Moją misją jest odczarować finanse w kobiecych rękach. Kobiety doskonale czują się w świecie finansów i wbrew ogólnej opinii potrafią naprawdę dobrze nimi zarządzać. Edukacja finansowa kobiet to wciąż temat niszowy nie tylko w naszym kraju. Mimo to kobieca intuicja i inteligencja pozwalają trzymać domowe budżety w ryzach, sprawiają, że kobiety odnoszą sukcesy finansowe, oraz stają się bogate i niezależne finansowo.
Spis treści
Zarządzanie finansami – miej plan
W zarządzaniu finansami najważniejszą sprawą jest planowanie. Może jeszcze warto dodać wiedzę dotyczącą wszystkich dochodów. Zaskakująco dużo osób, wciąż nie wie, ile zarabia, ile zarabia ich małżonek czy partner życiowy. Często nawet określenie wartości wynagrodzenia brutto i netto bywa problemem. W odpowiedzi na tę potrzebę na rynku pojawiają się coraz liczniej oferty edukacji finansowej skierowane do kobiet: szkolenia, webinaria i kursy. Pamiętajmy jednak, że nic się nie zmieni, jeśli zdobytej wiedzy nie zaczniemy praktykować.
Zarządzanie domowym budżetem – od czego zacząć?
Zatem chcesz przejąć kontrolę nad finansami i zastanawiasz się, od czego zacząć? Po pierwsze od pracy nad przekonaniami, które tworzą się przez całe życie i towarzyszą nam w naszych głowach, choć rzadko nas wpierają.
Przekonania na temat pieniędzy
Kiedy uświadomimy sobie, co tak naprawdę myślimy o pieniądzach i jak te myśli kreują nasze działania, to już łatwiej będzie nam zmierzyć się z kolejnym punktem, którym jest audyt naszych dochodów.
Opracowanie domowego budżetu – audyt dochodów i wydatków
Czasami można się zdziwić, ile przelewów przychodzi i wychodzi, a my nie zwracamy na nie większej uwagi. Od czego zacząć własny audyt domowego budżetu? Weź do ręki zwykły długopis i notatnik, a następnie spisz swoje stałe zobowiązania. W kolejnym kroku zacznij spisywać swoje wydatki. Polecam zbierać paragony podczas zakupów, gdyż nasza pamięć potrafi być zadziwiająco krótka i zawodna. Dodam na marginesie, że banki oferują już różne możliwości monitorowania finansów osobistych i firmowych. Istnieją również aplikacje ułatwiające nam te czynności – jednak nic nie zastąpi zwykłej kartki papieru lub Excela.
Wprowadzanie zdrowych nawyków finansowych
Po wykonaniu audytu oraz wyciągnięciu pierwszych wniosków przychodzi moment na wprowadzenie nowych nawyków. Pierwszy nawyk, który warto wprowadzić to podział dochodu na 6 mniejszych budżetów. Prosty podział może wyglądać następująco:
- Wydatki na życie
- Pieniądze na inwestycje
- Duże wydatki
- Pieniądze na rozrywkę i przyjemności
- Wydatki na edukację
- Pieniądze na cele charytatywne
Nazewnictwo nie jest tu aż tak ważne, jak to, aby zawartość konkretnej kategorii traktować jak coś nienaruszalnego. W skrócie – nie płać za zakupy świeżych bułek podczas codziennych zakupów z budżetu na przyszłą edukację dzieci lub na wymarzone wakacje. Odkrywam tu tylko mały skrawek zasad budżetowania. Kolejny nawyk to zbieranie paragonów i zapisywanie wydatków. Wiem, może wydawać się to niepotrzebne czy śmieszne, ale uwierz mi, zdobędziesz dzięki temu niezbędną wiedzę.
Sprawdź, na co wydajesz swoje pieniądze
Mamy już za sobą audyt i świetnie przygotowane zapiski. Czas na chwilę prawdy, która pozwala:
- Po pierwsze: zobaczyć, w jaki sposób i na co wydajesz swoje pieniądze.
- Po drugie: wyznaczyć cele finansowe.
- Po trzecie: poczuć nam niezależność finansową.
Możesz to robić raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Nieważne, kiedy będziesz przyglądać się swoim wydatkom w domowym budżecie. Trzeba to robić systematycznie i wyciągać z tego wnioski. Ta chwila prawdy, która pozwala wyznaczyć sobie cele finansowe, a kobiety robią to najlepiej oraz znają potrzeby całej rodziny.
Kobiece finanse w domu i firmie
Prawda jest taka, że to my, kobiety najczęściej zajmujemy się domowymi finansami. Czasem potrafimy przyznać się, że nie zawsze dobrze radzimy sobie z dyscypliną na przykład w sytuacji, kiedy zalewają nas promocyjne oferty. Kiedy coś się nie spina, szybko szukamy rozwiązania. To często temat moich rozmów z kobietami, które chcą wziąć sprawy w swoje ręce i stać się niezależne. Kwestie finansów i zarabiania pieniędzy nie są już tematem tabu dla kobiet. Coraz częściej na równi z mężczyznami zarabiamy, podejmujmy ryzyko inwestycji oraz decyzje dotyczące zakupu nieruchomości, wakacji, przyszłości dzieci, bezpiecznej polisy ubezpieczeniowej czy oszczędzania na emeryturę.
Czy to prawda, że kobiety nie lubią finansów?
Sama jestem kobietą i przez wiele lat myślałam, że świat finansów nie jest dla mnie. Od kiedy nauczyłam się zarządzać swoim budżetem, moja wiedza i uczucia do tego tematu bardzo się zmieniły. W naszym kraju rozmowy na temat finansów nie są dobrze odbierane. Często wydźwięk takich rozmów jest pejoratywny i nie wpływa dobrze na przyszłe „związki” z pieniędzmi. Tak, jak uważa się, że dziewczynki powinny bawić się lalkami a chłopcy samochodami, podobnie panuje przekonanie, że kobiety powinny wychowywać dzieci a mężczyźni zarabiać i zarządzać pieniędzmi.
Reasumując, wierzę, że mentalność kobiet jest gotowa do zmiany i warto rozwijać swoją inteligencję finansową. Mając tę wiedzę, można małymi krokami wprowadzać zdrowe nawyki finansowe. Mocną stroną kobiet jest działanie i ja do tego zachęcam. Zapraszam do świata finansów. Wspólnie pokażemy mężczyznom, że słaba płeć, choć krucha i delikatna to jednak potrafi być również niezależna finansowo.
Autor: Aneta Pawlarczyk-Świtoń – edukatorka finansowa, coach kariery, trenerka i mentorka. Kocham życie, a moją pasją jest pomaganie innym w odkrywaniu samego siebie. Mówię o sobie „Baba, która lubi słuchać, niewiele mówi i uczy zarządzania kasą”.
Miejsca w sieci:
- Strona: www.anetabeyourself.pl
- Facebook: https://www.facebook.com/ByYourSelfAnetaPawlarczykSwiton
- LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/aneta-pawlarczyk-%C5%9Bwito%C5%84-
- Instagram: aneta.beyourself