Inny świat, w którym rządzą kobiety — wywiad z Iwoną Herbuś

You are currently viewing Inny świat, w którym rządzą kobiety — wywiad z Iwoną Herbuś
Iwona Herbuś

Chciałam stworzyć świat przyjazny kobietom. Świat, w którym to kobiety mają większość władzy, a przemoc wobec kobiet jest niedopuszczalna i odpowiednio potępiana. Miejsce, gdzie kobiety nie musiały wyszarpywać podstawowych praw, a mężczyźni potrafią się zachowywać tak, jak należy i nie jest to czyn prawie bohaterski z ich strony, tylko oczywistość. Niestety na ten moment i jeszcze przez wiele lat jest to możliwe tylko w książce. W „Innym świecie” jest też ogromny szacunek do przyrody, mimo nowoczesności i rozwoju. Zapraszam do rozmowy Iwoną Herbuś – self-publisherką, która nie tylko pisze powieści, ale także zajmuje się ich korektą językową czy projektuje okładki do książek.

Pisanie książek to Twoja praca pełnoetatowa czy zajmujesz się tym po godzinach?

Raczej po godzinach, chociaż na pisanie i wydawanie książek poświęcam sporo czasu. Oprócz pisania powieści prowadzę różne zajęcia z obszaru umiejętności psychospołecznych, zarządzania, ekonomii i zrównoważonego rozwoju na uczelniach i poza nimi. Jestem doktorką nauk społecznych i prowadzę też własną działalność gospodarczą. Dodatkowo zajmuję się korektą językową i pisaniem różnych treści. Wspomniałam o wydawaniu książek, ponieważ jestem self-publisherką. Nie wysłałam swoich powieści do żadnego wydawnictwa, od razu miałam określoną wizję. Książki są całkowicie moim dziełem, ponieważ okładki też zrobiłam sama.

Jak to się stało, że zostałaś pisarką?

Od zawsze sporo pisałam. Są to przeróżne treści: naukowe, eksperckie i publicystyczne, więc mam wprawę w tworzeniu różnych tekstów. Poza tym język kształtuje rzeczywistość i to, co tworzymy oraz puszczamy dalej w świat, może być wartościowe albo nie. Moje książki to nie tylko wartka akcja, tajemnice i zwroty akcji, to też ważne przesłanie na długo zapadające w pamięć. Bycie pisarką umożliwia przekazanie ważnych treści i zwrócenie uwagi na pewne aspekty.

Skąd czerpiesz pomysły na swoje książki?

Pomysły czerpię z różnych obszarów takich jak życie i otaczająca nas rzeczywistość. To, w jakim świecie żyjemy i to, co dzieje się wokół nas, jest mocną inspiracją do pisania. Prócz tego muzyka, głównie rock i metal. W tych gatunkach muzycznych są energiczne kawałki i melancholijne ballady i takie same fragmenty są w moich książkach.

Dlaczego zdecydowałaś się na tworzenie książek z gatunku fantastyki psychologicznej i czym charakteryzują się te książki?

Fantastyka psychologiczna to bardzo ciekawy gatunek, bo zwraca uwagę na wewnętrzne przeżycia i przemyślenia postaci. Pokazuje osobowość i to, z czym mierzy się dana postać. Dodatkowo zwraca też uwagę na zachowania i postawy te pozytywne i te negatywne. Fantastyka psychologiczna umożliwia wplatanie ważnego przesłania do fabuły.

Czy pisarka to Twój wymarzony zawód?

W pewnym stopniu tak. Pisanie książek to coś wspaniałego. Tworzenie fabuły, postaci, a czasem miejsc innych od świata, w którym żyjemy, to nie tylko wyzwanie, ale też możliwość przekazania czegoś ciekawego. Pisanie to praca artystyczna, która pozwala na samorealizację.

Na czym polega codzienna praca autorki książek?

