Szydełkuję, by nie zwariować. O tym, jak rękodzieło staje się treningiem uważności

You are currently viewing Szydełkuję, by nie zwariować. O tym, jak rękodzieło staje się treningiem uważności

Wszystkie kobiety w moim rodzie zajmowały się rękodziełem. Babcia tkała dywany i robiła na drutach. Mama szydełkowała i wyszywała, a ciocia maluje i robi makramy. I zapewne nie o wszystkich kobiecych artystycznych zamiłowaniach w rodzinie wiem. O szydełkowaniu, które jest treningiem uważności.

Pasję tworzenia przekazano mi więc mi w genach, ale poczułam głęboką relację z rękodziełem dopiero wtedy, kiedy na świecie pojawiła się moja córka Maja. Była i jest moją totalną inspiracją i siłą. To dzięki niej powstała marka “Zdrowo uszyte”, marka z ubrankami muślinowymi, którą stworzyliśmy wraz z mężem. I to za zasługą mojej córki zaczęłam szydełkować.

A zaczęło się od spinek do włosów, które postanowiłam własnoręcznie jej wydziergać. Spinki tworzyłam prawie rok, ucząc się cierpliwości i w międzyczasie szydełkując już inne rzeczy. Spinki dały początek nowej pasji, ale szydełkowanie to dla mnie coś więcej niż hobby. To sposób na zatrzymanie się, odetchnięcie i odnalezienie wewnętrznej równowagi.

Niespokojnym duchem jestem od zawsze. Wchodząc w rytm szydełkowania, mój umysł stopniowo uspokaja się. Koncentrując się na ruchach rąk i tworzeniu zapominam o zewnętrznym i wewnętrznym chaosie. To swoista praktyka mindfulness, która pomaga mi w redukcji stresu i lęku. Rękodzieło to dla mnie terapia.

Uwielbiam tworzyć rzeczy codziennego użytku, ale również kobiece dodatki: torebki, koszyki i wszystko to, co sprawia, że codzienność staje się piękniejsza. Szydełkuję dopiero od dwóch lat, ale czuję, że to dopiero początek.

 

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.