Pasjonatki: Utrata pracy to nie koniec świata

You are currently viewing Pasjonatki: Utrata pracy to nie koniec świata

Pochodzę z miasta, które nie daje wielkich możliwości na rozwój kariery i dobrze płatnej pracy. Zamiast czekać na cud, sama stworzyłam sobie swoje wymarzone miejsce pracy i zostałam swoją własną szefową. Dzięki temu mogę łączyć macierzyństwo z rozwojem zawodowym i zarabianiem pieniędzy. W cyklu Pasjonatki poznaj historię Anity Bąbała-Laczek z Vażki, która rozpoczyna się dość przewrotnie, od chwili, która wydawała się być końcem. W rzeczywistości stała się nowym początkiem. Być może znasz to uczucie, gdy życie nagle rzuca wyzwanie, a wszystko, co do tej pory było pewne, staje się jedną wielką niewiadomą.

Ciąża i utrata pracy, czyli jak to wszystko się zaczęło?

Pewnego pięknego, słonecznego dnia zdarzył się cud. Okazało się, że jestem w ciąży. Żeby nie było jednak zbyt kolorowo – chwilę później w związku z szalejącą wówczas pandemią straciłam pracę w firmie, gdzie pracowałam jako graficzka komputerowa. To było dla mnie potężne uderzenie. Obawy o przyszłość zaczęły gnieść moją psychikę, a pierwsze chwile po zamknięciu firmy były dla mnie niezwykle trudne. Krótko mówiąc – bałam się o naszą przyszłość. Odczuwałam niemoc i silne uczucie beznadziei, gdy w mojej rzeczywistości pojawiły się tak znaczące w kwestii przyszłości zmiany. Zastanawiałam się jak poradzić sobie z nową rzeczywistością.

Wniosek o dofinansowanie na otwarcie firmy z Urzędu Pracy

Myśląc o tym dzisiaj, nie wiem, jak to się stało, skąd wzięłam odwagę, siłę i motywację, ale zamiast poddać się rozpaczy, postanowiłam spojrzeć na tę sytuację jako na szansę do odważnych kroków i nowych możliwości. Przecież w głębi duszy zawsze marzyłam o czymś więcej niż praca na etacie. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, co by było, gdybyś odważyła się sięgnąć po swoje marzenia, nawet w najtrudniejszych chwilach? Nadszedł dzień, który okazał się przełomowy. Zdecydowałam się zgłosić do Urzędu Pracy i złożyć wniosek o dofinansowanie na otwarcie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej. To był krok pełen niepewności, ale równocześnie nadziei na lepszą przyszłość i życie zawodowe utkane z własnych marzeń. Łatwo nie było, ale dzięki determinacji udało mi się uzyskać wsparcie finansowe, które okazało się kluczowe w realizacji mojego celu.

Własny sklep internetowy jako pomysł na biznes

Tak oto ostałam swoją własną szefową. Otworzyłam sklep internetowy, w którym oferuję personalizowane dekoracje ze sklejki. W dalszym ciągu spełniam się również jako grafik komputerowy, tworząc projekty reklamowe. Specyfika pracy, którą sama sobie stworzyłam, pozwala mi na obsługę klientów na terenie całego kraju z zacisza mojego mieszkania. To tu powstają te wszystkie szalone projekty, które od dawna mieszkały w mojej głowie. Czy masz w sobie siłę, by odważyć się na coś nowego, na coś, co sprawi, że Twoje życie nabierze nowego znaczenia? Myślę, że każda z nas ją ma.

Nienormowany czas pracy i łączenie macierzyństwa z prowadzeniem biznesu

Jednym z niesamowitych aspektów mojego nowego życia jest nienormowany czas pracy. Która mama nie marzy o tym, aby samodzielnie decydować, kiedy pracować, a kiedy poświęcić czas swoim najważniejszym wartościom, czyli rodzinie? Dla mnie to jest niepowtarzalna możliwość spełnienia w obu sferach życia. Dzięki temu, że mogę samodzielnie ustalać harmonogram zadań, mogę być obecna dla moich dzieci, wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebują. Stworzyłam sobie pracę, która pozwala mi łączyć pasje zawodowe z byciem obecną dla swoich najbliższych.

Niepewność w życiu matki bizneswoman

Nie zamierzam jednak mydlić Ci oczu. Moje życie to nie tylko sielanka. Wraz z nienormowanym czasem pracy przychodzi też niepewność. Często nachodzą mnie myśli o tym, jak poradzę sobie w sytuacjach, gdy zabraknie zleceń lub przyjdzie okres mniejszej aktywności zawodowej. Przez pierwsze dwa miesiące mojej działalności nie zarobiłam nawet przysłowiowej złotówki. Była to dla mnie ogromna lekcja pokory. Muszę być gotowa na różne scenariusze, nawet na te, które mogą przynieść trudności finansowe. Jak radzić sobie z sytuacjami, gdy praca nie przynosi oczekiwanych dochodów przez dłuższy czas? Te okresy bez zleceń potrafią być trudne, ale uczą jednocześnie zarządzania finansami i umiejętności planowania. Mam zaszczyt pracować w branży, w której mogę realizować swoje pasje, ale jednocześnie muszę pamiętać o odpowiedzialności finansowej. Bezpieczeństwo finansowe to fundament, który pozwala cieszyć się z niezależności zawodowej.

