Walencjańska horchata – orzeźwiający napój z orzechów tygrysich

You are currently viewing Walencjańska horchata – orzeźwiający napój z orzechów tygrysich

Zbliża się lato, a to oznacza, że mieszkańcy Walencji będą pijać pyszną horchatę. Ten orzeźwiający napój o wielu właściwościach odżywczych powstaje z orzechów tygrysich i podawany jest na zimno. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest horchata w Walencji i poznasz przepis na ten tradycyjny hiszpański napój orzeźwiający.

Co to jest horchata w Walencji?

Horchata jest orzeźwiającym napojem o niezwykłym smaku, który z Walencji w Hiszpanii rozprzestrzenił się na całym świecie. Choć oryginalne przepisy i smak może różnić się w zależności od kraju, w którym zostanie podana. Horchata to słodzony napój roślinny z dodatkiem namoczonych i zmielonych składników takich jak orzechy tygrysie, kwiaty, zbożna, nasiona czy owoce tropikalne. Nazwa ta pochodzi od łacińskiego słowa "hordeum", które oznacza jęczmień. Woda jęczmienna była powszechnie stosowanym napojem w czasach rzymskich. Już w średniowieczu przypisywano mu właściwości przeciwbólowe, podobno wpływa także na zwiększenie wydzielania mleka, dlatego szczególnie polecano go matkom w okresie karmienia piersią. Z biegiem czasu, popularne stały się inne napoje przyrządzane z różnych nasion lub orzechów, takich jak migdały. Ze względu na podobieństwo sposobu przygotowania tych napojów do wody jęczmiennej, wszystkie one nazywane były "horchatami". Według Królewskiej Akademii Językowej (RAE) "horchata to dowolny napój sporządzony z orzechów tygrysich lub innych owoców, rozgniecionych, wyciśniętych i zmieszanych z wodą i cukrem". Jednak w Walencji horchata powstaje z orzechów tygrysich, które są ważnym składnikiem tego napoju.

Historia horchaty

Historia tego pysznego napoju sięga początków starożytności, gdzie "horchata de chufa" powstawała z mielonych orzechów tygrysich. Powstał on prawdopodobnie około 2400 roku p.n.e. i stał się popularnym napojem chłodzącym na bazie wody jęczmiennej, który obniżał temperaturę ciała w upalne dni. W VIII wieku Maurowie spopularyzowali horchatę w Hiszpanii względu na właściwości zdrowotne. Dziś znanych jest mnóstwo różnych odmian horchaty – z melonem, ryżem, migdałami, nasionami sezamu, mlekiem kondensowanym, cynamonem, wanilią, kakao, gałką muszkatołową, zielem angielski, rumem, wodą jęczmienną, migdałami, orzechami nerkowca czy nagietkiem.

Kiedy pije się horchatę w Walencji?

Popularny sezon na horchatę rozpoczyna się od Fallas w marcu i kończy w październiku. Nie znaczy to jednak, że poza sezonem nie możemy napić się tego orzeźwiającego napoju. Jest to napój, który walencjanie piją od wieków. Wiele wersji zyskało popularność ze względu na jego pochodzenie.

Przepis na tradycyjną walencjańską horchatę

Tradycyjna receptura na horchatę walencjańską składa się z orzechów tygrysich, wody i cukru pudru. Na 2 litry orzeźwiającego hiszpańskiego napoju przygotuj:

  • 2 litry wody
  • 500 gram chufy (zwanej także orzechem tygrysim, migdałem ziemnym czy ciborą jadalną)
  • 150 gram cukru pudru

Jak przygotować orzeźwiającą horchatę?

Orzechy tygrysie zalej wodą i pozostaw przez co najmniej 8 godzin. Następnie napój rozdrobnić w robocie kuchennym i przelać przez sitko, by wycisnąć sok. Na koniec dosłodzić cukrem według uznania. Przed podaniem chłodzimy w lodówce.

Horchata – element dziedzictwa Walencji

Dziś horchata jest uważana za ważną część dziedzictwa Walencji, a orzechy tygrysie z tego obszaru są rozpoznawane dzięki nazwie pochodzenia. Według legendy początki nazwy sięgają dnia, w którym król Jaume I spróbował go po raz pierwszy. Król był pod wrażeniem i zapytał, co to za pyszny napój. Kiedy powiedział mu, że to mleko z orzecha tygrysiego, król odpowiedział: "Açò no és llet, açò és lub xata!" (to nie mleko, wytwarzano nie z orzechów tygrysich, ale z jęczmienia). Mimo to w Hiszpanii horchata z orzechów tygrysich jest najbardziej popularnym rodzajem tego napoju. Horchata pochodzi od łacińskiego słowa hordeata, co oznacza "zrobiony z jęczmienia".

Resumując, pierwotnie horchatę wytwarzano nie z orzechów tygrysich, ale z jęczmienia. Mimo to w rejonie Walencji horchata z orzechów tygrysich jest popularnym o słodkim smaku i kremowym kolorze. W smaku przypomina mieszankę mleka sojowego, migdałowego i ryżowego. Zachęcam po prostu do spróbowania. Zazwyczaj horchatę spożywa się ze słodkimi paluchami zwanymi "fartons", która jest tradycyjnym słodkim przysmakiem również z Alboraya.

Alexandra Kotlarz

Autorka: Alexandra Kotlarz – z urodzenia jestem globtroterką a z adopcji od ponad 20 lat walencjanką. Uwielbiam poznawać nowych ludzi i nowe miejsca. Jako pedagog hiszpańsko-polski zdobyłam w ciągu tych lat doświadczenie w organizowaniu wyjazdów, które nie są uwzględnione w przewodnikach. Chętnie podzielę się sekretami moich nieodkrytych hiszpańskich podróży. FB: Walencja, Wakacje; pobyty językowe / fakultatywne.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.