Najlepsze książki dla kobiet na majówkę

You are currently viewing Najlepsze książki dla kobiet na majówkę

Niezależnie od tego, w jaki sposób i gdzie spędzisz długi majowy weekend, przygotowałam listę 14 najlepszych książek dla kobiet na majówkę. Znajdziesz wśród nich zapierającą dech w piersiach literaturę kobiecą: progresywny poradnik, erotyk z elementami mitologii greckiej, książkę o finansach, poradnik motywacyjno-psychologiczny, książkę z gatunku Young Adult, książkę podróżniczą, książkę z literatury faktu, poradnik z zakresu psychologii duszy i umysłu, książkę z zakresu socjologii oraz powieść z gatunku thriller New Adult. Wybierz spośród nich kobiece książki, które zabierzesz na majówkę.

Mindfulness, czyli sati

Styl życia większości kobiet i mężczyzn w dzisiejszych czasach jest zabiegany, nerwowy, wypełniony mnóstwem różnorodnych zadań do pogodzenia, a przez to wypełniony mnóstwem stresu i napięć. W związku z tym poszukujemy sposobów radzenia sobie z natłokiem myśli, niepokojem, stresem, obniżonym nastrojem, brakiem satysfakcji, zagubieniem w pędzie codzienności czy lękiem przed przyszłością. Dlatego jedną z moich propozycji na liście książek dla kobiet na długi majowy weekend jest poradnik motywacyjno-psychologiczny pt. „Mindfulness znaczy sati. 25 ćwiczeń rozwijających mindfulness” autorstwa Tomasza Kryszczyńskiego. Jednym z prostych sposobów jest praktykowanie mindfulness. Z książki tej dowiesz się, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa uważność, która jest ważnym elementem mindfulness. Autor – psycholog i nauczyciel mindfulness nie tylko obala mity o błędnych przekonaniach, ale także podkreśla, że mindfulness oznacza sati. Poza tym wyposaża czytelnika w narzędzia ułatwiające codzienną praktykę. Jest to 25 ćwiczeń ułatwiających rozwijanie uważności.

Kobieta sukcesu z planem na życie

Kobieta z planem na życie. O pięknie, przygodach i sukcesach” to inspirująca autobiografia Maye Musk. Kobiety, którą wszyscy znamy dzięki jej synu Elonie Musku, jednak zyskała ona sławę znacznie wcześniej. Już jako nastolatka była znana w świecie modelingu. Wielokrotnie musiała rozpoczynać swoje życie na nowo. Samotnie wychowała 3 dzieci, ciężko pracowała i podejmowała ryzyko. Dziś uważa, że podstawą jest właściwe podejście, dobry plan oraz gotowość na ryzyko. Ciepła opowieść napisana szczerze i z bardzo osobistej perspektywy jest także zabawną historią. Znajdziesz w niej wskazówki dotyczące rodziny, zdrowia, kariery oraz mnóstwo życiowych doświadczeń autorki, często bardzo trudnych i wymagających. W intymnym i szczerym pamiętniku kobiety fascynującej odnajdziesz historię życia niezwykle mądrej supermodelki o niezłomnym charakterze. Jej lektura utwierdza w przekonaniu, by żyć niebezpiecznie, a jednak z pewną dozą ostrożności. Inspirująca książka dla mądrych kobiet jest drogowskazem, który podpowiada, że mamy w sobie moc, by poradzić sobie z niespodziankami, które przynosi nam życie. Maye Musk w swojej autobiografii udowadnia, by wychodzić z inicjatywą, wymyślać plan działania i przejmować kontrolę nad swoim życiem.

