Oto 7 codziennych rytuałów wdzięczności, które przemienią Twoje życie. To proste praktyki wdzięczności, które możesz wdrożyć, aby codziennie doceniać piękno życia, poczuć się bardziej spełnioną i szczęśliwą kobietą.
Czy czujesz czasami, że codzienny pęd życia pozbawia Cię radości z tego, co masz? Czy pragniesz znaleźć więcej spokoju i poczucia spełnienia w życiu? Czy nie jesteś w pełni usatysfakcjonowana z tego, kim jesteś i co posiadasz, a w zamian za to, skupiasz całą swoją uwagę na tym, czego Ci brakuje? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś „tak”, to praktyka wdzięczności może być kluczem do wprowadzenia pozytywnych zmian w Twoim życiu i wypełnienia tego uczucia (trudnej do zdefiniowania) pustki.
Spis treści
Czy potrzebujesz więcej wdzięczności w życiu?
Gdybyś spojrzała na siebie z boku, to zapewne stwierdziłabyś, że niby masz wszystko, czego Ci potrzeba (z wyjątkiem kilku niespełnionych marzeń), a jednak nie odczuwasz pełnej satysfakcji z życia… Dlaczego? Też się nad tym kiedyś zastanawiałam. Postanowiłam znaleźć tego przyczynę i konkretne rozwiązanie. Pewnie już wiesz, jakie rozwiązanie mam na myśli, bo właśnie czytasz o tym ten artykuł. Jeśli więc jeszcze nigdy nie praktykowałaś wdzięczności albo znasz ją tylko z teorii, to sprawdź, czy przypadkiem to nie ona okaże się tym brakującym elementem Twojego życia. W tym celu przetestuj przynajmniej jedną z poniższych praktyk przez tydzień i zaobserwuj, jak zmieni się Twoje życie.
Czym jest wdzięczność?
Wdzięczność to niezwykle uskrzydlające uczucie i jednocześnie świadome działanie polegające na docenianiu pozytywnych aspektów życia. To stan umysłu, który skupia się na dostrzeganiu dobra w codziennych doświadczeniach oraz na okazywaniu uznania zarówno za małe, jak i duże rzeczy, które nas spotykają. Wyraża się ją w słowie: „dziękuję”, ale też w wewnętrznie przeżywanej akceptacji połączonej z radością i zaufaniem, że wydarzenie, rzecz lub osoba będąca powodem do wdzięczności jest niezwykłym darem, błogosławieństwem, które jako istota możesz doświadczyć.
Dlaczego warto praktykować wdzięczność?
Praktykowanie wdzięczności pomaga nam nie tylko cieszyć się chwilą obecną, ale także budować trwałe i pozytywne nastawienie do życia. Nie ma co ukrywać: nasze ciało czuje i zachowuje się tak, jak dyktują mu to myśli w głowie. A kto ma największy wpływ na nasze myśli? My! W pełni zarządzamy swoim umysłem. Poprzez regularne wyrażanie wdzięczności, zakodowujemy w nim pozytywne zmiany: poprawia się nasze samopoczucie, zwiększa poczucie spełnienia, a stres redukuje. Lepiej śpimy i wstajemy z radością, gdyż witamy kolejny dzień, w którym dane jest nam żyć i zbliżać się do zamierzonych celów. Nie wszyscy mają dzisiaj taką szansę, a Ty akurat jesteś jedną z tych 8 miliardów szczęśliwych osób.
Wdzięczność motywuje nas do działania. Mamy ochotę dzielić się nią i śmielej stawiać czoła wyzwaniom. Jesteśmy bardziej pewne siebie, bo nastawiamy się na pozytywny (a przynajmniej nie na katastroficzny) rozwój wydarzeń, dzięki czemu chętniej decydujemy się na próbowanie nowych rzeczy i z łatwością wchodzimy w interakcję z ludźmi o podobnych przekonaniach. Zyskujemy większą wiarę w swoją sprawczość, zdobywamy zaufanie do siebie i do życia, że prowadzi nas dokładnie tak, jak jest nam to pisane. Jesteśmy wdzięczne za każdą lekcję, która z pewnością przyda się w przyszłości, bo przecież nic nie spotyka nas bez przyczyny…
7 codziennych rytuałów wdzięczności
Zobaczysz sama, jaka prosta jest praktyka wdzięczności! To jedna ze skuteczniejszych metod na poprawę jakości życia. Przedstawiam Ci siedem codziennych rytuałów wdzięczności, które osobiście stosowałam. Życzę Ci, żeby pomogły Ci tak, jak było to w moim przypadku.
