Zastanawiałaś się kiedykolwiek, czy 5 minut medytacji rano może wpłynąć na resztę Twojego dnia? Okazuje się, że tak i nie jest to zwykły, przereklamowany slogan! W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: dlaczego — nawet 5-minutowa — poranna medytacja może być kluczowa dla Twojego dobrego samopoczucia, hormonów i umysłu.
Spis treści
Życie codzienne i rozpoczynanie dnia od medytacji
W codziennym zabieganiu, pomiędzy obowiązkami zawodowymi, domowymi i osobistymi, łatwo jest najzwyczajniej w świecie zapomnieć o sobie i swoich potrzebach. Często czujemy się przytłoczone, zestresowane i pozbawione energii, a nasz umysł wypełniają myśli, które mogą obniżyć nasze morale, co wcale nam nie pomaga… Wyobraź sobie jednak, że poświęcanie zaledwie kilka minut każdego poranka na rozpoczęcie go w spokoju i z dobrymi intencjami, mogłoby odmienić Twoje samopoczucie na cały dzień. Czy wówczas chciałabyś spróbować tej wyjątkowej, a jakże prostej praktyki?
Zalety 5-minutowej porannej medytacji
Medytacja pozytywnie wpływa na nasz stan emocjonalny. Wiemy to od dawna, a naukowcy również potwierdzają, że może ona znacząco poprawić funkcjonowanie naszego mózgu. Badania *1 przeprowadzone na Harvard Medical School wykazały, że regularna praktyka medytacji zwiększa grubość kory mózgowej w obszarach związanych z pamięcią, uwagą i regulacją emocjonalną, bezpośrednio wpływając na jej funkcjonowanie.
A taki szybki, poranny rytuał medytacyjny pomaga w regulacji poziomu kortyzolu — hormonu stresu, którego stężenie ok. 30 minut po przebudzeniu osiąga swoje maksymalne wartości. Jeśli będziemy go powtarzać poranną medytację przez 7 dni po 5 minut z rzędu, tak jak sprawdzono to w tym*2 badaniu, mamy szansę obniżyć poziom stresu i zwiększyć poziom uważności. Przekłada się to lepsze skupienie na wykonywanych zadaniach bez rozpraszania myślami.
Dodatkowo, nawet krótka medytacja stymuluje produkcję endorfin, hormonów szczęścia, które przyczyniają się do lepszego nastroju i większego poczucia radości. Wpływa także na poziom serotoniny, która reguluje nastrój, dodaje energii i jest kluczowa w walce z depresją.
Co ciekawe, poranna medytacja oddziałuje na nasze fale mózgowe. Rano dominują fale alfa i theta, które są związane z relaksacją i kreatywnością. To idealny moment, aby wykorzystać ich potencjał i wprowadzić się w stan spokoju oraz koncentracji, co zaowocuje większą jasnością umysłu i produktywnością przez resztę dnia.
Szybka poranna medytacja to dobry nawyk!
Poranna medytacja to nie tylko praktyka, która pomaga w uspokojeniu umysłu, ale także narzędzie, które wprowadza równowagę, pozytywne nastawienie i klarowność w codziennym działaniu. Gdy zaczynasz dzień od medytacji, nastrajasz swoją energię, którą będziesz emanować przez cały dzień. Zapraszasz do siebie spokój, harmonię, przepływ i sprawczość, co przekłada się na podejmowanie wyzwań dnia codziennego najlepiej, jak potrafisz i z troską, wyrozumiałością wobec siebie.
4 powody, dlaczego warto medytować o poranku
Oto jeszcze kilka powodów, dlaczego warto medytować rano:
To najlepszy czas na dobre nastrojenie umysłu
Rano, tuż po przebudzeniu, umysł jest jeszcze świeży i nieobciążony codziennymi troskami. To właściwy moment, aby rozpocząć dzień ze wspierającą intencją np.: „Wszystko dzieje się po mojej myśli”, „Wszystko działa na moją korzyść”, „Dzisiaj dam sobie radę ze wszystkim”. O tej porze nasz umysł jest najbardziej podatny na wprowadzanie takich pozytywnych wzorców myślowych, a wiesz już, że to, co mówisz w myślach lub na głos, umysł traktuje, jak prawdę. Można mu więc podsunąć coś dobrego na sam początek!
