Modny ogród, czyli ogrodowe trendy 2024

You are currently viewing Modny ogród, czyli ogrodowe trendy 2024

Moda nie dotyczy jedynie kosmetyków, perfum, mody czy budownictwa i urządzania wnętrz. Z każdym nowym sezonem pojawiają się także nowe trendy dotyczące projektowania ogrodów, które warto wykorzystać, by zaaranżować klimatyczne otoczenie wokół domu. W 2024 roku projektanci ogrodów czerpią z tradycji, uwzględniają zmiany klimatyczne i oferują mnóstwo różnorodnych możliwości projektowania zielonych przestrzeni. Jak zaaranżować modny ogród zgodny z najnowszymi trendami ogrodowymi?

Jak zaaranżować ogród wokół domu?

Projektowanie krajobrazu wokół domu lub firmy czy nawet na działce w Rodzinnych Ogrodach Działkowych nie musi być żmudne ani przyprawiać o ból głowy. Niezależnie od tego, czy planujemy prawdziwą rewolucję w nasadzeniach, czy jedynie kosmetyczne poprawki w ogrodzie mamy mnóstwo sposobów na zmianę scenografii w ogrodzie lub po prostu wprowadzenie w nim jedynie drobnych akcentów. W poprzednich sezonach popularnością cieszyły się ogrody w stylu wiejskim i rustykalnym. Jakie są najważniejsze trendy w 2024 roku?

Ogród w stylu angielskim

Podstawą w ogrodach urządzonych w stylu angielskim jest połączenie romantycznej atmosfery i elegancji. Takie rozwiązanie świetnie wpisuje się również w klimat naszego kraju. Wyróżniają je bylinowe rabaty, które urzekają mnogością kwiatów kwitnących przez cały sezon.

– "Kultowymi roślinami w angielskich ogrodach są na przykład róże angielskie, piwonie, floksy, lawenda czy irysy, które tworzą pięknie pachnące i zachwycające różnymi barwami kompozycje. Istotne jest także zachowanie geometrii i symetrii oraz precyzyjnie zaprojektowane alejki i ścieżki czy perfekcyjnie przystrzyżone żywopłoty, które wprowadzają elegancję i porządek. Trzeba jednak podkreślić, że utrzymanie ogrodu w stylu angielskim wymaga mnóstwa systematycznych prac takich jak nawożenie, przycinanie czy dbanie o zdrowie roślin. Dzięki temu ogród urządzony w stylu angielskim będzie cieszyć nienaganną formą i pięknem przez cały rok" – radzi Joanna Legutko z rodzinnej firmy W.Legutko.

Ogród angielski stanowi miejsce do wypoczynku. Często zajmuje on dużą przestrzeń, w której znajduje się wiele zaułków sprzyjających relaksowi i otulonych zielenią. Najczęściej są to niewielkie oczka wodne lub fontanny, ławki i altanki.

Ogród preriowy

Ogrody preriowe powstały z inspiracji krajobrazem trawiastych obszarów Ameryki Południowej. Wyróżnia je różnorodna paleta traw i bylin występujących naturalnie na tamtych terenach. Łatwą w utrzymaniu przestrzeń przywodzącą na myśl trawiaste prerie stworzysz, łącząc w nich krwawnik pospolity, jeżówki czy rudbekię.

– "Ogród preriowy wpisuje się w potrzeby zmieniającego się klimatu. Jego ważnym elementem jest wspieranie magazynowania wody, co sprawia, że nie wymaga częstego podlewania i spokojnie wytrzyma bez nawadniania nawet przez dłuższy czas. Ogrody preriowe zyskują na popularności także w Polsce, gdzie susze występują coraz częściej. Chcąc go zaaranżować, warto zdecydować się na ozdobne i wieloletnie trawy oraz kwitnące byliny, czyli rośliny odporne na wysokie temperatury. Poza jeżówką purpurową, z której można pić napary wspomagające odporność, polecam także miskanty, szałwię omszoną, gipsówkę wytworną czy werbenę patagońską" – wylicza przedstawicielka firmy W. Legutko.

Ogród preriowy nazywany jest ogrodem przyszłości. Zachwyca naturalnością i niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi, dzięki czemu jest łatwy w utrzymaniu i zyskuje na popularności również w naszym kraju.

