Osoby wysoko wrażliwe – kim są i z czym mierzą się w swojej codzienności?

You are currently viewing Osoby wysoko wrażliwe – kim są i z czym mierzą się w swojej codzienności?

Czy należysz do osób, które wychwytują z otoczenia więcej niż inni? Zwracasz uwagę na mimikę, energię czy gesty, które dla innych są niezauważalne? Masz tendencję do dogłębnego analizowania sytuacji, słów, doświadczeń? Być może należysz do grona osób wysoko wrażliwych (WWO)! Jak się okazuje, osoby wysoko wrażliwe stanowią około 15–20% społeczeństwa. Jest więc bardzo prawdopodobne, że do tego grona należysz Ty lub ktoś ze znanych Ci osób. Z czym się wiąże wysoka wrażliwość? Czy jest to dar, czy przekleństwo? Przekonajmy się.

Kim są WWO?

Osoba wysoko wrażliwa odbiera świat zupełnie inaczej niż większość społeczeństwa. To, co dla innych jest nieistotne lub na co w ogóle nie zwracają uwagi, dla WWO może być silnym bodźcem stymulującym i prowadzić do poczucia zmęczenia, przytłoczenia, wyczerpania. Osoba wysoko wrażliwa nie ma na czole wypisanego: "Uwaga, czuję więcej niż Ty", jednak istnieją przesłanki, dzięki którym łatwiej będzie Ci odkryć, czy należysz do grona WWO.

Osoby wysoko wrażliwe to takie, które:

  • są bardzo empatyczne;
  • intensywnie przeżywają każde doświadczenie;
  • posiadają zdolność do wychwytywania i analizowania szczegółów;
  • mają trudność w radzeniu sobie z nadmierną stymulacją spowodowaną np. hałasem, tłumem, ostrym światłem czy intensywnym zapachem;
  • reagują bardzo emocjonalnie w różnych sytuacjach społecznych;
  • czują potrzebę nawiązywania głębszych relacji;
  • są niezwykle wrażliwe na zewnętrzne bodźce (także te, których inni nie odbierają);
  • mają problem z adaptowaniem się do nowych warunków, okoliczności, nie lubią zmian;
  • są podatne na stres;
  • są bardzo wrażliwe na sztukę, piękno;
  • mają silną intuicję.

To oczywiście nie wszystkie z cech, jakimi charakteryzują się WWO, jednak warto sprawdzić, ile z nich możesz przypisać sobie. Jeśli dostrzegasz u siebie większość z nich, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty również jesteś osobą wysoko wrażliwą.

Wysoka wrażliwość – jak sobie z nią radzić na co dzień?

Bycie wysoko wrażliwą osobą może być bardzo wyczerpujące emocjonalnie. Każda z nas odbiera codziennie mnóstwo bodźców – na koniec dnia jesteśmy przez to "zmęczone, padnięte, wyprute". W przypadku WWO stan zmęczenia jest jeszcze bardziej przytłaczający, gdyż osoby wysoko wrażliwe czują zdecydowanie więcej i mocniej niż inni. Jak więc mogą sobie poradzić z tym, z czym z trudem radzi sobie osoba o "przeciętnej wrażliwości"? . Do tego dochodzi fakt, że WWO często nie akceptują swojej wrażliwości oraz mocy, jaka wiąże się z mocniejszym czuciem. Nie chcą jej, wypierają ją i przede wszystkim: marzą o tym, by funkcjonować tak, jak większość społeczeństwa.

Na szczęście świadomość tego, czym jest wysoka wrażliwość i nadreaktywność na bodźce z zewnątrz ciągle rośnie. Dzięki temu coraz łatwiej jest zrozumieć, kim jest WWO oraz co można zrobić, by życie z wysoką wrażliwością było łatwiejsze i bardziej satysfakcjonujące. Jeśli należysz do grona WWO i zależy Ci na tym, by nauczyć się radzić sobie z nadmiarem otaczających Cię bodźców, pamiętaj o kilku kwestiach.