Wsparcie najbliższych jest ważne

Nie byłoby to wszystko możliwe bez wsparcia mojego męża. To niesamowite uczucie, gdy masz obok siebie osobę, która wierzy w Ciebie i Twoje pomysły nawet wtedy, gdy Ty sama zaczynasz w siebie wątpić. Jego wsparcie, zrozumienie i gotowość do dzielenia odpowiedzialności oraz opieki nad dziećmi i wykonywania domowych czynności sprawiły, że mogłam skoncentrować się na swoich celach i spełniać swoje marzenia, jednocześnie wyciszając nieco myśli – „czy dam radę?”.

Wyzwania pomagają odkryć w sobie siłę

Dziś, patrząc wstecz, widzę, że trudności, które spotkały mnie na początku, były tylko wyzwaniem, które pomogło mi odkryć siłę, jaką miałam w sobie. Chciałabym podzielić się tą historią z innymi kobietami, które być może obawiają się zmian i nowych wyzwań. Niech moja historia, która wydarzyła się naprawdę, będzie przypomnieniem, że każda z nas ma w sobie potężną siłę do przekształcania trudności w możliwości. Może to już czas, by spojrzeć na wyzwanie jak na szansę?

Warto spełniać swoje marzenia

Przez te wszystkie doświadczenia, zarówno pozytywne, jak i trudne, uczę się, że każdy dzień to nowa możliwość na naukę, rozwój i spełnianie marzeń. Nie wiem, co czeka mnie za 10 lat, za rok czy nawet za miesiąc. Nie wiem, jaka jest przyszłość mojej firmy. Wiem jednak jedno. Nawet w obliczu niepewności, warto śmiało kierować się drogą po swoje szczęście. Wiem, że każda z nas ma swoje własne możliwości i ograniczenia, ale warto stawić czoła wyzwaniom, nawet jeśli czasem droga wydaje się niejasna. Podejmuj próby, eksperymentuj, a nawet popełniaj błędy, bo to one często kryją w sobie najcenniejsze lekcje.

Dojrzewamy, by osiągać cele

Wiesz, życie nie zawsze podąża wytyczoną ścieżką, ale to, jak reagujemy na niespodzianki, definiuje naszą drogę do sukcesu. Warto odważyć się spojrzeć w przyszłość z otwartym sercem i umysłem. Nie zapominaj, że popełnianie błędów to nie porażka, lecz nauka. Każdy krok, nawet ten, który wydaje się być krokiem wstecz, jest częścią procesu dojrzewania i osiągania celów.

Proces rozwoju to niezwykle wartościowy czas

Każda z nas ma swoje własne drogi, priorytety, i to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie musi działać dla drugiej. Właśnie w tym tkwi piękno różnorodności. Rozumiejąc, że każda kobieta ma inne tempo, chciałabym Ci przypomnieć, że wartością jest nie tylko osiąganie celów, ale również sam proces rozwoju. Czy masz już w głowie obraz tego, kim chciałabyś być? Odważ się marzyć i realizować swoje cele, bo każda droga zaczyna się od pierwszego kroku.

Bądź inspiracją dla innych kobiet

Wierzę, że każda kobieta ma w sobie siłę do przezwyciężania przeciwności losu i osiągania sukcesu. Moja historia być może dla wielu nie jest wyjątkowa, ale chciałabym, aby stanowiła inspirację dla innych kobiet. Pokażmy światu, że jedna praca, choćby nawet stracona, nie musi oznaczać końca. To czasem wymaga odwagi, ale to dzięki temu możemy spełniać swoje marzenia i kierować swoim życiem w stronę, którą naprawdę pragniemy.

Wspieram Cię w Twojej drodze, bo wierzę w Twoją siłę, determinację i potencjał. Bądź odważna, a świat otworzy przed Tobą nowe drzwi. Niech teraz Twoja historia będzie inspiracją dla innych kobiet, które również pragną odważnie kroczyć ku swoim marzeniom. Dziękuję Ci za chwilę uwagi. Pamiętaj, że życie to podróż pełna niespodzianek i wyzwań, ale to my decydujemy, jak je pokonać. Moja historia to jedynie jeden z wielu dowodów, że odwaga, praca i elastyczność to klucz do spełnionego życia.

Anita Bąbała-Laczek

Autor: Anita Bąbała-Laczek – doświadczona graficzka komputerowa. Mama dwójki wspaniałych dzieci. Pasjonatka sztuki wizualnej, która szuka inspiracji w każdej dziedzinie życia. Właścicielka sklepu internetowego z personalizowanymi dekoracjami ze sklejki. Obecnie całym sercem skoncentrowana na rozwoju swojej Vażki.

Miejsca w sieci:

 

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.