Ogród japoński

Japońskie ogrody imponują harmonią, spokojem, minimalizmem i zawsze są atrakcyjną perełką architektoniczną. Łączą w sobie zielone rośliny, skały oraz kamienie. Naturalnym elementem w aranżacji ogrodu japońskiego jest woda w postaci oczek wodnych, stawu, strumienia czy wodnej kaskady. Rozwiązania te wprowadzają spokój i dynamikę. Aranżacja ogrodu japońskiego w Polsce wymaga wcześniejszego zaplanowania oraz doboru roślin do warunków klimatycznych. W ogrodzie japońskim trzeba odpowiednio zaprojektować przestrzeń i nasadzenia, aby osiągnąć harmonię i spokój. Niezbędnymi roślinami w ogrodach japońskich będą wyodrębnione obszary zielone oraz strefy wodne z naturalnymi kamieniami i skałami. W ogrodach japońskich warto posadzić bambusy, różaneczniki, azalie, magnolie, wiśnie japońskie czy klon japoński. Z roślin zimozielonych można rozważyć rododendron czy bukszpan drobnolistny. W mniejszych ogrodach można stworzyć namiastkę ogrodu japońskiego, jaką będzie niewielki skalniak z elementami wodnymi i precyzyjnie dobranymi roślinami, które wprowadzą zen do ogrodu.

Bajkowy ogród

Fairy garden to niewielkie krajobrazy przypominające ogrody wróżek. Są świetną propozycją dla tych, którzy mają do zagospodarowania niewielką przestrzeń taką jak balkon, taras czy mały ogród, by wprowadzić naturę do swojej przestrzeni. Fairy garden to fantazyjne miejsce z roślinami niewielkich rozmiarów, kamieniami, małymi figurkami i akcesoriami, które wprowadzają bajkowy klimat. W takiej scenerii doskonale sprawdzą się miniaturowe drzewka bonsai, mchy, sukulenty, niezapominajki, barwniki czy miniaturowe odmiany krokusów i irysów. Alternatywą dla tradycyjnych doniczek w bajkowym ogrodzie są dzbanki, kubki, imbryki, stare ceramiczne naczynia. Figurki wróżek i białe firany dodadzą wyjątkowego stylu w tak zaaranżowanej przestrzeni. Ogród fairy garden może być również doskonałą i kreatywną zabawą dla całej rodziny, w zależności od sezonu i pomysłów może być modyfikowany.

Aromatyczny ogród ziołowy

Ogrody ziołowe zyskują na popularności nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Większa świadomość korzyści płynących z uprawy świeżych ziół oraz możliwość stworzenia aromatycznego i praktycznego ziołowego ogrodu nawet na niewielkiej przestrzeni wpływają na powszechność tego ogrodowego trendu.

– "Uprawa ziół wcale nie musi odbywać się w ogrodzie, ponieważ aromatyczne zioła można z powodzeniem uprawiać na tarasie, balkonie czy parapecie. Ważne jest zapewnienie roślinom żyznej gleby i dobrze nasłonecznionego stanowiska. W ten sposób można uprawiać miętę, koper, tymianek, bazylię czy oregano. Natomiast ogórecznik lekarski, czarnuszka czy szałwia lekarska poza walorami zdrowotnymi będą doskonałą i pięknie pachnącą ozdobą nawet niewielkiego skrawka ogrodu" – podkreśla ekspertka z firmy W.Legutko.

Modny ogród, czyli ogrodowe trendy 2024 – podsumowanie

Trendy w projektowaniu ogrodów na 2024 zachęcają do eksperymentowania, czerpania z różnych kultur i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Każdy styl urządzania ogrodu można zaadoptować do swoich potrzeb i możliwości. A wykorzystując własną kreatywność, dobrać odpowiednie rośliny, dekoracje i rozwiązania, które pomogą stworzyć oryginalną przestrzeń do relaksu i spędzania czasu z najbliższymi. Najważniejszym aspektem urządzania zielonej przestrzeni w ogrodzie, na balkonie czy tarasie, niezależnie od wybranego stylu jest odpowiedni dobór roślin do lokalnych warunków oraz zrozumienie ich potrzeb.

Więcej podobnych porad znajdziesz w kategorii dom i ogród.

Opracowano na podstawie materiałów prasowych Good One PR

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.