Czym pachną Święta Bożego Narodzenia? Choinką, piernikami, korzennymi przyprawami, a może czymś jeszcze? Większość z nas lubi te zapachy, ale co zrobić gdy … choinka sztuczna, a na pieczenie pierników zabrakło czasu? Wtedy same możemy w szybki i prosty sposób przygotować aromatyczne ozdoby bożonarodzeniowe. I możemy to zrobić, sięgając po naturalne olejki eteryczne.
Te z was, które czytały październikowe wydanie e-Wenus, pamiętają być może, że aromaterapia jest mi szczególnie bliska i stale obecna w moim gabinecie. Dziś jednak nie będzie o zabiegach aromaterapeutycznych, ale o zapachach i to w wydaniu świątecznym oraz praktycznym.
Spis treści
Pachnące szyszki
Są bardzo proste w wykonaniu. Możesz powiesić je na choince albo ułożyć na tacy jako aromatyczną ozdobę. Będą roztaczać w pomieszczeniu piękne aromaty, a przy okazji działać uspokajająco, relaksująco, lub pobudzająco – w zależności od tego, jakie olejki wybierzesz.
Potrzebujesz:
- kilku lub kilkunastu szyszek (sosnowych, z jodły, świerku itp., mogą być w różnych rozmiarach),
- 30 kropli olejków eterycznych lub mieszanek tych olejków (propozycje znajdziesz w dalszej części),
- plastikowego woreczka z zapięciem strunowym,
- papieru do pieczenia.
Wykonanie:
Krok 1: Jeśli szyszki są świeżo zbierane, to najlepiej włóż je na kilkanaście minut do miski z wodą, aby dokładnie je wypłukać, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Jeśli kupujesz je w sklepie, przejdź od razu do kroku 2.
Krok 2: Wyłóż blaszkę z piekarnika papierem do pieczenia i ułóż na niej szyszki. Rozgrzej piekarnik do temperatury ok. 180 st. C i umieść w nim blachę z szyszkami na ok. 30 minut. Szyszki ładnie otworzą się, a jednocześnie zdezynfekujesz je.
Krok 3: Wyjmij szyszki i pozostaw do wystygnięcia. Gdy wystygną, włóż je do plastikowego woreczka z zamkiem strunowym i dodaj olejki eteryczne. Zamknij torebkę i dobrze nią potrząśnij.
Krok 4: Pozostaw zamknięty woreczek na ok. 7 dni. Im dłużej będą w woreczku, tym mocniejszy będzie ich zapach.
Uwaga: propozycje olejków lub mieszanek olejkowych, po które możesz sięgnąć, znajdziesz na końcu 3 propozycji.
Pachnące świąteczne potpourri
Będzie ozdobą pomieszczenia, naturalnie roztaczając świąteczne zapachy.
Potrzebujesz:
- 1 dużej pomarańczy,
- 2-3 małych gałązek jodły,
- kilka lasek cynamonu,
- kilka małych szyszek,
- mini bombek, gwiazdek lub innych małych świątecznych ozdób,
- wstążki,
- 6 kropli olejków eterycznych (po 2 krople olejków z jodły syberyjskiej, z pomarańczy i z kory cynamonu),
- 1 naczynie z przezroczystego szkła (słoik, wazonik, miseczkę).
Wykonanie:
Krok 1: Pomarańczę pokrój na cienkie plastry i ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w piekarniku przez 4-6 godzin, w temperaturze 120 st. C. Uważaj, aby plastry nie przypaliły się ani nie stały się chrupkie. Powinny być suche.
Krok 2: Wyjmij plastry z piekarnika i pozostaw do wystygnięcia. Następnie nałóż na nie olejek z pomarańczy.
Krok 3. Gałązki jodły podziel na małe fragmenty (dostosowane do rozmiaru naczynia). Nanieś na nie 2 krople olejku z jodły.
Krok 4: Weź laski cynamonu i nałóż 2 krople olejku z kory cynamonu.