To zależy. Nie ma jednego wzoru, bo autorki są różne. Oczywiście kluczowe jest napisanie książki, ale to nie koniec. Książkę trzeba na jakiś czas odłożyć i potem do niej wrócić. Dzięki temu możemy nanieść konieczne poprawki lub dodać potrzebne uzupełnienia. Prócz tego są spotkania autorskie lub wydarzenia, na których możemy zaprezentować swoje dzieło. No i media społecznościowe, tam też trzeba zaglądać i kontaktować się z odbiorczyniami naszej literatury. Moja twórczość pisarska jest też powiązana z moją działalnością na rzecz praw kobiet, więc przeplatam te obszary.

Jak wygląda proces pisania książki od pomysłu do gotowej pozycji, którą znajdziemy w księgarniach?

Są dwa sposoby. Jeden to taki, gdzie pisze się po kolei fabułę. Drugi to taki, gdzie tworzy się plan i go wypełnia. Ja preferuję ten pierwszy. Po prostu siadam i piszę. Nie ukrywam też, że kiedy zaczynam pisać, mam już w głowie całą historię i jej koniec. U mnie w książkach nic nie dzieje się przez przypadek albo bo brakowało stron i trzeba było coś dopisać. Wszystko jest przemyślane i na swoim miejscu.

Iwona Herbuś
Iwona Herbuś

Kiedy i w jakich okolicznościach zrodził się pomysł na stworzenie serii powieści z elementami fantastyki i sensacji oraz z wątkiem psychologicznym?

Część pierwszą wydałam w 2022 roku, ale pomysł miałam już wcześniej. Chciałam stworzyć świat przyjazny kobietom. Świat, w którym to kobiety mają większość władzy, a przemoc wobec kobiet jest niedopuszczalna i odpowiednio potępiana. Miejsce, gdzie kobiety nie musiały wyszarpywać podstawowych praw, a mężczyźni potrafią się zachowywać tak, jak należy i nie jest to czyn prawie bohaterski z ich strony, tylko oczywistość. Niestety na ten moment i jeszcze przez wiele lat jest to możliwe tylko w książce. W „Innym świecie” jest też ogromny szacunek do przyrody, mimo nowoczesności i rozwoju. Na Ziemi jest to kolejny problem. Ludzie często niszczą to, co jest wokół i lekceważą fakt, że w końcu odbije się to na nich negatywnie. Esterna, bo tak nazywa się ten tajemniczy świat z moich powieści, jest bardzo podobna do Ziemi, ale też bardzo różna. Te różnice pokazują, jak mógłby wyglądać lepszy świat.

O czym opowiada pierwsza powieść pt. „Inny świat. Kim jestem”?

To książka inna niż wszystkie. Główną bohaterką jest Olivia. To bardzo mądra, asertywna i niezależna kobieta. W jej życiu pojawiają się osoby z innego świata i wprowadzają wiele zmian. Olivia przenosi się do tego miejsca. Rozwiązuje kryminalną zagadkę, a w efekcie w dużym stopniu wpływa na życie mieszkańców i mieszkanek tajemniczego, innego świata. Prócz Olivii mamy też wiele innych świetnych postaci. Wśród kobiecych warto wspomnieć o Brendzie i Asili. Brenda to kobieta po pięćdziesiątce, która pokazuje, że kobiety w każdym wieku mogą żyć, jak chcą i robić, co chcą. To wesoła postać, która wprowadza sporo humoru. Z kolei Asila to mieszkanka tajemniczego innego świata, która jest rozsądna i świetnie doradza. Jeśli chodzi o męskie postacie, to warto wspomnieć o Demirze, Kristarze i Sybinie. To mężczyźni z innego świata, których charakteryzuje bardzo ważna cecha, czyli ogromny szacunek do kobiet. Oni nie mają żadnego problemu, z tym że kobieta może być liderką, może być w czymś lepsza lub mądrzejsza od nich. Mogę nawet powiedzieć, że oni lubią, jak kobiety rządzą. Tworzą się już nawet dwie grupy fanek Demira i Kristara. Jeden ma więcej zwolenniczek, ale nie zdradzę, który z nich. Niech to pozostanie tajemnicą, aby każda czytelniczka mogła sama zdecydować. Sybin z kolei to bardzo wesoła postać, która łamie stereotypy. Charakteryzują go szczerość i lojalność. Oczywiście są też inne postacie, w tym negatywne, które mocno mieszają w fabule.

