Odkryj swoje wartości i żyj pełnią życia!

You are currently viewing Odkryj swoje wartości i żyj pełnią życia!

Wartości są jak drogowskazy. Żyjąc w zgodzie z nimi, doświadczasz większej satysfakcji, spełnienia i spokoju ducha. Z tego artykułu dowiesz się, jak odkryć wartości i w jaki sposób mogą odmienić Twoją codzienność?

Czym są wartości?

To głęboko zakorzenione przekonania, które niczym kompas prowadzą nas przez życie. Kształtują nasze decyzje, działania i sposób myślenia. Mogą dotyczyć różnych dziedzin, takich jak rodzina, zdrowie, uczciwość, przyjaźń, wolność czy rozwój osobisty. To, co dla jednej osoby jest priorytetem, dla innej może mieć mniejsze znaczenie. Dlatego tak ważne jest, aby odkryć własne wartości i żyć w zgodzie z nimi.

4 powody, dla których warto odkryć swoje wartości

W natłoku codziennych obowiązków, wyborów i pokus łatwo stracić z oczu to, co naprawdę ważne. Dlatego tak istotne jest odkrycie swoich wartości – drogowskazów, które prowadzą nas przez życie.

 • Zaczniesz podejmować dobre decyzje. Kiedy wiesz, co jest dla Ciebie ważne, łatwiej Ci dokonywać wyborów zgodnych z Twoim wewnętrznym kompasem. Nie dajesz się zmanipulować innym ani wciągnąć w coś, co nie jest dla Ciebie dobre. Na przykład: jeśli Twoją nadrzędną wartością jest rodzina, łatwiej Ci będzie odmówić nadgodzin w pracy, aby spędzić więcej czasu z bliskimi. Jeśli cenisz rozwój, chętniej podejmujesz działania, które zapewnią możliwość nauki i poszerzania horyzontów, nawet jeśli wymagają wyjścia ze strefy komfortu. A jeśli to będzie przygoda, z łatwością rzucisz się w wir nieznanych doświadczeń, czerpiąc z życia pełnymi garściami.
 • Budujesz satysfakcjonujące relacje. Otaczanie się ludźmi o podobnych wartościach tworzy silne i zdrowe relacje. Z pewnością doświadczyłaś kiedyś tego wyjątkowego uczucia, gdy podczas rozmowy czułaś się doskonale zrozumiana, jakbyście „nadawali na tych samych falach”. To właśnie wspólne wartości tworzą tę silną więź i jednoczą Was, prowadząc w tym samym kierunku.
 • Dostajesz wiatru w żagle. Kiedy znasz swoje wartości, łatwiej Ci określić cele, do których dążysz. Twoje cele stają się spójne z Tobą, co nadaje im większego znaczenia i siły przyciągania. Zamiast bezrefleksyjnie gonić za wyimaginowanymi sukcesami, skupiasz się na realizacji celów, które mają dla Ciebie znaczenie.
 • Żyjesz bardziej świadomie. Kierując się wartościami, stajesz się bardziej uważna na swoje potrzeby i pragnienia. Wiesz, czego chcesz i czego zdecydowanie nie chcesz. Daje to poczucie autentyczności i spójności. Gdy działamy zgodnie z tym, co naprawdę dla nas ważne, czujemy się bardziej pewni siebie i zrównoważeni.

Jak odkryć swoje wartości?

Wyobraź sobie, że stoisz na rozdrożu. Mnóstwo ścieżek kusi obietnicą szczęścia, ale która z nich jest tą właściwą? Sekret tkwi w odkryciu własnych wartości, które niczym kompas, poprowadzą Cię do spełnienia i radości. Zadaj sobie kilka pytań, by rozpocząć podróż:

 • Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu? Czy jest to bliskość rodziny, rozwój zawodowy, a może pomaganie innym? Zadając sobie te pytania, możemy lepiej zrozumieć swoje priorytety i wartości.
 • Jakie cechy charakteru cenisz najbardziej? U siebie i innych? Pomyśl o swoich wzorcach do naśladowania. Jakie cechy tych osób podziwiasz? Co sprawia, że są dla Ciebie inspiracją?
 • Jakie cele chcesz osiągnąć w życiu? Co motywuje Cię do działania? Wizja szczęśliwego życia utkana jest z nici wartości, które pragniesz realizować.
 • W jakich sytuacjach czujesz się szczęśliwa i spełniona? Co łączyło te doświadczenia? Jakie wartości były w nich realizowane? To cenne wskazówki, które pomogą Ci odkryć, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Skorzystaj z dostępnych narzędzi: testy wartości, inspiracje, książki, artykuły i wydarzenia. Warto skorzystać ze wsparcia specjalisty/coacha. Moje sesje coachingowe często rozpoczynają się właśnie od analizy wartości. Stanowi ona potężny filar do dalszych decyzji.

Najważniejsze wartości w życiu

Odkrycie swoich wartości to proces, który wymaga czasu i refleksji. To pierwszy krok do życia pełnią życia, w zgodzie ze sobą i z tym, co dla Ciebie najważniejsze. Kiedy już wybierzesz swoje wartości, warto zastanowić się, czy Twoje codzienne działania i wybory są zgodne z tymi wartościami. Czy Twoja praca, relacje z bliskimi, sposób spędzania czasu i podejmowane decyzje odpowiadają Twoim głębokim przekonaniom?

Ewa Brzozowska

Ważne jest również regularne przypominanie sobie o nich i świadome dążenie do życia zgodnie z nimi. Może to wymagać czasem trudnych decyzji i rezygnacji z pewnych rzeczy, ale stawka, jaką przynosi życie zgodne z własnymi wartościami, jest bezcenna. Gotowa na odkrycie swoich wartości i rozpoczęcie nowego rozdziału w swoim życiu?

 

Autor: Ewa Brzozowska, certyfikowany Life & Business Coach. Wspiera w odkrywaniu talentów, wartości i mocnych stron, by świadomie wykorzystać je do budowania satysfakcjonującego życia, zarówno tego zawodowego, jak i osobistego. Wzmacnia pewność siebie i efektywność w realizowaniu zadań. Uczy, jak czerpać więcej radości i satysfakcji z życia. Strona www: https://ewabrzozowskacoach.pl/.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
 • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
 • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
 • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.