To moment na zatroszczenie się o siebie
Poranna medytacja pozwala rozpocząć dzień z poczuciem spokoju i równowagi. Pierwsze minuty od otwarcia oczu poświęcasz sobie, zamiast zostawiać troskę o swój dobrostan na sam koniec, gdy już wszyscy dookoła będą zaopiekowani. Ten akt self care przełoży się na Twoje nastawienie, decyzje i reakcje na różne sytuacje w ciągu dnia. Będziesz bardziej skoncentrowana, mniej podatna na stres, co sprawi, że lepiej poradzisz sobie z wyzwaniami.
Stworzysz wartościową i pozytywną rutynę
Wprowadzenie nowego nawyku jest zawsze ekscytujące i motywujące. A ustanowienie medytacji jako stałego elementu porannego rytuału, po którym czujesz się dobrze, sprawi, że chętniej będziesz wracać do tego przyjemnego uczucia, które pojawia się po medytacji. To właśnie ta lekkość, błogość, spokój, osadzenie się w sobie, przypływ energii, miłość do siebie samej… najbardziej motywuje do regularności i wytrwania w tej przyjemnej praktyce.
Wykorzystujesz potencjał naturalnych fal mózgowych
Po przebudzeniu nasz mózg naturalnie przechodzi przez fale alfa, co sprawia, że jesteśmy bardziej zrelaksowane i podatne na medytację. To fizjologicznie doskonały moment na wejście w ten stan, więc robiąc to, wykorzystujesz potencjał swojego umysłu.
Fale mózgowe a medytacja
W ciągu całego cyklu dobowego nasz mózg pracuje na różnych częstotliwościach fal, które mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, poziom energii, stan umysłu i funkcjonowanie ciała. Ich krótki opis poniżej pomoże Ci w lepszym zrozumieniu, dlaczego medytacja o określonej porze dnia jest tak skuteczna i jakie jeszcze korzyści oprócz tych, które wymieniłam powyżej, możemy z niej czerpać.
Rodzaje fal mózgowych:
- Delta (0,5-4 Hz): najwolniejsze fale, występujące podczas głębokiego snu i stanu nieświadomości podczas niego. Odpowiadają za regenerację organizmu i spowalnianie procesów starzenia, co jest odpowiedzią, dlaczego dobry sen jest tak istotny dla naszego ogólnego zdrowia i urody.
- Theta (4-8 Hz): charakterystyczne dla głębokiej medytacji i snu. Sprzyjają kreatywności, intuicji i głębokiemu relaksowi. To fale, które pomagają w procesach twórczych. W tym czasie nasz mózg ma pełny dostęp do świadomości i podświadomości.
- Alfa (8-12 Hz): to ten stan zaraz przed zaśnięciem lub tuż po przebudzeniu, gdy leżysz nieruchomo, jesteś już świadoma, odprężona, ale nie senna. Fale te pojawiają się więc w stanach odpoczynku, relaksu i początku medytacji. Jako dorośli wchodzimy w nie zaraz po zamknięciu oczu i to kilkadziesiąt razy dziennie! Wtedy najmocniej pracuje Twoja wyobraźnia — stąd też często najlepsze pomysły przychodzą tuż przed snem lub zaraz po otwarciu oczu. Potrafimy skupić się na naszym wnętrzu i poczuć się bardziej tu i teraz.
- Beta (12-35 Hz): odpowiadają za aktywność, koncentrację, czujność i przeżywanie emocji. Są one dominujące w ciągu dnia, kiedy jesteśmy w stanie gotowości lub zajęte różnorodnymi zadaniami i jednocześnie odbieramy rzeczywistość zmysłami: wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu.
- Gamma (powyżej 35 Hz): fale są związane z intensywną aktywnością umysłową i świadomością. Na tej częstotliwości znajduje się mózg, gdy przetwarza mnóstwo informacji, szukając rozwiązania problemu, czy planując i maksymalnie koncentrując się na zadaniu.
Techniki pozwalające zmieniać fale mózgowe
Dobra wiadomość jest taka, że mamy pewien stopień kontroli nad swoimi falami mózgowymi i możemy je modulować za pomocą różnych technik np.: medytacja, mindfulness, biofeedback, techniki oddechowe, techniki relaksacyjne, słuchanie muzyki binaturalnej, aktywność fizyczna, wizualizacja, praktyka wdzięczności. Samodzielnie wprowadzanie się w stan relaksu i medytacji najbardziej stymuluje fale alfa i theta. Sama ich charakterystyka pozwala na osiągnięcie głębokiego relaksu i wewnętrznego spokoju, więc warto wykorzystać ich potencjał i dać się ponieść fali!
