Od lat na liście najchętniej kupowanych prezentów są książki. Są one także świetnym upominkiem dla mamy. Przygotowałam ranking 6 książek, które będą doskonałym podarunkiem z okazji Dnia Matki. A ponieważ nasze mamy są różne, moje propozycje obejmują różne gatunki. Starałam się, by były to pozycje nieoczywiste. Jakoś tak się złożyło, że wszystkie te książki napisały kobiety.
Spis treści
Dla miłośniczek literatury obyczajowej i romansów
„Zwykła historia” autorstwa Mai Drozd, choć nie jest nowością na rynku wydawniczym, bo ukazała się w zeszłym roku, to na pewno spodoba się młodszym mamom. Wbrew tytułowi to wcale nie jest taka zwykła historia, ale nie ma w niej luksusowych domów i eleganckich salonów. Wierz mi, zatracisz się w fabule „Zwykłej historii” po lekturze kilku stron. Historia uczucia, które łączy znanego sportowca u szczytu kariery oraz nieco starszą od niego dziennikarkę z życiowym bagażem doświadczeń wcale nie jest beztroską opowieścią typu: zakochali się i żyli długo i szczęśliwie. Jest tu i miłość, i strach, i niepewność. Jak to w życiu. Książka przyciąga też piękną okładką.
Dla miłośniczek mocnych thrillerów
„98% Klary” i „Spokój nie należy się żywym” – czyli seria „Poza dobrem i złem” Kamili Szczepańskiej-Górnej to zupełnie wyjątkowe pozycje. Ta pierwsza ukazała się ponad rok temu, ta druga to absolutna nowość. Choć można je czytać osobno, to polecam zwłaszcza tę pierwszą. Pamiętaj tylko, by nie podarować jej mamie o słabych nerwach, bo to lektura, która dosłownie wbija w fotel. Pisarka przygotowała mocny, mroczny thriller, z silną kobiecą postacią. Książka opowiada o dziewczynie, która znalazła się w złym czasie i w złym miejscu, stając się świadkiem zbrodni. To zmieni całe jej życie i ją samą. Szczepańska-Górna przy okazji stawia ważne pytania: o granice dobra i zła; o to, ile jesteśmy w stanie zrobić, by przeżyć; czy znamy granice, których nigdy nie przekroczymy? Czy są takie granice?
Dla miłośniczek thrillera psychologicznego
„Żar” Weroniki Mathii to jeden z najbardziej udanych debiutów, jakie ostatnio wpadły mi w ręce. Historia poobijanej przez życie kobiety, która w przeszłości była świadkiem traumatycznego wydarzenia (nie zdradzę więcej, bo to ważny element fabuły) wciąga od samego początku. Gdy bohaterka wraca w rodzinne strony, ma wrażenie, że historia się powtarza. Musi stawić czoło nowemu dramatowi, a w dodatku ochronić swojego syna. To świetnie napisana (autorka ma piękny niepowtarzalny styl), emocjonująca historia o słabości, miłości i wewnętrznej sile.
Dla miłośniczek literatury… młodzieżowej i klasyki
To nie pomyłka. Sama uwielbiam książki młodzieżowe, choć dorosła jestem od dawna. Książka, którą chcę polecić, też nie jest byle jaka. „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz to nie odgrzewany kotlet, a raczej ponadczasowy evergreen (czy tak mówi się również o książkach?). To jedna z niewielu powieści, do których lubię wracać, robię to z upodobaniem i za każdym razem odkrywam coś nowego. Na Dzień Matki polecam szczególnie mniej znaną i nieco nowszą część pt. „Tygrys i Róża”, której bohaterkami są córki najstarszej Borejkówny – Gabrysi. To piękna, wzruszająca opowieść o trudnych relacjach matki i córki (krnąbrna nastolatka wszystko wie lepiej – znacie to?). Jak zwykle u Musierowicz w lekkiej formie dostajemy mądre przesłanie. To opowieść nie tylko dla młodszego pokolenia, ale i rodziców.
Obowiązkowa lektura dla każdej mamy
Książka pt. „Kobiety, które starają się za bardzo” napisana przez Sylwię Sitkowską i Katarzynę Troszczyńską intryguje już tytułem. Jak to, nie starać się? Jak można starać się za bardzo? Przecież każda z nas codziennie robi właśnie to – dąży do doskonałości. Autorki zwracają uwagę, że to podejście może stać się destrukcyjne. Wewnętrzne przekonanie, że muszę zasłużyć na wszystko: na awans, na podwyżkę, na miłość mężczyzny, dzieci, rodziców. Przeświadczenie, że wciąż jestem nie dość dobra, może sprawić, że zgubię z oczu samą siebie i swoje potrzeby. A za to dążenie do doskonałości trzeba najczęściej zapłacić wysoką cenę. Autorki uświadamiają nam te zagrożenia i zachęcają do świadomego ustalania granic i zdrowego egoizmu. Lektura obowiązkowa dla każdej kobiety i mamy, zwłaszcza dla tych stawiających sobie poprzeczkę naprawdę wysoko.
Nadal zastanawiasz się co kupić na Dzień Matki? Mam nadzieję, że kilka moich podpowiedzi zaprezentowanych powyżej ułatwi przygotowanie upominku dla mamy. Możesz potraktować je nieco luźniej i przy okazji Dnia Matki zrobić prezent sobie samej. Do tego szczerze zachęcam. Nie zapomnij o kwiatku dla mamy, w końcu, która kobieta nie lubi dostawać kwiatów? Pamiętaj również, że teściowa to też mama…
Autor: Iwona Klimczak – zakochana w słowach od zawsze, uwielbiam czytać książki i o nich pisać. Przez wiele lat współtworzyłam lokalny miesięcznik opinii. Po latach oceniania innych autorów, postanowiłam sama złapać za pióro. Za kilka tygodni ukaże się moja pierwsza książka, powieść obyczajowa pt. „Kiedyś jest teraz”, którą wydaję jako wydawczyni niezależna. Uwielbiam też fotografię i moją wiejską działkę. Z wykształcenia historyczka. Szczęśliwa żona i matka.
Moje miejsca w sieci:
- Strona www: www.iwonaklimczak.pl
- Facebook: https://www.facebook.com/iwonaklimczak.autorka
- Instagram: https://www.instagram.com/iwonaklimczak.autorka/