunkami jest wiek postaci. Jak wspomniałam wcześniej, bohaterowie New Adult to osoby pełnoletnie, które mają między 18 a 30 lat, natomiast w Young Adult to zazwyczaj nastolatkowie w wieku 12–18 lat. Bohaterowie literatury New Adults mają zatem większy bagaż doświadczeń. Jako osoby pełnoletnie korzystają z dużo większej wolności niż młodsi bohaterowie.

Kto pisze książki w gatunku New Adult w Polsce?

Na arenie międzynarodowej mistrzyniami tego gatunku okrzyknięto Colleen Hoover oraz Tammarę Webber. Nie sposób nie wspomnieć także o Suzanne Collins autorce kultowej już sagi „Igrzyska śmierci”. W Polsce również coraz więcej autorów sięga po gatunek New Adult. Warto zwrócić uwagę na twórczość, między innymi, Klaudii Bianek. Poza tym wśród polskich autorów książek New Adult można wymienić takie nazwiska jak: Joanna Balicka, Weronika Ancerowicz czy Joanna Chwistek.

Premiera nowej polskiej powieści w gatunku New Adult: „Zapach Oliwii”

Dla wszystkich miłośników gatunku New Adult mamy świetne wieści! Na dzień 30 kwietnia 2024 zaplanowano premierę powieści „Zapach Oliwii” autorstwa Catherine Reiss. To najnowsza polska powieść w tym właśnie gatunku. Autorka zabiera czytelników w pełną tajemnic podróż, gdzie bohaterowie zmierzają się ze swoimi demonami i próbują odnaleźć sens życia. To książka, która poruszy serca czytelników. Nie przegap tej premiery i już teraz zamów swój egzemplarz na stronie Wydawnictwa Dlaczemu!

Książka „Zapach Oliwii” pod patronatem medialnym kobiecego magazynu e-Wenus.pl

Zapach Oliwii” autorstwa Catherine Reiss – powieść z gatunku thriller New Adult to historia tytułowej Oliwii oraz jej siostry Eli. Porusza ważne w naszym życiu tematy takie jak toksyczne relacje, żałoba czy uzależnienie od narkotyków, dzięki czemu staje się odpowiednią lekturą dla każdego człowieka. Oliwia to piękna i życzliwa dziewczyna, która ma mnóstwo przyjaciół. Jest iskrą, rozpalającą w ludzkich sercach to, co najlepsze. Wszystko to sprawia, że najbliższym tak trudno jej zrozumieć, dlaczego postanowiła odejść. Sześć lat po tych tragicznych wydarzeniach jej siostra Eli wraca do rodzinnej miejscowości leżącej na Mazurach. Tam odżywają w niej obsesyjne wspomnienia związane z młodszą siostrą. Postanawia napisać książkę, która ma być jej lekarstwem na traumę. Czy uda jej się odkryć prawdę, czy też zatraci się w zapachu utraconych wspomnień? W historię o rodzinie, miłości i odrodzeniu wplata się nadzieja, czarne motyle i rubinowe kwiaty.

Co wyróżnia „Zapach Oliwii” na tle innych książek dotychczas wydanych w tym gatunku?

W „Zapachu Oliwii” nie znajdziesz klasycznych rozdziałów, lecz podział na akty i sceny, jak w szekspirowskim dramacie. W powieści znajdziesz labirynt czasowy, czyli trzy linie czasowe w dwóch narracjach, gdzie każda scena jest oznaczona datą, imieniem i nazwiskiem bohatera, dzięki czemu wszystko jest jasne i klarowne. W „Zapachu Oliwii” jest specjalny czas na „złe zdarzenia”. Wstrzymaj oddech, gdy scena rozgrywa się o 3:30 nad ranem! W tym thrillerze New Adult godzina nie jest tylko liczbą, to zapowiedź czegoś złego, co czeka za rogiem…

Podsumowując, New Adult to nowy, dynamicznie rozwijający się gatunek literacki, który wypełnia lukę na rynku książek przeznaczonych dla młodych dorosłych. Popularność tego gatunku w Polsce rośnie.

Catherine Reiss

Autor: Catherine Reiss — polska pisarka i psycholożka, publikująca pod pseudonimem. Autorka bestsellerowej trylogii „Fetor”, która porusza trudną tematykę dorastania w sektach, oraz pozytywnie przyjętego thrillera „Pokój już na ciebie czeka”. Książki przez nią napisane wyróżniają się nie tylko głęboką analizą psychologiczną bohaterów, ale także napięciem i tajemniczością.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.