Zaakceptuj swoją wrażliwość i to, jak wielkim darem jest

Zacznij od zrozumienia istoty swojej wrażliwości, a następnie doceń to, że możesz czuć więcej: nie tylko tych nieprzyjemnych emocji, ale przede wszystkim: tych przyjemnych. Czujesz i widzisz więcej dobra, piękna niż inni. Czyż to nie jest niesamowite?

Dbaj o siebie

Pilnuj, aby Twoje podstawowe potrzeby były zaspokojone. Sen, odpoczynek, regeneracja, odpowiednia dieta, ruch, kontakt z naturą – to wszystko sprawi, że będziesz ładować swoje akumulatory i zminimalizujesz ryzyko przeciążenia.

Bądź uważna

Zwracaj uwagę na to, co czujesz, na to, jakie sygnały płyną z Twojego ciała. Zatrzymuj się w ciągu dnia i pytaj sama siebie: "Jak się czuję? Jak mi jest? Co mogę zrobić, by poczuć się lepiej?".

Znajdź swoją bezpieczną przestrzeń

Może to być ciche, spokojne miejsce, w którym możesz się wyciszyć, odetchnąć, odpocząć bez innych ludzi, bez niepotrzebnych bodźców, które wywołują lęk, złość, zmęczenie itp. Może to też być ktoś bliski, przy kim czujesz się bezpieczna, rozumiana, akceptowana. Ktoś, z kim porozmawiasz o tym, co Cię uszczęśliwia, trapi, stresuje. Jeśli nie masz takiej osoby w swoim otoczeniu, skorzystaj z pomocy terapeuty lub psychologa.

Znajdź pracę idealną dla WWO

WWO nie będą raczej szczęśliwe, pracując w korporacji lub na stanowiskach, na których trzeba umieć szybko podejmować trudne i ważne decyzje. Jeśli jesteś WWO, spróbuj swoich sił w branżach, w których wysoka wrażliwość to atut, czyli np. jako artysta, prawnik, terapeuta, doradca, nauczyciel pracujący z uczniami ze specjalnymi potrzebami.

Unikaj intensywnych bodźców

Jeśli wiesz, że jakieś miejsce lub wydarzenie to będzie dla Ciebie zbyt dużo, nie idź tam. Na spotkania ze znajomymi czy rodziną wybieraj zaciszne, spokojne miejsca zamiast knajpki, którą zwykle okupują tłumy.

Bądź dla siebie dobra i wyrozumiała

Traktuj siebie z miłością. Dawaj sobie uwagę, czas, pozwalaj na przeżywanie tego, co się w Tobie dzieje. Unikaj konieczności podejmowania szybkich decyzji. Doceniaj swoje mocne strony, jakie wiążą się z byciem WWO: umiejętność słuchania, empatia, kreatywność, przenikliwość, umiejętność analizowania i dostrzegania tego, czego inni zwykle nie widzą.

Wysoka wrażliwość to dar!

Wiedz, że pozwolenie sobie na przeżycie życia świadomie poprzez czucie więcej jest niesamowitą przygodą. Niezbędna do tego jest jednak akceptacja samej siebie i swojej wrażliwości. Dzięki temu możesz otworzyć się na emocje, żyć w prawdzie i zgodzie ze sobą oraz cieszyć się tym, jak wiele możesz osiągnąć dzięki swojej wyjątkowości.

Przeczytaj także artykuł pt.: Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe?

Justyna Mutz

Autorka: Justyna Mutz – czuła przewodniczka mentalnego spokoju. Certyfikowana trenerka mentalna, autorka wielu medytacji, tomiku wierszy: "Zatrzymaj się na chwileczkę", przewodnika: "Jak obudzić w sobie uczucie niezwykłości w codzienności". Na co dzień pracuje z WWO, prowadzi kręgi kobiet, autorski kurs "Wrażliwy duch na planecie Ziemia" oraz konsultacje indywidualne.

Miejsca w sieci:

 

Autorką zdjęć do artykułu jest Katarzyna Kowaliszyn.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.