Dlaczego warto przeczytać drugą część cyklu powieści pt. „Inny świat. Powrót”?

Druga część daje do myślenia, czy na pewno każdy jest tym, za kogo się podaje. Akcja nie zwalnia tempa ani na moment. A przed główną bohaterką pojawiają się nowe wyzwania i zagadki. Tytułowy inny świat okazuje się bardziej mroczny, niż mogłoby się wydawać. Pojawia się pytanie, co jest iluzją, a co rzeczywistością?

Co znajdziemy w najnowszej pozycji, czyli pt. „Inny świat. Moje miejsce”?

Trzecia część to idealne dopełnienie dwóch pierwszych. Jest w niej ogromny zwrot akcji, którego nikt się nie spodziewał. Wracamy też do Elaine, czyli niezwykłej kobiety z innego świata, która jest w pewien sposób związana z Olivią. Mamy też nowe postacie, które może pomogą, a może zaszkodzą. Aby się o tym przekonać, trzeba zajrzeć do książki.

Książka „Inny świat. Moje miejsce” pod patronatem e-Wenus.pl

Kobiecy portal i magazyn dla kobiet e-Wenus.pl gorąco polecają lekturę książki z gatunku fantastyki psychologicznej pt. „Inny świat. Moje miejsce„, a także pozostałych dwóch pozycji z tej serii, czyli „Inny świat. Kim jestem” oraz „Inny świat. Powrót”. Można powiedzieć, że autorka — Iwona Herbuś jest prekursorką tego gatunku literackiego w Polsce. To powieści, które łączą w sobie wątki psychologiczne i sensacyjne, co czyni je oryginalnymi i intrygującymi pozycjami literackimi. Ekscytująca fabuła i wyraziste postacie gwarantują niezapomnianą przygodę i ułatwiają przeniesienie się do świata, z którego czytelniczka wręcz nie chce wracać. Zwroty akcji i tajemnice okraszone szczyptą humoru pierwszorzędnie przeplatają się z ważnym przesłaniem. To książki dla kobiet, które powinni przeczytać również mężczyźni. A to z tego względu, że pokazują i podkreślają mądrość oraz niezależność kobiet. Prezentują prawdziwy feminizm. To magiczne powieści od wyjątkowej kobiety dla innych kobiet, które pozostają w pamięci na dłużej.

Iwona Herbuś
Iwona Herbuś

Z Iwoną Herbuś rozmawiała Renata Zielezińska.

Dr Iwona Herbuś — autorka powieści: „Inny świat. Kim jestem”, „Inny świat. Powrót” i „Inny świat. Moje miejsce” z gatunku fantastyki psychologicznej. Właścicielka ECOROCKUS COMPANY, doktorka nauk społecznych. Jej książki zawierają tajemnice, zwroty akcji, wyraziste postacie i ważne przesłanie. Czytając je, nie można się oderwać ani na chwilę i chciałoby się przenieść wprost do innego świata. Powieści z serii „Inny świat” to ogromny powiew świeżości na współczesnym rynku książki.

Miejsca w sieci:

Renata Zielezińska

Aktywna zawodowo mama. Od 2012 roku prowadząca własny biznes. Pasjonatka copywritingu SEO i content writerka z ogromnym doświadczeniem. Wirtualna asystentka i wydawca i redaktor prowadząca 4 portale internetowe: kobiecy magazyn online i portal nowoczesnych kobiet e-Wenus.pl, portal biznesowy PolecanyBiznes.pl, portal kosmetyczno-urodowy TrustedCosmetics.pl oraz blog lifestylowy SposobyNaZycie.pl. Uwielbia poznawać ludzi biznesu, zaczytana w książkach pisanych przez praktyków biznesu. Przedsiębiorczyni uprawiająca jogę w ogrodzie i zafascynowana tematyką finansów. Szczęśliwa żona, mama Roberta i Amelki, praktykująca wdzięczność każdego dnia. Uzależniona od pisania, świec zapachowych i pysznej, aromatycznej kawy.