Dotacje z Urzędu Pracy na założenie i rozwój firmy

You are currently viewing Dotacje z Urzędu Pracy na założenie i rozwój firmy

Założenie własnej firmy to dla wielu osób marzenie, które wymaga nie tylko dobrego pomysłu, ale także wsparcia finansowego. Świetnym pomysłem, alternatywą dla własnych oszczędności, czy kredytu są dotacje na otwarcie działalności. Na rynku są dostępne różne rodzaje dotacji, ale najprostsze i najbardziej popularne są te z Urzędu Pracy.

Dotacje na założenie firmy

Jest to rodzaj dotacji, o którą możemy się ubiegać jedynie przed założeniem firmy, lub w momencie, gdy chcemy założyć firmę ponownie po dłuższym czasie od jej zamknięcia, jakim to zależy od regulaminu. Dotacje z Urzędu Pracy przysługują tylko bezrobotnym. Jest to warunek konieczny. Nie da się otrzymać dotacji z UP, na firmę, którą planujemy prowadzić obok etatu. Dodatkowo dotację można otrzymać tylko, gdy trwa nabór. W mniejszych miastach bywają nabory ciągłe, gdzie można uzyskać dotacje, dopóki są środki, natomiast zazwyczaj są określone dni, kiedy można składać wnioski. W Warszawie taki nabór zwykle trwa 5 dni i jest średnio 2- 3 razy w roku. Do naboru zazwyczaj można przygotować się wcześniej, ponieważ większość miast udostępnia wniosek o dotacje na założenie firmy z Urzędu Pracy razem z informacją o planowanym naborze z wyprzedzeniem.

Pieniądze z dotacji na założenie firmy

Obecnie w ramach dotacji można uzyskać do ok. 47 tysięcy złotych, ale urzędy mogą ograniczać tę pulę. W Warszawie maksymalna kwota, o jaką można się ubiegać w marcowym naborze, wynosi 30 tysięcy złotych, w Gdańsku to 35 tysięcy złotych. Mimo wszystko warto, bo są to środki bezzwrotne, o ile utrzymamy się rok na rynku i rozliczymy z zakupów. W ramach kwoty dofinansowania z Urzędu Pracy na założenie firmy można kupić materiały i urządzenia potrzebne do prowadzenia działalności. Zazwyczaj jest możliwość także wykorzystania ich na reklamę, czy urządzenie lokalu. W przypadku kupna samochodu wszystko zależy od urzędu oraz od przeznaczenia tego auta. Za środki z dotacji na założenie firmy nie można m.in. kupić kasy fiskalnej ani opłacać rat kredytów.

Wniosek o dotację z Urzędu Pracy

Każdy Urząd Pracy ma zazwyczaj własne wnioski i regulaminy dotyczące dotacji. Niektóre wnioski mają 4 strony do wypełnienia, inne ponad 20 stron plus załączniki. To bardzo ważne, żeby wypełnić odpowiedni, aktualny wniosek. Najlepiej szukać ich na stronie lokalnego Urzędu Pracy. We wnioskach zawsze trzeba opisać planowaną działalność, przedstawić plan finansowy oraz listę wydatków, które chcielibyśmy sfinansować z dotacji. Zazwyczaj pojawia się także biznesplan i analiza SWOT albo ich elementy. Wnioski i regulaminy często przerażają, ale warto zmierzyć się z nimi zarówno z powodu środków finansowych, które możemy otrzymać, ale też dlatego, że wniosek sprawia, że musimy gruntownie przeanalizować swój pomysł na biznes, a to zawsze warto zrobić na starcie.

Dotacje na rozwój firmy

To rodzaj dotacji dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoje firmy. Dotacje na rozwój są trudniejsze do zdobycia, szczególnie że często nie wiadomo gdzie można ich szukać. Istnieją jednak także dofinansowania z Urzędu Pracy, które można podciągnąć pod tą kategorię. Jest to refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Warto z niej skorzystać, jeśli myślimy o zatrudnieniu pracownika. Haczyk jest taki, że najpierw musimy jako przedsiębiorcy ponieść koszt maszyn, urządzeń, czy innych zakupów niezbędnych do stworzenia warunków pracy dla osoby, którą chcemy zatrudnić, a dopiero później możemy otrzymać refundację, czyli zwrot poniesionych kosztów. Kwota, jaka podlega refundacji, jest taka sama jak w przypadku dotacji na start, czyli maksymalnie może stanowić 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a obecnie w Warszawie jest to 30 tysięcy złotych. Podobnie jak w przypadku dotacji na start wnioski i regulaminy różnią się między urzędami, dlatego każdorazowo należy sprawdzić je w swoim urzędzie pracy przed zrobieniem zakupów.

Dotacje na założenie i rozwój firmy z Urzędu Pracy stanowią istotne narzędzie wspierające przedsiębiorczość na różnych etapach rozwoju. Dla osób planujących założenie własnej firmy to szansa na skorzystanie z finansowego wsparcia tak potrzebnego do realizacji marzeń o własnym biznesie. Dla już istniejących przedsiębiorstw, dotacje na rozwój firmy mogą być impulsem do wprowadzenia innowacji, zwiększenia konkurencyjności i generowania nowych miejsc pracy. Warto śledzić aktualności w swoim Urzędzie Pracy i korzystać z dostępnych możliwości.

 

Najlepszy portal dla kobiet e-Wenus.pl to źródło inspiracji i porad dla kobiet.

Aleksandra Jaśkowiak

Autor: Aleksandra Jaśkowiak – założycielka marki Ważna Odważna, prokurent w firmie DOGMA Sp. z o.o., doradczyni biznesowa, mentorka małych, kobiecych biznesów. Specjalistka od dotacji z Urzędu Pracy. Autorka kursów dla początkujących przedsiębiorczyń. Współautorka książki „Chcę WWWięcej”. Prelegentka, blogerka i podcasterka – Ważna Odważna w Biznesie.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.