Artystyczne rytuały: malarstwo w codziennej praktyce samorozwoju i relaksu

You are currently viewing Artystyczne rytuały: malarstwo w codziennej praktyce samorozwoju i relaksu
Artystyczne rytuały: malarstwo w codziennej praktyce samorozwoju i relaksu

Malarstwo jest formą terapii przez sztukę. Warto wykorzystać je, by stworzyć artystyczne rytuały, które na stałe wpiszą się w codzienną praktykę samorozwoju i odprężenia. Poznaj działania i techniki, inspirowane praktykami Edyty Anyszki z Malowni oraz filozofią Arno Sterna dotyczącą używania sztuki jako narzędzia do samorozwoju. Oto artystyczne rytuały, czyli malarstwo w codziennej praktyce samorozwoju i relaksu.

Czym są rytuały i dlaczego są istotnym elementem codzienności?

André Stern w swojej pracy pisze: „Rytuał. To on, wraz z rytmami, nadaje strukturę dzieciństwu. Rytmy i rytuały uspokajają, dają poczucie bezpieczeństwa, stabilizują i gwarantują oparcie, od którego można się odbić, by wyruszyć na poszukiwanie przygody, codzienne fascynujące odkrywanie nowych horyzontów”. To spostrzeżenie jest istotne nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Rytuały nadają strukturę życiu, tworząc poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Dają one również możliwość regeneracji, sprawiając, że powrót do codziennych obowiązków staje się mniej obciążający i bardziej komfortowy. Rytuały mogą zmieniać codzienność w przestrzeń, w której czujemy się dobrze i bezpiecznie.

Zabawa i twórczość sposobem na odzyskanie entuzjazmu

Gdy nauka staje się obowiązkiem, a nie przyjemnością, entuzjazm do nauki znika. Zabawa, szczególnie w kontekście artystycznym, może pomóc w przywróceniu tego entuzjazmu. Swobodna ekspresja artystyczna, taka jak malowanie, może stać się rytuałem, który przynosi ukojenie i wzmacnia pewność siebie. Regularne uczestnictwo w zajęciach artystycznych pomaga stworzyć rutynę, która nie tylko relaksuje, ale także rozwija kreatywność.

Ekspresja emocji przez sztukę

Osoby, które przychodzą do Malowni, próbują namalować własne emocje. Często odczuwają frustracje poziomem swoich umiejętności technicznych. Mówią, że ich praca wygląda jak rysunek 5-letniego dziecka. Proponuje wtedy, aby przywitali swoje wewnętrzne dziecko z radością i postawili na swobodną autoekspresję bez porównywania się. Przyjęli podejście osoby początkującej i uwolnili się od własnych oczekiwań. Ważne jest, aby cieszyć się procesem, nie zawsze w pełni kontrolujesz, jak wyjdzie ci rysunek, za to od Ciebie zależy czy autentycznie się starasz. Warto zwrócić uwagę co dzieje się we wnętrzu, kiedy przykładasz pędzel do kartki. Zamiast martwic się o efekt należy skupić się na tym, co czujesz, gdy tworzysz. W tej podróży zobaczysz różne części siebie, swoje ciemne strony, swoja opowieść o przeszłości, swoje negatywne przekonania swoje relacje. W trakcie procesu należy podchodzić do siebie z życzliwością i łagodnością. Samo współczucie to klucz do zrozumienia siebie na zupełnie innym poziomie.

Rytuały społeczne w sztuce i ich znaczenie

Gdy oglądamy sztukę w teatrze, to na zakończenie klaszczemy — jest to społeczny rytuał. Naśladowanie i odtwarzanie to zatem niezwykle twórcze czynności. Zakorzenione głęboko w nas, ponieważ podobnie jak zabawa i powtarzanie stanowią część naszej natury, naszych najbardziej organicznych, uniwersalnych konstytutywnych i najdawniejszych rytuałów. Formulacja łączy ewolucje i powtarzalność. Jej realizacja jest niekończącym się procesem, a nie jakimś dokonaniem. Natomiast pojęcie „postępu” oznacza osiągniecie, które przekreśla wszystko, co było wcześniej. Ważne jest by znać te dwie fundamentalne cechy charakterystyczne formulacji i wiedzieć, że są one komplementarne, a nie sprzeczne ze sobą.

