Warsztaty teatralne: jak zwiększyć pewność siebie poprzez zabawę w teatr?

You are currently viewing Warsztaty teatralne: jak zwiększyć pewność siebie poprzez zabawę w teatr?

Pewien znany socjolog, Erving Goffman, żyjący w XX wieku stworzył teorię mówiącą, że właściwie całe nasze życie jest teatrem. Wcielamy się na co dzień w różne role, bierzemy udział w różnych scenach czy przebieramy się w przeróżne stroje. Skoro więc całe nasze życie jest już tym objęte, to rozpoczęcie zabawy z teatrem w sposób, w jaki jest nam to najbardziej znane, nie wydaje się tak odległe. Największym wyzwaniem wydaje się więc pokonanie własnych barier i zahamowań, które nas powstrzymują przed odważnym wejściem w świat teatru. Jak zwiększyć pewność siebie poprzez zabawę w teatr?

W swoim życiu próbowałam wielu miejsc i sposobów grania amatorskiego – od szkolnego kabaretu, poprzez improwizację, formy parateatralne, aż po udział w różnych rodzajach spektakli teatralnych. Każde z tych doświadczeń wiele mi dało, chociaż było ciężko znaleźć w sobie odwagę, pewność siebie i przełamać się w swojej drodze na scenę. Co więc z tego wszystkiego wyniosłam?

Warsztaty teatralne – w czym pomogą?

Zalety teatru, jak sądzę, można by spokojnie wymieniać na wielu stronach. Chciałabym jednak skupić na tych spośród nich, które wydają mi się najistotniejsze. Wszelkiego rodzaju warsztaty teatralne pomagają wyrwać się z szarej codzienności, uciec od rutynowych obowiązków w domu czy w pracy. Niezwykle cenne są też kontakty z innymi osobami, współpraca z nimi i zawieranie bliższych znajomości. Dla mnie ogromną zaletą jest zdobywanie z czasem pewności siebie oraz poczucie, że się rozwijam i że mogę się realizować coraz pełniej i coraz ciekawiej. Nie mówiąc już o ćwiczeniu kreatywności, co jest niezwykle istotne w naszym życiu, a jednocześnie przyjemne. Jest to również doskonała forma poznawania oraz pogłębiania własnej ekspresji, testowania jej i rozwijania. Dla mnie teatr był przez długi czas sposobem ucieczki od trudnej rzeczywistości, możliwością „kreatywnego wyżycia się i spełnienia”. Pomógł mi podbudować własną samoocenę, jak i pewność siebie. Największą zaletą teatru jest chyba jednak to, że nagle do człowieka dociera, że można poznawać świat ludzkich myśli i emocji poprzez naprawdę dobrą zabawę.

Te dotychczasowe spostrzeżenia i doświadczenia, jakie zdobyłam, wykorzystuję na warsztatach teatralnych, które uruchomiłam na początku tego roku i obecnie współprowadzę. Tworzymy tam bezpieczną atmosferę, gdzie nasi uczestnicy mogą poczuć się swobodnie i testować możliwości własnej kreatywności oraz emocjonalnej i werbalnej ekspresji. Nie wymagamy od naszych nowych uczestników żadnych umiejętności wstępnych, staramy się po prostu zapewniać miejsce, w którym ci nowi adepci aktorstwa się rozwijają, doskonale się przy tym bawiąc.

Pomysły na zabawy z dziećmi i przyjaciółmi:

1. „Dwugłowy profesor” – dwie osoby siadają na krzesłach ustawionych naprzeciwko widowni złożonej z całej pozostałej grupy. Zadanie polega na tym, aby odpowiedzieć na pytanie zadane przez widownię. Wyzwanie leży w tym, że tytułowy „Profesor” posiada dwie głowy (reprezentowane przez owe dwie wybrane osoby siedzące na krzesłach) i każda z nich może mówić tylko jedno słowo podczas swojej kolejki. Zdania, tworzone w ten sposób słowo po słowie, mogą być totalnie abstrakcyjne i przez to mega zabawne, ważne jest jednak, by miały jakiś sens. To jest właśnie zadanie „dwugłowego profesora” kreowanego przez te dwie współpracujące ze sobą osoby.

2. Opowiadanie wspólnej historii – dobrze jest usiąść na podłodze w kółku lub przy stole, aby łatwiej było uzyskać jakąś kolejność uczestników. Opowiadamy historię i każda kolejna osoba coś do niej dodaje od siebie. W zależności od preferencji można ustalić, aby dodawany właśnie przez kolejnego uczestnika fragment opowieści był utworzony w formie pojedynczego słowa lub całego zdania.

3. „Nie moje ręce” – odgrywamy różne sytuacje przy pomocy dwóch osób. Jedna stoi w miejscu i ma za zadanie formułować swoją wypowiedź, jednocześnie poruszając mimiką twarzy, zaś druga stoi za nią i markuje ręce naszej podwójnej postaci, wystawiając je do przodu zza pleców tej pierwszej osoby. Można próbować gestykulować rękami zgodnie z tym, co mówi nasz partner ustawiony z przodu lub też obaj partnerzy mogą prowokować różne śmieszne sytuacje wynikające z zestawienia działań rzeczonej pary.

Powyższe ćwiczenia są przykładami zabaw, z jakimi można się spotkać podczas warsztatów teatralnych, a które spokojnie da się wykorzystać podczas towarzyskiego spotkania ze znajomymi lub jako pomysły na zajmujące spędzenie czasu z dziećmi. Doskonale rozwijają kreatywność, refleks i pomysłowość, a także zapewniają wiele śmiechu i radości. Każdą zabawę można dostosować do grupy, z którą będziemy prowadzić nasze spotkanie czy zajęcia.

A po więcej porad i artykułów zapraszamy na portal kobiet nowoczesnych e-Wenus.pl.

Justyna Kamińska: Studentka socjologii i współprowadząca warsztaty teatralne w Klubie Wrzeszczaka w Gdańsku.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.