Psychologia pieniędzy

Nie byłabym sobą, gdybym w rankingu książek na majówkę nie zaprezentowała książki o finansach. Taką pozycją jest poradnik pt. „Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu” napisany przez Morgana Housela. Dla większości ludzi temat pieniędzy oznacza finanse osobiste, decyzje finansowe i inwestowanie oraz – przede wszystkim – matematykę. Jednak w codziennym życiu nie podejmujemy decyzji finansowych z kalkulatorem w ręce. Podejmujemy je w różnorodnych okolicznościach – podczas zebrania zarządu w firmie lub codziennej rozmowy z partnerem pod wpływem wielu czynników takich jak – światopogląd, wewnętrzne motywacje, doświadczenia osobiste czy marketing. A okazuje się, że umiejętne obchodzenie się z finansami wcale nie zależy od naszej wiedzy, ponieważ ważniejsze są nasze zachowania, które trudno zmienić. W „Psychologii pieniędzy” autor prezentuje 19 krótkich historii, w których opisuje różne sposoby myślenia o pieniądzach oraz podpowiada, w jaki sposób zrozumieć jeden z najważniejszych tematów w życiu każdego z nas.

Jak pokonać życiowe zmartwienia i poradzić sobie ze stresem?

Poradnik „Jak pokonać zmartwienia i poradzić sobie ze stresem?” Dale Carnegie’go to lektura obowiązkowa, po którą warto sięgnąć w majówkę. W naszym życiu czasem pojawiają się trudności i zmartwienia. W sytuacji, kiedy pozostają z nami na dłużej, mogą stać się problemami i powodować różnorodne schorzenia i dolegliwości. Umysł skupiający się na zmartwieniach staje się niezdolny do efektywnej pracy oraz zdezorientowany. Radzenie sobie z negatywnymi myślami nie jest już jedynie kwestią szczęścia, ale także dobrego nastroju oraz sukcesu w pracy. Poza tym pozytywne myśli sprawiają, że utrzymujemy lepsze relacje z ludźmi oraz pozostajemy w zdrowiu. W tym celu niezbędna jest nie tylko zmiana nastawienia, ale także nauczenie umysłu, by skupiał się na pięknie, harmonii, pomyślności, spokoju i miłości. Oczywiście wymaga to wykonania pracy, a także determinacji, uporu w działaniu i konsekwencji. Z poradnika dowiesz się:

 • Jakie są przyczyny różnorodnych zmartwień w domu i w pracy?
 • Dlaczego zamartwianie się jest groźne?
 • Jak zmienić podejście do stresu związanego z pracą?
 • Jak pokonać strach?
 • Jak radzić sobie z presją czasu?
 • Jak stawiać czoła zmianom?
 • Jak stać się szczęśliwym i bardziej spełnionym człowiekiem?

Książka pt. „Jak pokonać zmartwienia i poradzić sobie ze stresem?” to skarbnica wskazówek, w której znajdziesz mnóstwo podpowiedzi jak radzić sobie ze stresem, utrzymywać pozytywne nastawienie czy uniknąć wypalenia zawodowego. Poznasz sposób, by zmartwienia, od których raczej się nie uwolnimy, przekształcić w pozytywne i wzbogacające Twoje życie działania.

Boski romans z mitologii greckiej

Wszystkie noce Zeusa. Boski romans” Gosi Lipińskiej to romans z elementami mitologii, który opowiada o namiętnościach, zdradach w mitologicznym świecie. Książka przenosi czytelnika do starożytnej Grecji, gdzie panuje słynący z licznych podbojów miłosnych – Zeus, władca bogów. Jest nie tylko seksowny, ale i niezdolny do zachowania wierności swojej żonie, która zawiera sojusz z kochankami Zeusa. Razem rzucają klątwę, a ojciec bogów zostaje uwięziony w posągu z brązu. Raz na sto lat odzyska władzę nad ciałem i część swoich mocy i będzie mógł przez 2 tygodnie próbować rozkochać w sobie kobietę oraz obdarzyć ją uczuciem. Nie będzie miał możliwości jej skonsumować. Historia z elementami erotyki wypełniona jest wieloma zaskakującymi zwrotami akcji, które zachęcają do rozważań na temat ludzkich emocji oraz moralności. Z lektury tej książki dla dorosłych dowiesz się, w jaki sposób romanse Zeusa wpłyną na losy śmiertelników oraz innych bóstw.