Twórcze środowisko Malowni

Malowanie nie tylko pozwala na odpoczynek, ale także działa terapeutycznie, wspierając zdrowie psychiczne i emocjonalne. Ta forma terapii staje się szczególnie atrakcyjna w kontekście rosnącej świadomości znaczenia zdrowia psychicznego i potrzeby dbania o siebie. Malownia stanowi grupę, która tworzy wsparcie dla młodego człowieka, ale i osób w każdym wieku. Właśnie tutaj zawiązują się relacje, które idą dalej w świat, a przecież jak wiadomo, każdy z nas ich potrzebuje do prawidłowego rozwoju. To właśnie w przestrzeni Malowni nie ma oceniania, jest doskonalenie umiejętności. Dzięki cotygodniowemu uczestniczeniu w malowaniu zauważalne są cechy, które się kształtują w młodym człowieku i mają przełożenie na inne aspekty życia, a jest to wytrwałość dążeniu do celu oraz nieuleganie ocenom. Cechy, o których mowa są nam przecież potrzebne na każdym etapie, gdy dążymy do zamierzonego celu. Uczestnik podczas zajęć ma możliwość odkrywania siebie, przebywania samemu ze sobą w ciszy i spokoju, gdzie jest dla siebie najważniejszym towarzyszem.

Spontaniczność w sztuce według Arno Sterna

Wykorzystując metodę opracowaną przez francuskiego pedagoga Arno Sterna, kładę nacisk na spontaniczność i swobodę. Brak narzuconych tematów czy ograniczeń sprawia, że każdy może wyrazić siebie za pomocą farb i pędzli. Atmosfera sprzyja swobodnemu wyrażaniu siebie poprzez kreatywność. Dla wielu osób, zwłaszcza tych pracujących intensywnie, malowanie staje się rodzajem terapii, która pomaga w odnalezieniu równowagi i spokoju w życiu codziennym.

Malowanie ma również głębsze aspekty terapeutyczne, wpływa na nas na poziomie neurologicznym. Współczesne badania wskazują, że angażowanie się w twórcze działania, może prowadzić do redukcji poziomu kortyzolu, hormonu stresu, oraz zwiększenia poziomu endorfin, hormonów szczęścia. Dzięki temu uczestnicy mogą doświadczyć nie tylko chwilowej ulgi, ale również długoterminowej poprawy samopoczucia. Proces twórczy pomaga także w rozwijaniu zdolności poznawczych, takich jak pamięć, koncentracja i zdolności analityczne, co jest ważne dla osób w każdym wieku.

Edyta Anyszka
Edyta Anyszka

Autorka: Edyta Anyszka — absolwentka UWM w Olsztynie oraz Podyplomowych ASP w Łodzi na kierunku malarstwo i rysunek. Uzyskała dyplom nauczyciela II stopnia Vedic Art i zdobyła certyfikat metody Arno Sterna – Malort i zabawa malarska. Dzięki tym osiągnięciom prowadzi zajęcia zgodnie z tymi metodami. Jest autorką felietonów na temat swobody ekspresji oraz własnych spostrzeżeń, publikowanych w ogólnopolskiej prasie. Aktywnie uczestniczy w projektach wspierających dzieci niepełnosprawne, umożliwiając im korzystanie z metody Arno Sterna. W styczniu 2020 roku założyła przestrzeń kreatywną o nazwie MALOWNIA, będącą miejscem organizacji warsztatów rozwoju osobistego dla dorosłych i dzieci. Z zamiłowania jest malarką, podróżniczką, miłośniczką natury i żywych kolorów. Jest propagatorką slow life, która stale poszukuje nowych wyzwań, możliwości rozwoju i kreacji w swojej życiowej przestrzeni. Chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami, a obecnie specjalizuje się w neurografice i jest w trakcie certyfikacji.

Miejsca w sieci:

 

Kobiecy portal e-Wenus.pl to miejsce, w którym przeczytasz o tym, co ważne dla kobiet oraz poznasz świat widziany oczami kobiet. Poruszamy różne tematy takie jak macierzyństwo, pasjonatki czy rozwój osobisty i finanse.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.