Rytuał 1: Poranny dziennik wdzięczności
Rozpocznij każdy dzień, zapisując trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Może to być fakt, że spałaś w wygodnym łóżku, za oknem jest piękna pogoda, wypiłaś swoją ulubioną kawę… Ta praktyka pomaga nastroić umysł na pozytywne myślenie od samego rana, co wpłynie na resztę dnia. Swoje poranne powody do wdzięczności zapisuj w dzienniku lub zeszycie. Nie zajmie Ci to dłużej niż 5 minut. Pytania, które mogą Ci pomóc:
- Jaka była moja pierwsza pozytywna myśl po przebudzeniu?
- Co sprawiło, że poczułam się dobrze dzisiaj rano?
- Co mnie dzisiaj ucieszyło, czego nie było wczoraj?
Rytuał 2: Wdzięczność w ruchu
Połącz wdzięczność z aktywnością fizyczną. Podczas spaceru, biegu czy na koniec treningu, pomyśl przez chwilę o rzeczach, za które jesteś wdzięczna. Zainspiruj się tym, co widzisz dookoła: ludzie, natura czy sama okoliczność, że jesteś na tyle sprawna, że możesz ćwiczyć. Już sama aktywność fizyczna pomaga uwalniać endorfiny, a wdzięczność dodatkowo wzmocni te pozytywne emocje.
Rytuał 3: Codzienne afirmacje wdzięczności
Codzienne afirmacje wdzięczności polegają na powtarzaniu pozytywnych stwierdzeń dotyczących rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Ta praktyka pomaga wzmocnić optymistyczne myślenie, zwiększyć poczucie wartości i wyprzeć niewspierające przekonania na dany temat. Sformułuj kilka swoich afirmacji w pierwszej osobie liczby pojedynczej, w czasie teraźniejszym (jakby już się spełniły), ale przede wszystkim tak, aby miały dla Ciebie znaczenie i budziły dobre emocje np.: „Jestem wdzięczna za zdrowie i każdą komórkę mojego ciała, która nieustannie się regeneruje”, „Jestem wdzięczna za wszelkie dobre rzeczy, ludzi i sytuacje, które pojawiają się każdego dnia”. Naprawdę poczuj przypływ tych emocji, które wzbudzają w Tobie te słowa, całą sobą poczuj, że jest to prawda! Powtarzaj je codziennie rano lub przed snem, patrząc na siebie w lustrze — najlepiej, jeśli połączysz to z poranną lub wieczorną pielęgnacją twarzy, bo pomoże Ci to w utrzymaniu systematyczności.
Rytuał 4: Medytacja wdzięczności
Medytacja to stan, w którym jesteś zrelaksowana, ale jednocześnie czujna i skupiona na swojej intencji medytacji. W tym przypadku będzie to odczuwanie wdzięczności. Tworząc sobie komfortowe warunki, w których „wyciszysz” świat zewnętrzny i skupisz się na swoich odczuciach z ciała, myślach i intencji wdzięczności sprawisz, że powody do bycia wdzięczną będą same do Ciebie napływać. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i wsłuchaj się w oddech. Po chwili zasiej intencję („Jestem wdzięczna za…”) i ufając swojej intuicji, nie poddając tego żadnej ocenie, wsłuchaj się w odpowiedzi, które do Ciebie napłyną. Pozwól sobie na odczucie pięknych emocji w związku z tymi wszystkimi powodami do wdzięczności, które wybrzmią w Twojej głowie lub na głos. Wybierz swój odpowiedni moment dnia na medytację i rób to wtedy, gdy nie czujesz zbytniej presji czasu.
