Nowoczesna turystyka w duchu smart. Jak podróżować w zgodzie z naturą?

You are currently viewing Nowoczesna turystyka w duchu smart. Jak podróżować w zgodzie z naturą?

Smart tourism łączy technologię z turystyką i jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby osób podróżujących na całym świecie. Przywiązują oni znacznie większą wagę do zagadnień proekologicznych. Nowoczesne rozwiązania ułatwiają turystom realizowanie założeń zrównoważonej turystyki. Jak je wykorzystać, by zoptymalizować podróże pod każdym możliwym względem? Czym jest nowoczesna turystyka w duchu smart i jak podróżować w zgodzie z naturą?

Świadomość dotycząca globalnego ocieplenia i związanych z nim zmian klimatycznych sprawia, że coraz więcej osób poszukuje bardziej ekologicznych i zrównoważonych sposobów na życie w każdej dziedzinie życia. Zależy nam na tym, aby zmniejszały niekorzystny wpływ na środowisko oraz zapewniały oszczędność czasu i pieniędzy. A świadome wybory w stylu życia kobiet i mężczyzn na całym świecie mogą realnie wpływać na nasze otoczenie, dotyczy to również podróży!

Podróżowanie w duchu smart: jak podróżować ekologicznie?

Smart tourism to koncepcja, która wykreowała się z potrzeby połączenia nowoczesnych rozwiązań oraz świadomości ekologicznej podróżnych. Jej najważniejszym elementem jest technologia i narzędzia cyfrowe, które ułatwiają dostęp do usług, produktów, zabytków i doświadczeń turystycznych. Podróżowanie w duchu smart często nazywane jest w związku z tym e-turystyką. Smart tourism to wyjątkowe narzędzia dla turystów, które mogą zupełnie odmienić przyszłość podróżowania. Pozwalają turystom cieszyć się bardziej ekologicznymi i efektywnymi doświadczeniami z podróży i doskonale sprawdzają się również podczas ich planowania.

Czym są inteligentne miasta?

"Inteligentne miasta" to takie, które wyprzedzają oczekiwania nowoczesnych podróżnych poprzez oferowanie im dostępu do bezpłatnego Wi-Fi w miejscach publicznych i na ulicach oraz umożliwiają im stały dostęp do informacji. Dzięki temu planowanie trasy podróży, rezerwacja biletów czy znalezienie najlepszych noclegów, zabytków i miejsc wartych zwiedzenia, a także restauracji staje się możliwe. Ponadto umożliwia relacjonowanie podróży w social mediach w czasie rzeczywistym. Inteligentne miasta przygotowują także imponujący program zajęć kulturowych i interaktywnych, które można nie tylko łatwo znaleźć, ale także zarezerwować udział w nich za pomocą aplikacji mobilnych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii dostęp do muzeów, festiwali, koncertów czy galerii sztuki jest zdecydowanie prostszy i łatwiejszy. "Inteligentne miasta" często oferują również stacje ładowania pojazdów elektrycznych, a w wielu z nich można wypożyczyć elektroniczny microcar lub skuter. Dzięki temu turyści zyskują swobodę w zwiedzaniu i poznawaniu miasta oraz okolicznych atrakcji. A nowoczesne podróżowanie staje się łatwiejsze, bardziej dostępne i odpowiedzialne.

Dublin inteligentną stolicą 2024

Unia Europejska od kilku lat organizuje konkurs na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki, dzięki czemu promuje smart tourism. W ten sposób wyróżnia bezkonkurencyjne osiągnięcia europejskich miast jako ośrodków turystycznych w 4 kategoriach: dziedzictwo kulturowe i kreatywność, dostępność, cyfryzacja, zrównoważony rozwój. Tytułem "inteligentnej stolicy" 2024 roku nagrodzony został Dublin, który wiedzie prym na przykład w inicjatywach wspierających turystów z niepełnosprawnościami, innowacyjnymi projektami cyfrowymi (trasy cyfrowe, aplikacje turystyczne), rozbudowany system transportu publicznego.

Nowoczesne technologie wskazówką i absolutnym must-have współczesnego turysty

"Planowanie podróży w duchu »smart« porównać można do wykorzystywania takich aplikacji, jak Google Maps czy jakdojade.pl, w których użytkownik wskazuje czas i trasę przemieszczania się w mieście, ale dla kompletnej, na przykład zagranicznej podróży. Dzięki temu jej plan staje się zindywidualizowany i zoptymalizowany, a turysta otrzymuje najlepszą możliwą konfigurację wyjazdu. Preferowane wymagania podróżującego, na przykład »wyjazd z kilkoma miejscami pobytu«, »hotel stawiający na zrównoważony rozwój« są analizowane przez system. A na ich podstawie wygenerowane odpowiedzi przetwarzane są przez algorytmy, zostają ze sobą logicznie połączone i zaprezentowane w propozycji wyjazdu w postaci modułów składających się na całą podróż. Tak tworzone są interaktywne przewodniki dostępne ze smartfonów, w których podróżny ma łatwy dostęp do kart pokładowych, potwierdzeń, biletów czy informacji o lokalizacji najbliższej stacji benzynowej przy lotnisku wylotu. Taki wirtualny, »smart« concierge to zdecydowanie przyszłość turystyki" — podkreśla Grzegorz Mikielewicz, założyciel i CEO platformy Getaway.

Turystyka w trosce o środowisko

Większość podróżujących na całym świecie, bo aż 80% deklaruje chęć podróżowania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Potwierdza to globalne badanie wykonane przez agencję Statista [*1]. Coraz więcej osób podróżuje w duchu ekoturystyki, czyli takich form zwiedzania, które zmniejszają niekorzystny wpływ na środowisko naturalne oraz społeczności lokalne. Przekłada się to na promowanie lokalnej kultury i ekonomii, dążenie do ochrony zasobów naturalnych oraz dbanie, aby podróże nie powodowały degradacji środowiska [*2].

Ważnym aspektem podróżowania po świecie jest szacunek do lokalnej kultury i tradycji oraz zwracanie uwagi na obyczaje i normy, takie jak ubiór dostosowany do odwiedzanego miejsca. Miłym gestem w stronę lokalnych mieszkańców jest również poznanie kilku podstawowych zwrotów w lokalnym języku. Niezależnie od tego, czy spędzasz urlop w bardziej, czy mniej popularnym regionie zawsze warto kupować produkty od lokalnych rzemieślników, doświadczać smaków posiłków, smakołyków i dań z regionalnych restauracji i korzystać z usług miejscowych przewodników.

Zrównoważona turystyka pozwala odkrywać świat w harmonii z naturą i lokalną społecznością. Narzędzia cyfrowe w turystyce pozwalają czerpać mnóstwo korzyści podczas podróży po kraju i świecie oraz odkrywać świat w sposób zrównoważony, świadomy i efektywny, w poszanowaniu środowiska naturalnego i lokalnych społeczności.

Źródła:

[1] https://www.statista.com/topics/1916/green-tourism/#topicOverview

[2] http://www.greentourism.eu/en/Post/Name/SustainableTourism

Opracowano na podstawie materiałów prasowych Good One PR

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.