Turystyka kulturowa: podróże szlakiem polskich festiwali

You are currently viewing Turystyka kulturowa: podróże szlakiem polskich festiwali

Turystyka kulturowa to forma podróżowania, która koncentruje się na poznawaniu dziedzictwa kulturowego odwiedzanych miejsc. Motywacja jest jedna – pragnienie odkrywania. Do aktywności tego typu można zaliczyć m.in. zwiedzanie zabytków, degustację lokalnych potraw, uczestniczenie w rytuałach i ceremoniach czy ważnych wydarzeniach artystycznych. Lato to idealny moment na doświadczanie szczególnie tych ostatnich – harmonogram ciekawych imprez i festiwali jest w naszym kraju wyjątkowo bogaty. Gdzie zatem się wybrać, żeby zasmakować tego typu turystyki? Oto lista najciekawszych podróży szlakiem polskich festiwali.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Wrocław, znany z urokliwego Rynku, przepięknych kamienic i licznych mostów, jest doskonałym miejscem do wakacyjnej eksploracji. Spacer po Starym Mieście, wizyta w Panoramie Racławickiej czy odkrywanie zakątków Ostrowa Tumskiego, to obowiązkowe punkty programu. Latem miasto tętni życiem, a jego niepowtarzalna atmosfera przyciąga turystów z całego świata.

Jednym z wydarzeń wartych uwzględnienia w planie podróży jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, który odbędzie się w dniach 24 lipca – 3 sierpnia 2024. Co roku gromadzi nad Odrą miłośników dużego ekranu, twórców filmowych i krytyków z całego świata. W trakcie festiwalu uczestnicy mają okazję obejrzeć starannie wyselekcjonowane filmy – od dramatu przez dokumenty aż po filmy eksperymentalne i krótkometrażowe. Wiele z nich przyjeżdża prosto z Cannes. W tym roku odbędą się projekcje takich produkcji jak „Rodzaje życzliwości”, „Love Lies Bleeding” czy „Dziewczyny z igłą”, do której zdjęcia powstały we Wrocławiu. Organizowane są też konkursy, w których rywalizują filmowcy i ich dzieła, a także spotkania z twórcami – sesje Q&A, warsztaty czy panele dyskusyjne. Nie zabraknie wieczornych koncertów, wystaw i instalacji świetlnych. Szczególną tradycją festiwalu są pokazy filmowych perełek w samym sercu miasta – ogromny ekran kinowy jest rozstawiany pomiędzy kamienicami w Rynku.

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Gdańsk, ze swoją bogatą historią i wyjątkową architekturą, jest miejscem pełnym uroku. Spacer po Długim Targu, wizyta w Żurawiu, jednym z najstarszych dźwigów portowych w Europie, oraz odkrywanie tajemnic Głównego Miasta to tylko niektóre z atrakcji. To także idealne miejsce, aby zasmakować sztuki teatralnej.

Festiwal Szekspirowski, odbywający się już po raz 28. w tym mieście, to międzynarodowe święto teatru, podczas którego prezentowane są interpretacje dzieł Williama Szekspira z całego świata. Tym razem wydarzenie zaplanowano w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2024. Tegoroczna edycja obejmuje spektakle „Hamleta”, „Romeo i Julii”, „Makbeta” oraz mniej znanych sztuk Mistrza. W ramach festiwalu odbędą się także specjalne wydarzenia: Noc Szekspirowska, czyli maraton teatralny z występami przez całą noc, Szekspir w plenerze – spektakle i performance na świeżym powietrzu oraz debaty, będące okazją do spotkań z reżyserami, aktorami i krytykami. Głównym miejscem wydarzeń jest Gdański Teatr Szekspirowski, ale spektakle odbywają się także w innych przestrzeniach, co pozwala na poznanie różnych zaułków tej nadmorskiej metropolii.

Malta Festival w Poznaniu

Jest w Polsce takie miejsce, gdzie historia harmonijnie współistnieje z nowoczesnością. Mowa o Poznaniu, gdzie znajdują się zabytkowy Ratusz z legendarnymi koziołkami, piękna Katedra na Ostrowie Tumskim, liczne muzea czy Stary Browar – unikalne w skali Europy i świata centrum sztuki i handlu. Wszystko to łączy w sobie tradycję z nowoczesnym designem. Nie bez powodu w tym mieście odbywa się co roku Malta Festival. Impreza odbędzie się w dniach 7-15 września 2024 roku. To jedno z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Festiwal jest platformą prezentującą szerokie spektrum sztuk performatywnych. Proponowana jest szeroka gama wydarzeń, w tym spektakle teatralne, koncerty muzyczne, performance taneczne, instalacje świetlne, a także inspirujące debaty i spotkania z udziałem artystów i krytyków oraz publiczności. Wykorzystywane są różnorodne lokalizacje w Poznaniu, od tradycyjnych teatrów po nietypowe przestrzenie miejskie, parki i place.

