Jak rozwój zawodowy wpływa na naszą karierę?

You are currently viewing Jak rozwój zawodowy wpływa na naszą karierę?

Żyjemy w czasach, gdzie kluczowym zasobem, który podnosi naszą konkurencyjność, jest zasób wiedzy. Osoby, które podnoszą swoje kwalifikacje, są zmotywowane i cechują się otwartością na zmiany, są dużo bardziej pożądani na rynku pracy. Zdobywanie kompetencji powinno stać się priorytetem dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę.

 

Satysfakcja z pracy a rozwój zawodowy

Pragniemy czuć satysfakcję z wykonywanej pracy, ale czym tak naprawdę jest ta satysfakcja? Definicji może być mnóstwo. Wszystko będzie zależało od naszych planów, celów, potrzeb, środowiska pracy, a także oczekiwań. Jej osiągnięcie jest kluczowe z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim przekłada się to na efektywniejsze wykonywanie przez nas obowiązków oraz ma to znaczny wpływ na jakość naszego życia. Pracy poświęcamy znaczną część dnia, nic więc dziwnego, że dążymy do tego, by był to jak najbardziej zadowalający i efektywnie wykorzystany czas. Podobnie jak w przypadku tego pojęcia, równie ciężko jest znaleźć jedną definicję rozwoju zawodowego. Ten termin również można rozpatrywać na kilku różnych poziomach. Jednak bez rozwoju zawodowego ciężko jest osiągnąć upragnioną satysfakcję z pracy. Poczucie satysfakcji bardzo często leży w naszych rękach, a rozwój zawodowy idzie w parze z planowaniem naszej kariery zawodowej. Skuteczne planowanie kariery na współczesnym rynku pracy wymaga gotowości do częstej modyfikacji.

 

Jakie korzyści przynosi planowanie kariery?

Doświadczenie pozwala mi na stwierdzenie, że wielu ludzi nie planuje swojej kariery. Żyje z narzuconymi przez społeczeństwo celami, które często są sprzeczne z ich nieznanymi wartościami. Weryfikacja swoich potrzeb i wartości jest bardzo ważna, ponieważ ich znajomość daje nam szansę na poczucie spełnienia. Mamy dzięki temu szansę na budowanie swojej pozycji zawodowej, bo wiemy, czego chcemy i dlaczego. Sprawdź sama.

 

Praca i biznes – zaplanuj swoją karierę

Weź kartkę i długopis i wypisz 8 swoich wartości. Co jest dla Ciebie najważniejsze? Jakie wartości są kluczowe? Czym kierujesz się w swoim życiu? To pozwoli Ci sprawdzić swoje priorytety i wskaże obszary do rozwoju. Nie da się oddzielić życia zawodowego od prywatnego. Często niezadowolenie z pracy, poczucie frustracji, niska pensja wpływają na nasze życie prywatne. Kiedy wskażesz swoje 8 wartości, narysuj koło i podziel na 8 części. Umieść swoje wartości na kole, możesz to zrobić zgodnie ze wskazówkami zegara, zaczynając od tej najważniejszej wartości. Potem zastanów się nad każdą z nich i określ, na ile jesteś z nich zadowolona w skali od 1-10. Jeden to najmniej a 10 – to stan idealny. To Twoje koło życia, świetne narzędzie coachingowe, które wskazuje Twoje priorytety.

 

Dlaczego planowanie kariery powinno nas interesować?

Bo to nasza kariera. Utarte schematy, rutyna, poczucie komfortu, to wszystko może się wydawać wygodne. Jednak ta wygoda trzyma nas w miejscu. Zdarza się, że przyczyną takiego zastoju jest niska samoocena, strach przed porażką i opinią ze strony środowiska, przekonanie o braku kompetencji. Często dopiero w momencie kryzysu, wypalenia zawodowego, niskiego wynagrodzenia czy utraty pracy zaczynamy myśleć o swojej karierze zawodowej.

Planowanie swojej kariery to nic innego, jak nieustanny rozwój. Jeżeli dzisiaj nie zaplanujesz swojego rozwoju, za jakiś czas możesz mieć trudności na rynku zawodowym. Dlaczego? Współczesny rynek pracy bardzo szybko się zmienia, stawia przed pracownikami oraz pracodawcami wiele wyzwań. Aby dostosować się do tych zmian, pracownicy potrzebują wypracować w sobie pewne kompetencje, które wcześniej nie były wymagane. To przede wszystkim otwartość na zmiany, zdolność adaptacji, kreatywne myślenie, chęć poznawania nowych możliwości oraz przedsiębiorczość.

Rozwój zawodowy jest istotny nie tylko w celu osiągnięcia wyższego poziomu wynagrodzenia. Przede wszystkim dzięki niemu zyskujemy większą pewność siebie i coraz to wyższe kompetencje, a co za tym idzie – większą świadomość i satysfakcję. To właśnie Twoje kompetencje często stanowią ofertę dla pracodawcy, mają wpływ na Twoją cenę i rolę, jaką pełnisz w danej firmie. Często to one są kryterium zatrudnienia, awansu, czy podwyżki. Ich rozwój pomaga osiągać zamierzone cele.

 

Jak zaplanować rozwój kariery zawodowej?

Znasz już swoje wartości i masz swoje koło życia. Kolejnym krokiem jest analiza obecnej sytuacji zawodowej i jej ocena. W trakcie konsultacji z doradztwa zawodowego często rozmawiam z ludźmi, którzy chcą ruszyć z miejsca, zaplanować swoją karierę zawodową, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać. Zastanów się, co chcesz robić i czy aktualne stanowisko pracy daje Ci możliwość rozwoju. Możesz zacząć od odpowiedzi na pytania: Jaki jest mój cel pracy na danym stanowisku? Co mnie motywuje i demotywuje w mojej pracy? Jeżeli okaże się, że w obecnej pracy brakuje Ci perspektyw rozwoju, sprawdź, jakie kompetencje możesz przenieść na inne stanowisko lub podobne, ale już w innej firmie. Tak szybkie zadanie pozwoli Ci wziąć odpowiedzialność za swój rozwój zawodowy.

Bardzo pomocne w takiej analizie jest zmapowanie swoich kompetencji, czyli wiedzy, doświadczenia, umiejętności i postawy. To taki przegląd zawodowy. Spisz wszystko: co do tej pory robiłaś? Jakie posiadasz umiejętności? Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami. Przypomnij sobie, jak poradziłaś sobie w ciężkiej sytuacji zawodowej. Może któreś z zadań sprawiły Ci większą satysfakcję? Tutaj się nie ograniczaj — dzięki temu zwiększasz swoje poczucie kontroli nad sytuacją zawodową, szybciej zareagujesz na zmiany oraz łatwiej zaplanujesz swój rozwój i określisz cel zawodowy.

Kolejnym krokiem będzie zaplanowanie działania. Wyznacz cel, który chcesz osiągnąć w najbliższej przyszłości. Jeżeli potrzebujesz nabyć nowe kompetencje — zapisz się na kurs, szkolenie lub skorzystaj z darmowej wiedzy, której jest teraz bardzo dużo w literaturze i w Internecie. W wyznaczeniu celu może pomóc metoda SMART, według której cel powinien być: S — Sprecyzowany, M — mierzalny, A — ambitny, R — realny, T — terminowy, określony w czasie. Przygotuj plan i harmonogram działania. Pamiętaj, że na efekty trzeba czasami poczekać. Efektywny rozwój zawodowy, to często długotrwały proces. Jeśli cel zostanie dobrze wyznaczony, łatwiej będzie monitorować postępy.

Jeśli nie wiesz, czego chcesz, kim jesteś i jakie posiadasz zasoby, trudno będzie Ci odnaleźć się na współczesnym rynku pracy. Czas dotarcia do satysfakcjonującego miejsca zależy od punktu, z którego dzisiaj startujesz.

 

Paulina Bochnak — dyplomowana doradczyni zawodowa, certyfikowana doradczyni kariery.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.