Media kreują współczesną kobietę, jako superwoman, posiadającą dobrze płatną pracę, najlepiej na stanowisku zarządzającym. Po godzinach staje się ona idealną żoną i matką, czytającą dzieciom bajki do snu, a wieczorem robi pranie i obiad na kolejny dzień, z uśmiechem na ustach i lampką wina w ręce. Z jednej strony uwalniamy się od jednych stereotypów, tzw. kury domowej, ale wpadamy w kolejne, kobiety do granic możliwości niezależnej i samowystarczalnej. Czym są kąpiele leśne i dlaczego to świetny sposób na równowagę dla współczesnych kobiet?
Spis treści
Nowoczesna kobieta – oczekiwania vs. rzeczywistość
Dziś jeszcze bardziej niż kiedykolwiek zmagamy się z wizerunkiem kobiety idealnej, która łączy w sobie wiele trudnych do pogodzenia ról w jednym ciele i w 24 godziny. W rezultacie zapominamy o sobie. Przeciążenie pracą i obowiązkami skutkuje bezsennością, problemami ze wstawaniem, gorszym samopoczuciem, spadkiem koncentracji, rozdrażnieniem. W efekcie zaczynamy mieć poważne problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Według definicji WHO zdrowie to „stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby, kalectwa i niepełnosprawności”. To samo źródło podaje, że depresja u kobiet występuje dwa razy częściej niż wśród mężczyzn. Jak więc zadbać o siebie świadomie i z czułością?
Natura sposobem na zrównoważony styl życia
Od początku istnienia człowieka las był jego domem i naturalnym środowiskiem do życia. Dopiero ostatnie 200 lat stanowi rewolucję w rozwoju jako ludzkości, która odcięła nas jeszcze bardziej od korzeni. W naturze znajdujemy ukojenie i spokój, ponieważ to stamtąd docierają do nas bodźce, których znaczenie zostało zapisane w DNA i odczytujemy je podświadomie. To właśnie dlatego o przebywaniu w naturze i tzw. kąpielach leśnych mówi się ostatnio coraz więcej.
Czym są kąpiele leśne?
„Shinrin-yoku” pochodzi z Japonii, a oznacza kąpiel leśną a dosłownie „zanurzenie w leśnej atmosferze”. Jest to prozdrowotna praktyka polegająca na przebywaniu w naturze i doświadczaniu jej wszystkimi zmysłami, podczas powolnego i zazwyczaj milczącego spaceru. Terapeutyczne działanie kąpieli leśnych zostało udowodnione wieloma badaniami naukowymi przeprowadzonymi w Japonii i na całym świecie. Wykazują one, że uważne przebywanie w lesie reguluje tętno, ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi. Wycisza układ współczulny i pobudza pracę układu przywspółczulnego odpowiedzialnego za odpoczynek i trawienie. Obniża poziom hormonów stresu, zwiększa koncentrację i poprawia odporność organizmu na poziomie komórkowym. Kąpiele leśne mogą również, po konsultacji ze specjalistą, stanowić wsparcie w leczeniu depresji.
Kąpiel leśna jako sposób na znalezienie balansu
Współczesne kobiety, szukające równowagi pomiędzy wymaganiami w pracy a życiem rodzinnym, często zapominają o własnych potrzebach i zdrowiu. Dlatego kąpiele leśne wraz z ich całym wachlarzem zalet, mogą stać się dla nich niezwykle cennym narzędziem samoopieki. Ideą kąpieli leśnych jest zupełne odłączenie się, na te 2-3 godziny, od codzienności poprzez skupienie uwagi na otoczeniu lasu. Zmysły są naszym instrumentem, który ma nam w tym pomóc. To chwila spokoju i oddechu w natłoku codziennych obowiązków. Czas na regenerację, wzmocnienie się i nabranie dystansu do różnych spraw.
Zasady kąpieli leśnych
Prowadząc kąpiel leśną, zwracam szczególną uwagę na kilka zasad, które według mnie są kluczowe, aby spotkanie mogło odbyć się w sprzyjających dla wszystkich warunkach. A są to:
- Dobrowolność, które u mnie oznacza „wszystko możesz, nic nie musisz”. Jeśli coś Cię nie karmi, nie brnij w to. To chwila dla Ciebie i Twojego dobrego samopoczucia. Tutaj naprawdę nie musisz spełniać niczyich oczekiwań.
- Poufność – podczas kąpieli leśnych uczestnicy mogą doznawać różnych emocji i przeżyć. Wszystko, co się dzieje, pozostaje między nami i lasem.
