O pracy w rytmie slow, czyli jak realizować osobistą misję i być częścią czegoś ważnego?

You are currently viewing O pracy w rytmie slow, czyli jak realizować osobistą misję i być częścią czegoś ważnego?

Czy praca na etacie może być slow? Oczywiście. Każda praca może być slow, to kwestia naszego nastawienia, a nie zewnętrznych regulacji. Slow to nie tylko przeprowadzka na wieś i stworzenie autorskiej manufaktury. To sposób, w jaki traktujemy siebie. Tym bardziej potrzebne jest slow w unormowanych strukturach – tam, gdzie trudniej odnaleźć autentyczną siebie wśród procedur i wymagań.

Czym jest kariera?

Kariera w literaturze definiowana jest w sposób zależny od intencji, motywacji i potencjałów każdego, kto tę karierę robi. Tu nie ma wspólnych regułek. Uzależniona jest od wyborów dokonywanych przez daną osobę i rozwija się na przestrzeni jej życia. Według D. Supera kariera zawodowa jest: „serią wydarzeń składających się na nasze życie, sekwencją zawodów i innych ról życiowych, których połączenie wyraża poziom zaangażowania danej osoby w pracę zawodową lub stanowi charakterystyczny dla niej schemat rozwoju, serie stanowisk, na których otrzymujemy wynagrodzenie lub niezajmowanych przez daną osobę od okresu młodzieńczego do okresu emerytalnego”.

Brzmi bardzo schematycznie i organizacyjnie, prawda? Jak opis, jak plan. Czytam tutaj wynikowość, ścieżkę, rezultat. A co z tym, co wewnątrz? Nie ma tutaj w ogóle mowy o wewnętrznym przekonaniu, powołaniu, intencji, osobistej misji. Ale naszym życiu i w naszych standardach może być! W tym tekście zajmiemy się zaglądaniem do wewnątrz (siebie) w kontekście pracy.

Redefinicja słowa kariera

Jesteśmy zmęczone bezrefleksyjnym chodzeniem do pracy. Coraz częściej chcemy czuć się częścią czegoś ważnego i pożytecznego. Chcemy mieć wpływ i czuć sens, stawiać na relacje i realizować naszą osobistą misję. To właśnie składowe kariery w rytmie slow. Na popularności zyskują sformułowania alterpraca i alterkariera.

Jaka jest Twoja definicja kariery i zawodowego sukcesu?

Czujesz, że to może być coś, co sama dookreślisz i uznasz, jako wystarczające? A może wciąż kierujesz się jakimiś zewnętrznymi przesłankami bądź wzorcami? Zastanów się nad tym przez chwilę. Slow kariera to ścieżka kariery, na której mamy określone pewne obszary i znamy odpowiedzi na kluczowe pytania.

Jakie to obszary?

INTENCJA

  • Czy wiesz, jaka jest Twoja zawodowa intencja? Do czego dążysz?

OSOBISTA MISJA

  • Czy wiesz, w jaki sposób wzbogacasz świat swoją pracą?
  • Czy masz swoją misję, swoje zawodowe powołanie?
  • Jak je czujesz?

POCZUCIE SENSU

  • Czy praca daje Ci poczucie sensu?

Jakie to pytania?

  • Jakie życie chcesz żyć?
  • Na jakie życie chcesz zarobić tą pracą?
  • Na jakie inwestycje jesteś gotowa, by (wciąż) sprawdzać się w swojej pracy?
  • Jak chcesz się czuć w swojej pracy?
  • Czego chcesz doświadczać na co dzień w swojej pracy?
  • Czego nie jesteś w stanie zaakceptować w pracy?
  • Czy, a jeśli tak, z kim pracuję nad emocjami, które rodzą się w związku z moją pracą?

Manifest slow kariery

Każda z nas inaczej czuje swoją pracę. Ważne, by być świadomą swoich odczuć, intencji zawodowej, aspiracji, rezonowania (bądź braku) ze współpracownikami / kulturą firmy oraz tego, czy należycie wykonuje się swoje obowiązki.

W jaki sposób wzbudzać i pielęgnować taką świadomość? Może w tym pomóc osobisty, indywidualny manifest mojej pracy. Manifest pomaga podejść ze zrozumieniem do siebie samej, a wtedy łatwiej będzie nam zrozumieć, w jakich strukturach i rolach się odnajdziemy.

Oto kilka zasad – propozycji manifestu. Ty napisz swoje. Umieść je w swoim Planerze Kariery, Bullet Journalu bądź na biurkowej Wision Board.

  • Bądź świadoma swojej intencji zawodowej. Odpowiedz sobie na pytanie, do czego dążysz w swojej pracy.
  • Zdobądź wiedzę o tym, czego oczekuje i potrzebuje druga strona (pracodawca, klient). Przemyśl uczciwie, czy jesteś w stanie im to dać, czy może traktujesz tę pracę instrumentalnie i myślisz sobie: „Chcę mieć stabilną i bezpieczną pracę. JA. CHCĘ.”
  • Bądź uważna. Wyrażaj (swoje emocje i spostrzeżenia) i reaguj (na to, co Cię obchodzi bądź rani). W uważności może pomóc Ci Dziennik Uważności albo po prostu pisanie pamiętnika.
  • Postaw na mniej. Mniej pretensji, mniej presji, mniej myślenia w stylu, że ktoś tu jest ważniejszy, niż Ty i Twoje oczekiwania (związane z pracą).
  • Zauważaj plusy i pozytywne aspekty swojej pracy. Bądź blisko z ludźmi. Praca jest wytwarzaniem, to nie ulega wątpliwości. Niemniej jednak zawsze jest ktoś, kto Ci na tej drodze towarzyszy. Postaw na relacje.
  • Pielęgnuj swoje motywacje i poczucie sensu.
  • Sprawdzaj, czy to jest wciąż to, co Cię kręci, obchodzi, co do Ciebie pasuje. Może już pora na inną pracę? Może zmieniły się Twoje wartości?
  • Doceniaj siebie. Głośno mów o swoich sukcesach i postępach.
  • Kochaj poczucie wolności. Działanie w rytmie slow kariery wybiera się dlatego, ponieważ ma się poczucie tego, iż w każdej chwili można wycofać się ze środowiska czy zadań, które nas niszczą.
  • Porażki traktuj jak lekcje. Wszystko jest potrzebne, nawet niedociągnięcia, złe opinie i poczucie niemocy. Pamiętaj, że wzrastasz.

Dopisałabyś coś do tego?

Mam nadzieję, że ten tekst pozwoli Ci się na chwilę zatrzymać. Może Cię zastanowi albo nawet zszokuje. Jedno jest pewne — szkoda życia na działanie jak automat.

Stworzyłam moją markę, Slow Karierę, by zamienić automatyczność na autentyczność. Zapraszam Cię do siebie na otwarte konsultacje strategii kariery, warsztaty w Krakowie (z planowania kariery) oraz na bloga o alternatywnym podejściu do pracy.

Slow Kariera to marka, której misją jest inspirowanie do robienia kariery w rytmie slow — świadomej i uważnej, w zgodzie ze swoją wewnętrzną intencją i misją. Karierę w rytmie slow można robić na różne sposoby — odchodząc z korpo i decydując się na własny biznes, podróżując i pracując zdalnie albo wyprowadzając się na przysłowiowy koniec świata.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.