Rytuał 5: Wieczorna refleksja
Przed snem, gdy będziesz już wygodnie leżała w łóżku, przypomnij sobie trzy rzeczy z minionego dnia, za które jesteś wdzięczna. Jeśli chcesz, możesz zapisać je w swoim dzienniku lub w zeszycie. Dlaczego nie w telefonie? Żeby światło niebieskie nie stymulowało Twojego mózgu i nie dawało sygnału, że masz się na nowo rozbudzić oraz żeby nie kusiło Cię, aby sprawdzić jeszcze social media. Taka wieczorna praktyka wdzięczności połączona z refleksją, pomoże Ci zakończyć dzień pozytywnie i wpłynąć na jakość Twojego snu. Można to porównać do słuchania bajki na dobranoc ze szczęśliwym zakończeniem.
Rytuał 6: Słoik wdzięczności
Regularnie zapisuj na małych karteczkach rzeczy, za które jesteś wdzięczna i wrzucaj je do słoika. Z dnia na dzień zobaczysz, jak Twój słoik wypełnia się nowymi powodami do wdzięczności, co pomoże Ci ją wizualnie zobrazować nie tylko jako myśl, ale jako namacalną rzecz, którą posługujesz się w życiu. Gdy będziesz miała gorszy dzień i poczujesz się smutna, sięgnij po karteczki, wylosuj jedną i przeczytaj na głos. Na nowo przeżyjesz dobre emocje związane z tym, co zostało tam zapisane i przypomnisz sobie tę chwilę.
Rytuał 7: Wdzięczność wobec samej siebie
Potrafimy podziękować obcej osobie, a jak często dziękujemy sobie samej? Praktyka wdzięczności wobec siebie jest równie ważna, jak okazywanie wdzięczności innym. To, co mówimy do siebie, ma duże znaczenie, bo umysł ma w zwyczaju traktować każde słowa czy myśli, jak prawdę. Dlatego do swojej porannej lub wieczornej praktyki albo do dowolnego rytuału z listy powyżej dodaj rzeczy, za które jesteś wdzięczna w sobie – mogą to być Twoje cechy charakteru, osiągnięcia czy małe sukcesy dnia codziennego. Ta praktyka odegrała ważną rolę w budowaniu mojej samoakceptacji i pozytywnego obrazu siebie, co jest kluczowe do wzmacniania zdrowego poczucia własnej wartości. Jeśli ten aspekt dotyczy również Ciebie, to masz w rękach proste narzędzie, dzięki któremu zaczniesz rozwijać dobrą relację ze sobą. Zwiększysz także świadomość swojej wewnętrznej siły, sprawczości i równowagi emocjonalnej.
Praktykowanie wdzięczności – zakończenie
Codzienne praktykowanie wdzięczności przynosi ogromne korzyści dla poczucia spełnienia, wewnętrznej harmonii i zdrowia psychicznego. Pomaga doceniać piękno życia, buduje pozytywne relacje — ze sobą samą i ze światem — poprawia samopoczucie i umożliwia docenienie tego, jakie jesteśmy i jak dużo już posiadamy: z rzeczy materialnych i niematerialnych. Zachęcam Cię do wdrożenia tych rytuałów we własne życie i odkrycia ich mocy. Być może to właśnie wdzięczność jest Twoim brakującym elementem w życiu zdominowanym przez presję czasu, stres i myśli o tym, jak wiele Ci jeszcze brakuje do pełni szczęścia. A to szczęście już tu jest: jest w Tobie, w tym, jaka jesteś, w ukochanej osobie obok, w Twoim całym dniu i w tym, co sprawiło, że dotarłaś do tego momentu w swoim życiu. Wystarczy, że przyjrzysz się sobie dokładniej i poruszysz swój mięsień wdzięczności. Trenuj go regularnie, a stanie się silniejszy, niż myślisz!
Autorka: Katarzyna Zegar — Mentorka Spokoju, twórczyni internetowa, autorka Same Miłe Rzeczy Podcast — kanału YouTube z medytacjami i relaksacjami prosto z serca. Pomagam zamienić chaos w spokój i poczuć się bardziej tu i teraz. Inspiruję do dokonania wewnętrznej zmiany i życia w harmonii, dzięki zrozumieniu siebie.
Miejsca w sieci: