Filtry SPF niezbędne w codziennej pielęgnacji

You are currently viewing Filtry SPF niezbędne w codziennej pielęgnacji

Większość osób stosuje kremy z filtrem SPF wyłącznie latem lub podczas wakacji – tych zagranicznych czy spędzanych nad polskim morzem. A to duży błąd! Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego stosowanie kosmetyków z filtrami SPF jest niezbędne niezależnie od pory roku.

Czy tylko latem promieniowanie UV jest szkodliwe?

Promieniowanie UV jest obecne przez cały rok, nawet zimą oraz w dni pochmurne. Dlatego kremy z filtrami powinniśmy stosować cały rok, nie tylko podczas wakacji. Większość kosmetyków do twarzy posiada już niski filtr SPF (zazwyczaj SPF 15-25), ale jest on zbyt małe, by zabezpieczyć skórę. Dlatego niezależnie od pory roku powinniśmy stosować krem ochronny z SPF 30 lub 50.

Kiedy nakładać filtry SPF

Kobiety, które nie wykonują makijażu, na co dzień powinny aplikować krem z SPF 50 po porannej pielęgnacji, tzn. demakijażu, tonizacji, nałożeniu serum i kremu pielęgnacyjnego. Wykonując pełen makijaż, również stosujemy krem SPF w tym momencie. Po odczekaniu 5-10 minut, aż wszystkie produkty dobrze się wchłoną, możemy zaaplikować podkład oraz kolejne produkty do wykonania makijażu. Krem ochronny SPF powinno się reaplikować kilkukrotnie w ciągu dnia, co około 2-3 godziny – jest to jednak niemożliwe, jeśli mamy pełen makijaż.

Ponowna aplikacja filtrów SPF przy pełnym makijażu

Jak w takim razie reaplikować filtr SPF, gdy mamy pełen makijaż? W tym celu świetnie sprawdzają się kosmetyki takie jak pudry czy mgiełki z filtrem SPF 50. Nie pozostawiają uczucia lepkości na skórze oraz szybko się wchłaniają. Na rynku jest mnóstwo produktów tego typu produktów, najlepiej dopasować je do swoich potrzeb i preferencji. Zachęcamy również do artykułu pt.: Czy wiesz, jaki powinien być makijaż latem?

Różne rodzaje promieniowania UV a skóra

Wyróżniamy kilka rodzajów promieniowania ultrafioletowego:

  • UVA – o długości fali 320-400 nm
  • UVB – o długości fali 280-320 nm
  • UVC – o długości fali 100-280 nm

Im krótsza długość fali, tym większa energia promieniowania, oznacza to, że promieniowanie UVA jest dla nas najbardziej szkodliwe.

Promienie UVA – wpływ na skórę

Promieniowanie UVA stanowi około 95% promieniowania słonecznego i przenika przez chmury, mgłę, wodę, szyby i ubranie, zatem jesteśmy na nie narażeni właściwie przez cały czas. Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za:

  • Przyspieszone starzenie się skóry, gdyż uszkadza kolagen i elastynę.
  • Tworzenie wolnych rodników
  • Problemy z pigmentacją i przebarwieniami.
  • Nietolerancję na słońce, powodującą zaczerwienie i swędzenie skóry.
  • Zwiększenie ryzyka chorób nowotworowych skóry.

Promieniowanie UVB – wpływ na skórę

Promieniowanie UVB Stanowi jedynie 5% całego promieniowania ultrafioletowego, które dociera do naszej skóry. Jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne i jest główną przyczyną raka skóry.

Promieniowanie UVC – wpływ na skórę

Promieniowanie UVC jest najkrótsze ze wszystkich rodzajów promieniowania UV, ale jest również najmniej powszechne w środowisku naturalnym, a także silnie pochłaniane przez atmosferę, dlatego nie dociera do powierzchni Ziemi. Jego źródłami na naszej planecie są sztuczne źródła wytwarzane przez człowieka takie jak promienniki elektryczne (świetlówki UVC, lampy rtęciowe średnioprężne, lampy ksenonowe, a ostatnio źródła LED).

Promieniowanie HEV – wpływ na skórę

Wyróżniamy jeszcze promieniowanie HEV, o którym mówi się dopiero od kilku lat, dlatego jeszcze wiele osób nie zdaje sobie sprawy o jego wpływie na skórę. Promieniowanie HEV, znane również jako światło niebieskie, to światło o długości fali 435-500 nm. Jego źródłem jest nie tylko słońce. Emitują je także ekrany urządzeń elektronicznych (monitory, tablety, smartfony), a także sztuczne oświetlenie (zwłaszcza żarówki LED).

Negatywne skutki promieniowanie HEV:

  • Suchość oczu, pogorszenie ostrości widzenia, a nawet zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.
  • Stres oksydacyjny. Wolne rodniki powodują uszkodzenie warstwy ochronnej skóry oraz włókien kolagenu i elastyny. W efekcie skóra staje się sucha, wiotka, a zmarszczki bardziej widoczne.
  • Digital-aging (cyfrowe starzenie), czyli starzenie spowodowane wpływem urządzeń elektronicznych.
  • Zaburzenie produkcję melatoniny, przez co mogą nastąpić problemy z zasypianiem.

Jak się zabezpieczyć przed promieniowaniem?

Zaopatrz się w specjalistyczne okulary blokujące niebieskie światło monitorów – jest to koniecznością, jeśli pracujesz przy komputerze, nawet jeśli nie masz wady wzroku. Chroń skórę przed intensywnymi promieniami słońca – noś odzież i okulary przeciwsłoneczne, a w miarę możliwości pozostań w cieniu. Każdego dnia, także zimą i w pochmurne dni nakładaj na skórę krem z filtrem zawierający SPF co najmniej 30, który zapewni szerokie spektrum ochrony. Nie zapominaj o jego ponownej aplikacji co 2-3 godziny.

Katarzyna Łokietek

Autor: Katarzyna Łokietek – wizażystka i technik usług kosmetycznych z 10-letnim doświadczeniem. Swoją wiedzę zdobywam na licznych szkoleniach, webinarach oraz targach branżowych. Prowadzę gabinet kosmetyczny w Świętochłowicach, w którym zajmuję się makijażami okazjonalnymi, zabiegami pielęgnacyjnymi twarzy oraz makijażem permanentnym.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.