- Brak ocen – jako gatunek mamy tendencje do oceniania książki po okładce, jedzenia po zapachu (choć to wcale nie jest takie złe), człowieka po ubraniu, a siebie po emocjach. Nierzadko karcimy się wewnętrznie za swoje odczucia, czy myśli. Podczas kąpieli leśnej nie ma miejsca na oceny. Ani siebie, ani innych. To odpowiednia chwila, aby zauważyć, co nami kieruje i zaopiekować się tym uczuciem.
- Brak pośpiechu – choć zawsze są ustalone jakieś ramy czasowe spaceru, pilnuję, aby każdy, kto bierze udział w kąpieli leśnej ze mną, miał możliwość zaczerpnąć dokładnie tyle, ile potrzebuje, bez lęku, że nie zdąży.
- Brak elektroniki – żyjemy w czasach, w których telefony, maile i powiadomienia praktycznie kierują naszym życiem. Las jest wolny od przymusu, presji i pośpiechu.
Ponadto głównie zalecam otwartość na nowe doznania, przeżycia, emocje i refleksje. Jeśli idziesz na kąpiel leśną z nastawieniem, że już nic Cię w życiu nie zaskoczy, prawdopodobnie tak będzie. Jeśli podejdziesz do tego z ciekawością zaskoczyć może Cię wiele.
Kąpiel leśna z przewodnikiem
Na kąpiel leśną z przewodnikiem warto wybrać się przynajmniej raz. Poza praktyczną rolą przewodnika, który dba o wybór właściwego miejsca, zna teren oraz daje poczucie bezpieczeństwa, jest jeszcze istotna kwestia wprowadzenia uczestników w odpowiedni nastrój. Przewodnik projektuje trasę oraz zaproszenia, dzięki którym łatwiej jest wejść w relację z naturą. Czuwa nad tempem oraz dba o to, aby cały czas pozostać w „trybie uważności”. Taki spacer leśny w towarzystwie przewodnika zwykle jest bardzo ciekawym, a nie rzadko również emocjonującym i duchowym przeżyciem. Aby przebywanie w naturze miało na nas długotrwały dobroczynny wpływ, warto robić to regularnie. Przynajmniej raz w tygodniu przez dwie godziny lub krócej, ale codziennie. I choć niewątpliwie kąpiel leśna z przewodnikiem ma ogromne zalety, to z dobrodziejstwa natury możesz korzystać samodzielnie bez obaw, że coś zrobisz źle.
Kąpiele leśne bez przewodnika
Jak to zrobić? Idź do parku, lasu, nad wodę i nic nie oczekuj. Nie dawaj sobie trudnych tematów do przemyślenia. Pobądź z naturą jak z kimś sobie bliskim. Zaangażuj się w tę wizytę. Poczuj zapach otoczenia, dotknij kory drzewa, zielonego mchu lub suchych liści. Na miejsce, w którym może jesteś setny raz, spójrz, jak pierwszy raz w życiu. Zaciekaw się. Jeśli chcesz, skorzystaj z poniższego zaproszenia, które możesz zrealizować, będąc następnym razem w lesie lub w parku. „Dotknij z uwagą i delikatnością jednej dowolnej rzeczy, jaką znajdziesz w swoim otoczeniu. Zauważ jej kształt, strukturę, temperaturę. Co jeszcze zwraca Twoją uwagę? Poświęć na to 10-15 minut lub dokładnie, tyle ile potrzebujesz.” To prosta, ale bardzo skuteczna praktyka, która pozwoli Ci poczuć namiastkę kąpieli leśnej i odnaleźć harmonię w danej chwili.
Kąpiele leśne to nie tylko modny trend, ale przede wszystkim wartościowy i prosty sposób dbania o siebie i swoje zdrowie. Mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu kiedy, doczekamy się, że podobnie jak w Japonii, i u nas kąpiele leśne będą częścią Narodowego Programu Zdrowia. Dlatego zachęcam wszystkie kobiety (i nie tylko) do eksperymentowania z tą praktyką i odkrywania, jak wiele może nam dać kontakt z naturą.
Autor: Renata Cichoń – certyfikowana Przewodniczka Kąpieli Leśnych. Posiada kurs pierwszej pomocy, pierwszej pomocy psychologicznej oraz mindfulness. Jest przewodniczką nie tylko po lesie, ale również po towarzyszących podczas spaceru emocjach. Zadba o Twoje dobre samopoczucie, a przede wszystkim o głębokie połączenie z Naturą, zapraszając Cię do aktywności, które rozbudzą zmysły. Pokazuje, jak być w lesie nie tylko ciałem, ale również duchem.
Miejsca w sieci: