Jak zaprojektować ogród wokół domu?

You are currently viewing Jak zaprojektować ogród wokół domu?

Zieleń pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Drzewa oczyszczają i nawilżają powietrze, redukują zanieczyszczenia, hałas i radioaktywność oraz są siedliskiem dla ptaków. Każdy kawałek trawnika, łąki czy rabaty odwiedzany jest przez zwierzęta, ptaki i owady. Relaks na świeżym powietrzu, kontakt z przyrodą i otaczającym nas środowiskiem to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. Z tego artykułu dowiesz się, jak zaprojektować ogród wokół domu?

Czasy, gdy ogród to jedynie trawnik z kilkoma przypadkowymi roślinami dawno odeszły w zapomnienie. Obecnie zakładamy przydomowe ogrody, by powiększyć swoją przestrzeń życiową. Dzięki temu tworzymy niepowtarzalne „pokoje” pod gołym niebem, niezależnie od powierzchni przeznaczonej do zagospodarowania.

Kiedy zaprojektować swoją zieloną przestrzeń wokół domu?

Okres zimowy to dobry czas na przygotowanie projektu ogrodu. Dopracowanie wszystkich szczegółów to sposób na uniknięcie pochopnych decyzji, który pozwoli na spore oszczędności podczas realizacji. Spontaniczne projektowanie ogrodu może przynieść wiele radości, ale i generować nieprzewidziane koszty związane np. ze nieodpowiednim dobraniem czy rozmieszczeniem roślin.

Co uwzględnić w projekcie ogrodu?

Planowanie przydomowego ogrodu wymaga rozważenia kilku kwestii. Aby dobrać odpowiednie drzewa, krzewy i kwiaty trzeba poznać kształt i wielkość działki, położenie ogrodu względem stron świata, ukształtowanie terenu, pH gleby, kierunek wiatrów, otoczenie wokół nowych lub już istniejących budynków oraz istniejącą roślinność.

Jak ma wyglądać ogród?

Warto się przeanalizować styl życia członków rodziny, a także zastanowić się nad funkcjami, jakie ma pełnić ogród – czy np. będzie miejscem spotkań z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami, gdzie będziemy pić wino, jeść obiady czy kolacje, opalać się czy może jednak uprawiać warzywa, owoce i rośliny ozdobne? A może ogród ma być miejscem do zabawy z dziećmi? Albo tradycyjny ogród jest nam bardziej bliski? W jakim stopniu z zielonej przestrzeni będą korzystać dzieci, zwierzęta? Jakie wydzielić strefy, aby każdy mógł z nich w pełni korzystać? Czy może rozpocząć przygodę w ogrodzie zrównoważonym i być eko? Które elementy małej architektury wprowadzić, by nadać indywidualny charakter ogrodu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań muszą być dobrze przemyślane, ponieważ raz dokonanego wyboru nie będzie można tak łatwo i szybko zmienić. Z pomocą projektanta zieleni, kierującego się zasadą ograniczania pomysłów, łatwiej będzie zredukować ich ilość, aby zaplanowana przestrzeń była spójna, estetyczna i zgodna z rytmem życia przyszłych użytkowników.

Jak zaprojektować ogród wokół domu?

Na co zwrócić uwagę przy doborze roślin do ogrodu?

Odpowiedni wybór roślin sprawi, że planowany ogród będzie unikatowy i zachwyci wszystkich domowników. Kluczowe jest kilka aspektów: atrakcyjność roślin, wysokość, sezonowość, ekspansywność, warunki nasłonecznienia, preferencje glebowe, wodne, sąsiedztwo innych roślin, mrozoodporność, minimalistyczny układ kompozycyjny, spójność z otoczeniem. Dogłębne zrozumienie tych kwestii pozwoli projektantowi na stworzenie ogrodu tętniącego życiem i dobrą energią. Ozdobne rośliny w ogrodzie nie tylko stworzą klimat, ale będą również stanowić barierę dźwiękową czy osłaniającą od ulicy lub sąsiadów.

Pielęgnacja ogrodu czy ogród bezobsługowy?

Aby nie zostać niewolnikiem własnego ogrodu, już na etapie projektowania zieleni należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak i przez kogo będzie on pielęgnowany. Czy będzie to godzina tygodniowo, raz na dwa tygodnie, czy może na miesiąc? Pobyt w ogrodzie nie może kojarzyć Ci się z koniecznością pracy zamiast relaksu i przyjemności z jego posiadania. Dzięki dobrze opracowanemu projektowi i wykorzystaniu sprytnych rozwiązań oszczędzających czas, każdy nasz wysiłek będzie satysfakcjonującym działaniem.

Wioletta Barnaś

Czy w takim razie warto zaufać projektantowi zieleni?

Tak! Doświadczony projektant maksymalnie wykorzysta potencjał terenu w ramach określonego budżetu. Śledząc najnowsze trendy, podróżując i zwiedzając największe wystawy ogrodnicze, profesjonaliści czerpią mnóstwo inspiracji, aby później tworzyć projekty skrojone na miarę potrzeb swoich klientów. Ogród w dzisiejszych czasach to raj dla zapracowanych i zmęczonych betonową dżunglą, dlatego otwórzmy nasze domy i biura na otaczającą zieleń. Pozwólmy wniknąć jej w naszą codzienność!

Artykuł przygotowała: Wioletta Barnaś – projektant zieleni. Strona: https://zielonedesign.pl/.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.