Naturalne sposoby na komary, meszki i kleszcze

You are currently viewing Naturalne sposoby na komary, meszki i kleszcze

Wszyscy już tęsknimy za latem i letnim odpoczynkiem na łonie natury, nad wodą, w lesie, projektując w głowie wojaże. Lato kojarzy nam się z wolnością i przygodami… Z czym jeszcze? I właśnie kiedy nadchodzi, pojawiają się wraz z nim nieproszeni przez nas goście – komary, kleszcze, meszki i inne gryzące owady. Jak na złość — najwięcej tam, gdzie lubimy spędzać czas wolny. Poznaj naturalne sposoby na komary, meszki i kleszcze.

Profilaktyka przed ugryzieniami

Jak można poradzić sobie z gryzącymi owadami bez stosowania mocnych, chemicznych środków, które mogą być szkodliwe dla nas, dzieci i środowiska? Okazuje się, że są olejki eteryczne, które świetnie sobie z tym radzą. Substancje w nich zawarte są produkowane przez rośliny m.in. w celu obrony przed szkodnikami. Możemy wykorzystać je dla siebie. Istnieje spora grupa olejków, które szczególnie mogą nam w tym pomóc.

Olejki odstraszające owady

5 olejków odstraszających komary i kleszcze:

 • lawenda
 • drzewko herbaciane
 • greanium
 • mięta
 • citronella

Możemy je używać pojedynczo lub tworzyć z nich bogate kompozycje, a potem stosować jako pewnego rodzaju perfumy na lato. Dla nas ładnie pachną, natomiast owady ich nie lubią! Z olejków tych możemy samodzielnie zrobić mocniejszą kompozycję lub skorzystać z gotowej. Przygotowana jest przez aromaterapeutę doskonale znającego właściwości olejków i potrafiącego je wykorzystać tak, by olejki tworzyły synergiczną mieszaninę różnych substancji. Takim właśnie olejkiem jest INSECT STOP.

Jak korzystać z olejku?

Z olejków możesz zrobić roll-on do perfumowania odsłoniętych miejsc. Szczególnie zalecane jest smarowanie dolnych części nóg, by zapach stanowił odstraszacz od owadów wspinających się po nogach w górę. Warto posmarować miejsca o zwiększonej ciepłocie (wg. francuskiego sposobu nakładania perfum): nadgarstki, szyję, wgłębienia łokci i kolan. Zapach jest wtedy mocniejszy. Dodatkowo można wmasować olejek w inne miejsca lubiane przez kleszcze. Poznaj przepis na naturalny preparat odstraszający owady.

Jak zrobić roll-on krok po kroku?

Potrzebne Ci będą:

 • 10ml buteleczka z końcówką roll-on,
 • 10ml oleju bazowego np. winogronowy, jojoba lub kokos MCT,
 • olejek INSECT STOP

Do buteleczki wlej olej bazowy, następnie dodaj olejek INSECT STOP. Zakręć buteleczkę i wymieszaj. Odstaw do „przegryzienia się” składników. Zwykle takie mieszanki robię wieczorem i odstawiam na noc. Na drugi dzień mam już gotowe mazidełko. Interesują cię podobne porady? Zaglądaj do magazynu kobiet nowoczesnych e-Wenus.pl.

 

Marta Konarska: Pedagog przedszkolny, pasjonatka aromaterapii i ziołolecznictwa, autorka Kursu aromaterapii dla początkujących oraz Przewodnika dla mam.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
 • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
 • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
 • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.