Miłość, która pozwala odnaleźć drogę do szczęścia

Książką idealną na majówkę z zakresu psychologii duszy i umysłu, jest „Szkice miłości. Jak odnaleźć drogę do siebie i swojego szczęścia” autorstwa Sylwii Kocoń. Napisana została przez kobietę, dla kobiety i o kobiecie. To inspirujący poradnik, który jest swojego rodzaju przewodnikiem po drodze do pełni kobiecości napisanym na podstawie doświadczeń autorki. Na niełatwej ścieżce do samopoznania wykonała wiele kroków. Zachęca do podjęcia próby mimo wyzwań, jakie się pojawiają, ponieważ nagrodą jest pełna miłości samoakceptacja. Książka ta pozwala odkryć w sobie drzemiące siły, które zainspirują do podkreślania swojej kobiecej natury. Bo dopiero wypełniona miłością do siebie i otaczającego świata możesz w pełni doświadczać otulającej i ciepłej miłości do drugiego człowieka.

Nawyki, które ułatwiają kobietom rozwój zawodowy

Ciekawą pozycją wśród kobiecych książek na długi majowy weekend jest poradnik dla nowego pokolenia liderek oraz wszystkich ludzi, którzy życzą im pomyślności i sukcesów. Książka pt. „Nie podcinaj sobie skrzydeł. 12 nawyków, które stoją kobietom na drodze do awansu, podwyżki lub nowej pracy” to poradnik motywacyjno-psychologiczny napisany przez Sally Helgesen i Marshalla Goldsmith. Jego lektura nauczy cię rozpoznawać hamujące rozwój nawyki oraz skutecznie osiągać własne cele. To motywująca i wypełniona mnóstwem praktycznych porad oraz wskazówek publikacja. Autorzy prezentują w niej dwanaście nawyków, którymi sabotujemy własne osiągnięcia i co ciekawe, są to często zachowania, za które do pewnego momentu kariery kobiety są bardzo cenione (np. umiejętności społeczne). W publikacji znajdziemy skuteczne sposoby zaradzenia im oraz wskazówki związane z drogą, które sprawią, że kobiety odzyskują większy wpływ na swoje losy i codzienną rzeczywistość. To lektura obowiązkowa i źródło wsparcia dla kobiet, które chcą rozwijać karierę zawodową.

Kilka słów o self-care

Pooja Lakshmin w swojej książce pt. „Prawdziwa self-care (bez kryształów, głodówek i kąpieli w pianie)” prezentuje nowatorski i zdroworozsądkowy program praktykowania troski o siebie, który daje siłę, podnosi na duchu, a być może także będzie początkiem prawdziwej życiowej rewolucji. Progresywny poradnik rozwiewa mity związane z pozornym dbaniem o siebie. Jest zaproszeniem do odbycia podróży w głąb siebie oraz uczy praktykowania self-care w zupełnie nieznany, bardziej zdrowy i zrównoważony sposób. Troska o siebie to modne w ostatnich latach hasło, które oznacza nie tylko styl życia, ale także codzienne wybory. Obejmuje głodówki, diety oczyszczające, zabiegi SPA warsztaty jogi, kryształy, wyjazdy medytacyjne, pościel z bambusa, koce obciążeniowe czy kąpiele w ścianie. Wiele osób błędnie sądzi, że self-care jest antidotum na wszystkie problemy kobiet. Certyfikowana doktor psychiatrii prezentuje nieco odmienne podejście. Autentyczna troska o siebie nie polega na odhaczaniu kolejnych punktów z listy rzeczy do zrobienia. To proces oparty na autorefleksji, który prowadzi do zmian. Publikacja prezentuje zestaw reguł, na których możemy się oprzeć, by odzyskać szczęście i zdrowie.

