10 nawyków ułatwiających skuteczną naukę języka obcego

You are currently viewing 10 nawyków ułatwiających skuteczną naukę języka obcego
10 nawyków ułatwiających skuteczną naukę języka obcego

„Dlaczego ja nie mogę się nauczyć tego języka?” to jedno z najczęściej pojawiających się pytań na różnego rodzaju forach, dotyczących nauki języków. Równie często pojawia się podczas pierwszych rozmów z nowymi kursantami. Dorośli są w dużej mierze zdemotywowani brakiem postępów w nauce języka obcego i szybko się poddają. Czy naprawdę musi tak być? Oto 10 nawyków ułatwiających skuteczną naukę języka obcego.

Lista 10 nawyków, które ułatwiają skuteczną naukę języka obcego

Oczywiście nic nie dzieje się samo i musimy włożyć pewien wysiłek, również w naukę języka obcego. Jednak możemy sprawić, aby ten proces był przyjemniejszy i bardziej skuteczny. Jednym ze sposobów jest wykształcenie dobrych nawyków już od samego początku. Jak to zrobić?

Połączenie silnego nawyku z nowym

Jednym ze sposobów jest połączenie silnego nawyku, który już mamy, z nowym. Na przykład, większość osób myje zęby rano i wieczorem, nawet specjalnie się nie zastanawiając. A co, gdyby powiązać ten zwyczaj z nauką 5 słówek w obcym języku? Czyli zaraz po porannym umyciu zębów, uczę się, np. z aplikacji quizlet 5 nowych słówek. A po wieczornym powtarzam je. Lub robię jedną jednostkę lekcyjną w aplikacji duolingo. Nie brzmi przerażająco, prawda? Ale przy systematycznej nauce, zauważysz duże postępy już po miesiącu. W końcu nauczysz się około 120 – 150 słówek. A to o 120 więcej niż miesiąc temu!

Elementy gamifikacji podczas nauki języków obcych

Żeby jeszcze zwiększyć motywację do regularnej nauki, możesz zastosować elementy gamifikacji. Jest to ostatnio bardzo popularna metoda, zarówno podczas formalnej nauki, na kursach i w szkole, jak i podczas nauki własnej. Na czym ona polega? Wyznaczasz sobie (osiągalny i mierzalny) cel, np. właśnie codzienna nauka 5 słówek. Ale idziesz o krok dalej. Przygotowujesz kalendarz, gdzie będziesz zaznaczać, czy udało Ci się osiągnąć zamierzony cel każdego dnia. Możesz, na początek, założyć się sama ze sobą, że będziesz się tak uczyć regularnie przez 10 dni. Jeśli uda Ci się osiągnąć wyznaczony cel, daj sobie nagrodę. To nie musi być materialna rzecz, ale na tyle dla Ciebie wartościowa i przyjemna, że będzie Ci szkoda odpuścić. Ale bądź uczciwa w stosunku do siebie. Jeśli opuścisz jeden dzień, zaczynasz od początku. Później możesz stopniowo podnosić poprzeczkę do 20 dni, czy miesiąca. Nawet nie zauważysz, jak wejdzie Ci to w nawyk!

Wykorzystuj różne możliwości podczas nauki języków obcych

Równie ważne, jak regularna nauka słówek, jest ich prawidłowa nauka. Zapomnij o wkuwaniu słówek z angielskiego na polski lub odwrotnie z długich, przerażających list. Tak ja uczyłam się angielskiego … 30 lat temu. Teraz masz tyle możliwości! Aplikacje, programy czy sztuczna inteligencja zdecydowanie ułatwiają naukę języków obcych. Pamiętaj też, że w tym przypadku „mniej znaczy więcej”. Po co wyznaczać sobie nierealny cel nauczenia się 100 słówek w krótkim okresie, z których nie zapamiętasz lub nie będziesz w stanie używać większości z nich? Ucz się mniejszej liczby słów, ale efektywnie. Poznaj ich zastosowanie, ucz się w kontekście, wymyślaj przykłady. Ucz się mądrze! Czyli słownictwa, które jest statystycznie relewantne – powszechne w użyciu. Musisz umieć zdecydować, czy dane słowo w ogóle będzie dla Ciebie przydatne.

Ucz się prawidłowo zapisywać słownictwo

Jak już zdecydujesz, że warto nauczyć się danego słowa, jego zapis jest również bardzo ważny. Jeśli będziesz zapisywać jedynie słowo w języku docelowym i jego tłumaczenie na język ojczysty, nie będziesz znać go naprawdę. Znać słownictwo aktywnie, znaczy znać jego kontekst, formy, kolokacje. Dlatego zasada „mniej znaczy więcej” znajduje tutaj swoje zastosowanie. Zapisuj mniej słów, ale dokładnie – ze związkami wyrazowymi, które tworzy, nieregularnymi formami, przykładami zastosowania w realnym życiu.

