Makijaż latem powinien być lekki i nieobciążający skóry, a także trwały, aby nie spłynął z twarzy pod wpływem wysokich temperatur. Lato nie sprzyja makijażowi i trudno jest utrzymać go w ryzach przez cały dzień. Na udany, trwały makijaż na lato składa się kilka czynników. Podstawą są dobrej jakości kosmetyki, ale równie ważna jest technika ich nakładania, akcesoria oraz… stan Twojej skóry.
Spis treści
5 zasad trwałego makijażu
1. Odpowiednie przygotowanie skóry
Podstawa to wypielęgnowana i nawilżona skóra. Poniżej przedstawiam 5 podstawowych kroków świadomej i prawidłowej pielęgnacji, które pomogą poprawić wygląd i utrzymać skórę w doskonałej kondycji.
- Oczyszczanie produktem z użyciem wody, który został dopasowany do rodzaju i potrzeb Twojej skóry
- Tonizowanie – jest drugim, ale nie mniej ważnym krokiem pielęgnacyjnym. To zabieg, który ma na celu przywrócić skórze naturalny dla niej poziom PH a wynosi ono ok. 5. W ten sposób zapobiegamy namnażaniu się na powierzchni twarzy drobnoustrojów i bakterii. Tonik zapewnia również lepsze wchłanianie produktów do pielęgnacji.
- Nawilżanie – to niezbędny element pielęgnacji w drodze do zdrowej i pięknej skóry. Ma ogromne znaczenie i wpływ na trwałość makijażu. Najlepiej używać lekkich, szybko wchłaniających się formuł.
- Złuszczanie martwego naskórka – peeling skóry systematycznie wykonywany (proponuję jeden raz w tygodniu) eliminuje martwe komórki naskórka, wygładza, pomaga w walce z przebarwieniami, pobudza mikro cyrkulację, dzięki której skóra wygląda na zdrowszą i pełną blasku. Nagromadzony naskórek nie wpływa dobrze na efekt końcowy makijażu.
- Ochrona – stosowanie filtrów chroni przed fotostarzeniem i poparzeniem słonecznym.
2. Baza pod podkład
Baza pod podkład powinna być niekomedogenna (to oznacza, że nie zapycha porów). Pozwala skórze oddychać. Powinna stanowić idealne podłoże dla nieskazitelnej aplikacji podkładu, który dłużej utrzymuje się na skórze i poprawia swoje działanie. Baza powinna wygładzać i poprawiać wygląd skóry oraz posiadać składnik, który pochłania nadmiar wydzielanego przez skórę sebum.
3. Podkład matujący
Podstawą schludnego i trwałego makijażu jest podkład. Powinien być idealnie dobrany nie tylko kolorystycznie, ale również pod kątem formuły, konsystencji i krycia. Wg zasady „mniej znaczy więcej” dobrze jest aplikować cienką warstwę podkładu w płynie, aby nie czuć nadmiaru produktu na skórze oraz by zachować jak najbardziej naturalny wygląd. Krycie można budować, aplikując kolejną warstwę. Podkład powinien być produktem oil free o lekkiej i niekomedogennej formule. Ma zapewniać gładkie, matowe wykończenie, bez efektu maski i świecenia się.
Ważne: przed aplikacją podkładu wklep w oczyszczoną buzię lekki krem nawilżający. Między aplikacją kremu a podkładu odczekaj minimum kilka minut, aby kosmetyk zdążył się wchłonąć. Warto zwrócić uwagę na sposób aplikacji — proponuję zastosować odpowiedni beauty blender lub pędzel dla lepszego wtłoczenia produktu w skórę, a tym samym lepszej trwałości makijażu. Jeśli używasz gąbeczki, zwilż ją wodą i wyciśnij. Aplikacja podkładu odpowiednim pędzlem jest szybka i wygodna, kosmetyk rozprowadza się łatwo i dokładnie. Pracuj od środka do zewnętrznej krawędzi twarzy. Koniecznie pamiętaj o linii żuchwy. Dobrej jakości pędzel nie pochłania produktu, łatwo jest go utrzymać w czystości – wystarczy umycie włosia w delikatnym szamponie, płynie micelarnym lub antybakteryjnym mydle.
4. Puder sypki
Do tego celu bardzo dobrze sprawdzi się transparenty puder sypki, który będzie wyglądał na skórze naturalnie, a jego formuła będzie jedwabiście miękka. Tworzy czyste, naturalne wykończenie, nie osadza się w porach i zmarszczkach. Najlepiej aplikować go dużym, miękkim, puchatym pędzlem do pudru. Ważne: jeśli masz tłustą cerę, która bardzo szybko “wyświeca się” w strefie T, użyj bibułek matujących zbierających nadmiar sebum, dzięki którym zniwelujesz błyszczenie się skóry bez szkody dla makijażu.
5. Korektor pod oczy
Okolica oka wymaga traktowania z wyjątkową troską, gdyż jest 7 razy cieńsza od skóry twarzy. Stosuj lekkie korektory pod oczy, które przepięknie rozświetlą okolice wokół oczu, rozjaśnią sińce i skorygują mankamenty w postaci drobnych linii zmarszczek. Dobrej jakości korektor nie może rolować się w zakamarkach, powinien — podobnie jak podkład — zespolić się z cienką skórą pod okiem.
Mam ogromną nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w wykonaniu i utrzymaniu pięknego, świeżego wyglądu przez cały dzień. Z branżą beauty jestem związana od 3,5 roku. Na co dzień inspiruję kobiety do dbania o skórę w sposób świadomy. Tworzę spersonalizowane systemy pielęgnacyjne szczególnie dla Pań 30+. Podczas warsztatów uczę kobiety, jak samodzielnie wykonać odmładzający makijaż, w którym czują się zawsze pięknie i kobieco.