Krok 5: Włóż do szklanego naczynia: gałązki jodły, wysuszone plastry pomarańczy, szyszki, laski cynamonu i małe świąteczne ozdoby. Możesz dodać dodatkową kroplę olejku eterycznego z pomarańczy, jeśli uważasz, że jest to potrzebne.
Krok 6: Ozdób wstążką górę naczynia i umieść naczynie w widocznym miejscu.
Przez cały świąteczny okres uzupełniaj w miarę potrzeby olejkami eterycznymi, których użyłaś.
Pachnące ozdoby na choinkę
Wykonanie tych ozdób wymaga trochę więcej czasu i zaangażowania, ale dzięki temu twoja choinka będzie pięknie pachnieć.
Potrzebujesz:
- 1 szklanki sody oczyszczonej,
- ½ szklanki skrobi kukurydzianej,
- 3/4 szklanki wody destylowanej (nie używaj wody z kranu),
- 30 kropli olejków eterycznych,
- 1-3 łyżki białego brokatu (opcjonalnie),
- garnka lub patelni,
- foremek do ciastek,
- wałka do ciasta,
- silikonowej maty lub pergaminu,
- słomki (idealnie sprawdzi się metalowa lub szklana),
- wstążek do zawieszenia ozdób.
Wykonanie:
Krok 1: Do garnka / na patelnię wsyp skrobię kukurydzianą, sodę oczyszczoną i dodaj wodę.
Krok 2: Wymieszaj, aby składniki dobrze się połączyły i podgrzewaj mieszaninę na średnim ogniu, cały czas mieszając. Kiedy „ciasto” zagotuje się ,mieszaj jeszcze przez ok. 5 min, zbierając masę „na kulkę” (masa będzie gęstniała, a kiedy zgęstnieje, odejdzie od brzegów naczynia i przestanie się lepić).
Krok 3: Zdejmij masę z ognia i odstaw do wystygnięcia.
Krok 4: Do wystygniętej masy dodaj 30 kropli olejków eterycznych. Jeśli chcesz, aby twoje ozdoby błyszczały, dodaj brokat.
Krok 5: Rozwałkuj schłodzoną masę na plaster o grubości ok. 0,5 cm (nie może być zbyt cienki, aby ozdoby nie popękały). Użyj silikonowej maty lub pergaminu, żeby masa nie przykleiła się do blatu.
Krok 6: Foremkami powycinaj z masy ozdoby. Jeśli chcesz, aby miały dodatkowy wzór, możesz użyć np. stempli (ale wtedy najpierw użyj stempla, a dopiero potem wytnij kształt foremką).
Krok 7: Podważ delikatnie wyciętą ozdobę (np. nożem) i przenieś ją w miejsce, gdzie pozostawisz ją do wyschnięcia. Za pomocą słomki zrób w każdej ozdobie dziurkę (do zawieszenia). Zwilż palec wodą i przesuń po zewnętrznej stronie, aby wygładzić wszelkie nierówności, rozdarcia lub pęknięcia.
Krok 8: Pozostaw ozdoby do wyschnięcia na 24 godziny. Po ok. 12 godzinach delikatnie odwróć je, aby równomiernie wyschły po obu stronach.
Krok 9: Kiedy ozdoby dokładnie wyschną, przewlecz wstążkę przez otwory i zawieś swoje dzieła na choince.
Wskazówka:
Zapach ozdób z czasem może być słabiej wyczuwalny. Wtedy aromatyzujemy dodatkowo. Do małego naczynia wlej 15-20 kropli olejków lub mieszanki, której wcześniej użyłaś, włóż ozdoby tak, aby dotykały olejku, przykryj folią lub spodkiem i poczekaj, aż cały olejek wchłonie się. Potem zawieś ponownie na choince.
Jakich olejków lub mieszanek możesz użyć, aby twoje ozdoby rozsiewały świąteczny zapach?
