Pracujesz dla siebie? Czy to Ty jesteś dla pracy? Praca ma nam służyć, zapewniać wynagrodzenie, które przeznaczmy na życie oraz realizowanie marzeń. Z tego artykułu dowiesz się jak zadbać o równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym oraz pracować mniej!
Spis treści
Czas dla siebie to podstawa
Z sobą spędzasz najwięcej czasu. "Najlepsza inwestycja, to inwestycja w siebie", przekonywała moje nauczycielka języka polskiego w liceum. Bo bywa tak, że matematyka sprowadza się do prostego rachunku, jaki nam jest potrzebny w życiu – "umiesz liczyć, to licz na siebie". Tak wcale być nie musi, ale bywa. Ty zawsze będziesz z sobą, jesteś od zawsze w swoim życiu. Ile czasu przeznaczasz na to, by robić, co lubisz?
Balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym
Każdy rok jest inny, nawet dzień. Inaczej patrzymy na świat. Są chwile, które nie wracają. Warto pomyśleć, co czuło się w danym momencie. One nigdy nie są takie same. Doświadczenia są zawsze inne, bo my się zmieniamy. Pracujesz dla siebie? Czy Ty jesteś dla pracy? To duża różnica. Praca ma nam służyć, dawać środki, żeby się realizować, spełniać. Znałam wybitną poetkę, genialną, która rzuciła dobrą pracę, bo chciała stworzyć dorobek literacki. To był sens jej życia. Odchodziła spełniona, niestety przedwcześnie. Szanuj swój czas, siebie w swoim życiu. Nie ma sensu zakładać ponurych scenariuszy, ale wszystko, co mamy, to dziś. Dlatego żyj!
Jak pracować mniej?
Warto zadbać o właściwą organizację i wszystko rozpisać. Ile pracy jest koniecznej, a co mogę robić więcej, co mi to daje. I wreszcie – dać grubą kreskę i napisać godziny, dni, nawet tygodnie, kiedy jestem tylko ja w centrum mojego świata. To zdrowy egoizm, który należy w sobie pielęgnować.
Nie silę się na wielkie, trudne słowa. Zrób po prostu wszystko, w jakim stopniu to możliwe, aby żyć, skupiać się na obecnych chwilach. Zauważ sama, każda rodzi inne odczucia, a przez to doświadczenia. Każdy dzień pcha nas do przodu. Co zostaje za Tobą? Mam nadzieję, że nie same dni w biurze, nie widząc słońca, nie czując wiatru, nie oglądając i nie odczuwając piękna tego świata… To świat dla nas, ciesz się nim, jak najmocniej i jak najwięcej. Zrób w tym celu wszystko…
Autorka: Katarzyna Lisowska, pedagog praktyk, filolog, filozof. Na co dzień zajmuje się dziennikarstwem. Autorka licznych publikacji, ostatnio skupia się na pisaniu artykułów naukowych. Miejsce w sieci: https://www.facebook.com/katarzyna.lisowska.10/.