Medytacja przed snem to równie ważna sprawa
Chociaż poranna medytacja ma wiele korzyści, zdaję sobie sprawę, że nie żyjemy w idealnym świecie i nie każda z nas będzie niezwykle regularna w porannej medytacji i wolałaby przełożyć ją na wieczór. To też przyniesie korzyść dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Wieczorna sesja medytacji może pomóc w zredukowaniu napięcia i stresu, które nagromadziły się przez cały dzień, pomoże w wyciszeniu umysłu i ciała, przygotowując je do głębokiego i regenerującego snu. Medytacja przed snem może pomóc w szybszym „przełączeniu się” mózgu na fale alfa i theta, które są aktywne w pierwszych etapach snu.
Przepis na poranną medytację
Jak zacząć dzień z uważnością i pozytywną energią medytując przez 5 minut? Oto najprostszy i praktykowany przeze mnie przepis na poranną medytację:
- Zostań w łóżku lub wybierz spokojne miejsce w domu i nastaw alarm na 5 minut, jeśli czujesz, że jest duża szansa, że z powrotem zaśniesz.
- Zamknij oczy i skup się na oddechu: to pomoże Ci wyciszyć umysł i przełączyć się na fale alfa. Śledzenie wdechów i wydechów odwiedzie uwagę Twojego umysłu od rozwijania myśli, a Ty wprowadzisz się w stan relaksu.
- Ustal intencję na ten dzień: zastanów się, jak chcesz, aby wyglądał Twój dzień i skieruj swoje myśli na pozytywne intencje i cele. Może to być coś prostego, jak: „Dziś będę obecna w każdej chwili”, „Dzisiaj mam na wszystko czas”. To też dobry moment na powtarzanie ważnych dla Ciebie afirmacji. Zagłębij się w znaczenie tych słów i poczuj w sobie wszystkie dobre uczucia, które one wywołują. Po upłynięciu tego czasu otwórz oczy i działaj!
- Bądź regularna: wiem, łatwo powiedzieć, ale da się zrobić — to tylko 5 minut! Staraj się medytować codziennie o tej samej porze, bo w ten sposób zbudujesz nawyk i odkryjesz pełne korzyści z medytacji. Jeśli wolisz podążać za czyimiś wskazówkami, które pomogą Ci wprowadzić się w stan medytacji i potraktować to, jako trening dla umysłu, to możesz posłuchać mojego nagrania na YouTube z poranną medytacją, gdy masz tylko 5 minut. Wybierz, jak czujesz, najważniejsze jest dla mnie, abyś poczuła się dobrze!
Poranna medytacja – zakończenie
Poranna medytacja — choćby przez 5 minut — może znacząco wpłynąć na resztę Twojego dnia. To doskonały sposób na rozpoczęcie go z uważnością i pozytywną energią. Wykorzystujesz do tego naturalną częstotliwość fal mózgowych, które bezpośrednio temu sprzyjają. Wybierasz zatroszczenie się o siebie, zanim podzielisz się swoją energią wszystkim osobom i czynnościom, które masz do zrobienia tego dnia. Zasiewając w tym rytuale swoją intencję, jak chcesz się czuć i jak ten dzień ma wyglądać, ukierunkowujesz umysł na wspierające myślenie od samego rana. Sprawiasz, że na dłużej pozostaje z Tobą uczucie spokoju, koncentracji, wiary w siebie i zbilansowanej energii. Praktykuj regularnie i wypatruj swoich osobistych efektów, które na pewno zaskoczą Cię tak, jak mnie, bo inaczej tak chętnie bym się o tym nie rozpisywała!
Inspirujący portal dla kobiet e-Wenus.pl to skarbnica wskazówek i porad.
Autorka: Katarzyna Zegar — Mentorka Spokoju, twórczyni internetowa, autorka Same Miłe Rzeczy Podcast — kanału YouTube z medytacjami i relaksacjami prosto z serca. Pomagam zamienić chaos w spokój i poczuć się bardziej tu i teraz. Inspiruję do dokonania wewnętrznej zmiany i życia w harmonii, dzięki zrozumieniu siebie.
Miejsca w sieci:
- Strona: https://samemilerzeczy.pl/
- YouTube: https://www.youtube.com/samemilerzeczypodcast
- TikTok: https://www.tiktok.com/@samemilerzeczy_podcast
- Instagram: https://www.instagram.com/samemilerzeczy_podcast/
- Karty afirmacyjne dla kobiet — hand made: https://allegro.pl/oferta/karty-afirmacyjne-dla-kobiet-nowosc-hand-made-14427826166
*1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3004979/
*2 https://www.semanticscholar.org/paper/Effects-of-Five-Minute-Mindfulness-Meditation-on-Lam-Sterling/7a7529a9e6401679016ab78f398eaaf4487aff84