Pierwszy krok do bezwarunkowej miłości to zauważyć siebie

You are currently viewing Pierwszy krok do bezwarunkowej miłości to zauważyć siebie

Świadomość tego, że istniejesz, że oddychasz, że żyjesz, jest bardzo ulotna. W dzisiejszych czasach, dobie pędu, pośpiechu i chaosu, bardzo łatwo jest wpaść w wir niedorzecznych spraw, obowiązków, wyimaginowanych potrzeb i całkowicie się w nich zatracić. Jeśli tak masz, to najwyższa pora powiedzieć sobie STOP, zatrzymać się, rozejrzeć wokół i uświadomić sobie, że przecież to nie świat goni, bo nie ma nóg. To Twój umysł nakręca wszystko! To Twoja głowa nie pozwala Ci zwolnić i odpocząć! Świat jest dzisiaj pełen „wypełniaczy czasu”, technicznych pokus, przy czym automatycznie uczysz się zbędnych nawyków. Ale czy tego chcesz?

Ile razy słyszałaś ze swoich ust „nie mam czasu”, „ciągle o czymś zapominam”, „mam za dużo spraw na głowie”, „jak to ogarnąć”. Gdzie w tym wszystkim jesteś TY? Jak masz poznać siebie? Jak zauważyć siebie w ogromie spraw do załatwienia?

Od czego zacząć?

Wyobraź sobie, że idziesz ulicą do pracy. Jest piękny słoneczny poranek. W ręku trzymasz świeżo kupioną kawę w pobliskim bistro. Słońce ogrzewa Ci twarz, a ptaki śpiewają cudne melodie. Nagle z prawej strony miga Ci w oku jakiś przedmiot w Twoim ulubionym kolorze. Spoglądasz na zegarek i widzisz, że już nie masz czasu, by się cofnąć i zobaczyć, cóż to takiego było. Postanawiasz, że po południu to sprawdzisz. W trakcie pracy zapominasz o całej sytuacji — kompletnie wylatuje Ci z głowy to, co zaplanowałaś.

Podobnie jest w życiu

Masz momenty, kiedy coś zabłyśnie w Twojej świadomości, że jesteś ciekawa siebie, że pragniesz się czegoś dowiedzieć, że zaskoczona jesteś jakąś swoją reakcją. Co wtedy robisz? Pomimo że uchyliłaś drzwi swojemu zainteresowaniu, w natłoku obowiązków czy spraw do załatwienia odsuwasz zajrzenie w głąb siebie na później i zwyczajnie zapominasz. Dopóki nie powiesz sobie: „STOP”, całe Twoje życie będzie jedną wielką migawką. Na początek zatrzymaj się na minutę, potem na pięć, a następnie na piętnaście minut. Zacznij obserwować siebie i zaspokajać swoją ciekawość. Gwarantuję, że zaczniesz odkrywać niebywałe rzeczy i niejednokrotnie będziesz zdziwiona, ucieszona, zasmucona, wściekła lub dumna. Jeśli jesteś teraz ze mną, to zrobiłaś już ten pierwszy, najważniejszy krok. Mam nadzieję, że podjęłaś decyzję o zaopiekowaniu się sobą i ruszeniu naprzód, do pięknej przyszłości z miłością do samej siebie.

Jak pokochać siebie?

Zauważenie siebie, to pierwszy, niezbędny krok do tego, aby najpierw zaakceptować, potem polubić, a w końcu pokochać siebie. Jestem, czuję, myślę – to początek pięknej drogi do poznania siebie, bo jak można pokochać kogoś, kogo się w ogóle nie zna? Zajrzyj również do artykułu pt.: Jakby to było być Królową Życia?

Umów się na randkę sama ze sobą i porozmawiaj szczerze i uczciwie o swoich potrzebach, nawykach, zainteresowaniach, wadach i zaletach. Przeanalizuj, co lubisz, a czego nie. Odpowiedz na kilka trudnych pytań. Odpowiedzi mogą Cię zadziwić. Być może zadziwi Cię także brak odpowiedzi, niewiedza na tematy, o których byłaś przekonana, że wszystko wiesz.

Poniżej znajdziesz „arkusz zdań niedokończonych”. Zadziwiaj siebie jak najwięcej i jak najczęściej. Bądź ciekawa siebie tak bardzo, jak wyśnionego rycerza na białym koniu, o którym chcesz wszystko wiedzieć. Uwierz mi, proszę, ciekawość to NIE pierwszy stopień do piekła, to pierwszy krok do samoświadomości i pokochania siebie.

Arkusz zdań niedokończonych

 • Cenię u siebie…
 • Cenię u innych…
 • Podoba mi się u siebie…
 • Miłość to…
 • Przyjaźń to…
 • Najbardziej motywuje mnie…
 • Najbardziej satysfakcjonuje mnie…
 • Jestem dumna, gdy…
 • W pracy jestem…
 • W domu jestem…
 • Najbardziej lubię…
 • Nigdy nie zrezygnuję…
 • Najważniejsze dla mnie jest…
 • Brakuje mi…
 • Marzę o…

Weronika Socha: socjolog, coach zdrowia i żywienia, terapeuta uzależnień, psychoonkolog. Pomagam w budowaniu asertywności, duchowości i niezależności finansowej.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
 • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
 • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
 • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.