Zapach utraconych wspomnień w historii o rodzinie

Zapach Oliwii” autorstwa Catherine Reiss to powieść z gatunku thriller New Adult. Opowiada historię tytułowej Oliwii oraz jej siostry Eli. Porusza ważne w naszym życiu tematy takie jak toksyczne relacje, żałoba czy uzależnienie od narkotyków, dzięki czemu staje się odpowiednią lekturą dla każdego człowieka. Oliwia to piękna i życzliwa dziewczyna, która ma mnóstwo przyjaciół. Jest iskrą, rozpalającą w ludzkich sercach to, co najlepsze. Wszystko to sprawia, że najbliższym tak trudno jej zrozumieć, dlaczego postanowiła odejść. Sześć lat po tych tragicznych wydarzeniach jej siostra Eli wraca do rodzinnej miejscowości leżącej na Mazurach. Tam odżywają w niej obsesyjne wspomnienia związane z młodszą siostrą. Postanawia napisać książkę, która ma być jej lekarstwem na traumę. Czy uda jej się odkryć prawdę, czy też zatraci się w zapachu utraconych wspomnień? W historię o rodzinie, miłości i odrodzeniu wplata się nadzieja, czarne motyle i rubinowe kwiaty.

Oszuści miłość online

Oszuści-miłość-online” Ewy Bieleckiej to książka z gatunku literatury faktu, która opisuje nieznacznie różniące się historie, natomiast sposób działania oszustów jest bardzo podobny. Być może więc przestępstw dokonały, czy nadal dokonują, te same osoby. Kradną lub zmieniają tożsamość, a swoje historie opierają na dobrze sprawdzonych koncepcjach i pomysłach. Mężczyźni z całego świata poszukują ukochanej kobiety, jednak ona powinna dowieść swoich uczuć i wpłacić odpowiednią ilość pieniędzy na podane konto. Dlaczego kobiety, które najczęściej padają ofiarą oszustów, dają się tak naiwnie nabrać? I co dzieje się w takich sytuacjach z ich wewnętrznym „Ja”? Prawdopodobnie kojarzą każde życzliwie wypowiedziane słowo z miłością oraz nadzieją na spotkanie długo wyczekiwanego partnera i zbudowanie związku. Autorka w książce pt. „Oszuści-miłość-online” przytacza historie, które często kończą się mnóstwem bolesnych rozczarowań, mimo wszystko jednak wierzy w lepsze jutro.

Prawdziwy wizerunek kobiet nie tylko w marketingu

Zachęcająca do dyskusji na temat roli kobiet w świecie książka pt. „Różnorodne. O prawdziwym wizerunku kobiet nie tylko w marketingu” Justyny Bakalarskiej-Stankiewicz stanowi analizę dotyczącą wizerunku kobiet w społeczeństwie oraz świecie reklamy. Prowokuje do rozważań nad wpływem stereotypów w codzienne życie oraz zwraca uwagę na nierówności płciowe, które nadal istnieją, także w świecie reklamy. Z publikacji tej dowiesz się, skąd się biorą i jak działają stereotypy dotyczące płci. Na licznych przykładach autorka wyjaśnia, w jaki sposób od czasów starożytnych po czasy współczesne mężczyźni urządzają świat dla mężczyzn. Śmiało rozważa o konsekwencjach takich działań dla społeczeństwa. W efekcie marketingowcy projektujący kampanie reklamowe często sięgają po znane, ale nie do końca dziś już prawdziwe tematy niebieskiej krwi miesiączkowej, niezdarnych tatusiów, dziewczynek-księżniczek czy nadopiekuńczych matek. Autorka książki „Różnorodne. O prawdziwym wizerunku kobiet nie tylko w marketingu” zachęca do zmian.