Rozmowy w języku obcym

Jeśli już jesteśmy przy realnym życiu, dobrą strategią jest używanie poznanego słownictwa od razu, opowiadając o tym, co nas dotyczy, budując zdania z nowo poznanymi słowami. W ten sposób ćwiczymy słownictwo w kontekście, a dodatkowo, w kontekście nam bliskim. Zachęcam również do spróbowania metody nagrywanego dziennika. Codziennie wieczorem opowiadaj sama sobie, jak minął Ci dzień, co ciekawego się wydarzyło, kogo spotkałaś. Nagrywaj swoje wypowiedzi dyktafonem lub telefonem komórkowym. Wtedy będziesz widzieć regularny postęp. Zobaczysz, że z czasem Twoje wypowiedzi są płynniejsze, bardziej spójne i wykorzystują coraz bardziej zaawansowane słownictwo.

Czytaj artykuły w języku obcym

Kolejnym dobrym nawykiem językowym jest przeczytanie jednego artykułu codziennie przed snem. Zamiast skrolować po raz nie wiadomo który media społecznościowe, poświęć 15 minut na artykuł lifestylowy, czy branżowy. Tym razem nie chodzi o naukę nowych słówek (chociaż możesz oczywiście wypisać kilka interesujących), ale o poprawne budowanie zdań, rozumienie, słownictwo w kontekście. Znajdź coś, co naprawdę Cię zainteresuje, zmotywuje, zainspiruje. To będzie dodatkowa wartość!

Zmiana ustawień w telefonie i aplikacjach na język obcy

Co jeszcze możesz zrobić, aby bez nadmiernego wysiłku, ale systematycznie i skutecznie uczyć się języka obcego? Kolejnym świetnym trikiem jest zmiana ustawień w telefonie i aplikacjach na język docelowy, którego chcemy się nauczyć. Z początku będzie Ci trochę dziwnie, ale z czasem nawet przestaniesz zwracać na to uwagę, a nowe słówka i wyrażenia będą zapamiętywane mimochodem.

Twórz listy rzeczy do zrobienia w języku obcym

Podobnie ma się rzecz z listą zakupów, czy listą rzeczy do zrobienia (to do list). Będziesz używać dokładnie słownictwa, którego potrzebujesz, które jest Ci bliskie i potrzebne, a nie „przepiórek w sosie własnym”.

Miejsce do nauki języka obcego

Kolejną dobrą metodą na naukę jest wyznaczenie miejsca, które będzie Ci się kojarzyło z uczeniem. Jeśli zawsze będziesz się uczyć w tym samym miejscu, mózg łatwiej będzie przyswajać nową wiedzę, bo tak będzie już z góry zaprogramowany. Nie musi to być koniecznie biurko. Pomyśl, gdzie będzie Ci przyjemnie zdobywać nową wiedzę i trzymaj się tego wyboru.

Nauka w każdej wolnej chwili

Zachęcam też do wykształcenia w sobie nawyku nauki w tzw. pustych okienkach czasu – podczas podróży do pracy (jeśli jesteś kierującym, możesz słuchać np. podcastów), w kolejce do lekarza, czekając na dziecko, które aktualnie ma zajęcia dodatkowe. Miej pod ręką aplikację lub notatki i wykorzystaj ten czas produktywnie. Twoja zdolność komunikacji w języku obcym na pewno znacznie się rozwinie, a Ty nie będziesz się nudzić!

Wykształcenie dobrych nawyków jest pozytywne w wielu sferach życia: pracy, sporcie, dbaniu o zdrowie. Także w nauce języka obcego. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla Ciebie przydatne i osiągniesz swoje cele.

Joanna Szewczyk
Joanna Szewczyk

Autorka: Joanna Szewczyk – skuteczna lektorka języka angielskiego. Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz komunikacji w biznesie w Wyższej Szkole Europejskiej. „Odkodowuje” osoby dorosłe po edukacji szkolnej, gdzie język angielski był tylko kolejnym przedmiotem. Pracuje na materiałach autentycznych i stosuje nowoczesne technologie, dzięki którym przyspiesza i uatrakcyjnia proces nauczania. Konwersacji uczy metodą tzw. odwróconej klasy. Więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj: https://jenglishcenter.pl/odwrocona-klasa-aktywizujaca-metoda-nauki-jezykow-obcych/. Stworzyła autorski kurs – „Zacznij Mówić w Trzy Miesiące”, oparty o komunikację w codziennych sytuacjach, np. w restauracji, na lotnisku, zadawanie pytań, wyrażanie opinii. Uczy umiejętności miękkich w języku angielskim oraz tworzenia prezentacji, raportów, dokumentacji. Przygotowuje do rozmów kwalifikacyjnych i podróży służbowych. Stawia na komunikację i przyjazną atmosferę podczas zajęć.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.