Poradnik po fotografii przyrodniczej

You are currently viewing Poradnik po fotografii przyrodniczej

Fotografia przyrodnicza to wyjątkowe hobby, które pozwala uchwycić w kadrze piękno natury – krajobrazu, ogrodu, roślin, zwierząt, ptaków czy owadów oraz niezwykłe momenty. Ma mnóstwo zalet, pozwala obcować z naturą, odpręża i dotlenia organizm, a także ułatwia praktykowanie uważności. Z tego poradnika dowiesz się, jak rozpocząć przygodę z fotografią przyrodniczą.

Historia mojej przygody z fotografowaniem przyrody

Kiedy rozpoczął się lockdown, wiele osób odkryło, że mają mnóstwo czasu, który mogą spożytkować zupełnie inaczej niż do tej pory. W czasach, gdy nie można było chodzić do biura, na fitness, do kawiarni, ja zaszyłam się na wsi w Gorcach. W pewnym momencie, kiedy do mojego pierwszego w życiu karmnika zaczęły przylatywać ptaki, zorientowałam się, że nie mam pojęcia, jak większość z nich się nazywa. „Jakaś sikorka, taki szary z pomarańczowym, dużo takich małych żółtych” – to był szczyt moich możliwości. I wtedy się zaczęło – lornetka, atlas i szczegółowa analiza wszystkich moich pierzastych gości. Czy ma brew, czapeczkę, długi ogonek? Miałam mnóstwo radości z uczenia się tego, jak rozpoznać i rozróżnić poszczególne gatunki. Ale też szybko przestało mi to wystarczać i chciałam mieć pamiątki z tych niesamowitych spotkań. Po kilku godzinach, jeśli się tego nie zanotuje, bardzo trudno sobie przypomnieć czy napotkany osobnik miał na piersi kreski, czy może bardziej kropki? A często takie detale bywają niezbędne do właściwego oznaczenia gatunku. Nadszedł czas na aparat fotograficzny.

Na początku, ku przerażeniu mojego narzeczonego, nie miałam pojęcia, co to są przysłony, ISO i inne parametry. Ale cierpliwość (bardziej jego niż moja), trochę pracy oraz godzin spędzonych w poszukiwaniu pięknych okazów i mogę powiedzieć, że mam sporo zdjęć, z których jestem dumna. I oczywiście setki zupełnie nieudanych. Potrafię wstać i przed pracą biec do lasu, z nadzieją na spotkanie kogoś, kto zechce mi zapozować. Czasem jest to niespotykany wcześniej ptak, czasem sarenka czy piękny jeleń. Lubię te odprężające chwile spędzone w bliskości natury.

fotografowanie przyrody Joanna Topolska

Jak rozpocząć fotografowanie przyrody?

Przede wszystkim, należy się zastanowić, co konkretnie chcemy fotografować. Zupełnie inaczej będzie czaić się o świcie w namiocie na jelenie, polować na owady na łące albo zajmować się właśnie ptakami. Nie będę wchodzić w szczegóły techniczne dotyczące sprzętu, chociaż faktycznie w każdym przypadku mogą się przydać inne rodzaje obiektywów i trzeba to brać pod uwagę. Każda z opcji wymaga też innego podejścia. Czasu, który musimy spędzić na wędrówkach, godzinach, jakie możemy i chcemy poświęcić na oczekiwanie. Nie mając pewności, warto poprosić kogoś, żeby wdrożył nas w tajniki, zabrał na wyprawę raz czy dwa. Jeśli ktoś panicznie boi się kleszczy, może nie znaleźć przyjemności w przedzieraniu się przez lasy, czy czajeniu się w sitowiu.

To zajęcie, które wymaga cierpliwości i dużego szacunku dla przyrody – bezpieczeństwo i komfort zwierząt zawsze musi być ważniejszy, niż nasze perfekcyjne ujęcie. Znajomość zwyczajów zwierząt czy owadów będzie niezwykle pomocna, a momentami – kluczowa, jeśli chcemy je spotkać w naturalnym otoczeniu. Świetną opcją są grzyby, ale trzeba wiedzieć, gdzie można spotkać konkretne gatunki. Rośliny są idealnym obiektem, jeśli chodzi o przewidywalność. Ale też wymagają wiedzy przyrodniczej i technicznej, którą można nabyć z czasem.

Harmonogram fotografowania przyrody

Z jednej strony, zdjęcia dobrze jest planować z wyprzedzeniem. Z drugiej, nasza idealnie zaplanowana sesja może spalić na panewce przez mgłę czy deszcz. Z innej zaś strony warunki pogodowe mogą dodać zdjęciom przyrody niezwykłej aury. Fotografowanie przyrody wymaga cierpliwości. I z czasem okazuje się, że jeśli traktujemy nasze hobby zbyt poważnie i chcemy fotografować obiekty poza własnym podwórkiem, czy miejskim parkiem, będziemy potrzebować sporo sprzętu turystycznego.

Czy warto zająć się fotografowaniem przyrody?

Sto razy tak! Takie zajęcie oczyszcza umysł, pomaga się zrelaksować, a każda chwila spędzona na zewnątrz wpływa też pozytywnie na nasze zdrowie, ciało i samopoczucie. Uczymy się doceniać dziesiątki drobnych rzeczy dookoła. Każdy spacer do pracy to okazja na spotkanie kosa, paszkota czy wiewiórki.

fotografowanie przyrody Joanna Topolska

Autor: Asia Topolska – kiedy nie pracuje w korporacji, nie chodzi po górach i nie tworzy biżuterii, zajmuje się fotografią przyrody.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.