Maj to początek sezonu licznych imprez i uroczystości rodzinnych takich jak chrzciny, komunie, śluby i wesela. Każda z tyk okazji wiąże się z koniecznością poniesienia wydatków przez zaproszonych gości. Udział w rodzinnych uroczystościach wiąże się z koniecznością dojazdu, zakupu odpowiedniego stroju, wizytą u kosmetyczki i fryzjerki oraz zakupu prezentów i kwiatów. W efekcie udział w tych uroczystościach staje się prawdziwym wyzwaniem związanym z finansami Polaków. Jak zaplanować budżet na uroczystości rodzinne?
Spis treści
Relacje z bliskimi to priorytet dla Polaków
Więzi rodzinne stanowią dla Polaków jeden z kluczowych elementów szczęśliwego życia. Potwierdzają to dane z badania "Rodzina nie traci na wartości", które zostało przeprowadzone w 2022 roku przez Fundację Priorytety [*1]. Ponad 71% respondentów odpowiedziało w nim, że to właśnie najbliżsi są głównym źródłem ich zadowolenia w życiu. Co więcej, ponad połowa Polaków (56%) uważa, że posiadanie własnej rodziny oraz dobrych relacji z nią jest bardzo ważne względem poczucia swojego bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że zależy nam na wspólnym spędzaniu czasu, a dobrą do tego okazją są właśnie uroczystości rodzinne.
Uroczystości rodzinne a finanse
Nadchodzące wakacje i sezon letni już same w sobie wiążą się często z koniecznością poniesienia wydatków, takich jak zaplanowany wcześniej urlop i wakacyjne podróże, wakacyjne wyjazdy dzieci czy sezonowe odświeżenie garderoby. W związku z tym kolejny spory wydatek, jaki wiąże się z udziałem w uroczystościach rodzinnych, może nadwyrężyć rodzinny budżet. Badanie przeprowadzone przez firmę Intrum "European Consumer Payment Report Pulse 2024" jasno pokazuje, że aż 29% Polaków nie jest przekonanych, czy uda im się w tym roku odłożyć pieniądze na wymarzone wakacje. Natomiast 31% badanych uważa, że może mieć problem z zarobieniem wystarczająco dużej kwoty, aby nie zamartwiać się o kwestie finansowe i bieżące rachunki [2]. Czy w takiej sytuacji mamy warto rozważać udział w rodzinnych imprezach, które oznaczają spore wydatki?
Wiele imprez to wielkie koszty
Z badania "Wydatki na uroczystości rodzinne" wykonanego przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor nasuwa się wniosek, iż niemal co trzeci badany respondent rozważa nieobecność na uroczystości rodzinnej, na którą został zaproszony, z powodu braku pieniędzy. Od marca 2022 roku do marca 2023 roku ceny usług hotelowo-gastronomicznych wzrosły prawie o 17%, usług kosmetyczno-fryzjerskich o 13%, a odzieży i obuwia o blisko 8% [*3]. W związku z tym Polacy zaciskają pasa i szukają oszczędności w wydatkach.
Wyzwania finansowe Polaków
– "Szczególnym wyzwaniem dla nas i rodzinnych finansów może okazać się wzięcie udziału w każdej z imprez, na które otrzymaliśmy zaproszenie. Gdy w perspektywie mamy udział w kilku rodzinnych uroczystościach, a każda z nich pociąga za sobą konieczność wydania kolejnych pieniędzy z domowego budżetu. Od wielu miesięcy ceny podstawowych produktów i usług, z których korzystamy, przygotowując się do udziału w różnych uroczystościach, ciągle rosną. Do tego często trzeba doliczyć koszty dojazdu i powrotu, ewentualnego noclegu, opłaty parkingowej, kwiatów oraz prezentu lub koperty, którą zamierzamy podarować podczas rodzinnej uroczystości" – wylicza Angelika Uroniuk, ekspertka Intrum.
6 wskazówek, jak zaoszczędzić na wydatkach związanych z rodzinnymi uroczystościami
Znalazłaś się w podobnej sytuacji? Zastanawiasz się, czy zrezygnować z udziału w rodzinnym wydarzeniu ze względu na finanse, które trzeba ponieść w związku z tym? Oto kilka wskazówek jak przygotować się do udziału w rodzinnej imprezie i nie wydać fortuny.
Jak przygotować się do wydatków związanych z uroczystościami ? Oto podpowiedzi przygotowane przez ekspertkę Intrum:
- Ustal swój budżet do wykorzystania: rozpocznij od dokładnej analizy, na jakie wydatki związane z udziałem w rodzinnym wydarzeniu możesz sobie pozwolić. Najpierw jednak podlicz wydatki, na które musisz się przygotować w nadchodzące wakacje.
- Skup się na priorytetach: wypisz wszystkie kwestie, na które musisz wydać pieniądze w związku z udziałem w nadchodzących rodzinnych uroczystościach. Mogą to być: zakup kwiatów i prezentu, zakup ubrań dla całej rodziny, paliwo na dojazd, nocleg, wizyta u fryzjerki, wizyta u kosmetyczki i stylistki paznokci. Zastanów się, z czego możesz zrezygnować, by zaoszczędzić pieniądze.
- Wypożycz, zamiast kupować: jeśli nie masz w garderobie eleganckich ubrań, które możesz założyć na rodzinną uroczystość, wypożycz je. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozwolą Ci lepiej przygotować się do kolejnej imprezy i znacznie odciążą wakacyjny budżet rodziny
- Zrezygnuj z innych, mniej istotnych wydatków: sprawdź, na co Twoja rodzina wydaje pieniądze z domowego budżetu. Poszukaj oszczędności tam, gdzie to możliwe. Planuj zakupy według promocji dostępnych w sklepach stacjonarnych i online. Ogranicz drobne przyjemności takie jak kawa czy lunch na mieście.
- Zrezygnuj z zakupu bukietu kwiatów, który i tak zwiędnie. Stwórz własnoręcznie estetyczny upominek, do którego dołączysz pieniądze schowane w kopercie.
- Kupując prezent na rodzinną uroczystość, sprawdź jego ceny również w innych sklepach.
Jeśli nie możesz wziąć udziału w uroczystości, prześlij prezent kurierem
– "W sytuacji, gdy nie możesz wziąć udziału w uroczystości, poinformuj o tym bliskich, aby nie musieli ponosić zbędnych kosztów w restauracji czy cateringu. W dobrym tonie jest również telefoniczne złożenie życzeń i przesłanie prezentu kurierem" – dodaje Angelika Uroniuk.
Źródła:
[1] Badanie "Rodzina nie traci na wartości" przeprowadzone przez Fundację Priorytety, https://fundacjapriorytety.pl/pl/badania-spoleczne-wartosc-rodziny-w-niepewnych-czasach/
[2] Intrum ECPR Pulse 2024, https://www.intrum.com/publications/european-consumer-payment-report/ecpr-2024-pulse/
[3] Badanie Quality Watch zrealizowane dla BIG InfoMonitor, https://media.big.pl/informacje-prasowe/806364/zaproszenie-na-komunie-wesele-nie-dziekuje-nie-mam-pieniedzy
Opracowanie na podstawie materiałów prasowych. A tutaj znajdziesz więcej artykułów na temat rodzinnych finansów.