- pojedynczych olejków np. z kory cynamonu, pomarańczy, mandarynki, jodły syberyjskiej, goździków;
- mieszanki o zapachu piernika: 10 kropli olejku z imbiru + 10 kropli olejku z kory cynamonu + 5 kropli olejku z goździków + 5 kropli olejku z kardamonu;
- mieszanki o zapachu „grzańca”: 12 kropli olejku z imbiru + 12 kropli olejku z pomarańczy + 6 kropli olejku z kory cynamonu;
- mieszanki o zapachu iglastego lasu: 6 kropli olejku z sosny + 6 kropli olejku ze świerku + 18 kropli olejku z drzewa cedrowego;
- mieszanki o zapachu ciasteczek: 10 kropli olejku z kory cynamonu + 15 kropli olejku z cytryny + 5 kropli olejku z bergamotki.
A jak można się wspierać aromaterapią podczas świąt, kiedy nie chcesz robić pachnących ozdób?
Możesz użyć olejków eterycznych i rozpylać je za pomocą dyfuzora. A skoro święta, to najlepsze będą olejki, które wzmacniają wydzielanie przez mózg serotoniny i dopaminy (czyli hormonów szczęścia). Kilka przykładów znajdziesz poniżej:
- BERGAMOTKA (odmiana pomarańczy) – ma kwiatowo-cytrusowy zapach, jeden z najlepszych olejków zwiększających poziom serotoniny i wywołujących uczucie szczęścia.
- CYTRYNA – bardzo szybko poprawia nastrój i zapewnia wsparcie emocjonalne. Pomoże także wtedy, kiedy czujesz się wyczerpana.
- KADZIDŁOWIEC (Frankincense) – „król olejków” o piżmowym zapachu z ziemistymi nutami. Ukoi nerwy, przywróci równowagę hormonalną, sprawi, że poczujesz się szczęśliwsza.
- SZAŁWIA MUSZKATOŁOWA – to wspaniałe wsparcie dla kobiet, przywraca równowagę hormonalną i wywołuje uczucie szczęścia. Podnosi poziom serotoniny i jednocześnie wpływa na obniżenie poziom kortyzolu (hormonu stresu).
- YLANG-YLANG – słodko pachnie, wzmacnia poczucie szczęścia, a jednocześnie obniża ciśnienie krwi i uspokaja tętno (czy wiesz, że ten olejek to jeden ze składników słynnych perfum Chanel No5?).
- RÓŻA – poprawia nastrój i sprawia, że czujesz się szczęśliwa, obniża też poziom adrenaliny, pozwalając zrównoważyć emocje.
- MIĘTA PIEPRZOWA – rozluźnia ciało, zmniejsza tętno, pomaga w stanach zmęczenia lub silnego stresu. Działa bardzo szybko. Naturalny aktywator energii.
- LAWENDA – jeden z najbardziej uspokajających olejków: relaksuje, wycisza, łagodzi napięcia emocjonalne i rozdrażnienie, pomoże także w zasypianiu.
- PETITGRAIN (olejek cytrusowy, zwany także „lawendą dla mężczyzn”): uspokaja, relaksuje, działa antystresowo.
- WANILIA – podnosi zarówno poziom serotoniny, jak i dopaminy w mózgu.
Aromaterapia i olejki eteryczne mogą sprawić, że twój dom w czasie świąt może pachnieć jak nigdy dotąd, a przebywający w nim domownicy i goście będą cieszyć się spokojem i radością. Czego z serdecznością Wam życzę!
Agnieszka Krasińska-Kupis: Terapeutka holistyczna, korzystająca w swojej praktyce z aromaterapii, technik Access Consciousness® (Access Bars®, Access Facelift®, Access Body®), procesów Łagodnej Bio-Energetyki, Polarity, technik redukcji stresu i innych. Trenerka i szkoleniowiec. Propagatorka holistycznego podejścia do człowieka, działa na poziomie ciała, ducha i umysłu. Prowadzi Instytut Holistyczne Piękno.
- www.holistycznepiekno.pl
- Facebook: Instytut Holistyczne Piękno
- Tel: 784 440 792