Notatki z egzotycznych podróży

Na własne oczy. Notatki z podróży” to książka podróżnicza Aleksandry Smyk, która opowiada historię o realizowaniu marzeń, a także przedstawia nieco odmienne niż znane nam dotąd pomysły na życie niż emerytura w domowym zaciszu. Dla autorki książki jest to podróż do odległych i orientalnych krajów Afryki oraz Azji. Z osobistego dziennika podróży po Tajlandii, Borneo, Kenii, Kambodży, Malezji i Sri Lanki czytelnik poznaje wspomnienia niesamowitych miejsc, niepisane zasady dotyczące zwyczajów w innych kulturach. Przewodnik ten jest zbiorem wskazówek dotyczących poruszania się wśród odmiennych kultur ludowych Afryki i Azji. Publikacja ta jest opowieścią o wyjątkowych ludziach oraz znalezieniu drugiego domu w odległym świecie. Książka pt. „Na własne oczy. Notatki z podróży” jest również przesłaniem dla wszystkich, którzy marzą o podróżach małych i dużych.

Wrześniowe słońce

September Sun” to książka z gatunku Young Adult autorstwa Marty Łabęckiej. Opowiada historię Juliena, który wiele się nauczył tamtego lata:

 • Nauczył się odwagi, która jest niezbędna do podejmowania ryzyka, działania i mówienia.
 • Nauczył się żyć poza kartkami swojego notatnika, dzięki czemu, zamiast wymyślonych historii może spisywać wspomnienia.
 • Nauczył się kochać siebie, oraz kogoś, nawet jeśli odejdzie.
 • Nauczył się, że Słońce ma złote włosy i oczy, które zdają się wiedzieć wszystko oraz uśmiech będący w stanie rozświetlić najciemniejszą noc. Że Słońce wpada do twojego życia bez ostrzeżenia, żeby wywrócić je do góry nogami a w końcu zawsze znika.

Jednak to jest w porządku, ponieważ nie wszyscy ludzie towarzyszą nam na naszej drodze do końca życia. Niektórzy pojawiają się jedynie po to, aby nas czegoś nauczyć, zanim odejdą. Są osoby, które poznajemy tylko po to, by tęsknić za nimi przez resztę życia.

lista 14 kobiecych książek na majówkę

Relacje, które wpływają na nasze życie

Relacje są istotnym elementem naszego życia. Towarzyszą nam od momentu narodzin, gdy jesteśmy zależni od rodziców. A następnie potrzebujemy więzi z innymi ludźmi, by wzrastać, rozwijać się i dojrzewać. Olga Czajka w swojej książce z zakresu socjologii pt. „Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać” dowodzi, że relacje rodzinne kształtują każdego z nas, z jego specyficznym wzorcem tworzenia więzi z innymi ludźmi, których spotyka w swoim życiu. Poza tym wpływają na jego nastawienie do świata oraz sposób reagowania w każdej sytuacji. Relacje są istotne dla rozwoju na różnych płaszczyznach – w rozwoju poznawczym, społecznym i emocjonalnym. Wpływają na nasze poczucie szczęścia lub jego brak oraz satysfakcję z życia. Autorka w poradniku „Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać” prezentuje, co na ten temat mówi współczesna psychologia oraz teorie psychoanalityczne, a następnie zachęca do wprowadzania zmian lub zaakceptowania tego, czego nie można zmienić.

Renata Zielezińska

Aktywna zawodowo mama. Od 2012 roku prowadząca własny biznes. Pasjonatka copywritingu SEO i content writerka z ogromnym doświadczeniem. Wirtualna asystentka i wydawca i redaktor prowadząca 4 portale internetowe: kobiecy magazyn online i portal nowoczesnych kobiet e-Wenus.pl, portal biznesowy PolecanyBiznes.pl, portal kosmetyczno-urodowy TrustedCosmetics.pl oraz blog lifestylowy SposobyNaZycie.pl. Uwielbia poznawać ludzi biznesu, zaczytana w książkach pisanych przez praktyków biznesu. Przedsiębiorczyni uprawiająca jogę w ogrodzie i zafascynowana tematyką finansów. Szczęśliwa żona, mama Roberta i Amelki, praktykująca wdzięczność każdego dnia. Uzależniona od pisania, świec zapachowych i pysznej, aromatycznej kawy.