Festiwal po raz pierwszy odbędzie się w odmienionej formie, a to za sprawą Dominiki Kulczyk, która nabyła prawa do marki. W myśl jej idei program został ułożony tak, aby wzmacniać kobiety w sferach świadomości, materialności i bytu. Hasło tegorocznej edycji brzmi: Za miłość! Wśród najbardziej oczekiwanych gości będzie aktor Tim Robbins, laureat Oscara, który przyjedzie z reżyserowanym przez siebie greckim wodewilem „Do góry nogami”. Natomiast Plac Wolności zostanie przekształcony w gigantyczną pracownię malarską za sprawą Compagnie Lucamuros. Nad Jeziorem Maltańskim odbędą się z kolei występy muzyczne m.in. L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra – ci zaprezentują muzykę z filmu „Chłopi”.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Nie ma lepszej lokalizacji na organizację Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego niż miejsce, które odwiedzał Chopin w młodości. To właśnie w Dusznikach-Zdroju, w 1826 roku, młody Fryderyk dał swoje pierwsze charytatywne koncerty, zbierając fundusze na wsparcie miejscowego uzdrowiska. Ta malownicza miejscowość w sercu Sudetów, znana jest ze swoich źródeł mineralnych i pięknych, zielonych parków.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski to prestiżowe wydarzenie muzyczne, które organizowane jest od 1946 roku i jest najstarszym na świecie festiwalem poświęconym twórczości Fryderyka Chopina. Program obejmuje recitale fortepianowe, koncerty kameralne i symfoniczne, podczas których wykonywane są utwory z epoki romantyzmu. Uczestnicy mają okazję wysłuchać występów zarówno uznanych mistrzów, jak i młodych, obiecujących talentów. W tym roku odbędzie się w dniach 2-10 sierpnia 2024 roku. Miejsce mają też prelekcje, wystawy oraz projekcje filmów związanych z kompozytorem i muzyką klasyczną. Wśród tegorocznych artystów znajdą się m.in. hiszpański pianista Martin Garcia Garcia, który otworzy festiwal, czy Alberto Nosè – ten zagra na koncercie finałowym. Ponadto na scenie pojawią się m.in. Hao Rao z Chin, Jan Jiracek von Arnim z Niemiec oraz Polak Eryk Parchański.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

Malownicze miasteczko nad Wisłą, znane z urokliwych uliczek, zabytkowej architektury i artystycznej atmosfery – Kazimierz Dolny. Idealny na romantyczne spacery, podziwianie widoków z Góry Trzech Krzyży oraz odwiedzenie licznych galerii sztuki, która jest dla tutejszej społeczności niezwykle ważna.

Podróż w jej najdalsze zakamarki zapewni odbywający się w tym mieście Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Program obejmuje wachlarz możliwości – od projekcji filmów, przez wystawy, koncerty, spektakle teatralne i spotkania z artystami. Wydarzenie zaplanowano na 27 lipca – 4 sierpnia 2024 roku. W tegorocznej edycji pojawi się m.in. aż dziewięć obrazów z Cannes (w tym uhonorowany Grand Prix du Jury film „Wszystkie odcienie światła”), koncerty kobiecej muzyki świata oraz wspomnienie Jerzego Wasowskiego – znanego przede wszystkim jako współtwórca (wraz z Jeremim Przyborą) popularnego Kabaretu Starszych Panów. Festiwal oferuje również bogaty program edukacyjny, w tym warsztaty, panele dyskusyjne, czy prelekcje. To doskonała okazja do poszerzenia wiedzy o kinie i sztuce, a także do wymiany doświadczeń.

Inspirujący portal dla kobiet e-Wenus.pl porusza tematy ważne dla kobiet. Piszemy również o podróżach, festiwalach oraz różnorodnych inicjatywach i wydarzeniach dla kobiet.

Opracowano na podstawie materiałów prasowych: https://lifestyle.newseria.pl/biuro-prasowe/podroze/turystyka-kulturowa-hitem,b670212512

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.